Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Bogdan » Dum Ian 11, 2009 8:53 pm

Astia au bagat parcare tocmai din cauza celor care isi lasau masinile peste noapte in parcarea subterana .. Ati fost vreodata in parcarea aia supraterana noaptea pe la 1-2 sa vedeti cate masini sunt acolo?
Multe nene multe, pai atunci e normal sa bage oamenii taxa mai ales ca prima ora este moca(pana acum erau 3). Deci daca doar mergi la cumparaturi , sa mananci, sau sa vezi un film cele 3 ore erau suficiente.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 9:06 pm

Stiu ca pentru asta au bagat taxa...ca isi lasau multi masinile acolo la fel si in plaza vreo 20 de masini chiar mai multe pline de zapada....e clar ca nu au fost miscate...dar am constatat ca decat sa caut un loc la vitan in parcare.... e chiar mai aproape de mall daca las masina vis a vis :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Deese » Dum Ian 11, 2009 10:27 pm

Am inteles ca in zona Dristor se construieste o parcare speciala (cum e cea de la Unirii, cu etaje)
Stie cineva mai multe?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de IceRidder » Lun Ian 12, 2009 10:25 am

florinc4 scrie:
Adrian scrie:Romanii sunt atat de nesimtiti incat se duc la Mall, si nu folosesc parcarea, ca nu e gratis.. Vezi la Eroii Revolutiei..
Asta cam asa e...eu cand merg la mallu din vitan parchez vis-a-vis de statia de tramvai...unde sunt blocurile...pentru ca la mall-ul din vitan e cu plata si gasesti destul de greulocuri libere afara nu in cea supra-etajata...sincer am impresia ca noi ca romani ne-am obisnuit sa nu platim , sa fie moca, si cand vine cineva sa zica acuma se plateste...ni se pare aiurea...daca de la inceput eram invatati ca parcarea trebuie platita cred ca ar fi stat altfel lucrurile...parerea mea :oops:
eu am fost saptamana tercuta la film si am bagat-o in parcare. am mers la -1 unde era foarte gol (1-2 masini parcate) si cat am mancat ceva si vazut un film am platit 5 lei (1 leu pe 30 de min).
daca merg cu masina la munca (sector 6 pe splai unde ridica astia zilnic) bag masina in parcare la semanatoarea si ma costa undeva la 1 leu pe ora.

Cand ajung acasa voi incerca sa pun un filmulet in care gunoierii si politistii prosti rau(nu te supara mihai sunt de acord ca nu toti sunt la fel) se chinuia sa ridici o duba care avea rotile virate si oamenii incercau cu mana si piciorul sa le indrepte pentru ca duba nu poate fi ridicata ci trasa. In cele din urma dupa 6 minute de chin in care au tras si au dat inainte si inapoi cu masina de ridicat au reusit sa o urce pe rampa.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Mar Ian 13, 2009 2:20 pm

asta e noua pentru mine.... cu parcare platita la mall vitan :)) :ok incredibil pana unde s-a ajuns cu nesimtirea in general. a romanilor si a altor natii care castiga BANI in romania.
la plaza am remarcat si eu masini in pacarea exterioara, aia mica din fata paralela cu timisoara, pe unde se intra la subteran, pline de zapada.... lasate de cine stie cat timp acolo. iar maximum a fost pe 1 ianuarie cand am inteles ca erau deschise doar vreo 2 cafenele dar parcarea in cauza cat si cele subterane erau destul de ocupate.

in ceea ce-i priveste pe cei ce dau amenzi fara ca fondurile sa se regaseasca ulterior in parcari sau mai stiu eu in ce lucruri utile, acestia o fac din minim 2 motive: pe de o parte, trebuie sa-si justifice si ei salariul, ca doar nu se duc la birou in fiecare zi ca sa aiba de unde sa se intoarca acasa la ora 4 (?), hai 5 si pe de alta parte ca sa poata progoana (care mie de altfel mi-e simpatic cand apare pe la tv) si altii ca el sa plateasca rate la platforme.

