Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de chainsaw » Mar Sep 29, 2009 10:02 pm

aia care vin sa lase bilete pe harburi in spatele blocurilor / pe locuri normale de parcare, da' unde se vede ca stau acolo de ani de zile, sunt ai ADPului, n-au treaba cu firmele care ridica masinile si cer 6 milioane ca sa le iei inapoi.

intr'adevar, privit per ansamblu sunt bune taxele astea, insa, mie imi plac masinile vechi, si speram ca dupa ce pun bani la ciorap sa-mi iau si eu un bx, cx ceva ... de afara, unde le vand pe cateva sutici tocmai ca nu-si mai permit sa le tina ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de ECO » Mar Sep 29, 2009 11:02 pm

n'am nimic cu oamenii care tin la masini vechi... cunosc pe cineva care are pasiune pentru masini... are vreo 3-4 masini vechi (epoca sau clasice) dar pe care le tine omu in parcare subterana la Intercontinental (si nu cred ca da putin!!), tot respectul :hi ... ii plac... tine la ele... plateste!!!... si nu in ultimul rand... nu deranjeaza pe nimeni prin a ocupa un trotuar intreg :mrgreen:
Oricum mai are si un suv si un fiat mic de oras dar tine unu in curte si unu la poarta.... again... nu ocupa o strada intreaga cu masinile lui. :applause
Cei cu masinile abandonate pe langa blocuri... nu au ce cauta in aceasta categorie sau a celor care "le plac masinile vechi".

In legatura cu cei cu mesajul in geam... stiu ca nu au legatura cu firmele...sunt de la ADP/Primarie doar ma bucuram de urmari, respectiv au mai disparut niste harburi.

scuze de offtopic.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de PsH » Mie Sep 30, 2009 8:46 am

Buna treaba cu platitul parcarilor de resedinta, dar in dulcele spirit romanesc, platesti cateva sute de euro pe an si tot tu ajungi sa te omori cu ala care parcheaza pe locul tau, ptr ca autoritatea locala nu face nimic, respectiv intre 20.00 si 08.00 nu vine nimeni sa iti ridice masina. Pe mine nu ma intereseaza sa parcheaza in alt interval decat cel mentionat mai sus, prin urmare de fiecare data cand ajung acasa, trb sa claxonez, sa imi iau cate o ceapa pe capota (e pe bune faza) de la nu stiu ce vecin ca, deh..are si omul dreptate, si sa sun la politia comunitara, care vine da o amenda intre 1500-2500 lei si sa sper ca toti vecinii de la bloc vor spune "nu parca acolo ca este unul nebun" si asa sa pot sa stau si eu putin mai relaxat pe drumul de intoarcere de la birou (mama ce fraza lungi si alambicata)
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de ECO » Mie Sep 30, 2009 9:11 am

nu stiu in alte sectoare... dar tot la mine si anume in sectorul 3... am auzit ca urmeaza sa bage chestia cu ridicatul si din spatele blocurilor... si program prelungit/non stop.
Adica (teoretic) daca ai loc si ai ajuns acasa... si e masina pe locul tau, suni la baietii cu firma de ridicati care vin si il iau pe sus. Din punctul lor de vedere ar trebuii sa le convina ca doar vin la sigur pentru ridicat :twisted: ... nu mai stau sa caute aiurea pe cine sta parcat prost. :roll:
Daca si cand o sa iasa chestia asta... o sa fie mai panica decat acuma cu privire la parcari.
Dar o asemenea hotarare data de consiliu/primarie nu e "populara" si in nici un caz nu se da in an electoral. Asteptam in continuare ori sa marcheze si sa ia bani pe toate locurile de pe langa blocuri... sa dea drumul la parcari supraetajate... carusele d'alea si ce naiba or mai fi... ca acum e haos oricum.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de PsH » Mie Sep 30, 2009 9:29 am

Eco eu tot in 3 stau si iti garantez ca acum o saptamana si ceva sigur nu veneau decat dupa 08.30 dimineata. Poate si-au prelungit programul, daca este cazul va anunt :D :wink:
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de adrian_grosu09 » Mie Sep 30, 2009 9:44 am

in buc s-ar putea introduce taxa de circulare prin zona centrala. in londra e 8 lire/zi sa calci cu masina prin zona centrala daca nu esti rezident si oricum ai parcare subterana la bloc..
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de ECO » Mie Sep 30, 2009 9:57 am

PsH scrie:Eco eu tot in 3 stau si iti garantez ca acum o saptamana si ceva sigur nu veneau decat dupa 08.30 dimineata. Poate si-au prelungit programul, daca este cazul va anunt :D :wink:
avand in vedere ca unui amic i-au luat-o sambata dimineatza... nu cred ca au program 8-17 :P
Mai fac si ei un ban.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 30, 2009 10:14 am

