cele mai atractive Destinatii Europene

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
madalin.radu
Bibi Jupanu'
Mesaje:701
Membru din:Lun Oct 15, 2007 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-35-BMA
Localitate:Bucuresti
Contact:
cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de madalin.radu » Mie Sep 30, 2009 9:07 pm

care sunt destinatiile din Europa de care ati ramas placut impresionati??

mi-e personal mi-au placut mult Venetia si Lido Di Jesolo, dar cel mai mult tot in Turcia imi doresc sa ma intorc, si asta datorita preturilor si distantei ok de facut cu masina

voi ce alte destinatii mai recomandati ???
LOCUL 1 / 23.11.08
C4 coupe 1.6 16v 110 ponei, VTR negru

Avatar utilizator
madalin.radu
Bibi Jupanu'
Mesaje:701
Membru din:Lun Oct 15, 2007 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-35-BMA
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de madalin.radu » Mie Sep 30, 2009 9:13 pm

am auzit cuvinte frumoase despre Dubrovnik ( Croatia ), a fost cineva pe acolo
LOCUL 1 / 23.11.08
C4 coupe 1.6 16v 110 ponei, VTR negru

Avatar utilizator
Exosphere
Supermoderator
Mesaje:1255
Membru din:Sâm Aug 29, 2009 7:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 VTi
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Exosphere » Mie Sep 30, 2009 9:19 pm

Pe unde am mers si as mai merge: Venetia, Roma, Amsterdam, Valencia.
Sper sa ajung in curand in: Londra, Berlin, Cairo, Barcelona, Madrid.

Oricum, lasand destinatiile deoparte, eu as merge oriunde! Calatoria in sine conteaza. :hi :drive
C4 coupe Rouge Aden - 122 cai frumosi

Avatar utilizator
madalin.radu
Bibi Jupanu'
Mesaje:701
Membru din:Lun Oct 15, 2007 9:30 am
Numar Inmatriculare:B-35-BMA
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de madalin.radu » Mie Sep 30, 2009 9:34 pm

mda, ma gandesc in scurt timp sa ma sui in masina si sa ma opresc undeva unde sa ma relaxez, sa vizitez si sa mai cumpar si 1-2 haine
LOCUL 1 / 23.11.08
C4 coupe 1.6 16v 110 ponei, VTR negru

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de alex82 » Mie Sep 30, 2009 9:45 pm

eu la anu` fac pe draq`n 4 :twisted: :twisted: :twisted: si ma duc la oktberfest =P~ =P~ =P~ ...anu` asta l`am ratat din cauza nuntii :roll: :roll:
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de commandorsteel » Mie Sep 30, 2009 9:56 pm

madalin.radu scrie:mda, ma gandesc in scurt timp sa ma sui in masina si sa ma opresc undeva unde sa ma relaxez, sa vizitez si sa mai cumpar si 1-2 haine
ptr o mini excursie recomand sa iti cauti cazare in viena. merita de vazut, apoi in jurul ei ai budapesta, bratislava si praga (ultimile 2 sa le vezi neaparat in ordinea pe care le-am scris).

multe orase si capitale europene merita vazute, dar depinde de ceea ce vrei: muzee, priveliste-peisaje, liniste combinata cu plimbari... etc

anul trecut am vazut 16 tari cu capitalele aferente + cateva orase din drumul traseului si merita vazute toate, ptr ca fiecare are farmecul ei aparte, dar ca peisaje, liniste, curatenie.... etc mi-a placut elvetia

ps. croatia este frumoasa ... de vazut, in sensul ca plajele sunt pietroase - daca vrei plaja - in rest are peisaje deosebite, mai ales parcul natural plitvice unde te plimbi cu trenuletul sau cu vaporasul:
ImagineImagine
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 30, 2009 9:57 pm

Parcul ala este de vis, la anul sper sa-l bifez si eu cumva..
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Pixel » Mie Sep 30, 2009 10:06 pm

Mult tare n-am umblat, dar is tanar, asa ca am o gramada de vreme(teoretic)

Recomand Londra si Paris...numai sa nu prindeti vreme londoneza in paris...ca mine:))

Si eu vreu sa ajung anu viitor in Venetia sau Praga, sau de ce nu, in amandoua
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Bogdan » Mie Sep 30, 2009 10:21 pm

Londra am prins o zi de ploaie torentiala, dar parca a fost mai placut decat soare, 25 de grade, si omorul din Paris, de stateai la coada pana si sa intri in metrou!!
Madaline daca vrei ceva cu adevarat relaxant, ia-ti acolo 2 sapt libere, urca-te in avion , mergi undeva de unde poti vedea multe locuri(inchiriind o masina) si cu asta basta. Scapi de condusul aiurea si fara rost din Romania si chiar Ungaria!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
xhunter
Mesaje:69
Membru din:Sâm Apr 18, 2009 7:47 am
Numar Inmatriculare:B-04-NGK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de xhunter » Mie Sep 30, 2009 11:58 pm

Recomand Gran Canaria(Playa del Yngles) e ceva de vis iar ...in viitor am sa vizitez Maranello iar muzeul Ferrari va fi cu siguranta atractia:)

Cheers
Citroën C4 - 1.6 i 122CP VTR
When nothing goes right.... go left...

