Cit de des va echilibrati rotile?

Discutii despre orice va taie capul
Scrie răspuns

Cit de des va echilibrati rotile?

Odata pe luna
0
Niciun vot
Odata la 2 luni
1
3%
Odata la 6 luni
0
Niciun vot
Cind schimb pneurile de vara/iarna
25
63%
Doar cind simt o bataie in volan
13
33%
Dupa/Inainte de un drum lung
1
3%
 
Voturi totale: 40

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:
Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de mituc » Lun Oct 14, 2013 2:50 pm

Cit de des isi verifica lumea starea rotilor?
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de Bogdan » Lun Oct 14, 2013 3:34 pm

Eu echilibrez cand schimb rotile de iarna cu cele de vara si invers(chiar daca sunt roti complete), si in situatia in care simt vibratii in volan!
Ideal ar fi ca si inainte sa faci un drum lung, sa iesi putin din oras si sa testezi daca e totul in regula cu rotile, dupa care sa mergi la vulcanizare daca e cazul...

Avand in vedere majoritatea vulcanizarilor de la noi, eu nu prea m-as duce preventiv sa echilibrez roti, deoarece este ff posibil sa le strice mai mult!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de alex82 » Lun Oct 14, 2013 3:52 pm

Si eu la fel , la schimbul de anvelope vara/iarna si cand simt ceva in volan ...
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de catalin4u24 » Lun Oct 14, 2013 5:00 pm

Atunci:
Cind schimb pneurile de vara/iarna
Dupa/Inainte de un drum lung
Banuiesc ca o data la doua luni, ala esti tu :lol:

Avatar utilizator
Florinhot
Mesaje:308
Membru din:Mie Feb 06, 2013 12:26 am
Marca si model masina:C4 1,6 HDI, 92CP
C5 2,0 HDI, 163 CP
Numar Inmatriculare:B 43 WKR
Localitate:Bucuresti

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de Florinhot » Lun Oct 14, 2013 6:34 pm

Ultimul la care am fost sa imi echilibreze rotile si pt geometrie (multumesc lui Norishor pt recomandare) mi-a spus ca este bine cand schimbi cauciucurile iarna/vara sa mergi intai cateva sute de km si abia apoi sa echilibrezi rotile etc.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
Imagine

If you want to make God laugh, tell him about your plans.

Avatar utilizator
DjAndr3w
Mesaje:2096
Membru din:Lun Iul 02, 2012 6:00 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i Berlina-Gri
Numar Inmatriculare:IS 15 EOK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de DjAndr3w » Lun Oct 14, 2013 6:40 pm

Florin asta e in cazul in care pui anvelope noi, nu are rost atunci cand, schimbi anvelopele de iarna care le-ai folosit si iarna trecuta le pui pe jante si le echilibrezi.
Eu, echilibrez rotile cand le schimb de la cele de vara la cele de iarna, ca si Bogdan, chiar daca am seturi complete jante+anvelope iarna si jante aliaj+anvelope vara. Si la fel, atunci cand simti vibratii in volan sau ceva straniu e bine de verificat.
Citroen C4 Berlina 1.6i 16V - 109 Calusei - Gri
Imagine
раскрутка сайтов

Avatar utilizator
sorinel0310
Mesaje:1098
Membru din:Lun Mar 11, 2013 5:44 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe (an: 2008) - 2.0 HDi 16V - Noir
Numar Inmatriculare:B *** SXN
Localitate:Bucuresti (RO) / Groningen (NL)

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de sorinel0310 » Lun Oct 14, 2013 7:26 pm

Cind schimb pneurile de vara/iarna
Doar cind simt o bataie in volan
Citroen C4 Coupe (2008): 2.0 HDi 16V, 138CP & FAP (VTR+) - Noir Obsidian
Currently updated to VTS features + Engine Chiptuning - Stage 2: 163CP & 395NM

Imagine

Magic number: 200.000km
viewtopic.php?f=19&t=7683&start=0

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de mituc » Lun Oct 14, 2013 7:47 pm

Florinhot scrie:Ultimul la care am fost sa imi echilibreze rotile si pt geometrie (multumesc lui Norishor pt recomandare) mi-a spus ca este bine cand schimbi cauciucurile iarna/vara sa mergi intai cateva sute de km si abia apoi sa echilibrezi rotile etc.
Asa fac si eu. Echilibrez rotile inainte de schimbare, merg cam 1000-1500 si apoi pe echilibrez din nou.
Daca pun pneuri noi pe roti le echilibrez din nou dupa 400-500km.

