Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:
Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Dum Apr 17, 2011 5:04 pm

Am tot amanat postarea impresiilor cu privire la excursia din Bansko de la inceputul anului 2011, adica in perioada 15-22.01.2011, asa ca incerc acum:
Am tinut special sa merg la ski, dar ptr ca pe valea prahovei nu prea era zapada (banuiam) si in plus nu aveam banii necesari petrecerii unei saptamani in conditii ok (e scump rau frateee #-o ), din luna octombrie-noiembrie am inceput impreuna cu un prieten cu care imi petrec concediile sa cautam cazari la Bulgari in general si la Bansko in special.
Am optat pana la urma ptr Bansko deoarece e o statiune relativ noua si are vreo 70 km de partii si se afla la aproximativ 550 km de Bucuresti (varianta prin Sofia, pe care o recomand, chiar daca e cu vreo 40-50 km mai mult, dar nu aveti serpentine prin munti si se fac in jur de 6-7 h in functie de stilul de mers sau de cate opriri faceti)
Am ales un hotel de 4* - Hotel Vihren Palace Ski & Spa Resort, care se afla la 50 m de telegondola care pleaca spre partii.(http://www.vihrenpalace.com/en)
ImagineImagineImagineImagine
Am gasit oferta de 300 euro ptr 8 zile/ 2 persoane/ mic dejun, in apartament (~55 mp) compus din dormitor si living dotat cu bucatarie.

Am dat sfoara-n tara tuturor schiorilor si impatimitilor de munte pe care-i stiam, asa ca ne-am strans vreo 4 perechi (una formata din silviu si razvan :mrgreen: ).
Drumul a fost bun, cu soare pana la Sofia, iar de acolo a inceput sa ne ploua meserias #-o pana in statiune. Am plecat sambata dimineata (pe la ora 11 #-o ) si am ajuns seara pe la ora 18-19, dupa cateva opriri ptr mancat, pipilica... etc
Ne-am cazat fiecare in apartamentul lui,
ImagineImagineImagineImagineImagineImagine
apoi dimineata ne-am trezit cam demoralizati cand am observat ca in statiune nu era pic de zapada (era soare si in jur de 13 gr.), asa ca pe la pranz ne-am riscat si am luat ski-pass pe jumatate de zi ca sa vedem starea partiilor.
ImagineImagineImagineImagine
Telegondola se ia din apropierea hotelului nostru si se face cu ea cam 15-20 min, cu o oprire intr-o statie intermediara (unde am vazut ca existau si alte partii), se traverseaza un munte, apoi se continua pana la un platou cu cateva cabane unde puteai bea un vin fiert, ceai simplu sau cu rom, de halit .. etc.
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
De acolo se luau mai departe teleskiurile sau telescaunele ptr a urca pe partii.
ImagineImagineImagineImagineImagine
Am ramas cu totii placut surprinsi de cantitatea mare de zapada care era pe partii.
ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine
Aveai de unde alege partia, in functie de dificultate, asa ca am profitat la maxim de ele pana pe la ora 17 cand am coborat pana pe platou, iar de acolo am coborat pe o partie de circa 5-6 km lungime pana in statiune ce ne lasa chiar langa statia de telegondola-urcare.
ImagineImagine
Mai mult ca sigur zapada de pe aceasta partie era adusa de sus de pe munte, ptr ca in statiune nu era pic de zapada. E drept ca pe tot parcursul partiei (ca de altfel si pe celelalte partii de sus) erau o multime de tunuri de zapada sau niste stropitori ca niste bariere semi-ridicate...
Ptr a doua zi ne-am hotarat sa plecam de dimineata devreme, dar... datorita lui silviu care se misca mai greu si manca incet :lol: , in toate zilele am plecat numai de la pranz pe partii, dar ne-a fost indeajuns, oricum veneam rupti in statiune seara (mai ales Razvan si Silviu :mrgreen: )
Pe la mijlocul vacantei, 3 perechi dintre noi ne-am hotarat sa dam o fuga pana la greci, tinand cont ca din statiune pana la granita (promahonas) erau vreo 100 km, am plecat entuziasmati, iar cand am ajuns la granita mi-am dat seama ca eu si Crina nu aveam buletinele la noi, asa ca am facut cale intoarsa cu coada intre picioare si cam amarati, celelalte 2 perechi continuandu-si drumul cu alta masina (noroc ca am plecat in 2 masini).
Per total, vacanta a fost super-reusita, drept pentru care , la anul vrem sa ne ducem din nou, in aceasi formula sau chiar mai multi si in aceasi perioada, aproximativ (sper sa luam pachetele de vacanta cam cu vreo 200 euro/apart/ 8zile)

