Locatii Radare

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
roxana
Mesaje:38
Membru din:Dum Mar 04, 2007 11:06 pm
Numar Inmatriculare:BC-94-MRO
Localitate:Bucuresti

Mesaj de roxana » Mie Oct 03, 2007 10:01 am

pai se plictisesc baietii ... ies la vanatoare :twisted:
Un enfant terrible Peugeot 206

candymann

Re: Locatii Radare

Mesaj de candymann » Lun Sep 22, 2008 12:39 pm

pentru cei care circula in judetul satu mare sa aiba mare atentie la camerele fixe in: ciuperceni cu 2 bucatzi (daca vine dinspre baia mare), supur (daca vine dinspre zalau) si in paulian si doba cu cate una bucata (daca vine dinspre oradea). in aceste locatzii in decurs de 2 saptamani de la montare si dare in functiune, peste 900 de soferi au cam ramas fara permise pt depashirea 100 km/h + peste 10.000 cu amenzi.

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re:

Mesaj de Bogdan98 » Lun Sep 22, 2008 6:04 pm

eduardo_didi scrie:Atentie ca acum nu mai pun radarele sa te ia din fata ci te iau cand treci pe langa ei (cum era pa vremuri) si te opresc la vreo 200m altii. Acest lucru il fac ca sa nu mai piuie detectoarele (unele mai merg). In principal in oras fac asta.
Vezi ca la faza asta poti sa contesti procesu verbal. De ce? Procesul verbal se intocmeste de agentul "constatator", adica de ala din masina cu radarul. Nu's nici doua saptamani de cand am scapat de unu asa in Bucuresti. I-am zis ca nu semnez PV-ul, ca nu e legal, si ca daca vrea cu tot dinadinsul sa-mi dea amenda, sa-l cheme pe ala cu radarul, si ala sa intocmeasca PV-ul. Bineinteles ca ala nu si-a miscat masina din loc, asa ca... mi s-a facut semn de "vira si la gara", daar ... sa conduceti mai incet de-acum incolo. Ce-i drept, ma luase fix cu 62 in zona de 50. Daca aveam vreo 80-90 sigur se misca si masina cu radarul.

PS. parca vad continuarea :D
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Locatii Radare

Mesaj de Mihay » Dum Sep 28, 2008 1:46 pm

De maine in fata liceului Caragiale pe Dorobanti va intra in functiune un radar intre orele 22.00 si 06.00 zi de zi .

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de spooky » Lun Sep 29, 2008 1:10 pm

Pe E85 sunt celel mai multe radare.

S-au inmultit si numarul radarelor fixe: N. Balcescu, Pufesti, Dumbraveni, Cotarca, Cosereni (si mai e unul undeva,dar nu stiu cum ii zice).

Iar baietii se plimba pe acolo in veselie. Intr-un weekend am dat de 7 masini de politie cu radar pe ele.

Masuratorile de viteza efectuate de radar in miscare pot fi invalidate in INSTANTA. Aparatele sunt omologate (cele care sunt) sa functioneze doar static si din fata. Asta inseamna ca nenea daca te ia din latelral, poate fi invalidata masuratoarea in instanta. Aparatele sunt construite ca masurarea vitezei sa se faca cat mai perpendicular. Asadar, punctul ideal pentru ei e sa stea in curba sa te prinda fix din fata.

De preferabil e sa nu ajungi in instanta...

In ultimii ani in Franta, foarte multe masuratori de viteza au fost invalidate in instanta pentru ca masuratoare nu s-a efectuat fix din fata.

Studiati efectul Doppler.
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de onacus » Lun Sep 29, 2008 1:55 pm

Sunt radare care te iau si din spate. Am luat eu asa unul pe E85 in august.
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de spooky » Lun Sep 29, 2008 4:50 pm

onacus scrie:Sunt radare care te iau si din spate. Am luat eu asa unul pe E85 in august.
cele mentionate de mine sunt facute sa te ia din spate. din cate am inteles ele nu sunt orientate sa te ia din fata, dar ...sa fii sigur, trecit nromal prin fata lui.

http://www.romanialibera.ro/a135297/7-m ... radar.html" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Sep 29, 2008 10:42 pm

spooky scrie:
cele mentionate de mine sunt facute sa te ia din spate. din cate am inteles ele nu sunt orientate sa te ia din fata, dar ...sa fii sigur, trecit nromal prin fata lui.

