Chiptuning Citroen si Anulare filtru de particule - By Doc

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns
emicald
Marca si model masina: Citroen C4 thp

Re: Chiptuning si Remapare Citroen by Dimsport

Mesaj de emicald » Vin Mai 17, 2013 7:05 pm

Doc, de curiozitate, ai facut si vreun 1.6 THP (turbo benzina)?
C4

Doc
Marca si model masina: Mitsubishi Lancer Evolution X

Mesaj de Doc » Vin Mai 17, 2013 7:37 pm

Da, am modificat variantele 1.6THP Peugeot si Mini Cooper.
Mitsubishi Lancer Evolution X
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

searchman
Marca si model masina: Citroen C4 2.0hdi Coupe pack VTS
Numar Inmatriculare: PH - 14 - EKF

Mesaj de searchman » Mie Mai 22, 2013 2:12 pm

salut,
as vrea sa stiu cat ar costa o remapare la nivel Stage 1 pt un C4 2.0 Hdi 136cp cu FAP. poate cauza major sau in perioada imediat urmatoare remaparii, cutiei de viteze AUTOMATE (nu Sensodrive) ? dar FAP-ului sau turbo ?

multumesc.
C4 2.0 HDi Coupe VTS pack + Automatic

vip3r_yo05
Marca si model masina: Citroen DS5
Numar Inmatriculare: B-65-YAT

Mesaj de vip3r_yo05 » Mie Mai 22, 2013 3:44 pm

Am vazut azi un SIGNUM de 3.0 cu sticker pe luneta cu DIMSPORT. Cred ca a iesit o bestie din ea. :ya Pe de alta parte ma gandesc ce-si batea joc de ea prin bucuresti... :P
nu sunt perfect, dar sunt perfect asa cum sunt

Servicii foto-video evenimente

Doc

Mesaj de Doc » Mie Mai 22, 2013 4:03 pm

searchman scrie:salut,
as vrea sa stiu cat ar costa o remapare la nivel Stage 1 pt un C4 2.0 Hdi 136cp cu FAP. poate cauza major sau in perioada imediat urmatoare remaparii, cutiei de viteze AUTOMATE (nu Sensodrive) ? dar FAP-ului sau turbo ?

multumesc.
Nu. Poti merge linistit cu varianta Stage 1 pe motor 2.0HDi cu FAP su cutie automata. Cresterile de putere si cuplu sunt progresive, in functie de load (pedala acceleratie) si turatie.

Peetul este de 850 ron.

Nu toate masinile devin bestii pe sosele dupe remapare. De fapt, nu acesta este scopul unei resoftari, sa transformi masina in bolid. Incercam sa oferim un plus de performanta atunci cand este nevoie si sa asiguram un sofat mai relaxat cu un consum mai bun. Eu zic ca pentru o masina de zi cu zi acesta ar trebui sa fie scopul unei remapari.
Chiptuning si anulare FAP Citroen - detalii in PM | Anulare Filtru Particule | www.obdtuning.ro

searchman

Mesaj de searchman » Mie Mai 22, 2013 4:09 pm

Norisor vorbea acum ceva timp despre necesitatea unui upgrade de soft inainte de remapare. ai aceeasi parere ?

Doc

Mesaj de Doc » Mie Mai 22, 2013 7:35 pm

Nu cred ca este nevoie de un upgrade de software la modelul tau. Mai ales daca nu ai avut pana acum nicio alta problema tehnica cu masina.

Bogdan
Fondator
Marca si model masina: Citroen C4, 1.4 16V, 2005

Mesaj de Bogdan » Mie Mai 22, 2013 10:20 pm

Searchman..ideea cu upgradeul de soft este in felul urmator..tu te duci maine la Doc si faci resoftare si peste o saptamana te duci la Norishor sa iti faca update se soft! Din momentul ala resoftarea ta nu mai exista...deci sau faci mai intai updateul oficial de soft la masina si dupa resoftarea sau faci resoftare si ai in vedere sa nu mai faci update de soft!

