Comanda de pe Ebay USA

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 7:32 pm

Vreau sa comand ceva de pe Ebay din SUA si bineinteles ca nu trimit catre bazele lor militare din afara statului american si nici catre Romania.
Nu cunosc de ce nu trimit catre Romania (probabil sintem o tara prea bananiera pt ei), dar in bazele lor militare nu trimit aparatura ce contine baterii li-ion datorita unor restrictii impuse de USPS si magazinul respectiv doar cu ei colaboreaza. Ar fi o varianta sa mi-l trimita in Romania prin FedEx.

Pe mine ma cam depaseste situatia asa ca va cer sfatul. In acest caz aveti idee cum as putea comanda acel produs sa ajunga din magazinul lor la noi in tara ?
Sau stie cineva alte variante de a comanda acel produs ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 7:43 pm

Stiu ca existau firme care se ocupau cu adus produse electronice din SUA pe comanda si plateai o anumita suma pentru livrare, si de restul se ocupau ei. Acum depinde ce doresti sa cumperi si daca se merita sa apelezi la astfel de solutii. Altfel nu stiu cum poti cumpara, am tot incercat si eu...
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 7:47 pm

Pai vreau sa cumpar un DSLR bine accesorizat si in SUA am gasit de departe cel mai bun pret. Stii vreo firma anume; sa ma pot interesa de costuri ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 7:49 pm

Da, http://www.bearmore.com" onclick="window.open(this.href);return false; :)
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 7:56 pm

Le-am trimis deja un mesaj. Mersi fain.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 8:27 pm

Cu placere, sa ne zici daca se rezolva ceva :hi
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Bogdan » Sâm Sep 08, 2012 9:26 pm

vlad scrie:Vreau sa comand ceva de pe Ebay din SUA si bineinteles ca nu trimit catre bazele lor militare din afara statului american si nici catre Romania.
Nu cunosc de ce nu trimit catre Romania (probabil sintem o tara prea bananiera pt ei), dar in bazele lor militare nu trimit aparatura ce contine baterii li-ion datorita unor restrictii impuse de USPS si magazinul respectiv doar cu ei colaboreaza. Ar fi o varianta sa mi-l trimita in Romania prin FedEx.

Pe mine ma cam depaseste situatia asa ca va cer sfatul. In acest caz aveti idee cum as putea comanda acel produs sa ajunga din magazinul lor la noi in tara ?
Sau stie cineva alte variante de a comanda acel produs ?
Te pot ajuta eu..am pe cineva care cu asta se ocupa, insa cand e vorba de electronice si mai ales DSLR-uri, ar fi bine sa stii urmatoarele minusuri

a. Garantia - slabe sanse sa existe in Europa, cel putin pentru ce cumperi online, e cam imposibil
b. Indiferent daca ti-l iei tu prin cunoscuti sau prin persoane care cu asta se ocupa, taxele sa stii ca nu sunt chiar mici. La un DSLR de 500 USD, pe langa transport, daca nu cunosti pe cine trebuie mai pune un 25-30% in plus(taxe vamale si TVA lu peste).

Eu am fost fix in aceiasi situatie ca tine, si am preferat sa dau ~1000 EUR in loc de 1000 USD si sa stau linistit cu garantie 3 ani(Nikon). (si eram privilegiat oarecum deoarece nu plateam decat drumul si poate un 10% maxim "taxe diverse"
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 9:34 pm

Hai sa vb la concret. Vreau kitul asta: http://www.ebay.com/itm/Sony-Alpha-SLT- ... v4exp=true" onclick="window.open(this.href);return false;
Sony sint singurii care au garantie internationala la body si obiective daca am factura.
Eu sint incepator in DSLR-uri (chiar daca aleg un SLT) deci nu are rost sa dau o caruta de bani pe un aparat foto mai ales ca investesc DOAR in pasiune si nu ma vad scotind bani din asa ceva.
La reviewuri modelul asta cam bate Nikonul si Canonul entrylevel. Iar la pretul ala ... nu are concurenta. In functie de costurile totale ma voi orienta. Pt mine cel mai bine ar fi sa gasesc pe cineva care trimite in bazele lor militare din afara teritoriului american, dar sa vedem.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Bogdan » Sâm Sep 08, 2012 9:47 pm

Eu zic un mare NU pentru ce vrei tu...chiar daca toate accesoriile alea iti iau ochii! Daca zici ca esti incepator o iei incet si pe parcurs iti cumperi ce ai nevoie in functie de necesitati! Sa iti iei un SONY doar ca iti vine cu toate accesoriile alea, parerea mea este ca te grabesti extrem de tare.

