Circuland prin Serbia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara
Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Joi Aug 12, 2010 3:00 pm

Buna.
Am deschis acest subiect pentru a solicita cat mai multe despre ce inseamna sa conduci prin Serbia.
- am auzit ca esti oprit cu tot felul de pretexte ca sa dai spaga. Asa e?
- e adevarat ca trebuie sa ai doua veste? dar set de becuri de schimb? care ar fi de fapt dotarea legala acolo?
- alte avertismente si informatii, daca aveti, ... sunt binevenite.

Cu multumiri.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de commandorsteel » Joi Aug 12, 2010 3:07 pm

eu am ocolit serbia, ptr ca un prieten a avut probleme de la vama, in sensul ca nu-i recunosteau cartea verde si-l puneau sa mai plateasca vreo 300 euro. asa ca si-a cerut pasaportu inapoi, dar i l-au dat dupa vreo 2-3h dupa ce s-a certat cu ei pe acolo, ptr ca nu a mai vrut sa intre in serbia
de restul intrebarilor tale, poate a fost vre-un coleg de forum pe acolo si poate sa-ti dea mai multe detalii...
mai bine ai ocoli serbia daca poti, parerea mea :|
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de cpv_13 » Joi Aug 12, 2010 4:39 pm

eu am trecut prin serbia de 4 ori - doua drumuri spre Croatia. Nu am avut nicio problema la vama, nu m-a oprit nimeni, mi s-au parut muuuuult mai civilizati ca noi.
Trebuie sa te asiguri ca
- ai carte verde pentru Serbia
- ai (pe autostrada) vesta pentru toti pasagerii care parasesc masina (daca iesi doar tu iti trebuie doar una)
- becuri de schimb
- sa platesti autostrada cu cardul - e mai simplu
- sa respecti limitele de viteza (te ustura daca nu)

Eu am avut traseul: Bucuresti - Craiova - Drobeta - Protile de Fier - Golubac - Pozarevac - Belgrad (trece autostrada prin oras) - Zagreb - Zadar - asta acum doi ani (la intoarcere la fel). Anul trecut a fost la fel pana dupa Belgrad, am intrat in Croatia - apoi am intrat in Bosnia - Doboj - Zenica - Novit Travnik - Split - Trogir . La intoarcere am mers prin Zagreb, numai pe autostrada.
Am uitat: in afara de prima data (la dus) am facut drumul dintr-o bucata.
Un sfat: sa nu alimentezi de la ei - e scumpa rau benzina/motorina - peste 1.6 euro. La croati e cam ca la noi.

La vama au fost foarte ok. Niciodata nu m-au pus sa scot bagajele sau alte chestii. N-am stat mai mult de 2 minute. A fost mai tare cand m-am intors prima data la noi: m-a intrebat vamesul roman: turist? :)

Daca vrei mai multe detalii iti stau la dispozitie.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Joi Aug 12, 2010 5:36 pm

Mersi pentru info. Cherstiunea cu becurile ma indispune cel mai tare.
Da mei e ceva: cu "dauna" asta oare am probleme?

http://www.postimage.org/image.php?v=aVFOtYr" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de cpv_13 » Joi Aug 12, 2010 6:01 pm

becurile? eu am luat un kit de 12-13 lei din real, parca - compatibile - sa fie acolo :).
cu zgarietura: sa ai dovada. cand am plecat prima data o aveam julita rau pe partea stanga - aripa si spoilerul - pana la plastic. se vedea negru tare. nu am avut nicio problema. sa nu o ai busita rau, sa ai parbrizul intreg.
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de byte » Joi Aug 12, 2010 9:38 pm

Cu julitura aia stai linistit ca nu e nici o problema. Fa rost de la politie sau asigurare de o dovada ca in caz ca te opresc sa ai o hartie la mana.
Eu anul trecut cand am fost la greci am lovit o pisica in romania inainte sa ies din tara, bara fata era varza dar am trecut Serbia fara nici o problema.

Sincer desi unii au avut experiente nasoale la sarbi, eu ii vorbesc numai de bine.
Am mers asa:
1) Timisoara - Beograd - Budva - Dubrovnic - Sarajevo - Beograd - Timisoara
2) Timisoara - Beograd - Nis - Macedonia - Serbia dus intors.
Deci in total peste 2000 km in Serbia fara nici o problema, nu m-a oprit politia niciodata. Intotdeauna am mers in ritm cu localnicii si nu am avut nici o problema.
Mai mult de 2 ori m-am ratacit in Beograd si o data m-a scos un politist si in rest m-au scos oamenii.
La vami nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic. Dar intradevar am avut intotdeauna toate actele in regula.
Deci eu zic sa mergi fara teama. Drum bun :drive
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Vin Aug 13, 2010 2:35 pm

Pai becurile ma nelinistesc pentru ca habar nu am ce sa cumpar. M-am uitat la seturile alea din supermarketuri dar ... Macar pe husele de scaune scrie pe ce modele sunt bune, ca si la sacii de aspirator. Pe becuri nu scrie.
Am vazut la Auchan un fel de seturi complete (cate un bec din fiecare, cred). O sa iau din ala, ca si daca nu sunt bune, cred ca nici politistul nu stie.

