Episodul Top Gear filmat in Romania

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Bogdan » Lun Noi 23, 2009 12:56 pm

Oficialii români vor să cenzureze emisiunea Top Gear

Ion Jinga, Ambasadorul României la Londra, a solicitat producătorilor emisiunii Top Gear reeditarea episodului filmat în România şi scoaterea unor replici "ofensatoare" referitoare la "ţigani" şi la filmul "Borat".

Jeremy Clarkson, Richard Hammond şi James May, celebrii prezentatori ai Top Gear, au filmat prima emisiune din sezonul 14 în România, la Palatul Parlamentului, în Mamaia şi pe Transfăgărăşan. În timpul emisiunii, Jeremy Clarkson a făcut o serie de comentarii legate de satele şi de locuitorii acestora. Într-o secvenţă de exemplu, prezentatorul poartă o pălărie, justificând că, astfel, ţiganii o să-l considere unul de-al lor şi nu vor deveni violenţi.

Diplomatul român s-a declarat “surprins şi dezamăgit” de referirile făcute la ţigani şi de descrierea zonelor rurale ale României ca fiind ţara lui Borat - film realizat de Sacha Baron Cohen în România şi care prezintă cu ironie extremă un stil înapoiat de viaţă. “Anticipăm un răspuns pozitiv la solicitarea noastră de a schimba comentariile”, afirmă Jinga, potrivit Sunday Express.

Contactat de MEDIAFAX, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a confirmat faptul că ambasadorul Ion Jinga a adresat o scrisoare producătorilor emisiunii "Top Gear", din cauză că unele dintre comentariile făcute de Jeremy Clarkson la adresa României - "o ţară a ţiganilor" sau "ţara lui Borat" - nu corespund realităţii.

Ambasada precizează că "anticipează un răspuns pozitiv la cererile de modificare", mai scrie Sunday Express.

Majoritatea comentariilor românilor fac referire la faptul că prezentatorii Top Gear spun că România este ţara ţiganilor, că aici se vorbeşte în ungureşte sau în rusă şi că barajul de la Vidraru este construit de ruşi sau de nord-coreeni. Un alt punct de vedere, aparţinând tot comentatorilor din România, este că emisiunea promovează ţara mai bine decât orice campanie realizată până acum în acest scop.

Emisiunea Top Gear are o audienţă săptămânală de peste şapte milioane de telespectatori în Marea Britanie şi mai mult de 300 de milioane la nivel mondial. Materialul realizat de echipa Top Gear în România a fost difuzat de postul de televiziune BBC pe 15 noiembrie.
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Mihay » Lun Noi 23, 2009 1:05 pm

pai daca a fost difuzat deja :roll:

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Shadow » Lun Noi 23, 2009 1:45 pm

F bine!!!

Replica probabil ca o sa fie facuta de Clarkson, care probabil, o sa-si ceara scuze pt afirmatiile facut intr-un mod total ironic...caracteristic lui!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de chainsaw » Lun Noi 23, 2009 4:34 pm

da, ca a mintit, ca nu-i niciun tigan in romania
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de commandorsteel » Lun Noi 23, 2009 7:54 pm

sunt toti peste hotare la ..."produs"
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de DMX » Mar Noi 24, 2009 12:20 pm

misto emisiunea , imi pare rau ca nu s-a filmat vara , sa vada ce e la Rex in parcare ..... :glasses

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Shadow » Mie Noi 25, 2009 3:28 pm

Si sa faca 2 ore sa traverseze Mamaia :ok
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de chainsaw » Mie Noi 25, 2009 3:46 pm

da, mandria de-a fi roman, diferenta strigatoare la cer intre avutiile claselor medii si ridicate social ... extraordinar ... bine ca nu mai e impozitu' progresiv, saracii de ei
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

boipboip
Mesaje:150
Membru din:Lun Iul 13, 2009 5:31 pm
Numar Inmatriculare:B 09 VJL
Localitate:Timisoara

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de boipboip » Mie Noi 25, 2009 8:03 pm

chestia cu cenzura e fix un cacat....si chestia ca noi suntem o tara de tigani...o realitate
C4 sedan 1.6i SX a.k.a. Citro'

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de commandorsteel » Joi Noi 26, 2009 8:39 am

Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Shadow » Joi Noi 26, 2009 11:11 am

boipboip scrie:chestia cu cenzura e fix un cacat....si chestia ca noi suntem o tara de tigani...o realitate

