Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de vlad » Mar Mai 28, 2013 7:44 pm

E mai bine decit nimic, dar eu as fi vrut sa fie pe post de monitor sa mearga si la jocuri de exemplu.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de sergiu9my » Mar Mai 28, 2013 7:44 pm

Pai ce ai vrea sa legi mai exact la el ? :)
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de vlad » Mar Mai 28, 2013 7:46 pm

Laptopul prin wifi.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de sergiu9my » Mar Mai 28, 2013 7:49 pm

Prin wifi nu stiu daca poti sa faci asta.... dar daca ai iesire hdmi la laptop bagi cablu hdmi mai lung :)
Eu asa ma mai joc cateodata, am un cablu de 10m :D
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de Tomita » Mar Mai 28, 2013 8:00 pm

hdmi la 10m si cat ai dat pe el? ca daca nu te-a costat 100 de euro sau deja e atat de multa pierdere de semnal pe firul ala
si daca vorbesti de 1080p cu 60, e distractie majora si tre sa nu fie inghemotocit cablul..

deci intre toatwe arerile ia sampleuri si vezi concret cum se vede.


nu e pierdere mare daca nu iei smart teveu caci la nevoie cumperi unmedia player cu wi-fi

asa mi-am luat eu si am transformat vechiul televizor cu tub alor mei in smart teveu. le-am arata frumos filme de pe yourtube, cu rusi si alte funnyuri.

una e sa vezi clipul pe 22inchi la monitor si alta e sa vezi pe 100cm :hi

daca e i aceeasi bani as alege calitatea imaginii si sunetului in detrimentul unor functii gen smart tv
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
sergiu9my
Mesaje:495
Membru din:Dum Ian 20, 2013 11:38 am
Marca si model masina:Citroen C4,1.6HDI
Numar Inmatriculare:PH 90 WTF
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de sergiu9my » Mar Mai 28, 2013 8:08 pm

Pai il am de la un sistem home cinema; de vazut se vede destul de bine... chiar l-am comparat cu un cablu de 2m al unei cunostinte care are mufele placate cu aur si nu este mare diferenta, ba chiar eu unul nu vad niciuna :)
Citroen c4 Coupe, 16Hdi, 90 calusei
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de Tomita » Mar Mai 28, 2013 8:15 pm

aia cu placarea de aur nu e tot una.

o comparatie rapida ar fi luxul low cost renault: latitude
versus luxul prpriu zis al unui brand premium.
binenteles ca ai piele pe amandoua dar aia de pe reno poate e imitatie. cusaturile nu sunt la fel de fine, comfrotul nu e la fel.
dar totusi cand iti zice omul ca are modelul de lux te da pe spate.
asa si cu placarea cu aur...vezi bijuteriile "de aur" de le vand tiganusii :mrgreen:

asta ca o idee comparativa de preturi.
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de vlad » Vin Mai 31, 2013 4:58 pm

Revin cu feedbackul.
Am fost cu stickul; vazut multe, probat un Sony si un Samsung. Nici o diferenta vizibila intre ele. Oricum era multa lumina in magazin si zonele intunecate pe ecran se vedeau ca pete negre; nici un detaliu in lumina aia.
Ajung acasa, caut preturi pe net si ma opresc la un Sony smart cu Wi-Fi incorporat (sa fie cu de toate) si il comand.
Deci functia smart la tv mi se pare cea mai proasta inventie de la roata si arc incoace. Nu recomand nimanui sa dea aprox 500 lei in plus pt aceasta timpenie.

Sa explic de ce am ajuns la aceasta concluzie:
- am WiFi cica, dar prin WiFi direct pot sa redau doar fisiere media (video, audio, fotografii); nu citeste subtitrari; deci ne uitam doar la filmele romanesti si cele personale cu aceasta functie. Super tare, nu :P Sa zicem ca un slide show cu fotografiile ar fi util si placut de vizionat. Muzica sa redai in difuzoarele unui tv ... nu e cea mai buna optiune. Mai bine un sistem deci pica fisierele audio. Pt filme tot cu stickul ma car intre laptop si tv ca la un televizor FullHD.

- am internet pe TV wireless. Belea, doar ca aplicatiile sint de kkt; navigarea pe browser, chiar si cu telefonul ca telecomanda, e oribila. Nu stiu voi daca aveti rabdare dar eu unul prefer laptopul.

- am filme HD online. Doar ca trebuie sa platesc un abonament lunar dar nu sint convins ca am cine stie ce filme. Asta mai ramine de studiat.

Deci merita sa dai vreo 500 lei in plus ca sa poti folosi telefonul pe post de telecomanda, sa vezi pozele slideshow pe tv sau sa iti inregistrezi niste emisiuni pe un hard extern ? La asta isi raspunde fiecare.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 31, 2013 6:31 pm

Nu stiu cum e la Sony ca nu am incercat, dar la Samsung , pana si batranelul meu luat in 2010 stie subtitrari cu playerul integrat!

In rest, wi-fi nu poti sa zici ca e smart tv, al meu nu e smart tv si il pot lega la retea prin DLNA!

Legat de navigare, pai in afara de un youtube sau ceva aplicatii gen Skype altceva e cam tricky de facut , te apuca dimineata pana scrii ceva :)

Mie mi a placut ce inseamna Smart TV la samsung, legat de Sony nu au excelst niciodata la inovatii pe partea de smart tv, dar ca televizoare sunt acolo unde trebuie!

