In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:
In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de Mr_kokaa » Mar Apr 19, 2011 11:37 am

pentru actualizare concedii 2011 e bine de stiut:
a) vigneta Bulgaria 7Euro/7 zile (minim), 14Euro/2 saptamini
b) taxa pod GIURGIU-RUSE si invers 6 Euro (se zvonea ca taxa dinspre bulgari e doar 2 Euro)
c) taxe autostrazi Grecia : Salonic-Atena , 10 diode aprox 25Euro
d) pret benzina 95 Bulgaria medie 2.4 leva (5lei/litru)
e) pret benzina 95 Grecia medie 1.75 Euro (7,15lei/litru), motorina Grecia medie 1.45 euro (6lei/litru)
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de commandorsteel » Mar Apr 19, 2011 11:49 am

in ianuarie, vigneta din Bulgaria ptr 1 saptamana era 10 leva
e drept ca am cumparat-o dupa vreo 30 km de la granita :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

baboon_the_doc
Mesaje:17
Membru din:Sâm Mar 05, 2011 12:54 pm
Numar Inmatriculare:B-31-TXU
Localitate:Bucureşti

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de baboon_the_doc » Lun Iun 20, 2011 2:04 pm

Adaug si eu cateva informatii care pot fi utile.
1. s-a deschis de ceva vreme sectorul de autostrada Mako-Szeged. GPS-urile cu soft-uri mai vechi n-au bucata asta. Cu ochii mari la indicatoare e greu s-o ratezi. Mai raman astfel pana in 20 de km in Ungaria de drum national si limitari tampite
2. Vigneta ungureasca se poate achizitiona si de la Nadlac ( cca 33 ron pt 4 zile). De asemenea de poate cumpara de pe net site-ul fiind http://www.motorway.hu/02Ematrica" onclick="window.open(this.href);return false; sistemul fiind oarecum asemanator cu al nostru- vigneta este electronica. Marea diferenta este ca nu trebuie sa cumperi vigneta daca nu mergi pe autostrada.
Limita 130 km/h- politie multa si serioasa, cam toata lumea respecta limitele
3. Austria - 7,8 euro pt 10 zile de la prima benzinarie. Limita 130 km/h, mai putin respectata ca in Ungaria. Autostrazi bune, santiere multe. Benzina 1.55 pe autostrada 1.35 in afara. Sfatul este sa iesiti de pe autostrada cand aveti nevoie de benzina, la fiecare iesire nu faci mai mult de 3 km si dai de benzinarie, diferenta eu zic ca merita.
4. Germania- fara taxe, fara limita unde nu este specificat altfel. Limitele se cam respecta insa in rest se merge tare. Autostrazi bune- mai sunt bucati, mici ce e drept, de calitatea buc-pitesti.
Benzina in jur de 1.6 pe autostrada 1.45 in afara
5. Belgia si Olanda- fara taxe, autostrazi foarte bune dar cam aglomerate, limita 120 km/h. Benzina n-am bagat ca n-am avut nevoie.
Sper sa va fie de folos informatiile.

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de alex82 » Lun Iun 20, 2011 3:21 pm

asta da veste cu Mako - Szeged ... :hi
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de b-10-ake » Mar Noi 08, 2011 2:30 pm

10 euro taxa de ecologizare Muntenegru (cred ca la fiecare intrare in tara)

S-a dat lege(eu unul nu stiam) pentru Bulgaria se poate circula pana la 30 de km in interiorul tarii fara vigneta de BG, deci puteti merge intr-un oras sa luati cu cardul daca nu aveti leva si nu vreti sa va ia euro la un curs nesimtit.
Eu am intrat din Macedonia si am mers pana la Sofia unde am cumparat vigneta (cam 60km) si pe urma am continuat drumul spre RO.

Serbia, Muntenegru, Macedonia - taxe pe autostrada de bun simt, mai mici ca la noi la pod la Cernavoda (echivalentu a 0.5-1 euro/sector). Se poate plati cu cardul, nu trebuie pus pinul se face totul in 5 secunde ca sa nu se formeze cozi.
Bosnia, drumuri super ok, nu sunt autostrazi nu sunt taxe, atentie limita de viteza pe DN-80km/h, nu am vazut politie deloc insa.

EDIT:drumul intre Muntenegru si Macedonia trece prin Albania(ar putea trece si prin Kosovo, dar cartea verde din RO nu e valabila in Republica Kosovo) si punctele de frontiera intre Muntenegru si Albania sunt in constructie adica pamant si pietris pe o distranta cam de 30 de km pe unde am trecut eu.Nu sunt taxe, politie la tot pasul insa nu am avut probleme cu ei.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de joeadrianblack » Mar Noi 08, 2011 3:22 pm

Muntenegru si Albania, ai avut nevoie de ceva acte speciale? (care trebuiau procurate inainte de a pleca din RO)?

