Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:
Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Mar 19, 2010 11:58 am

imi cer scuze daca un astfel de topic a mai fost deschis, dar eu am cautat si nu am gasit
sper ca am deschis unde trebuie, daca nu rog a se muta/sterge

am deschis acest topic deoarece eu sunt din pitesti si vin adesea in bucuresti si ma confrunt mereu cu problema locurilor de parcare. ii rog pe cei din bucuresti si cei care mai cunosc sa ne dea niste informatii utile despre unde putem parca seara spre exemplu cand trebuie sa ramanem peste noapte.
De cateva ori reusesc sa parchez in benzinarii unde "locurile" nu apartin nimanui.dar ultima oara am parcat la benzinaria MOL in distror si m-am trezit cu afis pe geam ca nu am voie si am ramas si fara antena.(asta daca gasesti loc si in acele benzinarii).
Am mai reusit sa parchez la semanatoarea in fata acolo unde sunt mai multe firme.
Astept hinturi si va multumesc :)
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
silviuk
Mesaje:85
Membru din:Sâm Ian 03, 2009 11:04 pm
Marca si model masina:C4 GP2
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de silviuk » Vin Mar 19, 2010 12:09 pm

Pe Iuliu Maniu, aproape de Apaca si pe aceeasi parte, gasesti cateva locuri de parcare marcate si publice. Cred ca mai sunt si pe alte portiuni de pe Iuliu Maniu astfel de locuri.
C4 Coupe 1.4i VTR facelift
Imagine

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Mar 19, 2010 2:30 pm

merci de raspuns.
pe iuliu maniu mai gasesc asa cate un loc pe stanga/dreapta dar mie frica sa nu ma trezesc cu vreo zgarietura de la cei care parcheaza deobicei chiar daca nu au locurile cumparate.
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_c » Vin Mar 19, 2010 2:33 pm

Nu am nimic personal cu bucurestenii, insa si eu am avut aceasta problema cand locuiam in Bucuresti. Anumite persoane de acolo se poarta de parca ar fi mostenit locurile de parcare din Evul Mediu (si aici exclud bineinteles pe cei care isi platesc locurile de parcare).

Cum spunea si silviuk, se pot gasi pe Iuliu Maniu, apoi pe strada aceea care intersecteaza Iuliu Maniu unde exista firma de pc-uri si componente pc SPOT.

In zona Piata George Cosbuc gasiti pe langa Academia Tehnica Militara. In general pe marile Bulevarde si pe langa institutiile publice.

Off-topic pentru cei care se cred stapani pe locurile de parcare si care fac rau celorlalte masini. Sa va spun o intamplare adevarata. Un tip care nu avea masina de Bucuresti merge in vizita la niste prieteni, parcheaza pe un loc care nu era marcat, nu nimic si la plecare avea toate rotile sparte, deci toate 4. A urmarit in perioada urmatoara (aprox. 2-3 saptamani) persoana care parca acolo si s-a dus si i-a aruncat lichid de frana pe toata masina. Nu spun ca sunt de acord cu ceea ce a facut, pentru ca nu poti fi 100% ca aceea persoana i-a spart pneurile. Insa aviz celor care fac rau si se cred zmei sa nu pateasca la fel !! :D

Toate cele bune !
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Deese » Vin Mar 19, 2010 3:06 pm

De obicei in Militari stau oameni veniti de prin toate colturile tarii, e un cartier care acum 20-30 de ani nici nu era in Bucuresti.
Am si eu niste colegi de facultate care stau pe acolo, din pacate nivelul de bun simt e scazut, ai toate sansele sa dai peste un meltean din asta care iti inteapa cauciucurile, zgarie masina, etc cand parchezi pe 'locul lui'
Parcarile inchise de la Obor, Universitate, Unirii sunt si ele o optiune, sunt pazite si iti poti face abonament.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de mituc » Vin Mar 19, 2010 3:52 pm