Sa l stapanesti sanatos, si sa vezi multe filme :)

Si inca ceva..Smart Tv la un Samsung 40F7000 inseamna multe dracii, comenzi vocale, iti recunoaste moscarile, faci zoom dand din maini etc ..ma batea gandul sa il schimb pe al meu, cu unul din asta dar am luat bicicleta pana la urma :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de vlad » Vin Mai 31, 2013 7:46 pm

Cred ca nu m-ai inteles. Si Sony stie citi subtitrari cu playerul lui, dar de pe stick. Prin WiFi Direct nu poti trimite decit fisiere media si am impresia ca la toate tv-urile nu doar la Sony.
Zi-mi si mie ce ti-a placut la functia smart, ca il butonez de citeva ore si nu gasesc nimic sa isi justifice cei 500 lei in plus.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de catalin4u24 » Vin Mai 31, 2013 8:03 pm

Eu am un Samsung si functia smart o folosesc de ex cand vreau sa vad filme full hd direct de pe browser pe un torrent cu functia streaming... adica n-am nevoie nici de stick nici de alt player, le vad direct on line. sau daca vreau sa vad un clip de pe telefon sau o poza doar apas pe un buton la tel si imi apare pe ecranul tv-ului ;)
Skype nu folosesc ca n-am camera la tv, la mine aia se cumpara separat dar nu-mi trebe. Pe youtube mai intru pe videoclipuri si mai sunt o gramada de alte functii care nu le folosesc.
Dar pentru mine personal faptul ca pot intra cu browserul tv-ului si pot vedea filme hd direct de pe net fara sa mai fie nevoie sa descarc pe stick sau sa folosesc alte artificii, pentru mine e suficient sa-si justifice banii :hi

Avatar utilizator
Tomita
cre8or
Mesaje:4721
Membru din:Dum Feb 11, 2007 8:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4 coupe noir obsidien vtr pack +
Numar Inmatriculare:. . AG ... OPUS
Localitate:pitesti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de Tomita » Vin Mai 31, 2013 8:15 pm

eu unul nu stiu ce sa zic.
decat smart tv mai degraba un teveu cat mai smecher pe audio/video in banii respectivi si apoi cu 500lei se cumpara un media player fullhd cu functiile de mai sus. wi-fi, si alte balarii

sau noua consola icsone sau cum draq ii zice la aia de la microsoft de au prezentat-o acum o luna. are senzor pr ce a zis bogdan cu zoom, slide, vocal,etc...

o unitate separata poti sa o iei cu tine in concediu si sa transformi smart tv pe orice teveu.

si de preferinta o interfata cat mai uzuala gen android. am vazut ca sunt unele acum cu asa ceva. eu am un asus mediaplayer si ma enerveaza interfata lor, fata de una consacrata si usoara
Led there b:LIGHT
http://www.facebook.com/OPUSWorkshop

Discutii despre personalizari LED
viewtopic.php?f=49&t=6024

Oferte personalizare cu LED interior-exterior
viewtopic.php?f=95&t=6022&st=0&sk=t&sd=a&hilit=led

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de catalin4u24 » Vin Mai 31, 2013 8:25 pm

Tomita scrie: sau noua consola icsone sau cum draq ii zice la aia de la microsoft
Xbox One o sa coste cat tot bugetul lui Vlad de televizor.
Iar sa-ti cumperi un player in plus care sa mai ocupe spatiu in plus si pe care o sa dai cat e diferenta pana la un Smart, tot un non-sens...

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de Bogdan » Vin Mai 31, 2013 8:36 pm

vlad scrie:Cred ca nu m-ai inteles. Si Sony stie citi subtitrari cu playerul lui, dar de pe stick. Prin WiFi Direct nu poti trimite decit fisiere media si am impresia ca la toate tv-urile nu doar la Sony.
Zi-mi si mie ce ti-a placut la functia smart, ca il butonez de citeva ore si nu gasesc nimic sa isi justifice cei 500 lei in plus.
Acum inteleg ce zici tu...
Eu incerc sa iti spun sa nu generalizezi cand vorbesti de Smart Tv...am vazut ce inseamna ultima generatie de smart tv..si sa dau drumul la tv doar vorbind, sau sa schimb canalele la fel, sau sa fac zoom ca pe telefon, sau sa misc din cap si sa se schimbe canalele... plus multe alte rahaturi.

Fix ce a zis Catalin, aia inseamna generatia de Smart TV care exista la samsung acum, penultima generatie daca nu ma insel...eu zic ca e suficient cat sa dai 500 in plus,
Ce ai tu la Sony, garantat e altceva comparat cu Samsung, dar asta nu inseamna ca un TV sony e mai slab decat un samsung
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Televizoare, accesorii, playere - Hi Tech

Mesaj de vlad » Vin Mai 31, 2013 9:37 pm

Chiar crezi ca Samsungul la pret apropiat de Sony face multe in plus ?! Va zic sigur ca nu. Am luat un Sony la 2.000 lei pt ca era mai ieftin ca Samsung si era mai destept ca acesta. Acum voi vreti sa comparati entry-levelul asta cu ce e de top de la alta marca ? Nu are rost. Generalizez pe categorii: entry level, middle level, produse de top, etc. Eu vb de petarzi (ahh, smarturi, scuze) din astea de 2.000 lei din prima categorie.
Daca voi va bucurati de faptul ca intra pe net .. nu pot decit sa va urez un sincer Enjoy it :D ca pe mine nu prea ma satisface. E mult mai placuta navigarea pe net de pe laptop.

Catalin zi-mi si mie un site unde vad filme FullHD online. Da Commandoru'o bere. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”