Greva Metrorex

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:
Greva Metrorex

Mesaj de Shadow » Mie Noi 18, 2009 6:39 pm

Am primit si eu zilele astea un mail si am zis ca ar merita impartasit:

1800 RON - salariul unei casiere de la metrou

1800 ron. Atat este salariul net al unei casiere la metrou. Adica femeia care sta in ghereta si-ti da tie cartela de metrou. Platita din banii unei Regii Autonome a statului roman. Este moral sa faci greva si sa pui in dificultate sute de mii de oameni pentru a cere o majorare salariala? Sau granita dintre moral si imoral este data de marimea pretentiilor salariale?

Inainte de orice este imoral conceptul de Regie Autonoma. O struto-camila tipic romaneasca, o entitate care functioneaza ca si o societate comerciala, dar care este exceptata de la prevederile legii insolventei. Are capital de stat, dar se administreaza singura. Desfasoara o activitate lucrativa, genereaza venituri, dar pretinde ajutoare financiare de la stat. Daca sunt beneficii, acestea se impart cu generozitate in prime si sporuri. Daca sunt investitii de facut atunci se asteapta bani de la stat.

Dupa 1990 si adoptarea Legii 31 au existat numeroase presiuni pentru constituirea unui numar cat mai mare de Regii Autonome. Romtelecom, Renel, CFR si altele activau in domenii de interes public si de importanta nationala. In acelasi timp existau si sute de regii autonome obscure cum ar fi o regie autonoma pentru plantele medicinale sau una pentru cai de rasa (cu o singura locatie). Toate se administrau singure (va dati seama ce veselie a fost acolo). Intre timp, a venit anul 1999, o parte din Regiile Autonome s-au transformat in Societati Nationale ( ca sa poata fi privatizate nu de altceva), iar altele au supravietuit pana in prezent, relicve ale erei primitive din originala noastra economie de piata.

Metrorex este una dintre aceste regii autonome. Are zilnic 700.000 de clienti din care multi pe baza de abonament. De asemenea are o multime de spatii comerciale inchiriate din care obtine venituri Are o predictibilitate si certitudine a veniturilor si, teoretic, isi poate face planurile de viitor, de investitii, de salarizare.

Are si un sindicat puternic. Puternic prin coeziunea angajatilor si prin forta lucrurilor. Pentru ca oamenii se afla la butoane. Si pentru ca ei le pot opri cand vor. Sau cand se vrea un Cineva, stiut fiind faptul ca sindicatul metroului a fost de-a lungul timpului si o trambulina politica, poate nu mai putin decat altele (tocmai l-am vazut zilele trecute pe un fost lider sindical al profesorilor sarit in barca unui partid politic...). Nu vreau sa ma gandesc ca ar fi un protest determinat politic, cu o saptamana inainte de alegeri , pentru ca asta ar insemna ca politicienii au luat-o razna si se tin de instigari in total dispret fata de cetatenii carora le cer votul.

Sa nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu dreptul la greva. Este un drept legitim al muncitorilor. Conditiile de viata si de salarizare pot face oricand obiectul unor revendincari. Dar e una sa-ti doresti un salariu mai bun si e altceva sa-ti bati joc de altul prin protestul tau. Mai ales intr-un oras ca si Bucurestiul cu trafic infernal, cu alternative limitate la suprafata.

Si nu in cele din urma, cati profesori, medici si alti salariati bugetari din Romania au salariul net, pe acte, 18 milioane?

Si mai departe gandind de ce unii, care lucreaza la stat, pot cere salarii mai mari si noi, care lucram in privat si care platim taxele din care sunt platiti ei nu avem de unde cere? De ce anumite categorii profesionale se folosesc de pozitia si statutul care le-a fost conferit ca sa santajeze statul pentru mai multi bani afectand viata celorlalti cetateni? Ati uitat ca acum 2 luni a fost greva magistratilor? Efectele ei se mai vad si in prezent si se vor mai cunoaste mult timp, termenele de judecata care se dau acum fiind mult in anul 2010.

Ce-ar fi daca si noi, de maine, am intra in greva fiscala? Daca autoritatile nu sunt in stare sa gestioneze un serviciu de interes public, eu de ce sa mai platesc pentru serviciile publice? Intrebarea este retorica, statul nu ma va ierta de plata sumelor care considera ca i se cuvin...

Aveti atasat o adeverinta de salariu de la Metrorex spre exemplificare.

