DSLR-uri

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:
Re: DSLR-uri

Mesaj de catalin4u24 » Lun Oct 01, 2012 4:44 pm

vlad scrie: Si ca sa nu zici ca sint ironic, cursuri nu as face ca nu as da bani pe ele, plus ca am impresia ca nu sint nici chiar accesibile. Daca cineva are cunostintele teoretice si are chef sa le impartaseasca o sa ii fiu recunoscator.
Daca imi zici ca sa imi iau aparat sa dau ca prostu in butoane pina o sa nimeresc ceva ... ce sa inteleg din sfatul asta ?! Degeaba apesi ca maimuta pe butoane daca nu stii ce fac acele functii. Daca vrei un reglaj perfect sau bun trebuie sa stii ce sa ii faci; nu merge la plesneala ca asa va iesi si poza, nimeresti si tu una din 100.
O baza teoretica buna sigur ajuta la realizarea unor fotografii bune, fara acea baza poti sa ai aparatul aparatelor ca in afara de functia auto nu o sa te bucuri de el.
Iar aparat o sa imi iau; pina atunci prefer sa si invat cite ceva, daca am ocazia si de la cine.
Vlad, in primul rand e a doua oara cand iti spun: cat timp exista youtube si google nu trebuie sa dai nici un ban pe nici un curs. Orice, absolut orice raspuns eu l-am gasit pe youtube, si ai acolo sample si iti spune mura in gura.
A doua la mana, cum iti spune toata lumea, pana nu ai jucaria in mana sa faci probe ... ce vorbim noi aici ???
Da, normal ca asa inveti, butonand ca nebunul ... cum altfel??? Daca tu ai impresia ca daca o sa studiezi toate nebuniile si cand o sa ai aparatul in mana o sa fii profesor... te inseli amarnic...
Trebuie sa le ai pe amandoua, una aparatul si a doua teoria... sunt doua lucruri de baza... una fara cealalta sunt useless.
Nu ma intelege gresit, toata lumea vrea sa te ajute, dar, te rog, ia aparatul si ai sa vezi, cum a zis si Bogdan, o sa-ti raspunzi singur la majoritatea intrebarilor.
Si profesonistii aia iti spun: Iesi afara si fa poze! Umbla la setari, vezi rezultatul, corecteaza... asta-i tot...
Hai o data cu aparatul :hi

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: DSLR-uri

Mesaj de djmanianfs » Lun Oct 01, 2012 7:18 pm

Vlad, ma repet, dar ca sa poti invata sa tragi fotografii (fotografii am zis, nu poze), trebuie sa ai aparatul foto. De ajutat te ajutam toti, dar daca tu nu ai scula, pe ce crezi ca vei invata? Degeaba citesti tu nush cate informatii daca nu ai in mana aparatul pe care sa testezi cele citite... Eu ma ofer sa te ajut cu fotografiatul/invatatul (valabil numai in Bucuresti). O sa vezi ca dupa ce ti-l cumperi o sa se schimbe situatia, o sa intelegi mai bine ce se intampla in aparatul tau, in functie de setarile fecute, dar pana atunci.... Sper sa nu par rautacios, chiar nu sunt, dar eu am inceput sa invat sa trag foto supa ce mi-am luat aparatul si nu inainte :hi .
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Mr_kokaa » Lun Oct 01, 2012 8:03 pm

:help call me tommorow at 9 am ... If u can
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: DSLR-uri

Mesaj de vlad » Lun Oct 01, 2012 8:07 pm

Be sure I will call you Kokka. Poate nu chiar la 9 fix, ca fiind in concediu cine stie cind ma trezesc, dar cind am facut ochi te-am sunat.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Oct 02, 2012 5:57 am

Am vazut o miscare pe fb.
Vad ca ai ajuns la o concluzie de la grei.
Vorbim ...
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Bogdan » Joi Oct 04, 2012 9:41 am

Uite Vlad...special pt tine oferta: http://www.digiland.ro/nikon-d5100-kit- ... ucere.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: DSLR-uri

Mesaj de vlad » Joi Oct 04, 2012 10:35 am

Mersi. La o adica mi-ar conveni mai mult cea de la Mediagalaxy cu 2.999 dar are si obiectiv Nikkor 55-200. Gentuta, posetuta si alte cele imi pot lua si eu ulterior. ::P
Dar cum nu am primit niste bani asteptati inainte de plecare, cumpararea se amina pt o perioada necunoscuta.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”