DSLR-uri

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: DSLR-uri

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 21, 2012 6:05 pm

Din practica si observatiile mele, pot sa va spun:

DOF (depth of field) sau adancimea de camp scade pe masura ce ne apropiem de subiect si invers.
DOF scade pe masura ce folosim o deschidere a diafragmei mai mare (un nr f sau f-stop mai mic) bineinteles atat cat ne permite din constructie obiectivul. Acest nr f este raportul dintre distanta focala si diametrul diafragmei. Obiectivele cu un nr. f mic ca valoare sunt de obicei mai scumpe.
Folosirea unei diafragme PREA DESCHISA aduce avantajul unui timp de expunere mai mic si implicit fotografierea in conditii de lumina mai scazute, DAR prezinta dezavantajele:
- un DOF redus si
- dificultate in autofocus (cauta mai mult camera pana face focus).
*
Ca sa nu va mai plictisesc, va propun urmatorul site foarte bine documentat si inteligibil. Se explica pe intelesul tuturor toti parametrii fotografiei: http://www.cambridgeincolour.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Personal ajustez aproape la fiecare poza pe care o fac cu DSLR-ul meu :
1.Timpul de Expunere (Shutter speed)
2.Deschiderea diafragmei (Aperture sau numarul f/)
3.Sensibilitatea senzorului (ISO)
4.Balansul de Alb (White Balance) - il modific doar cand incep "sesiunea" de pozare, daca-mi dati voie. :)
5.Distanta Focala (Zoom) , asta daca nu folosesc obiective Prime-Lens cu focala fixa.
6.Compensarea expunerii (EV+/- braketing) - ajustarea expunerii cu una/doua trepte in functie de contrast, lumina,etc...

De obicei il tin pe modul (A - aperture) in care eu reglez deschiderea diafragmei si el imi da in fuctie de conditiile de lumina timpul corect de expunere. Daca nu e in stare el singur, il setez si pe acesta manual - cateva incercari pana ajung la optim.

Imagine
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: DSLR-uri

Mesaj de vlad » Vin Sep 21, 2012 6:16 pm

Acest tutorial m-a facut sa inteleg de ce f-stop sint numerotare invers. Mereu ma intrebam de ce drac s-au complicat numerotind deschiderea diafragmei pe invers; acum am inteles perfect de ce.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KmNIouLB ... ure=relmfu[/youtube]
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 21, 2012 6:25 pm

Si se noteaza cu f/2.0 de exemplu pentru ca e raportul 1/2 (Dist.Focala / Diam.diafragmei) si atunci se pune scurt f/2.

Pararea mea e ca e importanta si "scula" cu care pozam desigur, dar ochiul si implicit ceea ce surprindem in poza, ce emotie transmite poza respectiva daca transmite, conteaza cel mai mult. :)
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 21, 2012 7:48 pm

Vlade orice ti ai lua nu l folosi pe Auto!
Am ramas socat in state cand o tanti avea un D90 ca al meu plus o minunatie de 70-200 cu f2.8 fix si facea poze pe Auto! Erau momente cand i se deschodea blitul incorporat si avand si parasolar iesea ceva frumos :).

B25buy, legat de f mic si focus greoi, eu as zice ca nu e o regula generala! Eu m am tot jucat cu un 80-200 si mi s a parut pur si simplu wow!

Cam toate pozele care le fac folosesc aparatul pe modul A si ma joc cu ISO , si F de cele mai multe ori! Cand e vorba de bibilit, atunci da, modul M este ce trebuie!! Aa si cand fac poze in graba mare mai ales landscapeuri imi mai scapa butonul pe modul landscape, asa sa fie poza acolo :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: DSLR-uri

Mesaj de vlad » Vin Sep 21, 2012 8:02 pm

Pai daca vreau DSLR sigur nu il voi folosi pe AUTO. Acum ca il voi folosi pe A, P, M sau un program prestabilit (peisaj, porter si alte din astea) va ramine de vazut.
Prima data sa am camera in mina, desi mi-e frica ca o sa imi cumpar camera cind voi fi in tarile calde si din cauza prafului excesiv o voi trimite in tara si voi fi nevoit sa stau pina la vara sa nu ma joc cu ea. :?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: DSLR-uri

Mesaj de djmanianfs » Vin Sep 21, 2012 8:22 pm

Vlad, pana la urma, ca sa inteleg si eu, ai sau nu DSLR ?
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 21, 2012 8:34 pm

Nu are...vrea sa si ia un Sony dar eu tot sper sa isi ia in DSLR adica un nikon sau canon :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de commandorsteel » Vin Sep 21, 2012 8:49 pm

ce sony mah? :shock: mie mi-a zis ca-si ia un DSLR de la konika :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: DSLR-uri