Imagine
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Greva Metrorex

Mesaj de Adrian » Mie Noi 18, 2009 8:18 pm

asa si?

Inseamna ca plateste impozit si taxe pe masura salariului ei... Eu cunosc vanzatoare la magazine care iau 15-20mil in mana, si pe cartea de munca au 4.. Eu mai nou castig mai mult decat la Cola si am salariu declarat de 600 lei..

Cred ca traiti intr-o lume falsa! FOARTE BINE ca cineva castiga bani! Bravo! Sa ia si 3000 lei! Si stii de ce? Ca uite asa, poate femeia aia se gandeste sa cumpere vreo mobila noua si iti iese si tie un castig!
E vorba de economie, si noi avem o economie bazata pe consum, servicii..

Tu ce vrei? Sa aiba 700lei si sa moara de foame? Sa nu faca greve? DE CE SA NU FACA?
Priviti Franta! Aia arunca laptele pe strada si blocheaza soselele! SI UNDE AU AJUNS EI? PRINTRE PRIMII EUROPENI LA PROTECTIE SOCIALA!
Noi romanii trebuie sa ii acuzam pe ei ca cer bani... FOARTE BINE CA O FAC!!!!!!!!

Eu as propune de maine, nimeni sa nu mai munceasca pe un salariu mai mic de 2000 lei! Crezi ca nu si-ar putea permite firmele asemenea salarii??? BA DA, dar asa, nu ar avea patronii bani de vile, investitii in copii - vezi masini - si concedii prin tari calde in mijlocul iernii!

Ceea ce au facut astia de la Metrorex este un lucru extraordinar si de laudat, pentru palma pe care o dau autoritatilor care le dau putin, cand isi permit sa le dea mai mult!
Nu e firma profitabila? NU e pe plus Metrorex? Lasa, se vinde, se privatizeaza si sa vezi profit atunci..

Oameni buni, nu va mai plafonati, ganditi-va ca daca vecinul vostru are bani, inseamna ca prin banii lui creeaza alte locuri de munca.. E simplu.. Eu lucrez in vanzari de 6 ani.. Daca nu mai are lumea bani de tuica, eu nu mai mananc... SIMPLU!

SA NU MOARA CAPRA VECINULUI! SA SE FACA MAI GRASA! :ya

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de bytzak » Mie Noi 18, 2009 8:18 pm

salariile celor de la Metrorex se stiau ca sunt mai mari decat la alte institutii. Ar mai fi in aceeasi situatie si Distrigaz si Apa Nova. La Radet, deoarece lucrez la ei, o sa incerc sa obtin informatia cu salariul mediu ca sa va faceti o idee, desi nu cred ca depaseste 1300 lei.
Cei de la metrorex profita de faptul ca au monopol asupra sistemului de transport subteran. Daca ar fi sa faca la fel, cum ai zis si tu Shadow, sa se opreasca apa rece, gazul sau chiar apa calda si caldura, cand ai cea mai mare nevoie de ele. Atunci ar fi totul un haos, de parca acum nu e...
Eu unul admir sistemul sanitar(adica medicii, chirurgii si pe cei de la interventii). Acei oameni ar merita un salariu cum ar fi si normal. Dar daca Gigel de la metrou are pofta sa mai ia niste bani, de ce sa ii ia de la el din "curte" cand poate sa ia de la stat... asa a fost si cu greva de acum. Ar trebui sa le fie rusine. Acum cand oamenii raman fara slujbe, ei vin cu gura mare ca mai vor bani... :evil: :violent1:
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de B25BUY » Mie Noi 18, 2009 8:41 pm

