Vacanta Croatia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
muntos
Mesaje:797
Membru din:Lun Mar 26, 2007 3:34 pm
Numar Inmatriculare:B-333-VTS
Contact:
Vacanta Croatia

Mesaj de muntos » Mar Apr 29, 2008 11:27 am

A fost cineva in Croatia pe litoral ? Vrem sa mergem la vara dar din ce am citit nu prea sunt plaje cu nisip ci doar pietroase :(.
Sau daca aveti alte recomandari (nu locuri scumpe) in afara de Grecia, Turcia si Italia va rog...
C4 1.6i 16v 110CP berlina...restul e istorie
B-333-VTS

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mar Apr 29, 2008 11:44 am

bai toti care au fost in Croatia au revenit cu impresii placute dintre amicii mei.Ei au fost de ex la Porec si da e plaja cu pietre dar gasesti niste papuci speciali ptr pietre si arici de mare. acum de acolo poti merge cu feryboat`ul parca la Venetia dar dc esti satul... cauta si tu pe forumuri impresii dar pietrele de pe plaja nu cred ca ar trebui sa te opreasca .

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Mesaj de Aiurica » Mar Apr 29, 2008 12:33 pm

soramea a fost si a fost placut impresionata.
pietrele intradevar....dar te obijnuiesti.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
nero
Robotizat
Mesaje:843
Membru din:Mie Aug 08, 2007 9:45 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de nero » Mar Apr 29, 2008 12:59 pm

Eu am fost in Croatia, undeva pe langa statiunea [Beep] :D
Merita sa te duci si sa te plimbi, nu sa stai la plaja. Parcul ala national e superb, si sunt multe zone care merita vizitate (studiaza un ghid turistic inainte sa te duci). Poti sari gardu' putin si la italieni, Venetia e aproape.
Pe langa asta, mi s-a parut cea mai civilizata tara in care am fost, peste Germania, Austria si alte tari cu pretentii.

Uite si un mic spoiler: :)
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine
ImagineImagine

In concluzie, recomand oricui o vacanta acolo.
Citroen C4 - 1.6HDI - SX Pack

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Mesaj de VeNoM386 » Mar Apr 29, 2008 3:03 pm

Am fost vara trecuta intr-un concediu 2 saptamani cu masina .ro -> Ungaria -> Croatia -> Italia (Venezia) -> Slovenia -> Ungaria -> .ro
Am stat un Croatia 9 zile parca, in 4 locuri diferite. Am vazut Split, Zadar, Crikvenica, Krk si altele pe care nu mi le amintesc acum.
Merita vazute cele 2 parcuri, cel de mai sus si Krka. Din Krk se poate ajunge foarte usor cu masina in Venezia.
Am stat mai mult de jumatate din timp la pensiuni, care se gasesc la tot pasul, fiind 4 persoane am stat in apartament cu 2 dormitoare, a fost si misto unde am nimerit, am si iesit bine ca bani si sincer mie mi se pare mult mai misto sa stai la o vila de 2 etaje, un etaj sa fie al tau decat la hotel.
Doamne ce autostrazi au, nu o sa vedem noi asa ceva in 20 ani. In drum de la Split spre Krk e o autostrada de 600 KM sapata prin deal/munte. E un tunel, e foarte lung, are o singura banda pe sens, cred ca am mers cam 10 minute cu 80 KM/h pana am iesit.
Este o tara foarte civilizata, cat m-am invartit pe acolo nu am vazut decat 2 masini cu numar de .ro

Revin mai pe seara cu alte info, agentia care s-a ocupat de rezervari ...

http://www.npkrka.hr/html_en/uvod_en.htm
http://www.np-plitvicka-jezera.hr/cpage ... &pageID=87
Ultima oară modificat Mar Apr 29, 2008 3:18 pm de către VeNoM386, modificat 1 dată în total.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Mesaj de Aiurica » Mar Apr 29, 2008 3:13 pm

cat a costat asa ceva.
este exact ce vreau sa fac vara asta.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Mesaj de VeNoM386 » Mar Apr 29, 2008 3:21 pm

Nu tin minte exact, dar parca am avut la noi 1000 EUR de cuplu. Am mers cu un Picasso HDI, consum mediu 5.8 parca. Ultima zi in Budapesta, am mancat la Burger King ca nu mai aveam bani :)