Reechilibrarea este nevoie in doua situatii, sau combinatii ale lor:
1. pneul se mai aseaza pe janta. Este cazul mai ales la pneurile noi;
2. pneul se uniformizeaza prin uzura suprafetelor mai proeminente sau cu textura modificata. Este cazul atit la pneurile noi dar mai ales la pneurile depozitate citeva luni la care stratul de suprafata isi poate modifica volumul sau textura suprafetei dupa ce umezeala sau diversi agenti in care cauciucul e (greu) solubil (motorina, ulei, alte minuni de pe asfalt) actioneaza asupra suprafetei pentru ca aceasta nu se mai curata in mers.

La montarea unui pneu pe masina, fie ca e vorba de unul nou sau unul care a stat depozitat un anotimp, e bine sa va faceti timp citeva minute pentru a merge pe un drum mai putin circulat dar cu asfalt ok si sa puneti si frine, sa luati si viraje mai in forte, sa plecati mai in forta de pe loc (ma rog, asta puteti face si la semafor), etc, ca sa dati jos stratul ala oxidat de la suprafata (e foarte subtire, are citiva microni, dar el este si pina se duce aderenta va fi proasta).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de Rica » Mar Oct 15, 2013 11:24 am

Poi daca o incingi si lasi pe asfalt juma de guma... te cred si eu.
Am patit o data la un cauciuc sa mi se rupa insertia in interior si imi vibra toata masina si am facut 10 echlibrari la centre diferite in 3-4 zile.
Pana nu am descaltat si incaltat masina cu alte roti nu am scapat de tremurici.
Asa ca si echilibratu asta... pe mine nu m-a convins ca isi are rostul dupa ce ai pus cauciucu pe janta si le-ai imperecheat.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de catalin4u24 » Mar Oct 15, 2013 2:19 pm

Probabil era un cauciuc reesapat?! N-am mai auzit de problema asta la cauciucuri "normale", dar nu e imposibil sa fi fost vreunu cu defect de fabricatie.

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de Rica » Mar Oct 15, 2013 2:22 pm

Nu era reesapat, era cauciuul cu care a venit masina din fabrica.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de mituc » Mar Oct 15, 2013 8:21 pm

Rica scrie:Poi daca o incingi si lasi pe asfalt juma de guma... te cred si eu.
Nu cred ca intelegi despre ce e vorba. Nu e vorba despre lasat pe asfalt juma' de guma ci citiva microni, iti zboara mai mult de atit la o frina de la 80 la 0 in care-ti intra abs-ul.

[quote="Rica"
Am patit o data la un cauciuc sa mi se rupa insertia in interior si imi vibra toata masina si am facut 10 echlibrari la centre diferite in 3-4 zile.[/quote]

Era prea vechi, sau s-a circulat cu el cu o viteza mai mare decit cea specificata, sau a fost supus unei sarcini mai mari decit cea din specificatii. Altfel asa ceva nu exista.
Rica scrie: Asa ca si echilibratu asta... pe mine nu m-a convins ca isi are rostul dupa ce ai pus cauciucu pe janta si le-ai imperecheat.
Pai am scris mai sus cum stau lucrurile. Nu e vorba doar de imperecheat cauciucul cu janta. Cauciucul se mai uzeaza si zboara de pe el destul de mult material de-a lungul vietii lui. Si materialul ala nu zboara uniform. Daca vrei sa vezi du-te miine la o vulcanizare si pune pe stand pneurile de pe fata, vezi cite grame iti cer.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Rica
Mesaje:1174
Membru din:Joi Iun 13, 2013 1:33 pm
Marca si model masina:....
Localitate:Bucuresti

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de Rica » Mie Oct 16, 2013 8:09 am

Stiu ca este corect ce spui tu.
Acum echilibrarea o faci mai des si in functie de cum folosesti masina.
Daca mergi mult fara la viteze de peste 80-90 cand se simte nevovoia unei echilibrari bune atunci, da tre facuta des.
Dar daca o folosesti mai mult in oras unde rar sari de 30 km\h atunci nu prea se cere o echilibrare perfecta.
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Cit de des va echilibrati rotile?

Mesaj de atenzaC4 » Dum Oct 20, 2013 3:01 pm

Bogdan scrie:Eu echilibrez cand schimb rotile de iarna cu cele de vara si invers(chiar daca sunt roti complete), si in situatia in care simt vibratii in volan!
Ideal ar fi ca si inainte sa faci un drum lung, sa iesi putin din oras si sa testezi daca e totul in regula cu rotile, dupa care sa mergi la vulcanizare daca e cazul...

Avand in vedere majoritatea vulcanizarilor de la noi, eu nu prea m-as duce preventiv sa echilibrez roti, deoarece este ff posibil sa le strice mai mult!
Exact asa fac si eu. Nici nu puteam sa zic mai bine.
Este o atitudine corecta si buna de luar in seama!
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Scrie răspuns

Înapoi la “Cafenea”