Dupa parerea mea, salariile din orice domeniu trebuie f. strans corelate cu productivitatea muncii. Adica munca depusa sa aduca acea valoare adaugata care e capabila sa remunereze salariul lunar, taxele catre stat, profitul actionarilor samdp.
Atat timp cat cresterea salariala nu urmeaza aceasta lege economica, apar dezechilibre. In aparatul de stat, aparent nu se vede: avem un buzunar mare de tot din care se platesc bani in stanga si in dreapta. La un moment dat buzunarul se face tot mai mic si mai mic... si atunci : de unde bani ??
Sunt de parere ca un salariu care nu este pretul unei munci eficiente, NU va ajuta efectiv la crearea de valoare adaugata .
*
Cu riscul de a fi un pic offtopic:
In termeni economici "criza" de care auzim cu totii se traduce prin :
Ajustarea fortata a ofertei agregate la noua cerere agregata diminuata considerabil fata de anii trecuti. Pe fondul crizelor de lichiditate din sistemul bancar (la nivel mondial), a neincrederii intre instit. financiare ne confruntam cu o CERERE AGREGATA in scadere. Oferta agregata la randul ei se ajusteaza la noile conditii de cerere. NOI cu totii resimtim exact aceasta ajustare.
Deficitul de cerere agregata conduce imediat la "desumflarea" valorii activelor, la efect de dezinflatie as spune nesanatoasa, la inrautatirea climatului de afaceri, la iesirea investitiilor din economie, la presiune pe cursul de schimb,la scumpirea finantarilor externe (cresterea riscului de tara), la restrangerea activitatii sectorului productiv si de servicii ==>Profituri mai mici ==> impozite mai mici ==> bani mai putini la buget ==> DEFICITE mai mari. Si de aici incepe o spirala amplificata a efectelor negative sociale, economice, etc...
scuze de offtopic :|
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vulpix_diana
Mesaje:136
Membru din:Sâm Iun 20, 2009 1:38 pm
Numar Inmatriculare:B 22 NXD -pasager :D
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de vulpix_diana » Mie Noi 18, 2009 9:09 pm

Nici nu stiu de ce va mira. Mereu cand sunt alegeri electorale este pe undeva greva.
In legatura cu cei de la Metrorex, nu pot sa spun ca sunt egoisti si nu se gandesc decat la ei. Eu sunt printre "clientii lor fideli". Am abonament la ei ca sa pot sa merg la facultate. Cei care frecventeaza intalnirile C4 stiu ca eu nu am carnet si vin cu bytzak.
Greva asta mi-a mancat viata, ca sa zic asa. A trebuit sa plec mai devreme, pe un trafic infernal si sa merg cu RATB-ul in care oamenii erau stransi ca sardinele. Astazi am avut noroc ca a venit bytzak si m-a luat la facultate, dar pentru mine sa nu mearga metroul a fost al noualea cerc al iadului. Am fost tentata sa nu merg la cursuri decat sa ma chinui atata si sa schimb nu stiu cate mijloace de transport.
Sunt sigura ca nu sunt singura care a trecut prin asa ceva.
Inca ceva, pentru cei interesati. Se presupune ca cine are abonament, poate sa isi extinda valabilitatea pentru cele 2 zile in care nu a circulat metroul. De maine metroul va circula normal deoarece greva a fost declarata ilegala. :ya :ya :ya
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de commandorsteel » Mie Noi 18, 2009 9:14 pm

nu vad de ce va luati de silviu: dupa cum a scris la inceputul topicului... asa a primit si el mailu' si l-a postat aici... ca un gen de spam... etc #-o (eu asa inteleg...)
ca fac aia greva... nu-mi spun parerea :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 18, 2009 11:39 pm

Asta e un topic in care pot aparea usor flame-uri. :roll:
Parerea mea e ca greva a fost inutila, nu a adus decat prejudicii tuturor. Era clar ca nu le vor mari salariul cu 20%, de unde draq bani ?
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vulpix_diana
Mesaje:136
Membru din:Sâm Iun 20, 2009 1:38 pm
Numar Inmatriculare:B 22 NXD -pasager :D
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de vulpix_diana » Joi Noi 19, 2009 12:31 am

Dan pasare scrie:Asta e un topic in care pot aparea usor flame-uri. :roll:
Parerea mea e ca greva a fost inutila, nu a adus decat prejudicii tuturor. Era clar ca nu le vor mari salariul cu 20%, de unde draq bani ?

Ai dreptate. Pana maresc pensiile cu 20.000 lei vechi de persoana se tin nu stiu cate sedinte si fac mare galagie ca au marit, si astia fac greva ca sunt mai importanti. Pensionarii nici nu trebuie sa faca greva ca ei oricum nu au ce sa manance.
Nu stiu cum vad cei de la Metrorex lucrurile,dar asta este parerea mea. :hi
Imagine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de chainsaw » Joi Noi 19, 2009 12:24 pm

pensionarii nu prea au cum sa faca greva, n-au ce serviciu public sa suspende, iar greva foamei i-ar tine 2 ore sau ceva :D
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Greva Metrorex

Mesaj de Deese » Joi Noi 19, 2009 1:02 pm

18 milioane mi se pare exagerat pentru ce face cineva la casa de bilete avand in vedere ca 'munca' ei (care e inexistenta aproape) poate fi inlocuit mult mai productiv cu 2-3-4 automate de eliberat cartele.
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de B25BUY » Joi Noi 19, 2009 1:38 pm

