Ucraina

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:
Ucraina

Mesaj de Victor.VR » Joi Feb 17, 2011 10:47 pm

Salutare,

Ar trebui sa ma duc saptamana viitoare pana in Ucraina (Kiev, Donetk).

Sunt probleme? Riscuri, chestii, trestii?
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de wonka jr. » Joi Feb 17, 2011 10:56 pm

ar trebui sa te duci neaparat cu masina ? din cate stiu iti trebuie carte verde, drumurile nu stiu cum sunt (probabil dezastruoase), soferii si regulile de circulatie iar nu le cunosc. e posibil sa difere un pic de ale noastre. eu un prea m-as avanta asa adanc intr-o tara ca Ucraina. asta a fost recomandarea profesorului meu de asigurari din facultate.
acum, cineva poate sa infirme tot ce am zis eu.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de Mihay » Vin Feb 18, 2011 12:50 am

merita citit si asta

http://www.mae.ro/travel-conditions/3755#842" onclick="window.open(this.href);return false;

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de cipicric » Vin Feb 18, 2011 10:29 am

Iti trebuie carte verde, vezi ca de obicei pentru Ucraina nu se da by default. O sa te mai coste in jur de 80 ron.
In Ucraina grija mare la limitele de viteza, politistii la ei is cei mai spagari, magari nesimtiti... deci viteza regulamentara prin localitati si in afara lor, limita parca afara e de 80 km/h si in localitati de 60.
Grija de asemenea de unde pui benzina, incearca sa pui doar de la LuckOil.
La granita e mai complicat. Ai de dat traditia in 2 locuri. Cum intri in granita la ei o sa primesti o hartiuta pe care la final o sa ai 3 stampile.
Prima parca o primeai la intrare. A doua stampila ti-o pune un nene care vine si se uita la masina, eventual la serie, ii dai lui vreo 5-10 grivne in functie de cati sunteti in masina. A doua stampila o sa ti-o puna o tanti dintr-o cascarabeta. Si acolo trebuie date niste grivne 5-10. Probabil o sa iti ceara 10 grivne daca intri pentru prima data pentru ca trebuie sa introduca masina in calculator si o doare mana. Se mai uita la iesire din vama un nene pe hartia aia pe care neaparat sa ai 3 stampile si gata.
La intrare inapoi spaga e oleaca mai mare ajunge pe la 30-40 grivne per total. De dat tot in 2 locuri o ai de dat. Eventual inainte de granita te poate opri si politia de frontiera, astia se multumesc si cu 5 grivne.
Sa nu te zgarcesti la bani daca nu vrei sa pierzi timpul. Pot sa te controleze la sange daca is marlani, iti scot tot de prin masina, aduc cainii tot tacamul.
Eu am dat mai mult la traditie de fiecare data si am primit si rest :)). Totul e organizat. Si mai ne plangem de vamesii nostri.
Si pentru vama sa ai neaparat grivne se uita cam urat la lei sau euro. Poate poti schimba in Siret.
Drumurile, cel putin pana in Cernauti mi s-au parut bunicele, benzi late ca pentru tancuri si un asfalt cu o textura foarte dura, eventual rosu pe alocuri, foarte ciudat. In Cernauti drumurile erau dezastruoase: gropi cat masina, piatra cubica etc, pacat ca e un oras frumos, fata de Iasi s-a pastrat mult mai bine centrul vechi.
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de vladut_v » Vin Feb 18, 2011 10:48 am

Am fost si eu in Ucraina, acum 3 ani, cu masina. La granita, initial nu am dat traditia ca nu stiam ce si cum, dar ni s-a explicat foarte frumos si concret, ce si unde sa dam. Vamesele (femei) nu gaseau seria ascunsa a masinii si erau in stare sa smulga mocheta ca sa o gaseasca. Pana la urma s-au multumit cu seriile din acte. La iesire, ne-au intrebat de vinieta de Romania. N-o aveai, faceai cale intoarsa pana in oras sa o cumperi. Vamesii sunt printre autoritatile care pot controla existenta Rovinietei.

Contrat asteptarilor, Ucraina m-a impresionat. Drumuri largi, banda larga, terasament solid, proiectata sa suntina tancurile armate, din vremurile trecute. De multe ori 3 benzi (in total), cate una pe sens, + una pe mijloc pentru depasire. Drumuri facute ca la carte, care nu trec prin localitati ci adiacent cu acestea dar la o distanta considerabila. Chiar si asa, exista sir de gard viu, de o inaltime suficienta, pentru retinere praf, zgomot si pentru intimitatea a ceea ce este in spatele lui. Drumurile, de multe ori, sunt practic un culuar nesfarsit.

Este o tara mare asa ca distantele sunt considerabile. Orasele poarta amprenta regimurilor armate trecute. Plin de tancuri, avioane - adevarate, toate pe post de statui-simbol. Limba, portul, oamenii, toate au fost interesante. Iar Kiev-ul ca oras, se distanteaza mult de restul tarii, este foarte impunator, cosmopolit, modern in multe locuri.