PS. am scris si urcat pozele cam in 6h #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de vlad » Dum Apr 17, 2011 6:30 pm

Si intre ce statii ai scris si uploadat toate pozele. :ok
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Mihay » Dum Apr 17, 2011 7:49 pm

ce berbec sa uiti buletinu :ok :ok

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Dum Apr 17, 2011 8:44 pm

vlad scrie:Si intre ce statii ai scris si uploadat toate pozele. :ok
intre bucuresti si pana ...... aproape de iasi #-o
Mihay scrie:ce berbec sa uiti buletinu :ok :ok
a fost vina lui baw si a lui shadow, ca din cauza lor nu am luat ce trebuie la noi. e drept ca eu mai aveam un buletin de rezerva... dar , mde... ghinion de nesansa :mrgreen:

oricum, eu m-am intors de acolo cu un gust amar, dandu-mi seama cat de inapoiati si jepcari suntem. ce sa mai, nu stim sa facem turism si asteptam sa ne pice de sus totul pe tava #-o
nu cred ca o sa-i ajungem prea curand pe bulgari, in privinta asta cel putin :(
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
andu_nae
Mesaje:705
Membru din:Joi Mar 25, 2010 1:37 am
Marca si model masina:Volvo XC70, D5
Localitate:Iasi

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de andu_nae » Dum Apr 17, 2011 11:01 pm

:applause credeam ca ai si uitat de datoria morala de a face topic-ul asta.
Cam la cat a ajuns tot bugetul vacantei?
Nu mi-am imaginat ca e chiar asa de aproape (ce-i drept nici nu am cautat sa aflu :lol: )

La anul cred ca ma reorientez si eu :glasses
Volvo XC70, D5
ex: C4 Coupe 1.6 HDI
Toyota Yaris, 1.0

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Lun Apr 18, 2011 9:46 am

andule, n-am uitat, numai ca nu am avut timp, mai ales ptr urcarea pozelor. si asa, am pus doar cateva :mrgreen:
pe mine m-a mai costat inca vreo 200 euro, in conditiile in care mi-a gatit nevasta :wink: , iar banii au fost mai mult pe ski-pass, vigneta si cateva maruntisuri luate de pe acolo.
am inteles de la ceilalti ca mancarea este destul de ieftina si o masa de 2 persoane pleaca cam de la 20 euro in sus, in functie si de ceea ce comanzi. mai multe detalii cred ca va pot spune baw sau shadow.
oricum, nu se merita luat cu demipensiune, deoarece masa de la hotel este cam de vreo 18 euro de persoana (e drept ca merg pe sistem bufet, dar fara bauturi), pe cand la tavernele lor mananci de te spargi + bauturile adiacente (suc, bere) cu mai putini bani.
e bine sa aveti leva la voi.
andule, daca vrei sa mergi cu noi pe la inceputul lunii ianuarie 2012, lasa-mi un nr de telefon si prin vara te sun ptr o rezervare :hi
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Shadow » Lun Apr 18, 2011 1:28 pm

commandorsteel scrie: PS. am scris si urcat pozele cam in 6h #-o
Ai scris astea in 6h...cum ai facut si pana in Bansko 12h...asta numai spui la oameni... :ok
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Lun Apr 18, 2011 1:43 pm

