Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti
Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Adrian » Dum Ian 04, 2009 4:01 pm

Un oras frumos este un oras fara masini parcate... Orice oras am vazut eu afara, este foarte aerisit.. Si nu neaparat au aia parcari, dar daca omu se duce la facultate, ia metroul..
Daca se duce la Carrefour, o face in afara orasului, pe autostrada..
Daca se duce sambata seara la film sau in mall, aia au parcari..

Dar la noi, Gigi plateste factura la curent, ia A4 din 99 si blocheaza prima banda pe Mihai Bravu la casieria aia...
Marcel isi ia Focusu din 03, si plateste gazele, chiar acolo langa Parcul Carol... Pac, blocheaza tramvaiul...
Si uite asa putem continua..

Spuneti-mi mie unde nu sunt parcari? Va zic eu unde sunt
1. Parcuri - sunt - Herastrau, Tineretului, IOR... se gasesc locuri
2. Mall-uri, hiper etc... Sunt
Unde mai merg oamenii?
Pai:
1. La servici
2. La studii - liceu, fac, sc generala :lol:
3. Acasa - Aici e problema cu parcarea


Ramane o lista deschisa: la spital, la doctor, la stomatoloc, la patit lumina, cablu, gaze, circa de taxe si impozite, in vizita la cineva etc...

Problema este ca daca am avea trasport in comun BINE pus la punct nu s-ar creea ambuteiaje, mai ales in zona centrala!

Avatar utilizator
HaPPy
"PIAR"
Mesaje:1224
Membru din:Sâm Apr 21, 2007 8:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de HaPPy » Dum Ian 04, 2009 8:07 pm

am fost si eu victima.... chiar in prima zi cand a inceput masacrul asta in sectorul 6.... am injurat, m-am imbracat si am plecat sa o recuperez.
distractia a costat 500 lei la gunoieri si 108 lei la politie (adica jumatate din 216) ca am platit pe loc.
ce mi s-a parut mie abuziv a fost ca au ridicat-o.... desi nu era semn nici de oprirea interzisa iar de ridicat nici atat dar cica era la mai putin de 25 de m de trecerea de pietoni.... de incurcat nu incurca nimic, frumoasa statea bine mersi parcata paralel cu bordura din fata blocului. bloc unde dealtfel nu exista decat un trotuar pe post de parcare, trotuar pe care vecinii mei pretind ca l-au cumparat de la ADP 6 si ca "e al lor" !!!

....si asa cum in afaceri trebuie intai sa investesti, treaba ta de unde ca sa poti produce si ulterior castiga.... la fel si statul roman si subansamblele lui (primarii, politie samd) intai sa puna mana sa faca parcari, adica sa investeasca si apoi sa pretinda sa parcam regulamentar si sa amendeze in caz ca nu respectam.
eu sunt de acord ca legea e lege, dar in cazul meu ea a fost mai mult decat discutabila.

pentru cine nu stie si e curios, cei 500 ron pe care ii percep gunoierii se compun din:
150 urcatul masinii pe platforma
150 transportul ei pana la parcarea lor :D , pardon, pana la terenul viran nici macar asfaltat
200 ziua de stationare intre cele 4 laturi de gard de plasa (adica investitie "0" zero)

daca Doamne fereste nu esti in oras, sau cine stie din ce motive nu ajungi sa o iei in 24 de ore, mai adaugi cate 200 ron pentru fiercare 24 de ore pe care masina le petrece acolo.

morala? vreo saptamana asa n-a mai parcat nimeni la bordura.... de vreo saptamana, se parcheaza din nou da nu s-a mai ridicat nimic. cum de ce? pai cate platforme credeti ca au si mizeriile alea de gunoieri??? :D iau si ei la rand cate o strada pe zi. o sa caut sa vad cate strazi sunt in sectorul 6, calculez cand vine iara randul pe strada mea si pana atunci parchez unde vreau eu :D
p.s. tantiile alea de la uverturii de acolo stau rau cu urechile cand vine vorba pe ce nume sa faca factura.... si nici macar atunci nu sriu cum sa scrie.