75-300mm ala nu prea vad sa aiba stabilizator, adica o sa poti face pozel ok cu el, la capatul lung, decat atunci cand se aliniaza planetele si ai lumina ideala :).

Fara sa caut, oricand, pentru nivelul tau de incepator, iti recomand asa ceva: http://www.emag.ro/aparate_foto_d-slr/a ... zAoduXQAfg" onclick="window.open(this.href);return false;

Pe masura ce inveti, o sa iei obiective mai performante, deoarece body-ul este arhisuficient....
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 10:00 pm

Si daca nu vrea D90, e ok si D5100, ex: http://www.emag.ro/aparat-foto-dslr-nik ... EY9R7BBBM/" onclick="window.open(this.href);return false; cu inca un obiectiv cadou. Plus ca acum vad ca au 5 ani garantie :P
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Bogdan » Sâm Sep 08, 2012 10:03 pm

Normal...sunt multe variante, inclusiv Canon!
Sony cumpara cand vrei un TV, sau ceva audio mediu...dar lasa-i pentru foto pe altii consacrati :).

Uite si o comparatie intre cele doua...eu m-am jucat cu ambele, dar in afara faptului ca 5100 este mai nou are mai multi MP si ecran rabatabil, (care de multe ori e fix pix), D90 e peste.

http://www.emag.ro/compare/378" onclick="window.open(this.href);return false;
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 10:23 pm

Sony are stabilizator in body deci merge obiectivul ala. Blitz nu e necesar doar de la Sony pt ca are patina mai ingusta ca stie sa il decalnseze si wireless.
Zi-mi concret de ce nu ca eu iti zic de ce da.
Pe mine ma coafeaza viteza mare de fotografiere in rafale (aproape dublu pt A37 fata de D5100) sau mai bine zis timpul mic de focalizare datorita oglinzii translucide (mai bun la instantanee), functia panorama, obiectivul cu distanta focala mare care de-alungul timpului mi s-a dovedit necesara, de ce nu si filmarea HD cu sunet stereo, trepiedul, trebuie sa recunosc ca si teleconvertoarele ma cam incinta desi fotografii mai experimentati mi-au zis ca nu sint chiar asa bune, e mai mic si ar mai fi poate citeva chestii care m-ar avantaja pe mine.
Aici un review cu poze facute de aparate, deci elimam posibilul sibiectivism din cel ce a facut acel review:
Sony http://www.ephotozine.com/article/sony- ... view-19673" onclick="window.open(this.href);return false;
Nikon http://www.ephotozine.com/article/nikon ... view-16109" onclick="window.open(this.href);return false;
Diferentele la zgomot la diferite ISO nu mi se pare atit de mare incit sa renunt la Sony cu accesoriile lui doar sa am un Nikon. Dimpotriva, de exemplu la ISO 1600 Sony mi se pare ca are mai putin zgomot ca Nikonul. In rest pozele Nikonului nu mi se pare mult peste Sony; as putea spune ca sint cam la fel.

L.E: recunosc ca Nikonul sta bine la garantie si la ecranul ala rabatabil, dar ma multumesc si cu cel de la Sony. Renunt la autoportete. :P
Ahh, sa nu uitati ca Sony Alpha SLT A-37 e entry level pe cind Nikon D5100 nu prea cred.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 10:30 pm

Bogdan scrie:Sony cumpara cand vrei un TV, sau ceva audio mediu...dar lasa-i pentru foto pe altii consacrati :).
Asta suna ca si aia ca doar Opalurile si Volzvaganurile sint masini, restul ... e tentativa. :ok
Ei bine eu am invatat de-alungul timpului sa nu dau 2 bani pe brand pina nu vad performantele reale. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de Exosphere » Sâm Sep 08, 2012 10:41 pm

Daca vrei entry-level, uita-te la Nikon D3100 :)
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Comanda de pe Ebay USA

Mesaj de vlad » Sâm Sep 08, 2012 10:49 pm

Crede-ma ca m-am uitat. Si tu consideri ca 3100 e deasupra lui A37 ?! Mie nu prea mi se pare. Nu ma lua ca e Nikon. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”