Mandria de a fi roman !!?!

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:
Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de Bogdan » Mar Noi 17, 2009 11:11 am

Ca sa nu deviem prea mult pe topicul cu Top Gear, haideti sa vedem aici cum e cu mandria asta de a fi roman!

O sa incep eu cu cateva intamplari, cat se poate de reale ..

1. Prin 2006, eram in Finlanda, si la un moment dat, au venit la mine in vizita 2 persoane apropiate. Cursa a fost Bucuresti - Munchen - Helsinki.
La Munchen, una din persoane a stat pur si simplu arestata aproximativ 8 ore , si interogata, pentru faptul ca era romanca, avea buletin si pasaport nou, si li s-a parut lor ca seamana cu o alta romanca cautata nu stiu pentru ce. Dupa multe incercari de a vb cu cineva de pe acolo, mi-a venit ideea sa sun la consulatul roman de la Munchen, unde doamna de acolo nu a parut deloc surprinsa de cele intamplate, si mi-a comunicat ca astfel de lucruri sunt frecvente cu cetatenii romani. Mi-a spus ca daca totul este in regula, o vor scoate ei de acolo, ceea ce s-a si intamplat, dar asta dupa mai mult de 6 ore! Bineinteles ca nemtii si-au facut doar treaba, poate ca intr-un mod mai altfel, insa la vremea aceea cand Romania nu era in UE, eram cei mai vanati!

2. Tot 2006, Elvetia, Geneva ..intr-o sala de sport, se juca badminton! Erau vreo 10 persoane(2 romani, 3 francezi si 5 elvetieni de la mama lor), 7 se cunosteau, ceilalti 3(francezii) erau noi. Dupa cate vorbe, a inceput jocul, si la un moment dat romanii au fost intrebati de unde sunt, bineinteles ca raspunsul a fost Romania! In momentul ala, francezii s-au oprit din joc, s-au dus au luat rucsacele si le-au bagat in vestiar, au inchis si au bagat cheia in buzunar ..

3. Tot 2006, Finlanda, sediul Nokia, la un moment dat in asa zisele "cafeteria"(loc unde mananci un sandwich si bei o cafea, situate pe fiecare etaj), apare o asa zisa "cutie a milei".
Cutia avea o poza cu niste copii de tigani romani, puradei, si fondurile ar fi fost destinate pentru ei cica. La un moment dat, vreo 3 finlandezi isi fac curaj si ma intreaba asa brusc si deodata ce e la noi acolo in Romania, pentru ca au toate natiile din lume la ei, dar pentru nicio natie nu a aparut o astfel de cutie cu donatii. Eu deja eram imun la asocierea asta cu tiganii din partea lor, si le-am raspuns ca exista o zona defavorizata unde este nevoie de asa ceva!! Oricum tiganii finlandezi se numesc "romani", si pana la Romania nu mai e mult!

4. 2008 Italia, Milano, cand eram inca in plin scandal cu tiganii nostri vs italieni, mi-era si frica sa zic ca sunt roman, pentru ca de multe ori prin magazine sau obiective, italienii sa faca conversatie te intrebau de unde esti! Imediat se schimbau la fata cand auzeau.

5. 2009 Londra, ne intorceam din Mexic, dupa un zbor de 10 ore de noapte, si turbulente, ajungem la control pasapoarte, trecem relativ repede, bineinteles cu intrebari peste intrebari, si dupa ce iau pasaportul vedem cum negrul ala urat de la pasapoarte, face un semn vamesilor. 2 pasi am facut, si au venit 3 indivizi, ne-au tras deoparte si ne-au luat la intrebari, au vrut sa se uite in bagaje, pana la urma au renuntat! Cat am pierdut timpul acolo, cel putin 10-15 min, nu am mai vazut pe nimeni sa fie controlat si mai erau vamesi care sa faca asta !!
Mi se pare normal sa se faca astfel de controale, pentru ca siguranta sa fie maxima, insa nu mi se pare in regula, ca tu daca esti roman sa fii tratat altfel.
In Mexic spre ex., dupa ce iti controla pasaportul te punea sa apesi pe un buton, daca era culoarea verde scapai de controlat in bagaje, daca era culoarea rosie, venea un mariachi si
scotea tot ce aveai, si venea si cainele sa miroasa tot :D :D

Mai sunt si altele, insa acestea mi-au ramas intiparite, cert este ca in toata Europa, avem imaginea asta de rahat care predomina! Insa exista si oameni care stiu destule despre Romania, care au fost in Romania, si niciodata nu vor asocia tiganii cu romanii, cu saracia lucie etc...

Concluzia mea, sunt mandru ca sunt roman aici in Romania, cand plec pe afara, parca ma gandesc de ori inainte sa afirm sau sa infirm! :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de Mihay » Mar Noi 17, 2009 11:31 am

al naibii si te mai vaiti ca ai de munca...ia uite cat ai scris.... mai astept si eu patriotii sa scrie :ya

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de chainsaw » Mar Noi 17, 2009 12:24 pm

legat de subiectul in cauza, si, la modul general, in viata, primul pas ce trebuie facut ca sa scapi de-o problema e sa incetezi din a-ti plange de mila in primul rand si sa te apuci sa faci ceva, in al doilea. astfel, poti ca roman sa ai un job foarte bine platit si sa-ti permiti toate cele (casa, masina, crescut copil) sau sa pleci linistit afara.

nu ma refer la ce-a zis Bogdan, ci la atitudinea "in tara asta nu se face nimic, conjunctura social/politica/economica etc etc nu-mi permite sa ma afirm cu adevarat".