traim in Romania....
COUPE, 1.6, 110CP, noir obsidien, bestiala :D

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 12:26 am

HaPPy scrie:entru cine nu stie si e curios, cei 500 ron pe care ii percep gunoierii se compun din:
150 urcatul masinii pe platforma
150 transportul ei pana la parcarea lor :D , pardon, pana la terenul viran nici macar asfaltat
200 ziua de stationare intre cele 4 laturi de gard de plasa (adica investitie "0" zero)
Am impresia si sunt sigur ca nu gresesc...chiar Prigoana a zis-o ca s-a ajuns la suma asta din cauza utilajelor si oamenilor pe care trebuie sa-i plateasca..pentru ca majoritatea masinilor de tractat sunt luate in leasing...si ii trebuie vreo 4 ani teoretic pentru amortizarea lor...asa ca le-a explicat celor de la primarie cum sta treaba si ei au zis ok...deci...Romania ce mult o iubim...interviul cu el a fost intr-un ziar dar nu pot sa zic care ca sincer nu mai stiu :(
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Dum Ian 11, 2009 12:54 am

e incredibil. la statie de autobuz obor (directia mosilor - dna ghica) am vazut aliniate 5 gunoaie din alea care ridica masini, si inca 3 veneau. deci se ridicau in disperare, si toate erau masini care probabil stateau de o ora maxim doua acolo. INSA, in fata blocului meu, unde nu's aproape niciodata locuri de parcare si's NESIMTITI care'si lasa cazanele cu lunile acolo, si s-au facut in acest sens reclamatii la ADP, nu vezi pe nimeni sa ridice masini.

vai de capul meu cat de romaneasca e toata situatia... din cauza autoritatilor nu sunt locuri de parcare si lumea (mai ales noaptea) e NEVOITA sa parcheze unde parcheaza, si acestea (autoritatile) ce fac?!? RIDICA MASINILE SI DAU AMENZI IMENSE.
baga banii aia IN PARCARI? nu, ii baga in leasingu ptr masinile de ridicat(!!!!!).
e interesul autoritatilor sa nu mai parcheze lumea ilegal si sa se aeriseasca strazile? NU, interesul autoritatilor e sa dea cat mai multe amenzi.
se vor face VREODATA parcari? cam atunci cand or sa se faca si autostrazi
se vor baga vreodata bani in infrastructura transportului in comun ca sa nu mai circule lumea cu masinile in oras? pai NU, ca altfel nu le-ar mai parca ilegal, si tocmai am zis ca trebuie platite rate la platformele alea.

mi-e scarba de orice inseamna conducere sau autoritate in tara asta.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 1:31 am

@chainsaw si unde e fata blocului tau...de obicei nu prea sunt interesati de blocuri sau stradute adiacente samd...ei vor fluidizarea circulatiei pe arterele mari de circulatie..ca acolo e buba...intre blocuri fie vorba intre noi de abia intra cu masina de cele mai multe ori...pentru ca nu au loc :?
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Dum Ian 11, 2009 1:33 am

si cand nu au loc isi fac ...mai imping una mai trag de alta...daca ai casco bine daca nu ghinionul tau

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 1:40 am

Sau cum zice mihay...ei sunt doar soferi...si aia cum sunt...au o singura misiune...sa nu cumva sa avem pretentii sa aibe grija de masinile din jur...ca deja e prea multa informatie pentru ei :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Dum Ian 11, 2009 1:46 am

LOL @ fluidizarea traficului INCURCANDU-L in timp ce ridica masini.

nu vorbesc in necunostiinta de cauza. eu stau in doamna ghica, numerele mici, intre petricani si intersectia cu colentina. una din cele mai circulate strazi din bucuresti. un argument pentru neridicatul ciumelor care stau in fata blocului este ca totusi sunt parcate "legal", da' totusi sunt parasite si tin aiurea locurile ocupate! dar repet, scopul autoritatilor nu este crearea de noi locuri de parcare si fluidizarea traficului, ci datul de cat mai multe amenzi. RUSINE sa le fie!

