Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
Doc
Marca si model masina: Mitsubishi Lancer Evolution X

Re: Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Mesaj de Doc » Mie Sep 23, 2015 3:30 pm

La tine costa un pic mai putin pentru ca ai modelul cu injectie Bosch. Pachetul complet ajunge la 1200 lei.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

ciprianis

Mesaj de ciprianis » Mie Sep 23, 2015 11:15 pm

cam cati CP,o sa am?

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Joi Sep 24, 2015 7:25 am

In jurul valorii de 130-135cp (cred ca ai 110cp acum), in functie de starea generala a motorului.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

ciprianis

Mesaj de ciprianis » Joi Sep 24, 2015 9:59 am

Ca un motor de 2000,suna bine! :shock:

Doc

Mesaj de Doc » Joi Sep 24, 2015 11:15 am

Chiar foarte bine. Motorul dupa chiptuning devine mult mai elastic, raspunde mai prompt la apasarea pedalei de acceleratie, se micsoareaza lag-ul, reprizele in depasiri sau plecare de pe loc se imbunatatesc, iar daca pastrezi un condus decent consumul poate scade cu 0.3-0.5l/100km.

Iar daca anulezi filtrul de particule scapi de regenerari, completarea cu aditiv, uzura turbosuflantei si motorul "respira" mult mai usor.
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

NutzOnly
Marca si model masina: Citroen C4 VTI 120CP BVM5

Mesaj de NutzOnly » Vin Oct 09, 2015 4:06 pm

Salutare, am si eu un C4 din 2015, 1.6 VTI 120CP BVM5 si cutie manuala 5 trepte. Daca fac chiptuning pierd garantia? Si cat de mult poate creste puterea motorului? Multumesc.

Doc

Mesaj de Doc » Vin Oct 09, 2015 4:13 pm

Modificarile de soft la motorul tau nu se vad la revizie, deci sanse mici sa pierzi garantia. Cresterile de performanta se situeaza intre 8-10% din cele initiale de putere si cuplu.

laurg73
Marca si model masina: Citroen C4 Picasso 1,6 ehdi

Mesaj de laurg73 » Lun Noi 30, 2015 9:54 pm

Pentru ca ma bate gandul, si ma bate rau, ca sa fac remapare pe un C4 Picasso cu motor 1.6 ehdi dar cu cutie egs, pilotata, as dori sa aflu si eu parerile celor care au facut aceasta modificare pe acest tip de masina.
Multumesc

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Lun Noi 30, 2015 10:08 pm

Am condus o masina remapata de Doc, atat inainte (cand i-am facut update-ul de soft pt. calculatorul de injectie si cutia pilotata - pentru a face remaparea pe ultima versiune oficiala existenta), cat si dupa. E diferenta de la cer la pamant. Eu zic ca merita golit portofelul :))
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

laurg73

Mesaj de laurg73 » Lun Noi 30, 2015 10:13 pm

Ma gandesc numai la faptul ca, aceasta cutie este limitata ca si cuplu la 280 de Nm, si am inteles ca marirea ar fi in zona lui 320Nm, de aceea imi e frica sa nu trebuiasca sa golesc portofelul de mai multe ori :(

mituc
Marca si model masina: Mazda 3 MPS BK

Mesaj de mituc » Lun Noi 30, 2015 11:11 pm

Cutia de pe 1.6i (tu5jp4) de 110cp/147Nm tine cam 400Nm inainte de a plesni (desigur, cu alt ambreiaj). Nu stiu ce cutie ar putea tine doar 280Nm... una de aixam poate? Fa modificarea fara grija.

Chiar si ambreiajul nu va avea uzura semnificativa in plus la o crestere de cuplu fie ea si de 30-40%, pentru ca nu vei folosi masina in regim de circuit ca sa vada acea crestere de cuplu suficient de des. De obicei la masinile modificate astfel beneficiul principal este eficienta in functionare, cresterea de putere nu la fel de des.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Doc

Mesaj de Doc » Lun Noi 30, 2015 11:41 pm

laurg73 scrie:Ma gandesc numai la faptul ca, aceasta cutie este limitata ca si cuplu la 280 de Nm, si am inteles ca marirea ar fi in zona lui 320Nm, de aceea imi e frica sa nu trebuiasca sa golesc portofelul de mai multe ori :(
Cutia este doar pilotata, adica cateva motorase schimba in locul tau. In rest, tot de o cutie manuala vorbim aici. Am deja in portofoliu cateva modele cu aceasta cutie modificate si nu vad vreuna sa-si fi dat duhul pana acum.

Cum spune si mituc, nici nu o sa vada circuitul o astfel de masina pentru ca nu te ajuta cutia de viteza. :P

laurg73

Mesaj de laurg73 » Joi Dec 03, 2015 6:33 pm

Faptul ca in Diagbox apare ca până la schimbarea filtrului de particule mai am 44000 de km, ar trebui sa ma faca sa cred acest lucru?
Sau sunt pur si simplu statistici date de ECU după cum au fost facute ultimele regenerări, si încărcarea cu cenușă.
Apare ca media regenerarilor este la 970 de km, iar ultima a fost facuta acum 680 km.

Doc

Mesaj de Doc » Joi Dec 03, 2015 8:16 pm

Ca ai putea sa mai mergi fara probleme cu filtrul de particule actual. Asta daca nu te-ai jucat prin setarile Lexia si ai dat vreun reset la dpf.

laurg73

Mesaj de laurg73 » Vin Dec 04, 2015 9:41 am

Eu unul sigur nu am resetat nimic, dar eram curios daca atunci cand se dau km inapoi contorul de la fap o ia si el inapoi.
Ca sa fiu mai explicit, masina are pe bord acum 168000, in realitate 204000, dar nu cred ca a fost schimbat vreodata FAP ul. Este posibil sa reziste asa mult, 240000, fara sa trebuiasca ca sa fie schimbat sau eliminat, si sa dea si mesaj ca ar trebui schimbat abia la 240000?
In asa zisa carte de service pe care am primit-o apare decat completare aditiv la 157000, banuiesc ca atunci e posibil sa fi umblat pe la contor.
Multumesc pentru lamuriri

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”