Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de B25BUY » Joi Noi 26, 2009 10:59 pm

Toti mergem cu masini aproape zilnic, asta e clar. Si multi ne confruntam cu aceeasi aglomeratie, cu aceleasi strazi pline de masini, cu aceleasi bulevarde supraaglomerate.
Propun ca cine a descoperit scurtaturi, stradute, drumeaguri, ocolisuri pe care se circula mai bine si care evita diverse zone aglomerate, sa le impartaseasca cu ceilalti; astfel vom putea evita cat de cat aglomeratia si enervarea din trafic.
*
De exemplu am descoperit acum ceva vreme ca de la Pta Dorobanti pana la Victoriei se poate ajunge si pe traseul: pe Calea Dorobanti mergem pana dupa Lic.Caragiale, apoi se face dreapta pe str. Bruxelles (liber) - str. Brasilia (liber)- dreapta pe St. cel Mare , tot inainte si am ajuns in Pta Victoriei, nu iti ia mai mult de 5-6 minute.
Traseul normal , stiut de multa lume este via Bd.Aviatorilor, unde uneori poti sta si 40 min.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Dec 04, 2009 12:41 am

chestia ca unde zici tu ca de pe Brasiliei faci dreapta pe Stefan cel Mare, defapt se cheama Iancu de Hunedoara e artera care face legatura intre intersectia de la Perla si Ptza Victoriei.

Referitor la scurtaturi stiu destul de multe, dar cel mai bine se pot explica la o cafea. In jurnalul meu gasesti cateva bune la intrarea inspre oras. Restu la o cafea la Vitan. :glasses :coffee2:
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
bedexe
Mesaje:130
Membru din:Mar Iul 10, 2007 11:34 am
Numar Inmatriculare:BDX
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de bedexe » Vin Dec 04, 2009 10:07 am

Primul sfat este sa te uiti pe o harta a orasului, acasa in liniste.

Apoi sa incerci strazile laterale, dar trebuie sa fii mai atent si uneori e nevoie de multa indemanare.

Si din cand in cand un GPS la indemana e util.
Think....use your mind.
Trafic rutier fluent si sigur
Smart Driving

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de PsH » Vin Dec 04, 2009 11:22 am

pai cel mai bine ar fi sa spune fiecare punctul de plecare si destinatia finala, ca asa, scurtaturi sunt
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de Mihay » Vin Dec 04, 2009 11:48 am

eu de pe 1 Dec 1918 - pta constitutiei : printre blocuri ies la statuie la salajan, merg pe camil ressu, fac stg la ramnicu sarat, printre blocuri pe Racari pana la Mihai Bravu cu Cal Vitan, merg pe cal vitan , stg pe zizin, printre blocuri pana la Timpuri Noi, pe spaliul unirii apoi stg pe marasesti (singura zona aglomerata maxim 10 min) pana la Budapesta, in fata pe stradute la dreapta pana pe 11 iunie si ajung in spate pe Justitiei la munca . maxim 30 de min orice ar fi

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de Mr_kokaa » Vin Dec 04, 2009 6:08 pm

Azi din comuna Pantelimon pina in Popesti-Leordeni am facut numai 20 min
traseu: Com Pantelimon, stg la Antilopa, travesat iesirea catre A2 intrat in com Catelu, sos de centura cca 2km, dreapta la bariera si intrat in Popesti - Leordeni in spate la Danubiana!
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de chainsaw » Vin Dec 04, 2009 7:00 pm

o idee de traseu bdul expozitiei (sau casa presei libere) - centru (romana, universitate) ? azi am reusit ceva, tre'a sa ajung la pta alba iulia de-acolo, am intrat pe stradutele alea ratate, si m-am invartit de vreo 4 ori in cerc, nush cum naiba am iesit pe calea mosilor ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de florinc4 » Vin Dec 04, 2009 7:54 pm

chainsaw scrie:azi am reusit ceva, tre'a sa ajung la pta alba iulia de-acolo, am intrat pe stradutele alea ratate, si m-am invartit de vreo 4 ori in cerc, nush cum naiba am iesit pe calea mosilor ...
...hehe sunt frumusele stradutele alea...nu le stiu pe de rost...dar bd-ul unirii, calea calarasilor, mosilor merg destul de paralel sa zicem... si le poti interesecta sau traversa sa zic asa...eu ma indrum in functie de destinatie...trebuie sa ajung cat mai in nord sau cat mai in sud samd ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Drumuri optime si/sau scurtaturi prin oras

Mesaj de B25BUY » Vin Dec 04, 2009 9:09 pm

Dorobanti - Dristor in 38 minute vineri seara la ora 19.

Dorobanti - traversare cart.Floreasca - Bd. Vacarescu - Bd. Lacul Tei - dreapta pe ultima straduta inainte de str.Maica Domnului (cea cu tramvai) - mers inainte pe straduta si prima la stg - iesit in Maica Domnului - viraj dreapta - mers un pic inainte - prima la stanga - plimbat un pic printre blocuri -iesit in Colentina vis-a-vis de Kaufland - virat dreapta, mers inainte pe Colentina spre Obor - la stanga la semafor pe Ziduri Mosi - tot inainte - traversat Sos.Garii Obor - Sos.Pantelimon - dreapta pe Bd.Kisinau - tot inainte - Bd.N.Grigorescu - dreapta pe Campia Libertatii - luat la o mica intrecere cu un Hyuindai Accent (am vb cu el la semafor 1.5 CRDI/110cp) - Liviu Rebreanu - printre blocuri - exact la Dristor.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”