ce se mai intampla pe drumurile noastre

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara
ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de byte » Joi Oct 09, 2008 7:29 pm

Niciodata nu am crezut ca o sa ma bucur atat de mult ca masina mea are optiunea de blocare a usilor la demaraj.
Mergeam intr-o seara pe un pod de la iesire din Timisoara (podul de pe calea Sagului) cu aprox 60 km ... afara ploua torential. La un moment dat un tip in spate face din faruri ... eu i-mi continui drumul linistit, tipul insista si apoi ma depaseste prin dreapta, opreste masina, se da jos si vrea sa ma ia la bataie.
Ce era sa se intample ... pai eu era sa il lovesc, iar in spatele meu erau sa se loveasca alte 4 masini.
Am crezut ca am vazut multe la viata mea insa i-mi dau seama ca e doar inceputul ....
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de Dan pasare » Vin Oct 10, 2008 7:22 am

Daca ploua tare iar tipul totusi s-a dat jos ca sa vina la tine, inseamna ca ori l-ai enervat cu ceva rau de tot(asta nu inseamna ca ai si facut ceva gresit) , ori te-a confundat cu cineva :roll:
Eu n-as coborâ pe ploaie din masina pt nici un motiv(cu exceptia celui ca am ajuns la destinatie). :toothy2:
Ce-a rezolvat tipul ala ca s-a dat jos? S-a facut fleashca si a ramas ca prostu'n drum :lol:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
silman63
Mesaje:196
Membru din:Mar Sep 09, 2008 2:23 pm
Localitate:Constanta

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de silman63 » Vin Oct 10, 2008 7:51 am

s-a udat bizonu`??!! :lol: :lol:
C4 berlina sx 1.6 110 cp (transformers) 2007 + stiker
job: seat cordoba 1.4-75 caluti (2005)

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Oct 10, 2008 7:56 am

bizonu nu s-a udat
doar pelea lui !

@byte naspa experienta .. sigur ala era un bucurestean stresat scapat din traficul de aici .
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de Bogdan » Vin Oct 10, 2008 9:04 am

Da kokaaa...fix unu din Bucuresti era #-o
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

candymann

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de candymann » Vin Oct 10, 2008 10:10 am

Art.42. - Când circulatia se desfasoara pe doua sau mai multe benzi pe sens, acestea se folosesc de catre conducatorii de vehicule în functie de intensitatea traficului si viteza de deplasare, având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil, daca aceasta nu este destinata vehiculelor lente sau transportului public de persoane.
eu zilnic ma lovesc de persoane de genul lui byte si tocmai de asta am postat articolul din codul rutier care prevede circulatia pe drumurile publice cu 2 sau mai multe benzi pe sens.

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de mituc » Vin Oct 10, 2008 10:36 am

Candyman, sint de acord, si eu merg pe banda 1 de cite ori se poate, chiar si singur fiind pe strada, cu 140Kmph. Insa atunci cind pe banda 1 gasesti canale, pietris, si alte trasnai care te pot scoate in decor si pe care nu ai cum sa le vezi cind ploua mai tare e mai sigur sa mergi pe banda 2 si sa te dai pe 1 doar cind vrea careva sa te depaseasca.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

candymann

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de candymann » Vin Oct 10, 2008 10:45 am

intamplator podul de pe calea sagului din timisoara il stiu si eu si nu tin minte sa fi vazut gropi sau alte chestii care sa te impiedice sa mergi pe banda 1. mentalitatea celor care incurca circulatia pe banda 2 este "eu ma duc cu viteza regulamentara". de ce atunci cand te postezi sau macar te apropii de un sofer cu numere de vest se trage pe banda 1, asta max daca ii dai un blitz, si ala roman il potzi claxona pana itzi ragusheshte claxonul k el merge ca idiotul-dobitoc pentru ca el "merge cu viteza regulamentara"? deci chestia cu gropi, pietre si nush ce alte chestii este relativa. pe portiunea unde eu intalnesc cel mai des idiotzi-dobitoci de genul asta, cel putin in satu mare, este brici fara gropi sau alte lucruri. idiotul-dobitoc de la noi nu stie sa circule. de ce cel care a batut ceva km prin vest sau vine de acolo stie lucrul asta?