http://www.romanialibera.ro/a135297/7-m ... radar.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bun articolul ... de tinut minte.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de Bogdan » Mar Mai 05, 2009 11:04 am

Acum am auzit la radio ca incepand cu 25 aprilie 2009, politia nu mai proceseaza datele inregistrate de aparatele radar fixe din cauza nu stiu caror probleme cotnractuale! :ya
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Locatii Radare

Mesaj de PsH » Mar Mai 05, 2009 11:23 am

care probleme contractuale?
pana acum s-au batut cu pumnul in piept ca ei nu au nicio treaba cu radarele fixe, ca sunt puse de primarii, acum schimba foaia, sau se refera doar la alea de pe dn1?
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de Bogdan » Mar Mai 05, 2009 11:27 am

Probleme contractuale cu diversi terti ceva de genul asta a fost exprimarea! probabil ca anumite servicii de intretinere sau cine stie or fi contractate.
S-au referit la modul general, toate radarele fixe! Sigur va aparea si pe la tv! Ce am auzit eu la radio a fost spus chiar de cineva de la IGPR parca!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
navzar_x
Mesaje:651
Membru din:Mie Apr 08, 2009 8:27 am
Numar Inmatriculare:B-XX-DBR
Localitate:Bucuresti

Re: Locatii Radare

Mesaj de navzar_x » Mar Mai 05, 2009 2:01 pm

Radarele fixe montate în toată ţară au fost suspendate ca urmare a începerii unei anchete cu privire la contractele de achiziţii publice prin care au fost instalate.

Autorităţile au decis suspendarea radarelor fixe din ţară, începând cu 24 aprilie , ca urmare a sesizărilor făcute la parchet de către Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP) privind procedurile de atribuire a contractelor de achiziţie publică.
Potrivit unor surse oficiale, suspendarea este dispusă pentru perioada cât va dura ancheta.

Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice (ANRMAP) a anunţat că va cere în justiţie anularea unor contracte privind amplasarea radarelor fixe care nu respectă procedurile de atribuire a contractelor de achiziţie publică. ANRMAP face controale în toată ţara privind amplasarea radarelor fixe şi respectarea contractelor de achiziţie publică, în urma sesizărilor primite de la Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR), se arată într-un comunicat de presă de joi al instituţiei. Astfel, echipele de control au ajuns, săptămâna trecută, în judeţele Cluj, Mureş şi Braşov, unde au aplicat amenzi totale de 140.000 de lei pentru două primării care nu au respectat procedurile privind contractele de achiziţie publică. Mai multe puteţi citi aici:

http://www.promotor.ro/noutati-auto-aut ... ie-4294672" onclick="window.open(this.href);return false;
C4 facelift berlina 1.6i 122 de fugareti ... blue recife - albastra ca focul ... de la aragaz :)

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Locatii Radare

Mesaj de Mihay » Mar Mai 05, 2009 2:03 pm

http://newsin.ro/radare.php?cid=view&ni ... &hid=media" onclick="window.open(this.href);return false;

acelasi si aici. eu pana nu vad pe http://www.politiaromana.ro" onclick="window.open(this.href);return false; sau http://www.mira.gov.ro" onclick="window.open(this.href);return false; tot o sa franez la ele ::P

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Locatii Radare

Mesaj de B25BUY » Vin Mai 08, 2009 11:25 pm

e gargara cu radarele aste fixe..ca si-asa nu prea ne luau, problema e la cele mobile... eu am crezut ca e radar fix, ala de m-a prins, dar de fapt era pe o masina, un nenorocit de Logan ciudat, desi alb ca laptele era al Politiei...ca stim ca politia are logane cu abtzibild mare:POLITIA si cu 2 girofare albastru si roscat...

*

Solutia e simpla, aparat ANTIRADAR 300 EUR... si-i arata politistului ca mergi cu 0 km/h.. si or sa si creada in istetzimea lor ... in caz ca te prinde 6-8 puncte amenda, NU este infractiune, NU este usor detectabil, NU au mijloace omologate de depistare...
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Locatii Radare

Mesaj de Mihay » Vin Mai 08, 2009 11:30 pm

am cam ramas printre singurele tari europene in care mai ai voie cu detectorul de radar. cred ca vor modifica legea in curand, si nu vom mai avea voie..ca sa nu zic de anti-radar...

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”