Timisoara - Zurich

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Timisoara - Zurich

Mesaj de ingfrancisc » Dum Mai 23, 2010 5:45 pm

salut,
am facut un drum cu masina pana la Zurich si am zis sa las cateva impresii.
Traseul ales a fost Timisoara-Budapesta-Viena-Salzburg-Muchen-Zurich la dus iar la intors am vrut sa o iau de la Zurich direct la Innsbruck (peisaje mai frumoase) si apoi Salzburg si mai departe dar vremea a fost foarte urata asa ca m-am intors pe acelasi traseu. Alegerea nu a fost una fericita pentru ca am prins un blocaj de vreo ora la Munchen iar apoi in Ungaria autostrada era inchisa iar pe ruta ocolitoare a fost o incgesuiala cumplita, mai mult stat decat mers.
Cred ca pe viitor, in drumurile catre vest voi alege ruta rin Serbia si Croatia (nu e ocol deloc) dar in Croatia autostrada e foarte scumpa si daca nu merg "cu serviciul" sa pot deconta nu prea merita.

Oricum, in mare, drumul a fost ok, doar ca am mers cam 70% pe ploaie si la dus si la intors.

Masina s-a comportat evident impecabil. In germania i-am mai testat putin limita superioara de viteza dar peste 198 km/h nu a vrut sa treaca. Imi place insa foarte mult cat de repede ajunge la 170-180.
In cei putin peste 3000 km parcursi consumul mediu a fost de 5.8 l/100km. Foarte mare fata de experientele anterioare (cand era mult sub 5) dar la dus am avut tot timpul vant puternic (+ploaie) din fata si la 140 km/h arata consumul instantaneu de 7.4 l/100km !.

Elvetia este frumoasa rau de tot dar cam scumpa ... drumurile lor impecabile, + o gramada de tuneluri pe autostrazi. Am fst cu masina de la Zurich pana undeva dupa Interlaken, am mers pe o scurtatura, un traseu alpin la ~ 2000 metri, am uitat insa cum ii spune. Am vrut apoi sa merg pe alt traseu alpin, la 2500 metrii (ii spune Turka) dar era inchis ca cica e ceata prea deasa si m-au trimis catre autostrada. Oricum primul traseu alpin a fost foarte frumos, un drum de vreo 60 km doar cu o singura banda. N-am intalnit decat 4 masini pe traseu.
Din Interlaken am mai mers pana intrul sat de munte si de acolo am luat trenul catre varful Jungfrau (~3500 m). Trenul asta este la cea mai inalta altitudine din Europa si merge tractat pe cremaliema in sus. Anul asta a implinit 100 de ani! Este un traseu incredibil de frumos cu cateva statii din care unele sunt in intregime sapate in munte, inclusiv ultima. Din ultima statie se ajunge in varf cu liftul, la o statie de cercetare a atmosferei, Sfinx. Am avut un noroc fantastic, daca tot drumul a plouat s a fost urat in varf sa facut frumos imedia ce am ajuns.
Am atasat si cateva poze.

ImagineImagineImagineImagine ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
ImagineImagineImagineImagine
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Timisoara - Zurich

Mesaj de commandorsteel » Dum Mai 23, 2010 7:45 pm

misto traseul , pacat ca nu ai avut vreme frumoasa ca sa te bucuuri si de restul peisajelor :hi
in interlaken nu te-ai oprit? e orasel frumos cu o apa verde, care am vazut ca asa cade din munti in cascale lungi de sute de metrii....
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Zurich

Mesaj de ingfrancisc » Dum Mai 23, 2010 8:25 pm

m-am oprit deasupra lui, intr-un refugiu special facut pentru priveliste, pe autostrada. Pret de o tigare, o gura de apa si un sendvich :hi Este intradevar frumos Interlaken, dar cam toate lacurile pe care le-am vazut in Elvetia sunt frumoase. Nu am stat decat 2 zile in Elvetia, una cu treaba si una pentru relaxare dar relaxare pe fuga, ca am vrut neaparat sa merg pe Jungfrau.
Uitasem sa spun ca biletul la trenul alpin a costat 120 euro! pentru ~ 7 km dar a meritat fiecare cent.
Si am mai uitat sa spun ca masina a "implinit" 30000 km pe traseu, undeva in Ungaria. Sincer, nu ma asteptam sa fac asa multi intr-un an si un pic.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Timisoara - Zurich

Mesaj de Aiurica » Dum Mai 23, 2010 10:39 pm

tu m-ai omorat cu drumurile tale! :hi
ce sa mai zic....comentariile sunt de prisos.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

spooky
Mesaje:405
Membru din:Joi Noi 01, 2007 10:31 am
Numar Inmatriculare:B-112-UFO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Timisoara - Zurich

Mesaj de spooky » Mar Mai 25, 2010 2:54 pm

Frumoase pozele. Si eu am facut Bucuresti - Zurich pe acelasi traseu, doar ca la intoarcere am fost pana in Lugano dupa care am venit prin pasul San Bernardiro > Innsbruck si ruta clasica. Tot intr-un weekend acum vreo luna am fost... din pacate am fost cu treaba si nu am avut timp sa vizitez alte obiective tursite, decat orasul Lugano.

Consumul mediu per total a fost 4.9%.
C4 1.6 HDi 110CP SX, gris fer, 299.000 km din 07/2006
Mitsubishi Pajero Sport GLS 2.5TD din 2003 - expeditii offroad
Radioamator YO3INP - Yeasu FT-8900 + antena fixa
Statie CB President Harry III ASC + antena fixa
INFOCON, RUFOn, UFOpedia, Statie Meteo

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Zurich

Mesaj de ingfrancisc » Mar Mai 25, 2010 9:27 pm

@ Aiurica ... si eu ma intreb cateodata cand am avut timp sa umblu atat de un an incoace, ca sunt 30000 km cu a mea si inca vreo 20000 cu cea de la lucru, toti in doar un an si un pic. Si vara abia incepe :ya
Nu regret insa timpul scurs, am vazut multe locuri unice si frumoase.

@ spooky ... in multe locuri si eu tot cu treaba am fost, dar intotdeauna imi fac delegatia cu 1 sau doua zile in plus, pentru a avea macar o zi sau doua doar pentru mine.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”