candymann

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de candymann » Vin Oct 10, 2008 10:56 am

bineinteles solutia aleasa de tampitul ala nu a fost cea potrivita. dar hai sa ne punem in situatia in care ai o urgenta, iar cand spun asta ma refer la faptul k trebuie sa fugi cu prietena, sotia, copilul, catelul sau pisica la urgenta si dai peste un dobitoci-idioti de genul asta, cand mama dracului si cum mai ajungi tu daca el "merge cu viteza regulamentara"?

rova
Mesaje:34
Membru din:Vin Mar 09, 2007 6:33 pm
Localitate:Focsani

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de rova » Vin Oct 10, 2008 5:43 pm

In codul rutier se precizeaza având obligatia sa revina pe prima banda ori de câte ori acest lucru este posibil. Aceasta obligatie se refera la toti participantii la trafic, inclusiv cei din spate, iar posibilitatea de revenire se apreciaza subiectiv de fiecare conducator auto. Daca cel din spate considera ca aceasta revenire este posibila, aceasta obligatie ii revine si lui, cu atat mai mult cu cat banda a doua este ocupata, in consecinta este obligat sa revina pe banda intai, unde poate sa-si continue drumul.
Nici o situatie de urgenta nu permite incalcarea regulilor de circulatie, cu exceptia vehiculelor cu regim de circulatie prioritar in conditiile prevazute de codul rutier.
C4 Urban Jungle 1,6 HDi 16V 110 5p 2006 Rosu Lucifer

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de commandorsteel » Vin Oct 10, 2008 5:51 pm

rova scrie:In codul rutier se precizeaza ......Daca cel din spate considera ca aceasta revenire este posibila, aceasta obligatie ii revine si lui, cu atat mai mult cu cat banda a doua este ocupata, in consecinta este obligat sa revina pe banda intai, unde poate sa-si continue drumul.
adica vrei sa spui ca cel care este in spate pe banda 2 trebuie sa treaca pe banda 1 si sa depaseasca prin dreapta?? :shock:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

rova
Mesaje:34
Membru din:Vin Mar 09, 2007 6:33 pm
Localitate:Focsani

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de rova » Vin Oct 10, 2008 6:00 pm

Art. 45 (4) Nu constituie depasire, în sensul alin.(1), situatia în care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decât vehiculele care circula pe alta banda în acelasi sens de circulatie.
C4 Urban Jungle 1,6 HDi 16V 110 5p 2006 Rosu Lucifer

candymann

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de candymann » Vin Oct 10, 2008 6:12 pm

asha... si? ce vrei sa spui cu asta? nu este suficient de clar articolul 42?

rova
Mesaje:34
Membru din:Vin Mar 09, 2007 6:33 pm
Localitate:Focsani

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de rova » Vin Oct 10, 2008 6:36 pm

Am vrut doar sa subliniez faptul ca atat art. 42 cat si intreg codul rutier de altfel, trebuie respectat de catre toti participantii la trafic. De asemenea am mentionat ca aprecierea posibilitatii revenirii pe prima banda este subiectiva. Se poate ca cel din fata sa aprecieze ca nu este posibila aceasta revenire in siguranta, din diverse motive (gen gropi nesemnalizate, drum foarte denivelat pe banda intai, abundenta de frunze, noroi, pietris care pot prezinta pericol de derapare, alte obstacole sau pericole) iar cei din spate, daca ei cred ca apreciaza mai bine posibilitatea revenirii, aceasta obligatie le revine si lor. Iar circulatia cu viteza mai mare pe prima banda, nu este considerata depasire.
Chiar daca drumul este perfect, si cel care circula pe banda a doua se incapataneaza sa ramana acolo, este greseala lui, si nimeni in afara organului de politie nu are dreptul sa-l sanctioneze, sub nici o forma. In aceasta situatie prefer sa aplic varianta legala, aratata anterior.
C4 Urban Jungle 1,6 HDi 16V 110 5p 2006 Rosu Lucifer

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: ce se mai intampla pe drumurile noastre

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Oct 10, 2008 10:06 pm

@candy
ai dreptate ..
EU in cazul in care "bizonu" merge cu 50 pe banda a 2a si ma grabesc, il depasesc prin dreapta: simplu, semnal dreapta, si cocs cat trebuie. Sint unii care pe barba lor se grabesc un pic mai mult de "50"
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”