Salzkammergut - Austria

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maverick
Mesaje:151
Membru din:Vin Apr 13, 2007 12:49 pm
Localitate:Constanta
Salzkammergut - Austria

Mesaj de Maverick » Mar Sep 21, 2010 12:33 pm

Pe unde am ne-am incantat privirile vara asta: well, intotdeauna ma intorc cu placere in Austria. De data asta am ales provincia Salzkammergut. Este fenomenala!

O sa pun cateva poze de la unele obiective mai interesante pe care le-am vizitat, nu toate, ca Viena de exemplu e mult prea cunoscuta si vizitata:

Hallstatt, considerat leaganul Austriei, si 5 Fingers (plecare din Obertraun), o platforma in forma de palma, situata la o altitudine de aprox 2100 m deasupra unei prapastii de vreo 3-400 m:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Eisriesenwelt (langa Werfen) - cea mai mare pestera de gheata din lume, 42 km lungime, doar primul km se viziteaza, 700 de scari la deal si 700 inapoi, sunt 0 grC si trebuie sa fii bine imbracat pentru ca dureaza aproximativ o ora:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Gross Glockner Hochalpenstrasse - Un fel de Transfagarasan de-al nostru, din pacate greu de comparat cu acesta din urma. Are o lungime de 48 km si te duce la cel mai mare ghetar din Europa. Bineinteles ca la capat ai la dispozitie vreo 5 restaurante, o parcare pe 5 nivele, giftshop-uri si un magazin de cristale swarovski, si toate astea in varful muntelui...

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
_____________Citroën C4 berlina 1.6i 16V 110cp SX + MP3_____________
Imagine
Your net worth to the world is usually determined by what remains after your bad habits are subtracted from your good ones.
Benjamin Franklin

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de Bogdan » Mar Sep 21, 2010 12:42 pm

Foarte misto, Maverick! Felicitari pentru locurile frumoase prin care umbli :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de emicald » Mar Sep 21, 2010 2:07 pm

Splendid!

Un Jaguar E-Type la altitudinea aia?... De vis...
C4

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de ingfrancisc » Mie Sep 22, 2010 6:40 pm

poti sa ne dai putine detalii financiare? Nu de alta dar la vara as schimba putin marea cu Austria. Cam cat e cazarea, tip de pensiune etc .
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Maverick
Mesaje:151
Membru din:Vin Apr 13, 2007 12:49 pm
Localitate:Constanta

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de Maverick » Mie Sep 22, 2010 10:25 pm

ingfrancisc scrie:poti sa ne dai putine detalii financiare? Nu de alta dar la vara as schimba putin marea cu Austria. Cam cat e cazarea, tip de pensiune etc .
Desigur. Mergand pe principiul "sa profitam la maxim de vacanta", am luat cazari doar pentru dormit. Adica nu avea rost sa platim superconfort pe niste camere in care nu facem decat sa dormim. Asadar tinta predilecta sunt pensiunile in acest caz. Ofera raport pret/calitate foarte convenabil.

Daca vizitezi orase mari, orienteaza-te spre localitatile din jurul orasului, la maxim 15 km. Vei gasi pensiuni superbe la preturi acceptabile. Ca sa-ti dau un exemplu, pentru a vizita Viena, ne-am cazat la Purkersdorf, la pensiune cu 25 euro de persoana, conditii superbe, piscina acoperita in curte, mic dejun copios: http://www.pension-wachter.com/pension.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Preturile la pensiuni merg la la 20 la 35 de euro de persoana pe noapte. In general sunt conditii impecabile, curatenie perfecta, cearceafuri albe, apretate, gazda foarte prietenoasa si primitoare, te vei simti cu adevarat client. Exista si exceptii, rare ce-i drept. De aceea e bine sa vezi camera inainte sa bati palma cu gazda. Daca iti place ramai, daca nu - nu.

O alta varianta de cazare pe care am practicat-o a fost camping-ul. Am ramas uimit sa vad masini de 100.000 de euro in camping, dovada ca acest tip de cazare nu este pentru "saraci", ci pentru cei care vor sa fie aproape de natura. Conditiile sunt din nou la superlativ: curatenie perfecta, apa calda non-stop, masina de spalat, uscator de par, sursa de apa si curent la fiecare loc de campare, internet wireless in cort!!!
Unul din campingurile in care am stat a fost Berau, vi-l recomand:
http://www.berau.at/ws/frontend/seite/S ... prachId=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Preturi? Iesi undeva la jumate fata de pensiuni.

In rest, taxele de admisie la obiectivele turistice sunt destul de piperate: la 5 Fingers am dat 23 de euro/pers, la Eisriesenwelt am dat vreo 20, pe transfagarasanul lor am dat 28 de euro de masina si asa mai departe.

Mancarea: supele/ciorbele nu vi le recomand, sunt oribile. Un fel principal la un restaurant se invarte de la 8 - 15 euro de persoana. Berea - 4-5 euro, la fel si alte bauturi racoritoare.
Motorina: 1.09 - 1.25 euro pe litru.

Cam atat imi vine acum, daca te mai intereseaza ceva in mod special, intreaba-ma.
_____________Citroën C4 berlina 1.6i 16V 110cp SX + MP3_____________
Imagine
Your net worth to the world is usually determined by what remains after your bad habits are subtracted from your good ones.
Benjamin Franklin

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de Mr_kokaa » Joi Sep 23, 2010 11:43 am

Mav ..
cati ati fost in excursie ?
am inteles ca au fost mai multe masini ?
copii ceva ? sau doar adulti ?

multumim de detalii , cea de la Viena o sa o pastram ptr vizita !
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
Maverick
Mesaje:151
Membru din:Vin Apr 13, 2007 12:49 pm
Localitate:Constanta

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de Maverick » Joi Sep 23, 2010 11:56 am

Mr_kokaa scrie:Mav ..
cati ati fost in excursie ?
am inteles ca au fost mai multe masini ?
copii ceva ? sau doar adulti ?
Am fost 4 persoane adulte intr-o masina. Copilul nu l-am luat, desi acolo mi-a parut rau, pentru ca am vazut oameni cu copii in carucior la 2100 m altitudine. Asta pentru ca este atat de bine amenajat incat poti urca pe munte in slapi. Drept pentru care am decis ca la anul vom lua si fetita cu noi. Ramane insa drumul lung (noi am facut 2 zile pana la destinatie cu pauza la Arad), drum pe care copii mici nu il rabda prea usor.
_____________Citroën C4 berlina 1.6i 16V 110cp SX + MP3_____________
Imagine
Your net worth to the world is usually determined by what remains after your bad habits are subtracted from your good ones.
Benjamin Franklin

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de ingfrancisc » Vin Sep 24, 2010 10:28 pm

Maverick, multumesc frumos :hi
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Maverick
Mesaje:151
Membru din:Vin Apr 13, 2007 12:49 pm
Localitate:Constanta

Re: Salzkammergut - Austria

Mesaj de Maverick » Sâm Sep 25, 2010 8:51 pm

ingfrancisc scrie:Maverick, multumesc frumos :hi
Pentru putin!

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”