Man, daca tu asta simti...e problema ta!!! Mie chiar nu mi se pare ca asta e realitatea!!!
Si tocmai din motivul asta am fost atat de dezamagit de episodul asta, nu pt ca au prezentat Bucurestiul ca o capitala care nici macar nu e pe harta, nu pt ca au zis ca avem 200 mile de autostrada, nu pt faza ca au aratat drumurile praf dintre Balea si Vidraru...pt ca astea sunt realitati.
Dar am fost dezamagit pt fazele cu satul de tigani, care sincer chiar nu stiu de unde l-au scos in zona aia, pentru faptul ca au zis ca nu au gasit un hotel pe o raza de cativa zeci de km...ceea ce spune ca ar fii fost in salbaticie si daca va duceti pe Transfagarasan nu o sa aveti unde sa dormiti; pentru fazele cu accidentele, care transmite un mesaj clar...nu veniti in RO o sa va faceti masina praf, pentru fazele cu Borat, ca suntem niste comunisti, ca tara noastra a fost facuta de koreeni, ca la noi in tara se vb rusa si ungara!!!
Astea sunt problemele principale!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Mihay » Joi Noi 26, 2009 11:17 am

Adu-ti aminte silviule la Raliul Argesului ce comunitati de cioare am gasit pe drumul spre proba speciala :ya Hai ma ce draq , cioarele nu le poti pune la indoiala. Macar de veneau cu o rezolvare ceva, o bomba cu napalm din elicopterul ala ale carui pale se vad pe intreaga filmare :twisted:

Oricum inferioarele alea de pe TF ma innebunesc :mrgreen:

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de chainsaw » Joi Noi 26, 2009 11:19 am

toti incercam sa ne detasam si sa u ne asociem cu ce e la tara ... da' sa nu uitam ca tara = peste 60 la suta din totalul populatiei ... daca mai zic si de lipsa de alfabetizare ...

sa-ti dau un exemplu: sondajele arata ca oamenii cu studii medii si superioare au votat pe crin antonescu ... in orase, ordinea a fost 1. basexu, 2. antonescu ... dar la TARA toata lumea a votat PSD ca "era mai bine pe vremuri maica". da' nu suntem comunisti, nuuuu ... bineinteles ca mai sus amintitii sunt comunisti numai pe ce le convine, pentru ca in 1990 cand au primit pamanturi, li s-a manifestat atat de puternic simtul capitalist si democratic al propietatii, ca nici n-au vrut sa auda de vandut catre stat sau lucrat in partaj cu acesta. asa ca s-a dus totu' de rapa, pentru ca bineinteles ca nu poti lucra ditai pamantu' cu plugu' tras de magar. ASTIA sunt majoritatea populatiei ... nici macar tiganii nu sunt problema noastra principala, desi si despre ei, sa nu admitem ca's peste tot e cel putin ipocrizie.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de Shadow » Joi Noi 26, 2009 11:33 am

Eu nu vb acum de starea tarii noastre, ci vb despre cum ne vede un turist care vine de afara si pe care il doare fix in cot de politica tarii in momentul respectiv. Dar il intereseaza sa vada peisaje superbe, un drum gen Transfagarasanul si sa nu-si faca griji de genul ca o sa fie atacat in masina de tigani cu ciocanul si ca o sa-i scrie pe masina de peste 100.000£ Gheorghe + Alina = L O V E sau ca o sa vina unul cu un cazan si o sa se infiga in botul Lamboului!!!
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Episodul Top Gear filmat in Romania

Mesaj de mituc » Joi Noi 26, 2009 11:34 am

Citi fani ai TG stiau despre transfagarasan pina la episodul asta? Ca sa nu mai spun de descrierea facuta, despre publicitatea lui cazan sandero care deocamdata se vinde in cantitati imense doar la nemti - poate se vor gindi si altii, etc.
Ca avem sate de tigani, orase de rahat, samd, e stiut deja si nu e nici un secret sau rusine, oamenii aia traiesc acolo unde i0au gasit cei de la TG (poate regia a fortat putin intilnirea cu ei dar asta e altceva). E o realitate, poate ca daca actualul guvern de hoti si manelisti ar fi fost mai preocupati sa isi faca jobul pentru care sint platiti in loc sa-si desfasoare campania electorala inceputa acum 3 ani jumate treburile ar fi stat altfel.

Aaa... si n-au spus nimic de manelistii cu ceafa lata care trag cu pistolul in tine in trafic sau pe autostrada, nu? Oh shit, cum au ratat asta?! Si cum de au ratat multe altele cum ar fi anumite hirtoape de pe autostrazi, disparute misterios, la fel ca si drumul pina la TF, plombat misterios foarte recent inainte de trecerea lor pe acolo, etc.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”