Bine punctat Deese ! ;)
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de florinc4 » Joi Noi 19, 2009 1:57 pm

Personal ma intreb daca se mai fac angajari ::P ...cam atata castig eu pe luna chiar mai putin...si am grija de contracte de miliarde (lei vechi)...negocierea contractelor, recuperarea banilor etc...fiecare munca e platita in felul ei ::P...iar in ziua de azi banii au o valoare din ce in ce mai mica...dar intrebarea mea este dc nu incearca si ei sa "automatizeze" sistemul...exact cum zicea si deese...probabil ca tot din lipsa banilor sau unei gandiri proaste din partea sindicatelor.
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de B25BUY » Joi Noi 19, 2009 2:03 pm

Pesemne e vorba si de inclinatia sociala: "sa dam de lucru la mai multi oameni"...chiar cu pretul unei ineficiente.. ;)
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Greva Metrorex

Mesaj de Mihay » Joi Noi 19, 2009 2:43 pm

gata greva a fost declarata ilegala. singura greva legala in tara asta de kkt este cea a magistratilor !!!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Greva Metrorex

Mesaj de mituc » Joi Noi 19, 2009 4:35 pm

In plus, mai mult ca sigur ca greva aia a fost initiata sau comandata de un manelist dintr-asta aflat in spatele vreo unui candidos la prostzidentie sau e vreo rafuiala intre manelistii actuali din curvern si unul dintre cei care si-au dat demisia acum ceva timp.

Pe de alta parte romanul este un animal foarte nesimtit si imputit, si se nesimteste si se impute si mai mult pe masura ce se urca pe scara sociala (pardon, cu cit are mai multi bani). Cum toate functiile cheie din stat, regii, institutii publice/bugetare, etc sint ocupate de diversi manelisti si idioti care au impresia ca acea functie li se cuvine si odata cu functia li se cuvine si mai mult respect si atit si nu e nicidecum un job unde trebuie sa aiba si performante, o greva japoneza nu are absolut nici un impact - in cazul unei greve legitime.
In cazul unei greve facute aiurea cum sint 99% sigur ca e asta de la muitrorect, o greva japoneza nu ar putea dezvalui puterea pe care o are manelistul din spate, drept urmare n-ar mai putea sa moara dujmanii lui, n-ar mai putea ameninta si sa se bata cu pumnii in piept in timp ce-i curge scuipat din gura pentru ca i se impleticeste limba incercind sa lege 3 cuvinte.

Si da, de ce face greva o regie unde salariile "mici" sint deja la nivele destul de mari fata de invatamint de exemplu, o regie care are o sursa de venit propriu (incaseaza permanent bani de la omuletii care se plimba cu tramvaiele lor), samd? Pai e evident, nu pentru ca ar fi cei care muncesc acolo nemultumiti, ci doar pentru ca are impact si pentru ca se vede.

Invatamintul, politia, sanatatea etc, nu au foarte multe surse de venit proprii sau au dat nu prea sint asa mari si sigure (taxe scolare, amenzi, taxe de spitalizare etc), ci tre' sa se bazeze pe bugetul statului din care fura si manelistii si din care tre' sa se faca si strazi, sa se restaureze spitale, etc etc etc.
Apoi, de exemplu in curvitie/inutilitie, caschetarul care-si ia injuraturi in intersectie de la toti manelistii nu va fi niciodata rasplatit prin sporuri si bonusuri daca vine cu o idee de fluidizare sau masura care duce, sa zicem, la reducerea numarului de accidente sau ca-i face vizibili pe cei ce incalca frecvent o anumita regula si carora acum li se pot da amenzi (si obtine ceva bani). Va fi insa luat la intrebari daca nu-si face planul de amenzi.

La metrorex cum merge treaba asta? Care-s performantele lor? Nu voi intreba de ce are o vinzatoare de bilete salariu mai mare decit o invatatoare cu gradul 1 si 30 de ani vechime pentru ca, na, e ca si cum as intreba de ce are un manager de la o multinationala salariu mai mare decit un zidar sau de ce are zidarul salariu mai mare decit un IT-ist (munci diferite, companii diferite, etc), dar pot sa ma intreb unde ar fi nemultumirea adevarata a alora care desi fac greva (LA COMANDA, ca probabil de capul lor nu ar face ci si-ar vedea de treaba) o duc totusi binisor in tara asta de 2ROL.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”