Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
avis
Mesaje:43
Membru din:Mar Iul 08, 2008 8:43 pm
Numar Inmatriculare:B 37 DOK
Localitate:Bucuresti
Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de avis » Dum Iun 28, 2009 11:10 pm

Va supun atentiei un subiect la care nu am gasit raspuns pe net... inca. Probabil ca nu s-a confruntat nimeni cu aceasta situatie.

Abia intors din concediu, pe care mi l-am petrecut facand un tur de Franta, pot sa zic tur de forta, iata cum s-au petrecut lucrurile si cu aceasta ocazie aviz amatorilor!

Am petrecut 15 zile superbe in Franta, unde ca sa nu pierd prea mult pe drum am optat pentru deplasare cu avionul Buc.-Paris si invers. Din Paris am inchiriat o masina si am plecat catre Nord in Saint Malo si Saint Michel - aceste doua localitati din nordul tarii sunt zone in care se poate observa fenomenul numit flux/reflux. Pur si simplu in fiecare zi in perioada verii plaja este inundata pana in punctul maximum atins la ora 14 dupa care apele incep sa se retraga. Este un fenomen foarte interesant ca sa nu mai vorbesc de spectaculozitatea zonei.

Apoi am plecat spre Coasta de Azur traversand Franta de la Nord catre Sud pe Valea Loarei - aici sunt peste 20 de castele de vizitat, insa importante sunt doar cateva: Amboise, Chenanceaux (aici Ludovic XIV lea a locuit cu sotia Catherina de Medicis si cu amanta Diane de Poitier, fiecare dintre ele avea camera si gradina ei) si Blois.

Prin Sud este important de vizitat cetatea Carcassonne (se afla intre Montpellier si Marsilia). De la Marsilia incepe zona numita Coasta de Azur cu localitati celebre precum: Saint Tropez, Cannes, Nisa si Monte Carlo (Principatul de Monaco - evident este autonom, dar se cam confunda cu sudul Frantei).

Acu' sa va zic cum e treaba cu mersul cu masina prin Franta... Daca ati mai citit comentarii despre alte tari ca Ungaria (unde vigneta este suficienta), Austria (la fel ca Ungaria), Italia (se platesc autostrazile pe tronsoane) sau Grecia (la fel ca Italia), uitati-le.

In Franta autostrazile se platesc. Si te ustura nene... Cam 10 E la 100 Km, dar se plateste pe tronsoane, adica daca vreo 25-30 km in jurul unei localitati mari reprezinta o portiune netaxabila.
Orice abatere sau neatentie se plateste. Aici legea se aplica nemteste, fara discriminare. Nimeni nu-si baga picioarele si nu-si bate joc. Nimeni nu alearga pe autostrada. Viteza max. admisa este 130 Km/h si se poate merge cu max. 140 (ca la noi), insa nimeni nu e smecher, nu vezi flash-uri nu vezi fite. Toata lumea merge linistita. Nu vezi nici din aia care se tarasc. Traficul este foarte fluient si disciplinat. Chiar daca sunt si zone aglomerate, nu se pierde foarte mult.

Din toate tarile pe care le-am enumerat mai sus, prin care am trecut de-a lungul timpului, Franta mi s-a parut cea mai scumpa. Mai mult decat atat, desi nu te deranjeaza prezenta politiei, sunt foarte activi si mai ales isi fac meseria. Supravegheaza tot: parcari, strazi, sosele. Este plin de camere cu si fara radar - mai ales ca te anunta de prezenta lor. Daca te parchezi pe loc cu plata - de fapt asa sunt 95% din locurile de parcare din orase si ti-a expirat timpul pe care l-ai platit, amenda o gasesti in geam. Nu e loc de facut pe desteptul.