Eu am sunat de 2 ori sa ridice o masina, si de nu m-au plimbat astia cu telefoanele, la toate sectiile de politie si pana la urma, am mutat eu cu BAW ca sa pot iesi!
Apropos, unde trebuie sa suni daca vrei sa vina sa ridice o masina? Eu am sunat la 112, cei de acolo mi-au afcut 7 legaturi, am primit 3 nr de tel, dupa care inca 2, si tot nu a venit nimeni sa ridice masina, chiar daca 1km mai sus, la Piata Alba Iulia, erau 2 masini de ridicat, in asteptare!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de PsH » Mie Sep 30, 2009 10:30 am

Bogdan suni la 021-9543 politie comunitara (cred ca este doar sector 3, dar nu sunt sigur) si de acolo te indruma ei
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de B25BUY » Mie Sep 30, 2009 12:32 pm

Nu e ok nici faza cu locurile de resedinta platite, decat daca Primaria poate garanta cate un loc de parcare pentru fiecare doritor care evident si plateste.
*
Adica se inghesuie 10 mosi la primarie dimineata de la 9 (cand multi din cei cu servici nu prea pot ajunge), isi iau locuri de parcare in fata blocului, le platesc si daca se mai muta inca 10 locatari cu masina, ei nu mai au pe unde sa parcheze; mosii devenind magari si violenti, agramati, incoerenti si antisociali. Cei care au platit, de obicei sunt violenti te obliga sa-ti muti masina de pe locul lor, dar NICIODATA nu-ti ofera o alternativa convenabila.Parca el nu are masina ca si tine... trebuie sa functioneze o simbioza sociala.
*
Altfel stiu caz, in care chemata in judecata Primaria anuleaza dreptul la locurile platite de parcare ale tuturor, intrucat acesta este tratament preferential (unii au dreptul , altii nu) ceea ce e ilegal, atat timp cat nu pot oferi tuturor acest lucru !
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de Mihay » Mie Sep 30, 2009 12:55 pm

mi se pare putin aberant asta cu parcarile de resedinta, eu baiat de la tara, cu nr de provincie ce fac? ca nu-mi dau loc de parcare? ma exileaza din Bucuresti? toate mi se pare irealizabile atata timp ca nu sunt locuri de parcare suficiente si rute ocolitoare ale centrului ( tot zicea cineva de taxa ) .

de la anul vor sa bage rovigneta cu cip si camere pe marginea drumului sa te depisteze automat daca nu ai . credeti ca vor fi asfaltate drumurile mai bine sau se vor face autostrazi mai multe? sunt sigur ca nu . si eu voi sta la fel ca si panaa cum fara rovigneta :evil:

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de B25BUY » Mie Sep 30, 2009 2:16 pm

Bine punctat Mihay.
*
Ne instaleaza scanere si tot felul de dispozitive de citire (f.scumpe) care ingreuneaza mai tare circulatia (vezi taxa de autostrada de pe A2 asta vara) si evident se regasesc in pretul mai mare al rovinetelor, taxelor de autostrada, etc...
*
Ultimul post un pic offtopic (scuze):
Mai exista si aspectul vizitatorilor care nu gasesc locuri de parcare cand ne viziteaza... sau mai rau, isi gasesc tot felu de "insemne" pe masina.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de PsH » Mie Sep 30, 2009 2:41 pm

buy, la fetesti este taxa de pod (care a existat de cand lumea si pamantul si care a fost doar "suspendata") si nu de autostrada, ghinionul face ca acest pod sa fie in prelungirea "autostrazii".

Daca instaleaza o camera si pun cipuri in rovignete nu o sa se ingreuneze traficul, din contra, nu mai stai 15 minute sa iti verifice un agent actele + chitanta de la rovigneta. eu am o problema cu lipitul ei in geam, dar in rest este o masura salutara, care daca se va aplica tot romaneste... [-X
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de B25BUY » Mie Sep 30, 2009 4:23 pm

Atat timp cat o masura e IN AJUTORUL oamenilor si nu in stingherirea si nemultumirea lor, totul e de apreciat ! :D
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cat costa sa-ti recuperezi masina ridicata

Mesaj de chainsaw » Joi Oct 01, 2009 7:03 pm

mi-a venit cea mai buna idee din lume :mrgreen:

cumperi o remorca d-aia de cct, de genu' aleia cu care transporta aia cartofi in piata, si-o arzi cu a prin oras. sa-i vad cum ridica atunci masina :glasses :twisted:
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”