Daca e musai poti parca in parcarea de la intercontinental (care e cam scumpa, dar daca nu ai unde e buna). In spate la fostul junior (tribunal sau ce e acolo) chiar la capatul lui sfinta vineri e ditamai parcarea care de obicei e libera si e si aproape de diverse puncte (magazinul unirea printre altele).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Deese » Vin Mar 19, 2010 3:54 pm

O ditamai parcarea gratuita e si aia din fata Parlamentului (casa poporului)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Mar 19, 2010 7:06 pm

in parcarile astea interioare, etajate, cu/fara plata gen cea de la CORA poti parca si pe timp de noapte sau iti dau masina afara?
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Deese » Vin Mar 19, 2010 8:23 pm

E o diferenta intre o parcare publica cum e cea de la Unirii sau Intercontinental, unde contra o taxa iti poti face abonament si parcarile destinate clientilor (benzinarii, hypermarketuri) unde numai clientii au voie, timp limitat, gratuit.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Bogdan98 » Vin Mar 19, 2010 9:32 pm

OFF:
Deese scrie:De obicei in Militari stau oameni veniti de prin toate colturile tarii, e un cartier care acum 20-30 de ani nici nu era in Bucuresti.
In 83 m-am mutat eu in Militari, si stai tu lin Deese, exista bine merci. Sa facem o socoteala? 2010-1983 = 27. In 1951, cartierul Militari se intindea pana putin mai sus de liceul Tudor Vladimirescu, la fosta sina de tren care traversa Iuliu Maniu.
Iar oameni veniti de prin toate colturile tarii, gasesti absolut oriunde in Bucuresti. Inclusiv in centru, pe langa Universitate.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Deese » Vin Mar 19, 2010 9:46 pm

tot off: Vroiam sa spun ca terenul pe care se intinde acum mare parte din Militari nu facea parte din Bucuresti ci din comuna Militari.
La fel cum zona unde stau eu iarasi era in camp (zona Stadionului National) pana prin anii `50-`60-70, Bucurestiul 'se termina' la Bariera Vergului (pta Muncii de azi)

Absolut ca ii gasesti oriunde, nu inteleg de ce ai luat-o ca pe ceva rau :)
Personal, mi-ar placea sa fie mai multi ardeleni prin Bucuresti. Momentan e plin de manelisti, cum le zice mituc.
Din pacate ne-am minti singuri daca am spune ca virgula cartierul tau sau al meu sunt dominate de bun simt.
Nu stiu cum e la tine, dar multi din scumpii mei vecini se vede ca sunt mutati de la casa de chirpici la bloc. Zilele trecute am avut un conflict cu un vecin care parcase pe locul meu platit, inscriptionat, toate cele (iar eu trasesem masina in spatele lui - n-am vrut nici sa sun la Politia Comunitara, nici sa ii ridic stergatoarele, nici nimic). Era nervos ca vroia sa plece si ce am facut eu e nesimtire, il citez.
M-a facut in toate felurile in parcare. Nesimtit, prost, etc etc. Am ramas :shock:
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_grosu09 » Sâm Mar 20, 2010 9:01 am

azi plec in bucuresti. sper sa gasesc loc de parcare ok peste noapte :D si fara incidente. am inteles ca a plecat multa lume din bucuresti ieri dupamiaza deci o fii mai chill...
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de Deese » Sâm Mar 20, 2010 12:38 pm

In ce zona ai nevoie?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de adrian_grosu09 » Sâm Mar 20, 2010 12:55 pm

in militari zona CORA as prefera :)
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Unde parcam in Bucuresti?, pt cei care nu locuiesc in Buc

Mesaj de IceRidder » Mie Mar 24, 2010 4:25 pm

daca zici ca ai parcat in fata la semanatoarea iti recomand si parcarea din complexul semanatoarea este 1 leu pe ora (cel putin asa era inainte) si nu ai problema. eu cand merg in zona acolo o las.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”