Eu as merge pe prima varianta totusi daca timpul si costurile permit

Sent from my iPhone using Tapatalk
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

searchman

Mesaj de searchman » Mie Mai 22, 2013 10:26 pm

Doc, am vazut ca pt unele modele (ex. Seat Leon 1.9 tdi) pretul pt variabta Stage 1 e de 650 ron. iar in alt post se vorbea de o reducere de 10-20% pt membrii forumului. este la mijloc vreo reducere suplimentara pt un anume client sau depinde de marca si model. cat ar costa in cazul acesta pt masina mea, varianta ECO tuning ? dar Stage 2 ?

searchman

Mesaj de searchman » Mie Mai 22, 2013 10:27 pm

merci de precizari. aveam idee de aceste lucruri insa voiam o opinie directa si de la tuner.
Bogdan scrie:Searchman..ideea cu upgradeul de soft este in felul urmator..tu te duci maine la Doc si faci resoftare si peste o saptamana te duci la Norishor sa iti faca update se soft! Din momentul ala resoftarea ta nu mai exista...deci sau faci mai intai updateul oficial de soft la masina si dupa resoftarea sau faci resoftare si ai in vedere sa nu mai faci update de soft!

Eu as merge pe prima varianta totusi daca timpul si costurile permit

Sent from my iPhone using Tapatalk

Doc

Mesaj de Doc » Mie Mai 22, 2013 10:48 pm

Preturile de aici se refera strict la modelele si motorizarile Citroen. Nu exista nici cea mai mica legatura intre motorul de 1.9TDi (Seat Leon) si 2.0HDi (Citroen C4). Ofertele de pret se fac in functie de anul fabricatiei, tipul de injectie si modul de lucru.

Remaparea motorului 2.0HDi este 850 RON, indiferent de varianta de tuning aleasa. Daca mai adaugam pe langa cresterea de putere si anularea FAP, atunci pretul ajunge la 1300 RON. Aceleasi preturi o sa le gasesti si pe forumul pejo.

Legat de software, poti face o verificare la dealerul Citroen si daca exista o versiune mai noua de soft poti face un update. Nu intotdeauna update-urile iti aduc ceva bun. Daca masina a functionat perfect si nu ai avut probleme cu ea, nu prea mai merita sa faci update.

searchman

Mesaj de searchman » Joi Mai 23, 2013 9:27 am

multumesc pt toate informatiile . in perioada imediat urmatoare sunt prins cu ceva probleme personale care necesita timp si mai ales bani. cum termin o sa te contactez pt o programare.

Norishor
Marca si model masina: Citroen C2 VTS - 1.6 16V - Black Beauty
Numar Inmatriculare: NOR

Mesaj de Norishor » Joi Mai 23, 2013 9:57 am

Update-urile de soft (original) au un scop bine definit de catre constructor care, prin timpul investit, cercetare si testele efectuate pe un anumit model au ajuns la concluzia ca el, softul, trebuie modificat pentru a repara uneori mici scapari (bug-uri) sau pentru a eficientiza anumiti parametrii. Pana acum cei care si-au facut update-ul de soft nu s-au plans de vreun efect negativ, ba din contra - aici vorbesc strict de Citroen!

C2-ul meu este dovada "vie" ca update-ul de soft a imbunatatit chiar si hartile stock, asa cum Doc a observat cand am fost a 2-a oara la el dupa ce mi-am facut update-ul. Bineinteles, in principiu este cum zice si Alex - daca masina merge, las-o asa! Logic, pe de alta parte, este sa faci tuningul pe ultima versiune oficiala, eliminand riscul de a te reintoarce dupa un update de soft necesar daca vor fi probleme. Si C2-ul meu era bine-merci pana la tuning. Dupa, au iesit la iveala micile scapari din softul original (pt. ca Doc facuse totul ca la carte) si update-ul de soft mi-a dovedit ca Alex nu gresise cu nimic. Deci .. totul e o chestie de alegere si buget.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

searchman

Mesaj de searchman » Joi Mai 23, 2013 10:25 am

Ai perfecta dreptate, Norisor. aproape sigur voi face intai upgarde si apoi resoftare. ti-am scris pe topik-ul dedicat si te intrebam daca poti afla ce versiune de soft am actualmente si daca exista o versiune mai noua.

Doc

Mesaj de Doc » Joi Mai 23, 2013 10:39 am

Norishor are dreptate, dar din experienta am devenit reticent la unele update-uri. Cele care vizeaza FAP-ul sau problemele de volanta. E bine de stiut atunci cand faci un update, ce probleme ar trebui sa rezolve noua versiune de software.

Mergi si fa un update, eu oricum pot face anulare FAP sau cresteri de putere pe oricare versiune de software.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”