Transalpina - Transfagarasan

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Transalpina - Transfagarasan

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iul 05, 2010 10:33 pm

Salut,
saptamana trecuta am avut de lucru in Severin si in Fagaras. Ca sa imbin utilul cu placutul planul de bataie a iesit cam asa: plecat de dimineata (5 a.m) din TM ajuns in Severin unde mi-am terminat treaba pe la 13. Plecat apoi catre Fagaras pe la Targu Jiu-Bengesti-Novaci-Ranca cu o oprire de masa la Motru. De la Ranca am trecut Paringul pe Transalpina, se pare ca e cel mai inalt drum din Romania, la 2145 m. Am iesit la Obarsia Lotrului apoi catre Voineasa-Brezoi-Talmasul_avrig apoi din Avrig inca vreo 10-15 km pe un drum care se termina la poalele muntilor Fagaras. Acolo am ajuns pe la ora 20 si am tras la o pensiune (o stiam dinainte) foarte misto chiar la poalele muntilor, unde am mancat, baut, spalat, inoptat, etc :ya
A doua zi de dimineata, pe la 9, am plecat la Fagaras, ne-am facut treaba pana pe ora 14 dupa care am plecat catre Timisoara pe traseul Fagaras - (Transfagarasanul) - Curtea de Arges-Novaci-Petrosani-Hateg-Otelul Rosu-Caransebes-TM. Am ajuns acasa pe la ora 23.

Transalpina este ... de vis. Am avut noroc si de o zi cu lumina deosebita, culorile erau incredibile, din pacate fac poze pe modul "auto" (ca atata stiu ...) si in ele nu se vede cat de frumos era. Drumul este impecabil pana mai sus de Ranca dupa care este neasfaltat. Cum plouase inainte in zonele mai joase ale drumului era noroi si gropi mari si mlastinoase, exclus sa se treaca cu masina mica sau 4x4 de oras. dupa ce am trecut varful si dupa alti cativa km i-ar a aparut o portiune proaspat asfaltata apoi iar drum de pamant dar destul de bun, gen drum forestier. La cate utilaje erau pe munte cred ca e posibil ca anul asta sa se asfalteze o buna parte din Transalpina.
Este posibil ca dupa asfaltare sa se degradeze peisajul, stiind firea romanului dupa o manea si o ragaiala de bere la PET... probabil se va umple de gunoaie. Totusi chiar si asfaltat, rampele fiind foarte abrupte cu benzinare mici cred ca va fi oricum greu de urcat.
Drumul si peisajul este magnific, iar cum drumari par sa-si faca treaba bine in zona, daca nu e ud se poate trece si cu C4. Merita!
Transfagarasanul il stiti, de data asta pentru mine a fost un pic mai frumos ca ba mergeam prin nori ba se ridicau si iesea soarele dupa care iar se lasau. Cam 70% din el e bun asfaltul, restul lasa de dorit.

Poze Transalpina:
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine ImagineImagine
Imagine Imagine Imagine

Poze Transfagarasan:

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de Aiurica » Lun Iul 05, 2010 10:47 pm

am ratat si eu transalpina cu un 4x4 de putin anu trecut!
pfaa si acum ma oftic!
felicitari pt traseele alese!
te invidiez!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

tony.iordache
,,crazy pilot ,,
Mesaje:554
Membru din:Dum Sep 06, 2009 6:20 pm
Marca si model masina:citroen c4 II 1,6 hdi 110hp
Numar Inmatriculare:CT-83-TIA
Localitate:constanta

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de tony.iordache » Mar Iul 06, 2010 12:05 am

gata urmatoarea plimbare transfagarasan scrie pe robotelul meu :ya
se aseamana foarte mult cu drumurile pe care merg zilnic prin norvegia si ma refer la mersul pe drumuri inguste iar daca esti pasager in dreapta trebuie sa fi tare de stomac si sa nu ai rau de inaltime
scuze de of :hi


PS: super poze ,daca zici ca nu te pricepi cred ca ti-au iesit din greseala ingfrancisc asa? :mrgreen:
c4 II 1,6 HDI 110 caluti
honda accord 2,2 i-DTEC 180 hp si ceva dupa resoftare la DIMSPORT, in curs de transformare

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de sorigen » Mar Iul 06, 2010 12:40 am

cu ce masina ati fost la transalpina?
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Iul 06, 2010 8:31 am

da exact .. cu ce masina ati fost .
ne ai lasat sa intelegm ca se poate pe "uscat" si cu un C4.

am vazut la tv un reportaj despre "marea asfaltare pe transalpina" insa si acolo nu se recomanda decat 4x4 pentru trecut.
se spune ca TransAlpina isi are originile in epoca daco-romana.

Felicitari pentru excursie. Multumim de poze (asa cum sint) si de detalii.
Da-ne de stire ce se mai intimpla pe culoarul Caransebes.