Apropo, ca ai zis ca nu vin si la sarmani: in fata palatului ghica lumea mai obisnuia sa parcheze pe banda 1 (1 din 3, prima banda ducand in trotuar dupa trecerea intersectiei) a unei curbe la stanga, in lipsa oricarei alte alternative. s-au ridicat in dusmanie si de-acolo masini.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Aiurica » Dum Ian 11, 2009 10:34 am

confirm....doar ca pe trotuar acolo, nu cred ca au inceput sa le ia.
unde o parchezi tu, nu cred ca le va ridica vreodata!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de chainsaw » Dum Ian 11, 2009 11:15 am

unde parchez eu (in fata blocurilor de pe partea cu parcul), sunt parcate si cazanele de care zic. e unul care tine de 3-4 luni doua mercedesuri fara motor si pe care nu le va face vreodata. visavis, acelasi individ (pe partea cu magazinele, pentru cine stie zona, chiar in fata lor, deci NU pe locurile platite) mai are un mercedes care nu s-a miscat cred de un an de-acolo, si caruia cineva i-a si dat foc la un moment dat. mai sunt niste dacii, ale caror propietari si-au luat masini noi, care zac acolo -asadar nu numai ca un loc de parcare e ocupat mereu, dar a aparut si o noua masina in zona, care ocupa inca un loc.

pe mercedesurile alea, aflate in stadiu de rabla si clar in imposibilitate de functionare, au fost puse niste afise pe care scria ca propietarul sa elibereze locurile de parcare, dar degeaba.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Adrian » Dum Ian 11, 2009 5:30 pm

Stiti care e problema..?
PAi va zic : chiar daca veti avea parcari ca afara, supraetajate, gen cladire, tot nu parcheaza nimeni acolo pentru ca va fi cu plata.. :lol:
Romanii sunt atat de nesimtiti incat se duc la Mall, si nu folosesc parcarea, ca nu e gratis.. Vezi la Eroii Revolutiei..
VRETI PARCARI CA AFARA?????????????????
Am dat in Nurnberg pentru 4 ore FIX 14,50 euro :) ... Da, nu erau puse masini danpulea asa, dar parcarile erau pline... LA NOI NU VA FI ASA, din cauza mentalitatii de roman! Sa fie gratis... Gratis o sa fie aerul, daca vrei sa ai conditii!

candymann

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de candymann » Dum Ian 11, 2009 5:48 pm

gratis sau ieftin si bun. #-o

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mihay » Dum Ian 11, 2009 5:55 pm

cat e salariul alora si cat e al nostru. pai si normal ca n`o sa dau in vecii vecilor 50 de ron pe 4 ore de parcare

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 11, 2009 8:22 pm

Adrian scrie:Romanii sunt atat de nesimtiti incat se duc la Mall, si nu folosesc parcarea, ca nu e gratis.. Vezi la Eroii Revolutiei..
Asta cam asa e...eu cand merg la mallu din vitan parchez vis-a-vis de statia de tramvai...unde sunt blocurile...pentru ca la mall-ul din vitan e cu plata si gasesti destul de greulocuri libere afara nu in cea supra-etajata...sincer am impresia ca noi ca romani ne-am obisnuit sa nu platim , sa fie moca, si cand vine cineva sa zica acuma se plateste...ni se pare aiurea...daca de la inceput eram invatati ca parcarea trebuie platita cred ca ar fi stat altfel lucrurile...parerea mea :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Masini ridicate in sectoarele 1,4,5,6

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Ian 11, 2009 8:46 pm

ia lasa frate
au venit , au investit, au arabii si turcaletii 5 6 euromall in Bucuresti.
au chirii de 50 -100 euro /MP
si noi ii plingem .

de aia ma duc la Mall sa cumpar un produs cu 150 lei un pullover . parcarea ar trebui sa fie inclusa .

stii cum e asta ????
ca la restaurat comanzi ciorba de burta . vine ospataru , si cind platesti vine nota umflata cu 5 lei , adica ardeiu si smantina. Un restaurant care se respecta are inclus in pretul din catalog si aceste ingrediente. Asa si cu EuroMall ul , te duci dar platesti separat si parcarea ...
Hooo cu tata !

Parcarea ar trebui sa fie inclusa in pret . oricum nu au cumparat si terenul suprateran unde e facuta parcarea!
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”