bataie roata fata C4

Discutii despre orice va taie capul
Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Re: bataie roata fata C4

Mesaj de mituc » Lun Ian 14, 2013 7:54 pm

[-X Bieletele antiruliu (doua la numar per punte, sau per masina daca ai doar o singura bara stabilizatoare si anume pe fata) conecteaza bara tabilizatoare de amortizoare.

Zgomotele de care spune colegul nostru de forum pot veni din 70 de locuri din zona aia. Poate fi un rulment, poate fi intr-adevar o bucsa a barei stabilizatoare sau o bieleta, poate fi un joc al bratului ca i s-a ipuscat o bucsa de pe el, poate fi un surub nestrins la amortizor/brat/etrier/roata, poate fi etrierul care si-a dat drumu din urechea de prindere, poate fi un distantier (unde este cazul, acum vorbesc la modul general, desi sint sigur ca voi primi un raspuns de genul "dar nu am distantiere!!!"), etc.

Intrebarile astea pe forumuri "am zgomotul asta, va rog spuneti-mi de la ce e" sint total deplasate. Cum te astepti ca o gloata de nepriceputi intr-ale mecanicii auto sa-ti spuna de la ce vine zgomotul, care e problema, cum se rezolva si cit te costa dupa o relatare scrisa? Te poti opri in cel mai de 2ROL service auto de pe drum care are un stand si sa-ti puna cineva mina pe roti sa traga de ele, sa traga de bieletele de la bara stabilizatoare, alea antiruliu, sa miste bara stabilizatoare, etrierii, sa invirta roata, etc, si sa vada ce e gresit. Uneori (doar uneori) problema e atit de evidenta incit o poti depista si la o vulcanizare.

Insa pe forum... oameni buni, sinteti seriosi? :roll:
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de djmanianfs » Mie Mar 13, 2013 10:56 am

Salut. Vreau sa schimb si eu bieletele antirului... M-am gandit sa le iau de pe Autokarma ai nu stiu ce sa aleg? Eu as alege inte SWAG si LEMFORDER. Voi ce parere aveti, ce ati alege ca si producator? Ms! :hi
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
Gabi Nedelcu
Mesaje:251
Membru din:Mie Sep 30, 2009 1:09 pm
Numar Inmatriculare:TL 25 NGI
Localitate:Pitesti / Tulcea
Contact:

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de Gabi Nedelcu » Mie Mar 13, 2013 11:13 am

Lemforder rules
Citroen C4 Coupe 2006 1.6 HDI White Edition

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de simply the lex » Mie Mar 13, 2013 11:23 am

Si Lexu are Lemforder :hi
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de horas » Mie Mar 13, 2013 11:31 am

Ca sa vezi daca ai bieleta antiruliu defecta pui pe cineva sa miste masina din dreptul usii sus jos, si tu bagi mana si tii de ea.
daca nu mai cloncane atunci de la ea e.Eu asa am facut la mine.
Trebuie sa le inlocuiesti pe amandoua.
Le-am inlocuit cu Lemforder cele originale erau TRW.
Nu este necesar sa faci geometria in cazul inlocuirii bieletei antiruliu.
Este destul de usor de inlocuit. Era un coleg pe aici care a facut un tutorial si caruia vreau sa ii multumesc pentru informatii

Cel mai simplu este sa te duci la un service sa faci o verificare mecanica si apoi sa tragi concluzia finala, ca zgomote pot aparea din o gramada de locuri.

Offtopic: Eu nu consider tampite intrebarile de genul asta mi se pare corect sa te informezi din mai multe locuri, inainte de a te duce la un service , oricare ar fi ala.
Orice experienta impartasita este utila, doar pentru asta sunt forumurile.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
simply the lex
aLEX YO!...
Mesaje:3270
Membru din:Dum Iul 06, 2008 3:34 pm
Marca si model masina:Citroen C5 Exclusive 2.0 Hdi
Numar Inmatriculare:AG 85 LEX
Localitate:pitesti
Contact:

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de simply the lex » Mie Mar 13, 2013 11:50 am

simply the lex scrie:Si Lexu are Lemforder :hi
Rectific: Cele antiruliu sunt TRW si sunt exact referinta de origine.Lemforder le am pe cele de directie.

Si confirm ca se schimba relativ usor,eu mi le-am schimbat singur.
Dezmembrari C4 Coupé/Hatchback 1.6i, 1.6 Hdi, 2.0 Hdi VTR/VTS : viewtopic.php?f=4&t=7439" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
djmanianfs
Mesaje:525
Membru din:Dum Aug 19, 2012 9:52 pm
Marca si model masina:BMW F10 520D LCI 2012

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de djmanianfs » Mie Mar 13, 2013 11:53 am

Multumesc baieti, Lemforder sa fie atunci!

PS: ati mai cumparat de pe Autokarma, au fost ceva probleme cu ei (stiu ca unii dintre noi s-au plans ca au primit o bileta normala si una mai scurta, dar nu stiu daca au fost luate de pe Autokarma). Ms! :hi
Ex: Citroen C4 coupe 1.4 16V 2005, Gri Iridis
Actual: BMW F10 520D LCI 2012, Black Saphire Metalic 475

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de mituc » Mie Mar 13, 2013 12:53 pm

Da-le VIN-ul masinii, daca-ti trimit alta piesa o sa poti merge la ei si sa le-o infingi unde le intra mai usor.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: bataie roata fata C4

Mesaj de vmeremia » Mie Mar 13, 2013 2:06 pm

Eu am comandat un set de discuri de frana pe spate si nu s-au potrivit. Le-am facut retur la marfa si mi-au dat banii inapoi (transportul de la Bucuresti la Iasi a ramas platit de mine parca).

In general, au fost ok.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”