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Dan pasare » Joi Oct 01, 2009 9:00 am

Cei care au vizitat Budapesta,Viena,Bratislava si poate Praga, ar putea sa faca niste recomandari privind cazarea? Locatii, preturi si cum au facut eventuale rezervari :roll:
Cu toate ca Budapesta si Viena le-am mai vazut, as dori sa fac un circuit sa vizitez toate cele 4 capitale :D
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Bogdan » Joi Oct 01, 2009 9:32 am

In Budapesta eu am stat la Hotel Bara, e misto ca are parcare subterana moca, si e relativ aproape, e undeva la baza citadelei asa!
80EUR parca am dat pe camera cu mic dejun, dar era de 1 Mai, si d-aia era si pretul asta nesimtit! Micul dejun o mizerie in schimb!
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de Dan pasare » Joi Oct 01, 2009 9:42 am

Ma mir ca micul dejun a fost nashpa. Mereu cand am mai sta in Ungaria, micul dejun a fost copios. Dar cred ca mai depinde si de gusturi :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de B25BUY » Joi Oct 01, 2009 10:20 am

Praga - Hotel Movenpick..f.misto, mancare buna la mic dejun.
Iar orasul e superb, lumea super ok.
*
O alta destinatie pe care o recomand este TAORMINA - Sicilia. Am mers toamna trecuta. Exista avion direct: Bucuresti - Catania. Catania (Catane) este orasul mai mare din apropiere, unde se afla si aeroportul.
*
Cam la 100 Km de Taormina se afla vulcanul Etna, care se si viziteaza; peisajul este "selenar" in jurul vulcanului, se vede lava cam la 2-3 Km, se poate urca pana la 2500 m cu niste jeep-uri imense ale unei agentii locale. In rest mancare f.f.f. buna (cum e in Italia de obicei), lume civilizata, statiunea este mai mult pietonala.
Cazarea a fost cam 70 EUR pe noapte, iar cum mancarea ne descurcam la restaurantele locale sau de pe la supermarket.
Apropos de restaurante, atentie, intre 14.00 si 18.00 este siesta si nu gasiti nicio terasa deschisa.
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: cele mai atractive Destinatii Europene

Mesaj de ECO » Joi Oct 01, 2009 10:35 am

Eu in concediul care tocmai a trecut (sept 2009) am facut un tur de Italia.

Am vazut Verona - Venetia - Roma - Tivoli - Orvieto - Florenta - Pisa.

Impresii:
- Verona - f frumoasa si linistita (am stat doar o zi) - cazare la sud un pic 15 km conditii foarte bune si relativ ieftine (65 eur camera dubla)
- Venetia - Frumoasa dar obositoare, tot o zi, diminica... si mai venise si un politician d'al lor acolo in campanie electorala si era f aglomerata piata San Marco. Sfaturi pentru cei care vin cu masina sa lase amsina in Mestre si sa vina cu trenu pana in Venetia - 1 eur/bilet iar parcarea e mult mai ieftina. Fara cazare am facut intr-un week-end Verona-Venetia cu cazare langa Verona.
- Roma - 3 zile (insuficiente...dar atata era planificat) - am stat langa Roma la Castelnuovo (20 km in nord) ,satuc linistit cu castel si priveliste f frumoasa, liniste cu 90 eur/noapte (cu reducere la recomandarea cuiva)
- Tivoli - Vila D'este - o surpriza foarte placuta (nu era planificata, am mers la recomandare), la est de Roma este o fosta resedinta a celui mai bogat cardinal care a facut o minunatie de gradina pe versantul unui deal, redirectionand apa unui rau sa isi faca el o multime de fantani arteziene. Recomand calduros.
- Orvieto - jumatate de zi - O cetate medievala pe varful unui munte intre Roma si Florenta, aprox 100 km N de Roma. La fel, nu era planificata, la recomandarea cuiva am "deviat" de la traseu si nu am regretat. Puncte de atractie - un put adanc de 72 m pe care se cobora pana la nivelul apei, ca sa citez un italian e "ca turnul din Pisa dar sub pamant", are 14 m latime si doua scari in oglinda... pe una se coboara si pe cealalta se urca. Altele... DOME, o cariera de marmura, mestesuguri (gen Horezu), arme medievale... destul de multe.
- Florenta - 2 zile - De toate, de la vizitat la picior centrul vechi, DOME-ul, castelul si gradinile lui, pana la galeriile Ufizzi unde vezi picturi de toate felurile, din cele mai vechi timpuri... toate la un loc/pachet. Legat de galerii recomand rezervare online sau ceva... eu am stat 2 ore la coada ca sa intru :(. Cazare in centru vechi (la 200-300 m de DOME cu 95 EUR/noapte)
- Pisa - in trecere, oprit doar la Dome si Turn, pierdut vremea doar jumatete de zi.

Foarte frumos, facut multi km atat cu masina cat si la picior :P dar a meritat.

PS: am avut "neplacerea" sa intru in Roma.... cu masina....ghidat de GPS.... la 6 seara..... intr-o zi de luni... care mai era si prima zi de scoala #-o .... nu pot sa zic decat ca :shock: asa cred ca va arata si bucurestiul in viitor..... NEBUNIE ... nu semnaliza nimeni.... scutere peste tot... aproape ca nu am vazut masina nebusita in trafic... si ca pieton trebuie sa te asiguri bine inainte sa traversezi pe trecere.
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”