IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:
Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de simply the lex » Dum Feb 17, 2013 9:30 pm

Hey guys,

Am si eu nevoie de un invertor si panglica display pt un Acer Extensa 5220.Ideea e ca nu prea am timp de sapat pe net si ma gandeam ca poate stiti vreun site serios de unde pot cumpara fara riscuri gen piese defecte sau care sa nu se potriveasca etc.

Merci de ajutor :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Costi596
Mesaje:1244
Membru din:Mar Apr 19, 2011 9:18 pm
Numar Inmatriculare:B 42 CJJ
Localitate:Bucuresti

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de Costi596 » Dum Mai 26, 2013 4:08 pm

Am si eu mica dilema , de vreo 1-2 luni folosesc ca sistem audio la calculator un home cinema 5.1 care pe AUX este doar 2.1 , nu e asta problema, cand am din egalizatorul/driver (ce o fi el) din calculator setat pe Rock , setat si egalizatorul dvd-ului la fel sau pe orice alta configuratie cand dau volumul mai mare de 30 in dvd si 100% winamp subwoofer-ul caraie de parca ceva s-ar atinge pe acolo , am scos boxa din cutia aia m-am uitat nu atinge nici un fir aiurea , cum se rezolva caraiala aia? :help :hi

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de Rica » Vin Iun 14, 2013 1:34 pm

cu un woofer mai mare sau lasat bass-ul mai jos din setari
iti recomand
http://www.shopmania.ro/q-placa-audio-5-1" onclick="window.open(this.href);return false;
si asa o sa ai iesire separata pentru fiecare canal
:hi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de B25BUY » Mie Iul 31, 2013 3:47 pm

Am primit recent un NOKIA Lumia 720 cu Windows mobil 8 si e destul de ciudatel si contraintuitiv...lasa impresia ca nu ai toate comenzile la indemana, ca ti-ar mai trebui niste taste ceva...
Nu stiu cum va descurcati voi care aveti cu win8, ca eu nu reusesc sub nicio forma:

1. sa fac browse la directoarele de pe memoria SD card si sa lansez in executie diverse programele executabile (fara sa cumpar vreo aplicatie de browse)
2. sa schimb simplu melodia de apel cu alta dorita de mine (un mp3 oarecare facut de mine pe PC de ex, n u ceva de la ei din galerie); adica sa aleg dintre melodiile mele sau primite pe bluetooth, una sa fie de apel;
3. sa configurez SMS sa arate clasic,acum vad niste bubble-uri...nu mai sunt mesajele clasice cu pliculet (nu mai ai: Inbox, Outbox, Sent, etc...)
4. sa deconectez Facebook. Am introdus la un moment dat user si parola si apoi am vrut sa scap de ele si nu mai reusesc. Treaba asta e tare dubioasa.
5. sa gasesc un mp3 player care sa-mi permita sa construiesc un playlist (cum era winamp) doar cu melodii de pe SD card (nu de prin galerii on-line), sa pot sa le schimb ordinea, etc.. (problema asta o am si la android)

Aviz amatorilor: bateria tine 1.5-2 zile; iar cu data connection off se duce in 3 zile.
Vad ca cei de la Windows au copiat modelul Android cu magazin on-line si cu tot felul de aplicatii..

Cine se pricepe, rog o mana de ajutor !
Multumesc
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de sergiu9my » Joi Aug 01, 2013 10:52 am

Acum cateva luni, sau un an, am avut un Lg Optimus 7, dar nu aveam atunci windows 8 ci 7 (nu aparuse atunci pe telefon) asa ca poate s-au mai schimbat unele lucruri intre timp si poate mai gresesc:
1. Pe windows 7 nu aveam file manager, nu stiu daca intre timp au bagat pe win 8, sau poate gasesti vreo aplicatie pe market pt asa ceva.
2. Poti transfera melodii din pc pe tel doar sa le asculti(prin zune parca) nu poti sa le setezi ca ton de apel, din cate stiu nu poti sa folosesti bluetooth-ul pentru a primi/trimite fisiere.
3. Nu cred ca poti sa modifici asta
4. Trebuie sa ai o optiune pe acolo pe undeva, daca nu intra la setari, la conturi si sterge contul de facebook.
5. Ai incercat Zune ?

Telefonul l-ai primit sau l-ai cumparat ?
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de catalin4u24 » Joi Aug 01, 2013 11:01 am

Noroc cu voi, ca stiu ca nu-mi voi lua windows phone ever :hi

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de sergiu9my » Joi Aug 01, 2013 11:07 am

Da, pai si eu innainte de lg-ul cu windows am avut un s2. Din lipsa de bani a trebuit sa il vand, iar lg-ul il aveam prin casa, nu mai stiu al cui a fost, a ramas de backup, asa ca l-am luat eu :)
Este o experienta destul de ciudata... nu as da banii pe un telefon cu windows niciodata, prefer android de 1000 de ori.
Mai ales pe partea de maket stau f prost... nu prea au developeri...
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de alex82 » Joi Aug 01, 2013 11:13 am

Pt a te deconecta de la Fb , intra pe un PC sau laptop , apoi in dreapta sus , e o rotita , dai la privacy settings , apoi in stanga la security ( sub general ) , apoi in lista care iti apare , pe ultima , la active sessions , dai click si`ti arata pe ce device`uri esti logat ... dai close unde vrei sa inchizi si gata .