(((Soata mea vrea sa mergem in excursie pina la Poiana Marului. Vad ca ai trecut prin zona. Daca e iti dau un mesaj privat si te intreb mai multe.)))
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de ingfrancisc » Mar Iul 06, 2010 10:26 am

eu am fost cu un Ford Ranger, cel din penultima poza, masina mea de serviciu. Se poate merge sigur si cu C4 (sau orice alta masina) dar numai daca e uscat. Chiar daca nu e asfaltat drumul este foarte bun, bine nivelat si fara gropi. Acum au fost probleme dupa ploile astea interminabile, in sensul ca pe vreo trei portiuni (maxim 100 metrii fiecare) apa a stat probabil prea mult si a desfundat drumul. Nu erau bolovani ci ca un fel de mlastina adanca si cu un noroi gros, untos. Altfel nu e greu deloc drumul, am cuplat 4x4 doar intr-o zona, de siguranta. De reductor nu am avut nevoie.

Kokaa, din pacate pe la Poiana Marului nu am mai fost din copilarie, nu mai stiu cum e pe acolo. Spun insa prietenii care au mai fost ca e frumos pe acolo.
Pe "europeanul" TM- Severin e ... ca de obicei [-o< Adica se lucreaza intre Lugoj-Caransebes si intre Orsova-Severin. Mai sunt cateva bucati in lucru si intre Caransebes-Orsova dar putine si scurte. Oricum, e nevoie de rabdare daca treceti pe acolo.
Mie nu-mi plac europenele in general, prefer drumurile latularnice, chiar daca fac niste km in plus dar peisajele sunt in general mai frumoase, drumurile nu sunt rele si nu stau sa injur pe la semafoare sau in curul tiristilor. Spre exemplu Lugoj - Caransebes se poate face pe un alt drum care ocoleste vreo 20 km, dar e impecabil si pustiu. Eu mai merg la Severin pe ruta TM-Resita-Anina si ies undeva catre Domasnea (drumuri iarasi impecabile). O alta ruta este pe TM-Oravita-MoldovaNoua-Orsova, drum mai rau dar foarte pitoresc
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de vlad » Mar Iul 06, 2010 11:28 am

Frumos traseu. Abia astept sa se astfalteze; clar o sa merg pe Transaplina.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de commandorsteel » Mar Iul 06, 2010 12:50 pm

eu zic asa: in cazul in care se astfalteaza, se pierde cam 50 % din farmecul traseului.
in plus or sa vina toti manelistii sa-si ragaie berea pe marginea drumului #-o

e mai frumos asa cum este acum si n-ar trebui schimbat nimic
te duci pe traseu cu un 4x4, un enduro sau un atv si nu te calci pe picioare cu manelistii :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

murphy
Mesaje:131
Membru din:Sâm Mar 24, 2007 10:25 am
Localitate:craiova

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de murphy » Mar Aug 10, 2010 9:55 pm

am trecut si eu pe transalpina (cu masina mea) acum 2 saptamani. e adevarat ca sunt destule portiuni pe care trebuie sa strangi din dinti si sa mergi cu viteza I dar se poate trece si merita. :wink: singura mea problema a fost ca de la obarsia lotrului (am oprit la pranz) si pana am trecut de ranca spre novaci nu mai statea la ralanti, trebuia s-o tin din acceleratie.
zambeste, maine va fi mai rau. :D
c4 1,6i rosu lucifer

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de vlad » Mie Aug 11, 2010 3:38 pm

Am inteles bine ?! Ai fost cu C4, nu ?
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de andu_nae » Mie Aug 11, 2010 4:37 pm

vlad scrie:Am inteles bine ?! Ai fost cu C4, nu ?
Nu, pe transalpina a fost cu un Ford 4x4 :D

ma batea gandul dar nu ma incumet cu C4, sa inteleg ca ai fost tu cu C4? :mrgreen:
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de alex82 » Mie Aug 11, 2010 4:53 pm

@andu vezi ca ingfrancisc a fost cu ford pe TransAlpina...
ingfrancisc scrie:eu am fost cu un Ford Ranger, cel din penultima poza,
murphy scrie:am trecut si eu pe transalpina (cu masina mea) acum 2 saptamani. e adevarat ca sunt destule portiuni pe care trebuie sa strangi din dinti si sa mergi cu viteza I dar se poate trece si merita. :wink: singura mea problema a fost ca de la obarsia lotrului (am oprit la pranz) si pana am trecut de ranca spre novaci nu mai statea la ralanti, trebuia s-o tin din acceleratie.
murphy zice ca a fost cu masina lui , care in semnatura e C4 :mrgreen:
si pana la urma daca au fost buburuzele "swift" dc nu ar merge si C4 ?
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de Aiurica » Mie Aug 11, 2010 4:58 pm

si swiftul lui Razak este lasat pe burtica......
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de vlad » Mie Aug 11, 2010 5:00 pm

Atunci e clar. Cu prima ocazie o sa il fac. Robotelul meu e obisnuit cu offroadul si suspensia spate de Enterprise ma avantajeaza. :ya
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Transalpina - Transfagarasan 2010

Mesaj de ingfrancisc » Vin Aug 13, 2010 6:49 pm

merge sigur si cu C4, dar sa nu fi plouat inainte ca atunci sunt portiuni desfundate rau de tot. Daca e uscat merge cu orice masina.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”