Shadow scrie:...cum ai facut si pana in Bansko 12h...
poate la intoarcere cand ai venit cu noi ::P
mai bine povestesti de cate ori te-ai dat cu placa pe tot parcursul vacantei :ok
norocul tau cu baw ca nu ne-a dat cheile de la masina sa ti-o mutam in subsol pe undeva ::P
s-a gandit ca stai slab cu corasonu... :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Radu_CBU » Lun Apr 18, 2011 3:42 pm

si eu am fost la Bansko in ianuarie anul asta si la fel ca si tine am ramas placut surprins. este adevarat ca am prins si ceva mai multa zapada dar amenajarea si intretinerea partiilor impecabila. eu am stat undeva la margine intr un complex hotelier (Balkan Jewel parca) si am dat ceva mai putin pe cazare. (insa conditiile f ok, tot la fel apartament cu bucatarie si living).

Insa referitor la ce ai spus tu ca ii ajungem sau nu din urma, bulgarii au doar meritul ca au acceptat investitie straina fara prea multa birocratie si chiar au oferit ceva avantaje ca sa atraga bani straini. pentru ca tot meritul statiunii de ski Bansko il au nemtii, ei au venit cu capital. Dar la noi iti dai seama ca nu vin cand ne vad ce prosti suntem, cu toate ca muntii nostrii sunt chiar mai frumosi.

Oricum si eu iau in considerare sa revin in Bansko, incomparabil cu valea prahovei (unde am fost ieri pentru ultimul ski din anul acesta :D )
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Lun Apr 18, 2011 4:02 pm

ai fost cu sefa dupa tine? in ce perioada ai fost?
n-au vb fetele intre ele? #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Radu_CBU
Mesaje:268
Membru din:Sâm Feb 23, 2008 11:26 am
Localitate:Constanta/Bucuresti

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Radu_CBU » Lun Apr 18, 2011 11:24 pm

am fost de revelion noi... am stat vreo 5 zile parca.
pai presupun ca nu au vb :)
Coupe VTR 1.6i 16v, 110 cp, rosu lucifer, pavilion vitrat, jante ATP Inox 17'', cauciucuri Vredenstein Ultrac 215/45 R17 , distantiere 25mm, eleron VTS original, ornamente praguri, folii Llumar

Locul II Cupa Clubc4 Etapa. Sambata de Sus 2008

Premiul Special AutoExpert: "Cel mai curat interior si cea mai lucioasa caroserie"

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 19, 2011 8:56 am

am inteles. noi am optat ptr hotelul vihren, deoarece era cel mai aproape de telegondola, in afara de kempinski :mrgreen: si ne-am dus strict ptr ski :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Apr 19, 2011 6:37 pm

commandorule ,
cum ma sa faci 12 ore pin la Bansko ? Eu trag tare sa fac 7 ore pina la Kulata si tu 12 ore pin la zapezi ? 2 la mana: ce ghid de calatorie e asta fara o harta atasata ? ::P
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 19, 2011 10:02 pm

tu te iei dupa silviu....? :ok
in privinta traseului, ai dreptate :hi o sa pun ruta pe unde am mers
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Shadow
AfterDark Racing Club
Mesaje:3159
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 11:53 am
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Vacanta la ski in Bansko - Bulgaria

Mesaj de Shadow » Mie Apr 20, 2011 6:32 pm

commandorsteel scrie:tu te iei dupa silviu....? :ok
in privinta traseului, ai dreptate :hi o sa pun ruta pe unde am mers
Zi tu cu mana pe inima la cat ai plecat si la cat ai ajuns....
Mitsubishi Evolution X MR - Wicked White

Honda Civic Type-R FN2 - Milano Red (ex)

C4 coupe - Inferno Red (ex)

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”