Circuland prin Serbia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Joi Sep 01, 2011 10:36 am

Pai nu are rost sa o iei pe la Naidas, in primul rand pentru ca drumul Moravita - Naidas (aprx 60 km) e destul de prost iar din apoi tot pe la Smederevo trebuie sa treci Dunarea (cred). Pe Tm-Moravita-Pancevo-Smederevo drumul este impecabil si cu putin trafic.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Joi Sep 01, 2011 11:00 am

nu ziceam sa o iau pe la naidas.
ziceam ca de la varset sa o iei spre bela crivka, apoi smederevo. GPS-ul o da ca fiind mai scurta.
Intrebam daca stii cum e drumul pe acolo

ciqrian
Mesaje:7
Membru din:Joi Mai 09, 2013 6:43 pm
Marca si model masina:Citroen C4 SX 1.6 HDi 16V 110CP 2007

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ciqrian » Mie Mai 22, 2013 12:12 pm

Salut,

As dori sa va intreb, daca ati circulat prin Serbia si Macedonia spre Grecia, ce tip de cazare sa aleg mai ieftin in jurul orasului Nis din Serbia chiar si pe o raza de 50 km. Exista pensiuni moteluri fara o rezervare in prealabil?

Traseul la care m-am gandit, la prima vedere, ar fi Cluj -Hateg -Resita -Portile de Fier I -NIS -Salonic -Toroni (Halkidiki), cu pauza cam pe la Nis. Ce parere aveti?

Am sa incarc sa incarc si niste harti cu Serbia, Macedonia si poate si cu Grecia nordica.

O zi buna.
Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de exdani » Mie Mai 22, 2013 1:57 pm

Vazand acest topic si deoarece in mai putin de o luna o sa plec in vacanta, va intreb si eu pe cei care au tranzitat Serbia care e cel mai corect traseu pe destinatia:
Bucuresti - Serbia - Muntenegru (BUDVA - destinatie finala).

Sincer dupa ce am tot stat pe net nu am gasit un traseu bine definit...fiecare are parerea lui.

Eu unul ma gandeam la traseul de mai jos si nu stiu daca o sa fac bine sau nu pe unde voi circula:
Bucuresti-Portile de Fier 2(Mehedinti)-Negotin-Zajecar-Boljevac-Paracin-Krusevac-Aleksandrovac-Novi Pazar-Podgorica-Budva.

Imagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Mie Mai 22, 2013 6:45 pm

am citit acu ceva vreme (pe undeva...) ca s-a deschis traficul si la Portile de fier II. Daca e asa atunci din Craiova o poti lua direct pe jos, catre Vanju Mare, treci Dunarea si iesi la Negotin, de acolo Bor si apoi Kragujevac, Cacak catre Podgorica.
Pe Kragujevac-Budva am fost si drumul era impecabil.
Pe Severin-Bor -autostrada (langa Kragujevac) am fost acu vreo 2 ani si tot asa, drumul impecabil, cu unele exceptii (dupa Bor) unde se lucra la largire. Presupun ca acum e gata tot. Nu mai tin minte exact traseul dar cred ca era via Negotin.
Vezi ca traseul facut de tine trece "la mustata" de Kosovo ... !!! Nu iti recomad! Presupun ca, oricum, si soselele sunt praf. Partea aia o faci Kragujevac-Cacak-Uzice-Podgorita.

Budva e faina de distractii dar cam atat, plajele sunt foarte inghesuite si nu tocmai curate. Daca tot esti cu masina dute in fiecare zi in alta parte, in nord -Kotor, Tivat, Herceg Novi, Risan- sunt foarte frumoase, linistite, curate. In sud sunt mai inghesuite dar Sveti Stefan merita si numai pentru priveliste. La Ulcin e foarte frumos si-ti recomad partea de dupa plaja mare, ~10km catre albania, iesi de pe drumul asfaltat pe un drum de nisisp, intre dune, drum din care ai iesiri catre plaje izolate, doar cu un bar/restaurant pescaresc. Cea mai faina e chiar ultima, unde se varsa raul ala in mare. Faie e si un pic mai incolo, pe Bojana ... la nudisti(e) :)
Cam toate sunt la ceva peste o ora cu masina.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Mie Mai 22, 2013 7:10 pm

am uita sa pun asta:
Imagine
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de exdani » Joi Mai 23, 2013 9:04 am