De la nevasta
nevasta scrie: In croatia am stat in Crikvenitza (hotel Kastel), Trogir (la apartamanete), insula Krk in Malinska si cred ca am avut vreo 700 euro la noi.
Deci se pare ca am avut cam 700 EUR la noi, asta fara cazare care a fost platita din .ro
Cazarea a fost maxim 1000 EUR, in 3 tari, la vreo 7 hoteluri/pensiuni.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 29, 2008 4:41 pm

am auzit si eu ca in Croatia este frumos si civilizat. nu prea este de plaja, dar este de vizitat si relaxat.

daca nu era asa departe si drumul ori pe la sarbi ori pe la unguri... ma duceam si eu acum de paste+ 1 mai.
asa... ma duc doar pana la stambul... ca e mai aproape :D = 700 km
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Mesaj de VeNoM386 » Mar Apr 29, 2008 4:47 pm

commandorsteel scrie:am auzit si eu ca in Croatia este frumos si civilizat. nu prea este de plaja, dar este de vizitat si relaxat.

daca nu era asa departe si drumul ori pe la sarbi ori pe la unguri... ma duceam si eu acum de paste+ 1 mai.
asa... ma duc doar pana la stambul... ca e mai aproape :D = 700 km
Corfu este alta destinatie super unde se poate ajunge cu masina foarte usor.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mar Apr 29, 2008 11:18 pm

asta cu un mini tur sunt ferm convins ca o sa o fac vara asta cu niste amici inca ne mai certam pe traseu. deci astept linkul cu agentia aia care s`a ocupat de rezervari si costuri cat mai precise daca mai ai cum. eu ma gandeam la ceva de genul ro-budapesta-praga-NEAPARAT PARIS- apoi la intoarcere e loc de discutat. chiar cine a mai facut mini tururi d`astea rog sa vina cu idei de traseu

Avatar utilizator
VeNoM386
Mesaje:402
Membru din:Lun Iul 02, 2007 9:02 am
Contact:

Mesaj de VeNoM386 » Mie Mai 07, 2008 11:28 am

Agentia la care am mers pentru rezervari este http://www.carpediemtravel.ro , este pe Lipscani.
C4 Champion Coupe 1.6 HDI 110 CP

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Mai 07, 2008 1:27 pm

merci

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de Bogdan » Mie Mai 07, 2008 4:23 pm

Zici ca e in insule asa arata..Trebuie sa ajung si eu acolo candva!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Mesaj de commandorsteel » Mie Mai 07, 2008 7:47 pm

Mihay scrie:asta cu un mini tur sunt ferm convins ca o sa o fac vara asta cu niste amici inca ne mai certam pe traseu. deci astept linkul cu agentia aia care s`a ocupat de rezervari si costuri cat mai precise daca mai ai cum. eu ma gandeam la ceva de genul ro-budapesta-praga-NEAPARAT PARIS- apoi la intoarcere e loc de discutat. chiar cine a mai facut mini tururi d`astea rog sa vina cu idei de traseu
eu in masura in care pot (adica nu peste mari.. si tari) ma duc cu masina peste tot.
e mai bine, ma misc mai usor, si cu ocazia asta vad diverse tari pe care cu avionul le vezi numai de sus.
incearca sa pergila ducere prin ungaria, austria, germania, franta (paris), apoi la intoarcere sa o iei pe coasta de azur, italia, austria... si daca poti ... ar fi bine sa ajungi si prin croatia,sari peste serbia (sunt de 2 ori mai snapani decat bulgarii), ungaria si ....home

croatia mi-au povestit prietenii ca e f frumoasa, chiar daca are plaje cu pietre (de fapt.. si in spania pe costa brava au aia plaje din pietricele, asa ca....)

parerea mea este sa te duci la plesneala si daca vrei o cazare de mai multe zile sa iti iei din tara acea destinatie, in rest... gasesti destule cazari in drum, la unele chiar negociezi pretul
eu numai asa am plecat, ptr ca in cazul in care iti faci rezervare la un hotel.... pana ajungi la el.... gasesti nenumarate in drum, poate chiar mai frumoase sau mai ieftine

eu la vara incerc sa fac in jur de 15 tari :wink: adica europa centrala si nordica.... si ma duc la plezneala, mai putin cazarea de vreo 5 zile de pe litoralul francez, in care vreau sa-mi iau de aici cazarea.

succes

ps. @VeNoM386... merci de oferta cu corfu, dar de greci m-am cam saturat, deoarece in fiecare an ma duc cam de 2 ori pe an :wink: ... de asta am incercat istambulul de 1 mai-ul asta :lol:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Mesaj de Mihay » Mie Mai 07, 2008 10:27 pm

azi am vb cu o prietena ceva despre Serbia si Muntenegru...cica e frumos.voi ce stiti?

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”