Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de mituc » Dum Noi 28, 2010 7:31 pm

Se da urmatoarea situatie:
- acum cind a dat frigul (vineri am remarcat) telefonul meu, un sony ericsson k750i a inceput sa se blocheze ocazional.
- nevasta'mea are un telefon identic pe care nu-l foloseste;
- am interschimbat continutul cardurilor SD facindu-le imagine fizica, am interschimbat telefoanele, astfel incit telefonul meu cu cardul meu SD cu tot a ajuns la ea, si invers;
- telefonul se blocheaza in continuare, uneori si la temperatura camerei, singura modalitate de a=l resuscita este sa-i scot acumulatorul.

Avind in vedere ca practic in acest moment cartela SIM pare sa fie singura responsabila de problema, ce as putea sa-i fac? Sa merg s-o schimb la un orange shop?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de emicald » Dum Noi 28, 2010 9:56 pm

Ce inseamna se blocheaza? nu se stinge, dar nu mai poti sa faci nimic cu el? Eu am avut in ultima vreme mai multe telefoane SonyEricsson, foarte bune de altfel, inclusiv K750i, si mai faceau asa, rar. Eu cred ca e doar o problema de soft, probabil cu o rescriere sau un update se rezolva.
Si cel pe care il am acum mai face asa ceva, se blocheaza, dar foarte rar. E un W902.
Cred ca ala al tau necesita schimbarea... :) desi a fost unul din cele mai bune telefoane ever, un clasic.
C4

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de andu_nae » Dum Noi 28, 2010 10:11 pm

Salutare, nu irosi timp sa schimbi SIM-ul ca nu are nici un fel de treaba.
Problema e de la telefoane si eventual s-ar rezolva cu resoftare sau inlocuire :D
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

rasvan
Mesaje:289
Membru din:Dum Noi 01, 2009 2:10 pm
Numar Inmatriculare:PH 89 RVN
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de rasvan » Dum Noi 28, 2010 10:38 pm

resoftare. e problema lor, nu e vina ta nici a frigului.
Coupe 1.6 hdi alb Resolfen 17''

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de cisu » Dum Noi 28, 2010 10:54 pm

-are si frigul o contributie, daca acumulatorul e dus... la frig are o scadere brusca de tensiune( in sarcina, cand schimba celula de comunicatie, cand cauta semnal, cand primeste un apel...) si de aici se mai poate bloca...
-daca acumulatorul e bun, clar trebuie resoftare. Al meu V630i s-a blocat definitiv dupa cateva ''blocaje'' minore. Noroc de garantie! resoftat gratuit.acum cativa ani, cand a aparut modelul. K500i, in schimb, nu a avut niciodata probleme, din feb-mart 2004(alta baterie la 3 ani)!!!
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de mituc » Dum Noi 28, 2010 10:59 pm

Ma voi duce miine sa schimb SIM-ul. Ideea e cam asa: am 2 k750i-uri, ambele fac asa dar numai cu unul dintre cele 2 SIM-uri. Mie treaba mi se pare destul de clara. Apoi, telefoanele astea ambele aua celasi soft si merg cu el din 2006. Nu vad de ce subit ar trebui schimbat ceva acum. Unul dintre cele 2 telefoane a stat zvirlit prin casa aproape un an, celalalt folosit zilnic. Deci nu vad de ce ambele acumulatoare ar fi duse (cind am schimbat telefoanele am pastrat acumulatorul fiecaruia).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
cisu
Mesaje:856
Membru din:Lun Apr 06, 2009 9:40 pm
Numar Inmatriculare:AG1.6HDI

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de cisu » Dum Noi 28, 2010 11:09 pm

atunci e clar daca problema urmeaza sim-ul...
se schimba ceva la citroen service ... sau numai la CARTEC?
( hmmm....)

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de mituc » Lun Noi 29, 2010 10:03 am

O sa ma duc sa le dau cu simul de creieri. In vara asta, dupa aproximativ 9 ani, simul original a incetat sa mearga (nu se mai conecta la retea). Al nevesti'mii merge ok. Motivatia lor a fost ca au dezactivat simurile vechi (al nevesti'mii e cu un an mai vechi si merge si in momentul asta). Acum, la citeva luni de la schimbare, a bubuit din nou.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de B25BUY » Lun Noi 29, 2010 12:46 pm

Se strica si ele...de la frig, de la cald... nu sunt prea fiabile la modul general.Cam dupa un an de utilizare, cum bine s-a zis incepe sa crape cate ceva pe la ele.
Banuiesc ca o resoftare te ajuta, dar e o solutie temporara, s-a dus vreun integrat si decat sa-l schimbi...mai bine iei alt telef. cu totul, cred ca iesi mai ieftin. Nu cred ca ai problema la SIM.
Incearca SIMul la un amic care are un telefon bun.
*
Am observat de-a lungul timpului ca aproape tuturor telef. la frig, la schi tinute in buzunar exterior li se invineteste ecranul si apare scrisul cu latentza mare si cu incetinitorul, parca e un PC 286 comparativ cu un 586 (cum e in mod normal) :mrgreen: si unele se si inchid; banuiesc ca bateria isi da duhul si in cazul tau.
Acum am un Nok 6303 care pierde din cand in cand imaginea de fundal, mai baga un ecran alb si apoi o ia din loc... il inchid si il redeschid la nesfarsit sau ii scot bateria de multe ori si pana la urma merge.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Se pricepe cineva la telefoane mobile?

Mesaj de mituc » Lun Noi 29, 2010 7:18 pm

Schimbat simul, so far so good.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”