Mai nasol e daca ai dat sa retina user si parola pe tel cand te`ai logat prima data , ca e posibil ca de fiecare data cand dai pe fb pe ecran sa`ti intre direct in cont , fara sa mai ceara user si parola ...
Totusi mi`e greu sa cred ca nu poti da disconect de la tel ... nu stiu ecat cum e modelul de tel , dar daca nu are o tasta prin care sa accesezi un anumit meniu pe fb , vezi daca nu cumva se apasa ceva pe ecran . La tableta de ex apas un icon care e format din 3 ( sau 4 ) puncte pe verticala si acolo apare un meniu , prin care se afla si disconnect`ul ... :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de B25BUY » Joi Aug 01, 2013 10:53 pm

Telefonul l-am primit ca altfel, iti poti imagina ca-mi luam tot cu android. am o tableta Asus Transformer cu Android si e net peste Win MObile...
Oricum cred ca-l abandonez in curand...

Win Mobile 8 e o parodie nefericita... nu poti sa misti nimic, parca e pentru prosti, scuzati metafora... ai doar iconite si atat pe ecran, n-ai cum sa faci nicio manevra...
Credeti-ma ca nici pe PC n-am reusit sa-l leg, tot imi zice ca telefonul e blocat desi el e deblocat (nu tastatura cum credeam initial) din menu, unblock phone...si cand il leg la PC tot la fel imi zice :Phone Blocked si nu ai nimic de ales, niciun buton, nici macar X-ul din colt de inchis :(
E f.f.f.f ciudat. nu cred ca trec vreodata pe win 8 pe desktop.. e un fel de win95, Millenium sau Vista care au fost tare nereusite si drept urmare nici n-au prins la public... fata de popularele win 3.11, win 98 sau win XP

WM 6 e muuult mai prietenos; il am pe un pocket mai vechi si merge perfect, poti instala omeneste multe chestii, poti naviga directoarele, etc...
Ultima oară modificat Joi Aug 01, 2013 10:56 pm de către B25BUY, modificat 1 dată în total.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de catalin4u24 » Joi Aug 01, 2013 10:56 pm

Am avut win 8 cu licinta pe PC si l-am zburat dupa vreo 2 saptamani. Astia de la Microsoft se tampesc usor usor.
Win 7 x64 cel mai bun pt PC
Iar pt mobile... sa fim seriosi, iOS :ok

foxbat
Mesaje:352
Membru din:Sâm Sep 22, 2012 6:32 am
Marca si model masina:C4 Coupe, 1.6 Hdi, no FAP
Numar Inmatriculare:FOX
Localitate:Bucuresti

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de foxbat » Joi Aug 01, 2013 11:12 pm

catalin4u24 scrie:Am avut win 8 cu licinta pe PC si l-am zburat dupa vreo 2 saptamani. Astia de la Microsoft se tampesc usor usor.
Win 7 x64 cel mai bun pt PC
Iar pt mobile... sa fim seriosi, iOS :ok
ai mare dreptate si sunt de acorul cu tine
doar mare grija cand tastazi sa nu uiti sa termini fraza " IOS sucks",

asa i , chiar big time

in rest sa traim sanatosi si androidizati
bafta

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de sergiu9my » Vin Aug 02, 2013 1:52 pm

foxbat scrie:
catalin4u24 scrie:Am avut win 8 cu licinta pe PC si l-am zburat dupa vreo 2 saptamani. Astia de la Microsoft se tampesc usor usor.
Win 7 x64 cel mai bun pt PC
Iar pt mobile... sa fim seriosi, iOS :ok
ai mare dreptate si sunt de acorul cu tine
doar mare grija cand tastazi sa nu uiti sa termini fraza " IOS sucks",

asa i , chiar big time

in rest sa traim sanatosi si androidizati
bafta
Android FTW !!! :glasses
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de Bogdan » Vin Aug 02, 2013 2:16 pm

Exista topic de telefoane, unde se discuta de Androit, IOS etc..
Lasati ITCorner deoparte ;)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de Rica » Vin Aug 02, 2013 2:21 pm

un programel gratuit si care nu consuma multe resurse pentru temperaturile sistemului are cineva?
am W7 ca sistem de operare si ce aveam pe XP nu mai merg
un link ceva
multumesc
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: IT Corner - Intrebari, sfaturi etc

Mesaj de catalin4u24 » Vin Aug 02, 2013 2:47 pm

Cauta Asus PC Probe II . E freeware si e tot ce-ti trebe.
Numai sa mearga si pe alta placa de baza decat Asus... merita incercat, kit-ul are vreo 8mb...

Sau da-mi un buzz pe yahoo: catalin4u24 si-ti trimit eu kitul de instalare

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”