Mesaj de emicald » Vin Sep 21, 2012 8:55 pm

Bogdan scrie:Nu are...vrea sa si ia un Sony dar eu tot sper sa isi ia in DSLR adica un nikon sau canon :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Oameni buni... iar incepeti? Poate nu stiati, Nikon au pe camerele lor DSLR senzori fabricati de ... SONY!
C4

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de B25BUY » Vin Sep 21, 2012 9:44 pm

Io's pe Olympus DSLR !!
ma cam rup obiectivele ZUIKO la preturi... de la 500$ in sus in US

D90 e scula, m-am jucat cu unu'
Si iar mi-a placut cum sta D300S de la Nikon.

Bogdan, depinde de obiectiv si de aparat, categoric. Io asa am observat la al meu...mai batranel ;)
Sunt de exemplu lentilele astea mai noi supersonice, wave-drive... care fac focus ultrarapid si in conditii mai putin luminoase, etc... dar is si pe la 1000$+ :D
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: DSLR-uri

Mesaj de vlad » Vin Sep 21, 2012 10:48 pm

Ziceti voi ce vreti dar pina acum, la entry level, consider ca Sony bate la fund Nikonul si Canonul. Nu vreau gama de top, ci un entry level cu obiectiv de kit si un zoom 55-200 sau 75-300 cu un buget de max 800$. Deci cade din start faza ca Sony are patina pt blitzurile proprii si obiective proprii pt ca nu o sa imi mai cumpar altele vreodata. Imi stiu situatia financiara.
Mai sper sa am ocazia sa ma conving cu stabilizatorul ala (incoporat in obiectiv sau in body), dar nu pot sa iau de buna 100% de la cineva care nu a facut un test real la ambele tipuri de stabilizatoare in aceleasi conditii.
Daca cei 2 mari consacrati imi ofera ceva peste Sony ii voi alege miine. Doar transportul ma poate impiedica sa aleg Sony. La noi nu te atigi de ei la pret.

@Djmanianfs, nu am DSLR, inca, dar imi doresc mult unul si sper sa imi iau cit mai curind, sper ca de Black Friday sa prind un boom in USA si pina atunci sa imi rezolv cu transportul.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Aiurica » Vin Sep 21, 2012 11:18 pm

fac o paranteza, si spun ca am un prieten bun( mugur) care si-a luat un d3s.....
am vazut poze la 20.000 iso poze noaptea in parc si pareau ca ziua......
deranj mare.....incredibil unde s-a ajuns....
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DSLR-uri

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 21, 2012 11:30 pm

Deja vorbim de SF-uri aici, unde Sony, Olympus nu vor ajunge in veci cu toti senzorii aia Sony care ii foloseste Nikon.
Full frame care costa doar bodyul cat un logan la promotie, deja vorbim de alta liga.
@emicald, daca sony sunt atat de smecheri, de ce peste tot cand vorbim de PRO vezi numai nikon si canon?(indiferent ca e fotografie spotiva, presa, wildlife, studio, nu prea vezi sony pe nicaieri).

Dar suntem offtopic, Vlad vrea Sony entrylevel :)
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: DSLR-uri

Mesaj de Norishor » Mar Sep 25, 2012 1:01 pm

Subscriu la ce zice Bogdan. Producatorul de cip (procesor) e una ..dar depinde foarte mult implementarea. La fel putem spune si la placile video: de ce o placa video facuta de eVGA este in general mai buna decat un Gigabyte sau chiar una facuta de insasi nVidia (strict exemplu) avand acelasi cipset toate 3? din cauza asta: implmentare.
La fel putem spune si de iPhone :) (nu sunt fan apple a se nota): iPhone foloseste procesor Samsung. De ce iPhone-urile au un lag mai mic decat un android samsung? Acelasi raspuns.

Daca poti face un efort, ia-ti un Nikon sau Canon din multe motive (suport mai bun, comunitati largi de utilizatori, iti poti gasi mai usor obiective bune SH, la preturi decente si exemple cred ca mai sunt). :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

florinenache
Mesaje:106
Membru din:Mar Sep 21, 2010 1:29 pm
Numar Inmatriculare:PH 12 PYG
Localitate:Ploiesti

Re: DSLR-uri

Mesaj de florinenache » Mar Sep 25, 2012 7:35 pm

ce parere aveti despre filtrele cokin, sunt OK, ies fotografii decente cu ele?
Citroen C4 Coupe 2007 1.6 HDI SX VTR

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”