Ce am patit si cer la voi opinii: in Saint Tropez, am parcat pe unul din locurile rezervate handicapatilor dintr-o parcare platita, in port. Problema e ca pur si simplu nu am vazut, ca stiam ca e nasol. Am parcat si m-am dus sa vizitez orasul. Am facut o poza cu vestita cladire a "Gendarmeriei Nationale" unde s-a turnat seria de filme cu Jandarmul cu Louis de Funes, m-am mai invartit pe aici pe acolo (apropo, Saint Tropez este un loc de vis!) si cand m-am intors in parcare... ma uitam prostit unde dracu' o fi masina... Parca am lasat-o pe aici... (parcarea era foarte mare si foarte plina). Probabil ca se vedea ca sunt nedumerit ca sa nu zic ca ma uitam prostit, asa ca vin niste pusti la mine (erau niste englezi) si-mi povestesc ca au vazut cum ridicau baietii o masina (Ford CMax gri inchis)... Mi-au urat noroc! Chiar aveam nevoie! M-am dus la politie - acu' pe bune la Jandarmeria Nationala, insa serviciul de ridicari este un serviciu administrativ al Primariei, dar politaiul a fost dragut si m-a insotit la serviciul cu pricina, desi nu era treaba lui.

Ca sa-mi elibereze masina, am platit 96 Euro si 10 Centi, insemnand taxa de deblocare si de ridicare. De ce nu 95 sau 100, nu stiu, dar atat a fost: 96,10 E. Cand am ajuns la masina, (fericit ca am scapat doar cu atat, sincer avand in vedere cat e pe la noi, ma asteptam la vreo 500 E lejer si ma gandeam cu groaza) am mai gasit in geam si o amenda de 135 E platibila in 45 de zile.

In comparatie cu hotii de la noi, la ei ridicarea si deblocarea este 96,10 E iar amenda 135 E si nu trebuie platite ambele in acelasi timp. Costul pe zi de depozitare la primarie a masinii este de 4,50 E, mai putin de cat te costa parcarea, avand in vedere ca ora este 1,50 Euro pe strada si intre 2,50-2,80 E pe ora in parcarea acoperita.

Ei acu' vine si intrebarea: amenda e pe masina - adica apare numarul de inmatriculare si marca. Evident, nu au verificat a cui este. Oricum nu e complicat. Daca nu platesc in 45 de zile 135 E, cuantumul se mareste la 450 E. Problema e ca serviciul lor de urmarire plati de la fisc, care functioneaza ceas, nu ca la noi, se va duce la Avis Rent a Car de unde am inchiriat masina.

Acum sunt doua variante: una este ca Avis Rent a Car plateste si apoi se va intoarce impotriva mea, ori, ii va trimite pe aia de la fisc direct la mine, pe motiv ca ei mi-au inchiriat-o si eu am toata responsabilitatea. Oricum o dau, au toate datele mele, deci ca sunt unii sau altii, tot nu cred ca scap.

A mai auzit cineva de ceva asemanator? Apropo, in doua saptamani, in care am vizitat cat am putut si in care am mers 3500 Km cu masina am vazut o singura masina de Romania si ala era un BMW X6 in fata unui hotel de 5* de la Cannes. Atat. Asta spune multe. In rest mai erau romani, dar numai veniti cu autocarul si numai in Paris si pe Valea Loarei.
De-a Dura Lex

Fost posesor de C4 Rouge Loucifer 1,6 I 110 CP...
Actual de Peugeot 407 Blanc Baquise 2.0 D 136 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de Mihay » Dum Iun 28, 2009 11:18 pm

nasol ce ai patit...dar ce cauta la donatii? :mrgreen:

daca ai platit cu cardul inchirierea ar trebui sa isi opreasca cei de acolo direct de pe card, daca nu cred ca o sa primesti amenda in tara, ei avand datele tale.

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de Bogdan » Lun Iun 29, 2009 8:59 am

Poate fi asemanator cu urmatoarea situatie..

Un prieten de-al meu a inchiriat o masina in Olanda, si l-a prins radarul! Dupa vreo 4 luni primeste acasa hartie, venita de la Politie, in care i se comunica in Engleza si Olandeza ca trebuie sa plateasca suma de X EUR!

Bineinteles ca n-a platit niciodata nimic, pentru ca nu a inteles ce scrie acolo, "nu stie engleza" sau olandeza si asa a ramas!

Cel mai probabil si tu vei primi o hartie prin care ti se va cere sa platesti cei 450 EUR, si daca nu sunt baieti destepti sa o scrie si in Romaneste, nu prea au ce sa-ti faca.