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de ingfrancisc » Mie Noi 09, 2011 8:57 pm

b-10-ake scrie:10 euro taxa de ecologizare Muntenegru (cred ca la fiecare intrare in tara)
e valabila 1 an, daca vrei sa mai mergi sa nu dezlipesti abtibildul
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de commandorsteel » Mie Noi 09, 2011 9:04 pm

In ungaria pretul motorinei este de la 412 forinti in sus, depinzand de statia peco si locatie
100 forinti erau acum 1 saptamana = 1,47 lei, deci rezulta un pret cam de 6 lei/litru #-o
Eu am alimentat de la un Petrom aproape de granita (pe la Nadlac) cu 5,47 lei/litru
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
b-10-ake
Mesaje:294
Membru din:Mie Oct 24, 2007 7:51 am

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de b-10-ake » Sâm Noi 12, 2011 4:09 pm

joeadrianblack scrie:Muntenegru si Albania, ai avut nevoie de ceva acte speciale? (care trebuiau procurate inainte de a pleca din RO)?
Nu, am trecut decat cu buletinul,talonul si cartea verde.La unii s-ar putea sa fie valabila doar in UE, eu am pe toate tarile mai putin Rusia Kosovo si Cipru partea turceasca.
Ex C4 coupe 2.0 HDI Vtr Pack 273.273 km
Opel Astra J Notchback 1.6 115

http://www.youtube.com/watch?v=C3CGmguw_MU - top speed la mine

Avatar utilizator
flavius
Mesaje:68
Membru din:Joi Iun 30, 2011 5:52 am
Marca si model masina:C4 Picasso 1.6 HDI 115 CP 2015
Numar Inmatriculare:PH 61 VAN
Localitate:Ploiesti
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de flavius » Dum Noi 13, 2011 8:58 am

deci in ungaria daca nu mergi pe autostrada nu iti trebuie vigneta?
Dacă vrei cu adevărat să faci ceva, vei găsi o cale, dacă nu, vei găsi o scuză.

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de joeadrianblack » Dum Noi 13, 2011 6:15 pm

@flavius garantat nu.

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de vmeremia » Lun Dec 12, 2011 2:25 pm

Salutari!

Duminica asta o sa plec la drum spre Italia (Vicenza). As avea nevoie de orice sfat care mi-l puteti da. N-am mai iesit din tara spre vest, am fost numai in sud (Grecia , Turcia, Bulgaria). Ca sa fie mai usor de oferit informatii, va pun eu cateva intrebari :D :

1) Pe unde ar fi mai indicat de mers spre iesirea din tara? Iasi > Vatra Dornei > Bistrita > Cluj > Oradea sau Iasi > Bacau > Onesti > Brasov > Sibiu > Alba > Arad > Nadlac? (as putea sa fac si o combinatie dintre cele doua numai pe ultimul sector - adica sa ies prin Arad si apoi numai pe autostrada..)

2) Pe unde ar fi mai bine sa merg? Slovenia sau Austria? Care e sunt avantajele / dezavantajele?

3) Am voie sa ies cu o canistra de 20L de motorina prin vama? Stiu ca la Giurgiu era ok...

Deocamdata atat :)

Multumesc anticipat pentru sfaturi! :hi

Avatar utilizator
Victor.VR
Teh STIG
Mesaje:1823
Membru din:Mie Noi 25, 2009 7:33 pm
Marca si model masina:Leon FR 2015 (+Audi)
Localitate:București
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de Victor.VR » Lun Dec 12, 2011 3:42 pm

Eu cand am fost am mers pe la V Dornei, Cluj, Oradea, iar de mers recomand Austria, autostrada mai buna (Slovenia era cam valurita), iar vigneta era 15 euro (din ce imi amintesc). Cu canistra eu unul nu stiu, dar chiar daca e de 20, nu te intreaba nimeni nimic la iesirea din vama (asta daca nu te opreste la control separat). Ii dai actele din masina si treci, ca la trecerea in bulgaria, si nu ai treaba cu canistra. Iar daca sunt figuri (doar moldovenii stiu ca fac), din cei 20, ai doar 10 :D Iar in Ungaria, ca sa nu mai platesti taxa de drum, ai grija sa mergi pe M, autostrada lor e cea betonata si inclinata, si doar ptr aia trebuie sa iei matrita (nu mai stiu cat costa, dar daca poti sa nu o platesti, why not, castigi 10 l de motorina :))
Citroen C4 Coupe Facelift, 2009
Chevrolet Nubira CDX, 2005

Avatar utilizator
vmeremia
Mesaje:598
Membru din:Mar Oct 26, 2010 2:48 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6HDi, 92cp (no FAP)
Localitate:Iasi

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de vmeremia » Lun Dec 12, 2011 4:57 pm

Merci Victor! :hi

Avatar utilizator
adrian_c
Mesaje:362
Membru din:Vin Iul 10, 2009 1:43 pm
Numar Inmatriculare:710-B_D
Contact:

Re: In strainatate: preturi carburanti, taxe pod, taxe drum, etc

Mesaj de adrian_c » Lun Dec 12, 2011 6:16 pm

Salut,

Poti sa iti organizezi traseul cu googlemaps, http://www.mappy.fr" onclick="window.open(this.href);return false; si cel mai bine cu http://www.viamichelin.fr" onclick="window.open(this.href);return false;. Din cate imi aduc aminte, asta ultimul iti spune si preturi de carburanti, si ce rute sunt in lucru, blocaje etc.

Legat de canistra nu vad de ce trebuie sa iei o canistra dupa tine ? Doar ca sa faci economie la bani ? Pentru 10 euro pe care ii vei da in plus pentru dus-intors ? Mai bine mergi economic si gata.

Drum bun si mult succes !
1.6HDI 110 CP cu volant bi-masa

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”