In rest m-am linistit. Am citit tot felul de postari despre Serbia si cred ca problema depinde de sofer, exact ca la VERSUS.

Avatar utilizator
cpv_13
Mesaje:308
Membru din:Joi Ian 29, 2009 3:09 pm
Numar Inmatriculare:VL 21 CPG

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de cpv_13 » Vin Aug 13, 2010 2:53 pm

daca mai vrei informatii poti sa urmaresti si subiectul asta:
http://forum.softpedia.com/index.php?sh ... 250&st=468

iar chestia cu bec-urile.... ia un set sa ai la tine ca daca e sa se arda (mai ales cel de pe stanga) nu cred ca te opresti in mijlocul drumului sa-l schimbi :)
oricum politistii la ei nu sunt ca la noi (sau ca la unguri - la astia sa ai de toate ca altfel te rad).
C4 Berlina - Rosu Lucifer
1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Vin Aug 13, 2010 6:59 pm

cpv_13 are dreptate, sunt mai civilizati ca la noi.
Politia te opreste sigur doar daca depasti viteza legala, adica 80 km/h intre localitati si 60 in localitati. Atentie sunt limitari drastice prin localitati in dreptul scolilor, la 30 sau 40 km/h, acolo trebuie sa fi atent.
Eu circul des prin Serbia, atat cu treaba cat si in tranzit (Grecia, Muntenegru) si nu am avut niciodata vreo problema la vama sau cu politia.
Doar o singura data, cand GPS-ul m-a dus aiurea undeva in jur de Smederevo si nu mai stiam sa ies la drumul mare ... era vreo 3 noaptea, intr-un sat am intrebat un echipaj de politie (apropos, ei au Pejo 307, majoritatea) cum sa ies si cand a vazut ca nu inteleg politaiul s-a suit in masina si mi-a facut semn sa merg dupa el. A mers vreo 20 km! pana m-a scos la drmul european.
Sunt foarte, foarte ok.
Evident, daca te prinde cu 120 km/h ... dai spaga. Atentie insa ca daca te prinde cu viteza mare in localitati e posibil sa fie mai nasol (ca orinde in Europa de altfel)
Deci, condu prudent si legal si o sa-ti placa Serbia :)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Lun Aug 16, 2010 10:28 pm

Iata ce mi-a scris un amic din Serbia (Roman din Varset). Redau limbajul lui ca e foarte interesnt.

"cand e vorba da echipament in masina sunt obligatorie urmatoarele lucruri:
becuri
caucuc de rezerva
primul ajutor
aparat de stins foc, sint asa ca sprei mai mici
si nu stiu cum sa zice in limba romana vesta sau tricou asa fara maneci cu niste linii pe el asa florescente in caz ca tre sa schimbati caucucu el seara lumineaza,
cam asta sunt lucrurile care trebuie sa fie in masina".

Aviz amatorilor :)

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de Aiurica » Lun Aug 16, 2010 10:59 pm

:ok
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Lun Aug 23, 2010 10:36 pm

Pe secventa de la Vama Moravita pana la intrarea in Varset se circula cu viteza redusa, conform indicatoarelor. Respecta cineva chestia aia?
Eu am mers regulamentar (cred ca 60 daca tin minte) si treceau sarbii pe langa mine razand.

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de ingfrancisc » Mar Aug 24, 2010 12:45 pm

am trecut si eu recent pe traseul asta si nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreo restrictie de viteza. Eu am mers cu 90, dupa vama
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
byte
Mesaje:434
Membru din:Lun Iul 02, 2007 6:40 am
Numar Inmatriculare:TM-11-NDZ
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de byte » Mar Aug 24, 2010 1:40 pm

aristotelro: daca te-au depasit sarbii trebuia sa te tii dupa ei
Eu am aplicat tactica asta tot timpul cand am mers pe la ei si inca nu am luat amenda :ya
TM-11-NDZ
C4 berlina, SX, 1.6 16V Gris Aluminium

Avatar utilizator
aristotelro
Mesaje:200
Membru din:Sâm Iul 10, 2010 9:34 pm
Numar Inmatriculare:TM-14-BSG
Localitate:Timisoara

Re: Circuland prin Serbia

Mesaj de aristotelro » Mie Aug 25, 2010 9:22 am

E restrictie. Imediat dupa ce iesi din vama, la o curba. Cred ca e pusa stretegic. Bineinteles, nu intalnesti semn de sfarsit al restrictiilor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”