Cu siguranta cei 135EUR nu ii va plati nimeni, pentru ca cei de unde ai inchiriat masina nu au de unde sa stie ca masina respectiva a primit o amenda! Poate sa aiba ei vruen sistem de remindere, dar ma indoiesc!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de commandorsteel » Lun Iun 29, 2009 9:02 am

conteaza si ce asigurare ti-ai facut atunci cand ti-ai luat masina.
eu in general merg pe full casco in care intra si amenzile ocazionale.
nu prea cred ca o sa-ti trimita amenda acasa.... asa ca stai linistit
la cate amenzi am luat prin europa... trebuia sa-mi iau o masina noua de banii aia :oops:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de bedexe » Lun Iun 29, 2009 9:17 am

Dar in contractul de rent-a-car scrie ceva de amenzi ?
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de commandorsteel » Lun Iun 29, 2009 9:45 am

pe asigurare scrie. depinde ceea ce ceri si ceea ce pot ei sa-ti ofere...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
wonka
Mesaje:341
Membru din:Sâm Apr 05, 2008 8:19 pm
Numar Inmatriculare:GL-05-VUX
Localitate:Galati
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de wonka » Lun Iun 29, 2009 4:52 pm

Daca tot ai admirat corectitudinea celor de acolo si blamezi lipsa corectitudinii alor nostri, ar trebui sa fi si tu tot la fel de corect si sa platesti amenda.Incearca sa fi un pic european si dupa ce treci granita inapoi in Romanica.
C4 coupe,1.6HDI,rouge lucifer acum fara sticker

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de Mihay » Lun Iun 29, 2009 10:01 pm

dureros spus :mrgreen:

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de baty_san » Lun Iun 29, 2009 11:52 pm

nu inteleg cum nu ai vazut locul de handicapati..... sincer... am fost acolo in perioada cand lucram in domeniul parcarilor publice si eram atent la detalii de genul.... si e greu sa parchezi si sa nu vezi.
mai ales intr-o tara straina unde cred ca de obicei esti de doua ori mai atent decat acasa pe traseul facut zi de zi unde se instaleaza rutina....
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de Dan pasare » Mar Iun 30, 2009 2:20 pm

Nu cred ca vei plati ceva. Am luat si eu o amenda in Ungaria,am gasit-o in geam cand am lasat masina undeva. Nu am inteles pentru ce era pentru ca nu existau semne de parcare sau stationare interzise iar din ce au scris ei acolo n-am inteles nimic.Asta a fost acum 2 ani si nu am primit nimic acasa. :roll:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
avis
Mesaje:43
Membru din:Mar Iul 08, 2008 8:43 pm
Numar Inmatriculare:B 37 DOK
Localitate:Bucuresti

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de avis » Mie Iul 01, 2009 12:50 am

wonka scrie:Daca tot ai admirat corectitudinea celor de acolo si blamezi lipsa corectitudinii alor nostri, ar trebui sa fi si tu tot la fel de corect si sa platesti amenda.Incearca sa fi un pic european si dupa ce treci granita inapoi in Romanica.
De platit ma gandeam sa o platesc, tocmai pentru ca sunt foarte corect la capitolul asta si tocmai de aceea apreciez corectitudinea altora. Am supus totusi dezbaterii acest subiect din doua motive: unul - nu faceti ca mine si cascati ochii - tocmai ca era vizibil semnul, dar eu nu l-am vazut! De fapt ce sa mai vad, ca m-am parcat exact pe el!... :) si doi: ca sa vad cum au procedat si alti patiti...
De-a Dura Lex

Fost posesor de C4 Rouge Loucifer 1,6 I 110 CP...
Actual de Peugeot 407 Blanc Baquise 2.0 D 136 CP

Avatar utilizator
avis
Mesaje:43
Membru din:Mar Iul 08, 2008 8:43 pm
Numar Inmatriculare:B 37 DOK
Localitate:Bucuresti

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de avis » Mie Iul 01, 2009 12:56 am

[quote="Mihay"]nasol ce ai patit...dar ce cauta la donatii? :mrgreen:


donnez moi une idee... (donati-mi o idee!) :glasses
De-a Dura Lex

Fost posesor de C4 Rouge Loucifer 1,6 I 110 CP...
Actual de Peugeot 407 Blanc Baquise 2.0 D 136 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Amenda in Franta!... si alte informatii utile

Mesaj de Mihay » Mie Iul 01, 2009 1:05 am

da buna asta cu donati o idee ::P

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”