am mai spus-o in postul precedent: daca te duce mintea la o afacere si nu ai banii de investitie (sau nu-i poti obtine), degeaba te-a dus mintea. in afaceri investesti ca sa castigi.
se pare ca la povestea cu amenzile.... nu se investeste nimic, nu se ofera nimic, ne invartim in jurul unei asa zise cozi in care unii cu relatii (si asta ca sa ma exprim elegant) isi castiga existenta sau se imbogatesc probabil.... din diferenta intre ce platim noi si ratele respective. PATETIC !!!!!
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Mie Ian 14, 2009 6:27 pm

acum 25 mins, in fata la Gmarketu' de la obor erau 6 nenorociri din alea care ridica masini. ocupau o banda intreaga si blocau masinile parcate LEGAL in locu' respectiv.

which reminds me, (a little) offtopic: ptr cine e in zona, sau circula pe-acolo, ati vazut locurile de parcare decupate de astia??? la ochi? sau nerespectand decat distantele minime fata de copaci sau cum *cuvant urat!* lor le fac? ca acolo ABIA incap doua loganuri, si nu se pune problema sa deschida al doilea usa. asa ca ori se urca cu doua roti pe marginea din dreapta, ori e nevoit s-o puna invers. La unele nu incap ORICUM doua masini ... deplorabil...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Mie Ian 14, 2009 8:41 pm

@chainsaw gandeste-te si tu un pic si nu le iau apararea...sunt facute prost asa e...dar multe dintre parcarile inghesuite au copaci care multi dintre ei erau deja acolo...si asa au facut majoritatea parcarilor din bucuresti, nu numai acolo...pe langa copaci...daca ii taiau sarea lumea, defrisarea ozone-ul oxigenul samd...deci tre sa impaci si soferu si ecologistu si mamele cu copii mici si poluarea...parerea mea
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Mie Ian 14, 2009 9:28 pm

yes dewd, dar eu nu asta ziceam.

probabil celor care au decupat parcarile alea li s-a dat o directiva care sublinia sa fie o distanta x fata de copacii de langa, si tot ce taiau in afara de asta, taiau din ochi. Sau cel care le-a proiectat (daca abominatiile alea sinistre au proiectant) a fost atat de ocupat cu pozitia copacilor si stalpilor noi ce aveau sa fie montati incat in timp ce "desena" a uitat tocmai de aspectul cel mai important, dimensionarea spatiului de parcare.

Mi se pare aberant ca intr-o zona in care cineva cu o masina ce are latimea unui C4 ( exemplu random asa :mrgreen: ) nu poate parca decat in niste pozitii ridicole, si riscand mereu sa-si gaseasca masina zgariata ptr ca cel de langa nu poate intra in a lui, nesimtitii astia sa aiba tupeu sa ridice masini si sa dea amenzi, amenzi ale caror traduceri in lei deja am stabilit ca nu vor fi bagate in alte parcari.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Mie Ian 14, 2009 9:41 pm

sincer sa zic nici nu cred ca s-au gandit nu cred ca au fost proiectate pentru hummer H2 sau h1 sa fim seriosi...au fost facute pentru niste masini medii sau mici...incercand in acelasi timp sa nu taie copacii...eu am stat de vorba cu un lucrator acum vreo 2 ani pe camil ressu...unde parcarile mi se par si acolo un pic anapoda...raspunsu: trebuie sa ocolim copacii....si sa fie loc pentru cat mai multe masini ...ca nu intra un c4 e partea a doua...intra un tico un matiz un aygo un 107 samd...daca ai vazut si in parcarea din mall vitan cea etajata sunt facute un pic anapoda...sau din plaza cea subterana...unde te chinui sa parchezi...nu cred ca a fost ceva gandit clar...parerea mea
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Joi Ian 15, 2009 12:54 am

asa e la noi. daca nu sunt ...de ce nu sunt. cand apar ...sunt prea mici sau prea anapoda. niciodata toata lumea nu va fi multumita. pur si simplu nu se poate. eu zic sa dati o tura prin militauri....si apoi sa va vaitati

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Joi Ian 15, 2009 7:55 am

uite ca o sa fac niste poze parcarilor in care intra decent poate doua ticouri. ce dumnezeu, macar sa le fi facut sa intre doua loganuri, ca doar aia e cea mai cumparata masina din .ro . pur si simplu e eroare de proiectare, ca sa nu mai zic ca difera unghiurile in care se intra in ele venind de pe strada. sunt facute din ochi! mai da-i naibii de copaci, ca nu trebuia taiat niciunu ca sa se faca parcarea ca lumea.

