Explorare Valea Jiului - Oltului - Hunedoara - SB

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
B25BUY
Mesaje:1287
Membru din:Mar Dec 09, 2008 10:54 am
Numar Inmatriculare:B-BUY
Localitate:Bucuresti
Contact:
Explorare Valea Jiului - Oltului - Hunedoara - SB

Mesaj de B25BUY » Mie Aug 11, 2010 11:36 am

Iata ca mi-am luat si eu 3 zile de concediu si lipite cu un sfarsit de saptamana am mers un pic prin tara: Bucuresti - Valcea - Calimanesti (prima seara). Calimanesti - Horezu - Cheile Oltetului cu pestera Muierii si Pestera Polovragi. Am vizitat si Manastirea Polovragi.
Este foarte frumos acolo.Am ramas la Pensiunea Cheile Oltetului, conditii bune.Am mers pana la Ranca in ziua urmatoare unde nu prea ai ce face vara. Drumul este refacut si este f.f.bun pana la Ranca; in continuare spre Voineasa nu se poate merge decat cu ATV-uri ziceau localnicii.
In aceeasi zi am mers spre Tg. Jiu, unde am vazut parcul Brancusi, singurul lucru frumos in acest oras dealtfel, apoi am mers si la Hobita la casa memoriala Brancusi. Am continuat drumul spre Manastirea Tismana si apoi Straja Lupeni, am ramas acolo, nu era asa de cald. Am vazut orasele miniere Lupeni,Aninoasa Vulcan si am mers spre Petrosani - Deva - Hunedoara. La Hunedoara am mers la Castelul Corvinilor (sec. XIV-XV). Ultima zi am petrecut-o in SIBIU, care este un oras f. frumos, aproape occidental, linistit, curat, asemanator cu Praga sau Viena. :hi
Iata si cateva poze:

Ranca
Imagine

Sf. Manastire Tismana
Imagine
Imagine

Sf.Manastire Dintr-un Lemn
Imagine

Sibiu - inima ROMANIEI !
Imagine
Imagine
Imagine


Parcul Brancusi:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Castelul Corvinilor
Imagine


Cheile Sohodolului
Imagine

Imagine
C4 berlina 5 usi, culoare: Mativoire/2.0 HDI VTR Pack 140 CP - 2009

Avatar utilizator
banditaa
Mesaje:215
Membru din:Mie Aug 05, 2009 5:02 pm
Numar Inmatriculare:PH xx D N I ( as vrea eu sa fie a mea :)) )
Localitate:ploiesti

Re: Explorare Valea Jiului - Oltului - Hunedoara - SB

Mesaj de banditaa » Joi Aug 12, 2010 1:51 am

:)) Anul trecut am vizitat aceleasi locuri :))) Manastirile din jurul Horezului ,parcul Brancusi, Manastirea Tismana, Castelul Corvinilor dar si Lacul Cincis ...... doar ca era undeva in jurul datei de 21 august... am urmat acelasi traseu .Ne-am cazat la Horezu , apoi am stat 3 zile undeva langa Petrosani iar la intoarcere am stat o noapte in Voineasa .Ca un bonus , am fost si in iarna pe Valea Jiului . Grupul cu care am fost pleaca maine spre Bucovina , dar la fel , se opresc in mai multe locuri .Eu din pacate nu mai ma pot duce ca ii tin locul la serviciu unei pers. din grup .. dar.. am fost mare.
Si Sighisoara este de vizitat ,dar nu cred ca se poate compara vreun oras cu Sibiul cel primitor.
I dont drive fast , i fly slow !

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Explorare Valea Jiului - Oltului - Hunedoara - SB

Mesaj de commandorsteel » Joi Aug 12, 2010 8:32 am

incercati sa va opriti si la sibiel. este la vreo 20 km de sibiu inspre alba. dupa cristian, se mai merge vreo 5 km apoi se face stanga.
zona e superba si aveti si ce vizita in satuc. de fapt e plin de pensiuni :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”