Mersi de sfaturi ! Deci in primul rand trebuie sa evit drumul pe care il propusesem eu si trecea la limita pe langa Kosovo.
Am creionat un alt traseu si daca mai ai timp sa imi spui daca este cel recomandat de tine:

Imagine

Vroiam sa te intreb cat ai consumat, insa mi-am dat seama ca tu ai motor diesel iar eu otto si atunci e irelevant.
Insa de alimentat recomanzi Serbia sau Muntenegru ?
thx

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Joi Mai 23, 2013 9:01 pm

In Serbia poti alimenta de oriunde, Mol, OMV, Lukoil, Eko, NIS. De fapt, cred ca toate se alimenteaza de la NIS. In Muntenegru erau vreo doua companii mari, una era EKO, a doua nu mai tin minte, dar pun pariu ca benzina tot de la NIS vine. :)

eu la traseul asta ma gandeam:
Imagine

pe bucata asta nu stiu cum e drumul, Craiova-Predesti-VanjuMare-Portile de fier II, poate te ajuta cineva din zona cu info. Dupa ce treci granita ajungi la Negotin. Acum, aici am probleme cu memoria ... de la Negotin la Bor am fost de cateva ori acum vreo 2 ani si era impecabil. De la Bor catre autostrada 1 am fost o singura data si era impecabil cu exceptia unor portiuni care se modernizau. Sper doar ca traseul Negotin - autostrada marcat de mine sa si fie cel pe care am fost eu ...
De pe autostrada iesi pentru Kragujevac, de acolo Cacak si mai departe e drumul clasic catre Muntenegru.
Imagine

Pe goagal mai e o varianta, mai scurta, cu o bugata scurta prin Bulgaria, ma gandesc ca si Craiova-Calafat-Vidin-Zajecar ar trebui sa fie foarte bun.

Imagine
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Vin Mai 24, 2013 1:03 pm

@ exdani, i-am scria aseara unui priete din Serbia si a confirmat ca e ok traseul propus. Raspunsul lui exact e aici:
"""
Hello my Friend,
I think this is the best route for the trip. From Negotina to Kragujevac is a good route this summer I went that route. I think, the route between Kragujevac and Budva is very good because this is the way everyone goes from Serbia to Montenegro, was almost rebuilt.
This is a little more detailed route:
Negotin - Zajecar - Kragujevac - Cacak - Uzice - Kokin Brod - Prijepolje - Podgorica - Budva
Please tell a friend to pay attention when he's on the Moraca Canyon. There are plenty of curves, and in addition to the precipice. In this way there are plenty of drivers who are rushing this through I'm coming into your path. Just take it easy a ride.
I am pleased that we will soon start to work because I am at the end of the nerves of such a large waiting list.

All the best.
ALeksandar
"""


@ ciprian
pe la Resita nu prea ai ce sa cauti, doar daca vrei tu expres sa treci pe acolo. Drumul Caransebes-Resita-Anina-Orsova este intradevar de o frumusete ireala si asfalt impecabil insa in varianta asta goagal iti da 11 ore pentru Cluj-Nis ... in realitate probabil vor fi 14, ca de, grosul e in Romania ...
Cazare in gasesti cata vrei, sub 100 lei (http://www.booking.com/city/rs/nis-rs.e ... 3godnn0Atw" onclick="window.open(this.href);return false;)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de exdani » Vin Mai 24, 2013 2:25 pm

Multumesc mult pentru toate informatiile aduse si pentru implicare.
Acum imi este mult mai clar totul.
:hi

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Vin Mai 24, 2013 7:28 pm

nici o problema :hi
Budva e frumoasa, insa parte mai retrasa a litoralului Muntenegrului, mai putin vizitata de turisti e de vazut. Plaja de la granita cu Albania, Parcul Lovcen (la mausoleu) si mai ales lacul Skadar. Am pus o poza cu panorama de pe drumul de urcare catre Lovcen. In a doua poza nu e marea :) ci lacul Skadar. E incredibil de curat, liniste absoluta ... si doar noi ne balaceam in toata imensitatea aia.

Imagine Imagine

drum bun si distractie placuta!
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”