Ce impresie lasa o parcare d-asta decupata in care ambele masini ce o folosesc au doua roti pe bordura si stau oblic?
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Joi Ian 15, 2009 9:13 pm

@ Mihay stiu cum e in militari am atatea farmacii acolo si de abia gasesc loc de parcare...eu unu m-am obisnuit :mrgreen:
@chainsaw stii cum se zice Romania te iubesc! :mrgreen: ...eu unu cu fabia si iti zic sincer nu am avut mari greturi in nici o parcare...si am intrat din prima sau din 2 manevre...fara nici o problema...auma sunt si multi care le parcheaza cum vor ei adica anapoda...si nu se gandesc daca mai intra unu in parcare...eu unu ma gandesc ca si eu voi avea nevoie candva de un loc de parcare....eu zic ca tine si de respect in multe dintre situatii...parerea mea :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Lun Ian 26, 2009 3:53 pm

sa platesti parcare peste 3 ore era normal, si ar fi avut deja efectul dorit, sa nu se mai parcheze noaptea.
deja cand o faci o ora, doar gratis (in 60 de minute nu reusesti nici sa lasi masina, sa ajungi la o cafenea sau un magazin(doua) si sa te introci.
de film nici sa nu mai vorbim...de aia, mie, faza asta cu peste o ora sa platesti mi se pare japca pe fata, si fac si eu ce pot, adica m-am jurat ca nu mai merg acolo. Daca vor fi destui care fac aia...pa si la revedere la nesimtiti astia.
PS...sunt proiectant de drumuri, si parcarea exterioara incalca toate normele si stasurile.

Cat despre masinile ridicate din Obor...mi sa intamplat si mie...si acum sunt curios ce o sa zica instanta si cum va dovedi Garcea ca erau mai putin de 50 metri pana la semnul de interzicere a parcari. Pe langa asta, o sa fie iar distractiv cum se justifica faptul ca masina mea e dus IN AFUMATI, iar eu am domiciliul in Bucuresti. La faza asta cei de la Supercom au trei variante (sa-mi duca masina inapoi pe platforma in oras, sa-mi plateasca Rovigneta, sa-mi plateasca amenda data de politie pentru lipsa Rovigneta).
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Lun Ian 26, 2009 5:29 pm

succes dar.... in urma catorva situatii de contestatii pe care le cunosc destul de indeaproape, pot sa-ti spun ca judecatoria nu da niciodata castig de cauza altcuiva decat politiei. mai mult, explicatia pe comunicarea sentintei este ca tu ai reclamat, tu trebuie sa dovedesti ca nu e cum au zis ei.... juristii de pe aici pot da mai multe detalii.
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

alecu260579
Mesaje:210
Membru din:Mar Oct 23, 2007 12:35 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de alecu260579 » Lun Feb 02, 2009 5:26 pm

HaPPy scrie:succes dar.... in urma catorva situatii de contestatii pe care le cunosc destul de indeaproape, pot sa-ti spun ca judecatoria nu da niciodata castig de cauza altcuiva decat politiei. mai mult, explicatia pe comunicarea sentintei este ca tu ai reclamat, tu trebuie sa dovedesti ca nu e cum au zis ei.... juristii de pe aici pot da mai multe detalii.
mai dao dracului de treaba...dar cu prezumtia de nevinovatie cum mai este in romanica asta? Ei ma acuza de ceva, trebuie sa dovedeasca. Daca mocofanii aia de la Judecatorie nu stiu nimic, exista instante superioare si chiar si CEDO.Eu am spus ca nu am parcat...ei spun ca am parcat. Sa puna la dispozitia instantei filmul, sau orice altceva. Eu ce sa fac? sa umplu cu ruleta dupa mine si sa rog sa mi se faca poza?
Justitia da dreptate celui care are dreptate (in fine...de fapt da dreptate in functie de ce reiese din actele prezentate judecatorului).
Si procesele verbale pentru viteaza pot fi contestate toate, si aveti mari sanse sa castigati, din diferite motive. Sigur garcea va sterge caseta, sau nu se vede bine, sau pur si simplu nu trimit instantei poza.
Dar am si eu o intrebare pentru cele ridicate in secotrul 2....Procesul verbal se face in Afumati, cand ridic masina...deci in momentul cand SUPERCOM ridica masina...e FURT...sau in fine...tulburare de posesie.
1,6 Hdi coupe rouje lucifer 110CP, Champion

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”