Vei vedea multi oameni cu un handicap mai mic sau mai mare, pana la cazuri extreme. Nu te speria, sunt rezultatul Cernobalului, a distantei nu foarte mari pana acolo (vreo 60 km) si a raului (poate chiar fluviu) care vine din zona contaminata si trece si prin Kiev.
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Ucraina

Mesaj de dimabogdan » Vin Feb 18, 2011 11:35 am

Lately : racketi, mafioti talhari.Ucraina a fost scoasa de pe lista porturilor in care turistii de pe vasele de croaziera pot debarca.Vasul vine, sta la cheu si nu coboara nimeni.Conform discutiilor cu un tip care cunoaste zona, a spus ca daca esti roman exista ceva sanse sa nu se ajunga in situatia in care se cere rascumparare ptr tine, insa daca vorbesti engleza, germana etc, esti halit.Chiar si daca esti roman nu trebuie totusi sa afisezi faptul ca ai bani destui spre multicei.
Acum, asa am auzit.Poate totusi ai noroc.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de Victor.VR » Vin Feb 18, 2011 1:00 pm

WTF?! Ma duc singur, cu masina mea, cu numere de Romania de altfel :shock:
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de Shadow » Vin Feb 18, 2011 2:56 pm

dimabogdan scrie:Lately : racketi, mafioti talhari.
Iar incepeti cu povesti din astea???
Pe cine ai auzit tu sa fii fost talharit acolo...sau rapit...caz real???
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

roberth1
roberth-SPB
Mesaje:425
Membru din:Joi Oct 21, 2010 9:14 am
Numar Inmatriculare:VL 06 SPB

Re: Ucraina

Mesaj de roberth1 » Vin Feb 18, 2011 3:19 pm

eu am auzit de vecinii nostrii bulgari.am fost anul trecut acolo si imi faceam tot felul de griji cum ca as ramane fara masina.am facut eu un sistem antifurt cu lanturi si tot felulo de chestii(nu le-am montat bineinteles).tin minte ca o parcasem intr-o gradina si in fata geamului meu.mai aprindeam farurile de la telecomanda ca sa fiu sigur ca e acolo.in ucraina nu stiu ce fel de oameni sunt.acum depinde si ce zona. :?
gri 1.6,16V benzina,110ponei

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de Victor.VR » Vin Feb 18, 2011 4:13 pm

M-am interesat pe forumuri..

Intr-adevar, asta cu hoti si chestii..povesti. Ca in orice tara, ideea e sa nu lasi lucrurile de valoare la vedere, ca poti sa fii si in franta si iti sparge masina.

Toata chestia ca vreau sa stiu ce bani se dau "suplimentar"..
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

cipicric
Mesaje:85
Membru din:Mie Feb 10, 2010 5:18 pm
Numar Inmatriculare:BC 62 CYP
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de cipicric » Vin Feb 18, 2011 5:24 pm

Banii suplimentari sunt aia de care ti-am zis eu. Am niste prieteni in Marginea, Radauti (merg aproape saptamanal la Cernauti la cumparaturi) si o sa ii intreb care mai e situatia exact (pret benzina, spagi, curs schimb).
Citroen C4 5 usi 1.4 echipare X :)

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de Victor.VR » Vin Feb 18, 2011 6:07 pm

Multumesc frumos!

(dau o bere fara alcool daca vii la urmatoarea intalnire:D)
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Ucraina

Mesaj de Mihay » Vin Feb 18, 2011 6:15 pm

schimbati-va avatarurile ca va confunda lumea ::P

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: Ucraina

Mesaj de Victor.VR » Vin Feb 18, 2011 6:45 pm

Bine ca ai tu masina tunarita :evil:
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
dimabogdan
Mesaje:916
Membru din:Mie Feb 14, 2007 9:43 am
Localitate:CONSTANTA

Re: Ucraina

Mesaj de dimabogdan » Vin Feb 18, 2011 7:33 pm

Shadow scrie:
dimabogdan scrie:Lately : racketi, mafioti talhari.
Iar incepeti cu povesti din astea???
Pe cine ai auzit tu sa fii fost talharit acolo...sau rapit...caz real???
Ptr. ca tot timpul esti cel mai cunoscator, sa lamurim doua chestii :
1.De circa doi ani de zile lucrez ca investigator ptr. Eupol.Sunt in fapt ofiter al Politiei Romane de 12 ani.
2.Ultimul caz despre care am fost informat dateaza de doua luni, cand un cetatean britanic venit sa-si caute nevasta in Ucraina, a fost rapit si familia a trebuit sa plateasca in prima faza 200k de lire.Penultimul a fost cand doi nemti ( sot si sotie) au fost opriti in timp ce se indreptau cu o masina inchiriata spre aeroport, de doua autovehicule de politie false, iar ei rapiti.De astia nu se mai stie momentan nimic.Sa nu mai pomenesc de sute de masini furate si identificate in Ucraina.Apropo, cele mai populare masini printre tinerii de acolo sunt BMW-urile, ptr. ca hotii le vand ieftin chiar.
3.Daca nu crezi despre vasele de croaziera si interdictia pasagerilor de a accesa portul Odessa, incearca sa iei legatura cu birourile de turism care organizeaza croaziere pe Dunare/Marea Neagra si apoi mai vorbim.
4.Ti-as mai spune si altele, despre retele de prostitutie/traficanti de organe etc, dar exista riscul sa stii si despre "povestile" astea, asa ca nu indraznesc.
Astea, nu cred ca o sa le vezi la TV, unde e sursa ta de informatii.
De altfel, nu am spus omului ca daca se duce acolo, gata vine neoUPA si-i gadila la portofel.Exista posibiliatea, un pic mai mare decat sa zicem in Iraq, sa ai probleme.Daca insa nu etaleaza valori mari, sau nu da de inteles ca are multi bani la el, exista si cealalta posibilitate de a avea o vacanta foarte reusita.
Stii, de exmplu ca in Constanta, se sparg, in medie 25 de autoturisme pe zi si se sustrag din ele bunuri variind intre 100 lei - 10.000 euro?Nu, in viziunea marii majoritati fenomenul nu e perceput ca real, motiv pentru care toata lumea il ignora, iar asta genereaza in continuare venituri mari hotilor.
Ultima oară modificat Vin Feb 18, 2011 7:51 pm de către dimabogdan, modificat 1 dată în total.
Mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa vorbesti si sa spulberi toate indoielile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”