VREI - LUPTI - OBTII.
VREI - NU LUPTI - ajungi sa dai vina pe altii pentru esecurile tale.

trebuie sa lupti mai mult in romania? daca ti-e frica de munca oricum nu reuseai nici in alta tara.


eu sunt convins ca sunt mai multi romani educati / totalul populatiei decat multe alte tari overrated, cum ar fi italia, spania, sau portugalia. eu vad cum in toate facultatile vin copii proveniti din familii sarace (si fara studii superioare) din provincie, probabil ultima speranta a parintilor spre un trai bun e ca copiii sa reuseasca "la oras".
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

orlando
Mesaje:152
Membru din:Lun Mar 16, 2009 4:54 pm
Numar Inmatriculare:HD40RLA
Localitate:Hunedoara
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de orlando » Mar Noi 17, 2009 12:37 pm

si eu am trait o experienta de genul la Milano cand o italiaca s-a urcat in tren su o prietena si i-a zis: " ai grija la poseta ca sunt multi romani aici"....si eu ma aflam la un metru de ele, deci cam asa percep ei romanii....ai grija la poseta
c4 coupe 2.0 hdi 16v vtr pack...138CP

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de florinc4 » Mar Noi 17, 2009 1:10 pm

Sincer in italia la roma am vazut si eu aprecierea strainilor....... in momentul in care mergeam pe strada si vorbeam romana lumea se uita f ciudat si intorceau capu dupa noi (eu si ex) ....se uitau urat ce sa mai...moment in care ne-am decis ca in locuri aglomerate sa vorbim numai in engleza...dar chiar si asa ne intrebau pe la magazinele de suveniruri de unde suntem...si la fel cum zicea si bogdan se schimbau la fata...strangeau gentile mai aproape de ei , zambet fals, erau cu ochii mai atenti la marfa....te simti prost ce sa mai. La un momentat dat m-a intrebat cineva daca il pot ajuta cu indicatii cum se ajunge in centru...i-am vorbit in italiana si l-am indrumat (gps-ul)...la sf m-a intrebat de unde sunt, ca vedea ca sunt turist, mi-am cerut efectiv scuze ca sunt roman si ca nu toti romanii sunt rai...a plecat omu mancand pamantu si vorba aia n-am eu fata de speriat :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
madalin.radu
Bibi Jupanu'
Mesaje:701
Membru din:Lun Oct 15, 2007 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-35-BMA
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de madalin.radu » Mar Noi 17, 2009 9:44 pm

am patit si eu asa ceva in Venetia si m-am jurat ca nu mai calc in Italia toata viata

oricand o sa ma intorc cu placere in Grecia si Turcia, acolo nu m-am simtit jignit niciodata

in Grecia am fost sa negociez pentru o mica afacere, am primit din partea lor increderea maxima la investitii foarte mici

de Turcia nici nu mai vorbim, orice roman este tratat regeste, pot spune chiar mai bine decat orice nordic sau italian
LOCUL 1 / 23.11.08
C4 coupe 1.6 16v 110 ponei, VTR negru

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de commandorsteel » Mar Noi 17, 2009 10:19 pm

nu e chestie de mandrie sau de patriotism .
in general "pe afara" nu numai tiganii fac prostii, ci si celelalte etnii , dar tiganii sunt nomazi si sunt cei mai numerosi si dai peste ei peste tot la cersit, furat, etc.
in definitiv... din partea mea tiganii se pot duce toti oriunde numai sa nu mai stea pe aici. sunt satul sa le platesc eu pensia alimentara, somajul sau alte pomeni date de stat din impozitul platit de mine si ceilalti ca mine
ei nu au auzit niciodata de impozite, taxe... etc.
cati manelisti care-si etaleaza masinile, palatele.. etc au platit impozit? nici unu, va zic eu.
astia sunt imaginea noastra in afara tarii si din cauza lor noi suntem asimilati lor #-o
pe unde am fost prin europa, tiganii erau mot langa intrarile de la biserici, metrou etc .
lumea nu le dadea nimic si atunci incepeau sa injure
cel mai bine , atunci cand iesi din tara, este sa nu vb romaneste

ps. eu daca in romania mai incalc regulile de circulatie sau cu privire la parcari etx, cand ies din tara.... imi vad frumos de treaba mea, merg legal, parchez numai unde am voie. e drept ca strainii sunt mult mai civilizati si atunci parca ti-e si rusine sa faci nota discordanta...
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de catalin4u24 » Vin Noi 20, 2009 1:22 pm

Bogdan scrie:sunt mandru ca sunt roman aici in Romania

Avatar utilizator
IceRidder
Uichi Sec
Mesaje:1111
Membru din:Joi Noi 27, 2008 11:45 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDi 92 cai
Numar Inmatriculare:. . . B 113 RDR
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de IceRidder » Dum Noi 22, 2009 12:10 am

madalin.radu scrie:de Turcia nici nu mai vorbim, orice roman este tratat regeste, pot spune chiar mai bine decat orice nordic sau italian
in turcia imaginea buna este din cauza :Hagi-Popescu-Lucescu

Toata lumea se fereste de noi din cauza presei. Am fost scosi tapi ispasitori. Cred ca sunt mai multe infractiuni comise in italia de italieni decat de romani (si in orice alta tara) dar noi acum suntem un fel de omul negru.
Marele Alb - 1.6 HDI 90 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mandria de a fi roman !!?!

Mesaj de commandorsteel » Dum Noi 22, 2009 8:51 am

hai sa dezgropam mortii si sa punem pe tapet exodul macaronarilor in lumea noua (america) la inceputul secolului 20. ceea ce se spune ca fac acum "rromanii" prin italia, spania.. etc e copilarie curata fata de ceea ce faceau italienii prin america.
asa ca sa-ti tina dracu clontu inchis si sa-si vada mortii din casa lor #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”