Noi tipuri de benzina din 2011

Informatii despre trafic, radare, gropi, militieni etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de mituc » Vin Noi 12, 2010 7:13 am

Soferii din toate cele 27 de state membre ale Uniunii Europene vor beneficia, incepand cu 1 ianuarie 2011, de noi sortimente de carburant. Noul tip de benzina va contine 10% etanol, fata de 5% cat era in prezent, in timp ce noul tip de motorina va avea 7% FAME (Fatty Acid Methyl Ester)- un sortiment de biodiesel. Potrivit site-ului Asociatiei Europene a Producatorilor de Masini (ACEA) unele modele de autoturisme, in special cele mai vechi, ar putea sa nu fie compatibile cu noile tipuri de carburant. Lista masinilor compatibile (sau nu) cu noile tipuri de carburanti: http://www.acea.be/images/uploads/files ... bility.pdf
Mai multe la:
http://www.automarket.ro/stiri/2011-ben ... 34481.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Pai e bine, la 10% etanol deja producatorii de masini vor putea pune acelasi soft in ECU pentru modelele vindute in europa ca si pentru modelele pentru US, si evident vor avea aceleasi probleme cu cele de acolo.
La cum vad eu situatia probabil vom face 3/4 plin la benzinarii dintr-astea fantoma cu benzina rafinata pe la onesti sau mai stiu eu unde punind 5 filtre unul peste altul sa nu ne intre sobolani in rezervor, si mai bagam un sfert de la o benzinarie normala pentru aditivii de curatare si ridicare a cifrei octanice de la benzinarii "normale".
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de catalin4u24 » Vin Noi 12, 2010 3:38 pm

Ce e cel mai interesant este ca nu toate tipurile de motoare vor mai fi compatibile cu noile tipuri de carburanti :D
clubkia.ro scrie:Iata mai jos cateva dintre modelele care ar putea avea probleme cu noul tip de carburant:

- primele generatii de Mercedes-Benz ale modelelor pe injectie C200 CGI (W203), CLK 200 CGI (C209) produse in 2002.

- modelele Fiat cu motorizari sub standardul Euro 3, produse inainte de anul 2000

- modelele pe benzina ale Ford produse inainte de anul 1992, inclusiv modelul Ford Mondeo SCI CD 132 produs inainte de 2006.

- modelele pe benzina ale Peugeot produse inainte de anul 2000.

- modelele pe benzina ale Renault mai vechi de 1997, dar si modele mai noi precum Megane 1, 2,0 l, F5R 700, Laguna 2, 2,0 l F5R 782 sau Espace 4,2,0 l F4R 790 (verifica lista completa aici)

- modelul Skoda pe benzina 1.8T RS (132 Kw) si alte modele in manualul carora este indicata o cifra octanica a benzinei de 98.

- modelele de motoare Opel 2.2 litri pe benzina cu codul Z22YH (existente la modelele Vectra, Signum, Zafira)

Sursa: Stiri.ROL

Eddy
Mesaje:179
Membru din:Mie Apr 07, 2010 1:54 pm
Numar Inmatriculare:B-04-ECW
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de Eddy » Vin Noi 12, 2010 6:26 pm

Cica consumu mai creste cu 5-7 % chiar cu 20% mai mult la unele modele....

Pun pariu ca nu vor scadea preturile chit ca ii costa cu 40% mai putin sa o produca....
C4 1.6i 16v SX VTR - 110 armasari [( B - 04 - ECW )]
1) Esti pe net
2) Esti pe forumul ClubC4
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4
7) Zambesti, sau chiar razi

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de Tomita » Sâm Noi 13, 2010 10:12 am

deci care ar fi indicativul tehnologic dupa care sa ne ghidam? daca scrie CO98?
pt modele euro 1 sau non-euro cum vor reactiona? adica daca stie cineva, binenteles, care e in domeniu cu petrolul
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de mituc » Sâm Noi 13, 2010 11:15 am

In primul post ai chiar si un link catre un pdf cu o lista de compatibilitati. Cifra octanica ramine aceeasi. Insa probabil ca scadea puterea calorica a benzinei si datorita etanolului in urma arderilor se va degaja mai multa caldura.
++datorita etanolului e posibil ca la unele modele de pe lista de incompatibilitati sa fie totusi ok dupa ce se schimba ceva furtune si alte trasnai de pe traseul de injectie.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Noi tipuri de benzina din 2011

Mesaj de exdani » Sâm Noi 13, 2010 6:42 pm

numai inteligenti la carma UE...cu tampeniile lor cu tot

Scrie răspuns

Înapoi la “Info Trafic”