Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dan_bv
Mesaje:166
Membru din:Vin Aug 07, 2009 11:21 am
Numar Inmatriculare:BV-09-NCN
Localitate:Brasov
Contact:
Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de Dan_bv » Joi Sep 22, 2011 12:56 pm

Salut,

Incerc sa deschid acest topic pentru cei ce considera ca "robotelul" se poate plimba si prin terenuri mai nefaste.
Va invit sa impartasim experientele off-road, pe care le-ati avut cu c4 si povestile lor.

Pana acum am la activ cateva impresii de calatorie si imediat ce gasesc pozele le voi pune pe forum.

La multe posturi si sa ne vedem cu bine!
ImagineImagine
C4 coupe - A.D.2006 - 1.4 16v X - "X" and proud
________________________________________

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de catalin4u24 » Joi Sep 22, 2011 1:49 pm

Cisule, tu esti mah? Te-ai deghizat in Dan_bv ??? :twisted:
Glumesc evident... bai va doresc catarari placute :lol:

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de ingfrancisc » Joi Sep 22, 2011 8:55 pm

eu pe drumuri pe care o compacta n-are ce cauta n-am fost si nici nu o sa intru, insa "senzatii tari" am trait pe podul asta:
Imagine

... era complet inghetat, batea vantul de fluturau stergatoarele iar de sub pod! vantul arunca de pe valuri sloiuri imense de gheata! Stiu ca e greu de crezut dar vantul chiar azvarlea de pe mare sloiuri de gheata! Pe l-a mijlocul podului (care are cativa km buni) eram convins ca nu ajung cu masina intreaga in cealalta parte, am avut totusi noroc. Atunci am jurat ca nu voi schimba niciodata marca cauciucelor de iarna, soseaua inghetata + vant de abia puteam sa tin volanul drept si n-a alunecat deloc ... oricum, pentru mine traversarea asta a fost cea mai intensa senzatie traita la volan

Nu mai stiu cum se cheama podul, e in Danemarca, aici:
Imagine

La intoarcere am prins vreme frumoasa si traversarea a fost magnifica
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Wily
Mesaje:169
Membru din:Sâm Apr 03, 2010 9:26 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI, 90 cp
Numar Inmatriculare:TM 91 WLY
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de Wily » Joi Sep 22, 2011 11:23 pm

Eu am intrat de mai multe ori pe drumuri pe care circula doar masini de teren :shock: de multe ori am fost "obligat" dar masinuta mea draga, so descurcat de minune...
O singura data am ramas suspendat cand am fost la pescuit si atunci am si rupt o bucata din scut ::P
Citroen C4 Coupe, motor 1.6 HDI, an 2008, White
Toyota Avensis, motor 2.2 D-4D, Executive, an 2008, Gri Petrol

Avatar utilizator
Bogdan
Fondator
Mesaje:12602
Membru din:Vin Feb 09, 2007 5:11 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.4 16V, 2005
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de Bogdan » Vin Sep 23, 2011 8:54 am

ingfrancisc scrie:eu pe drumuri pe care o compacta n-are ce cauta n-am fost si nici nu o sa intru, insa "senzatii tari" am trait pe podul asta:
Imagine

... era complet inghetat, batea vantul de fluturau stergatoarele iar de sub pod! vantul arunca de pe valuri sloiuri imense de gheata! Stiu ca e greu de crezut dar vantul chiar azvarlea de pe mare sloiuri de gheata! Pe l-a mijlocul podului (care are cativa km buni) eram convins ca nu ajung cu masina intreaga in cealalta parte, am avut totusi noroc. Atunci am jurat ca nu voi schimba niciodata marca cauciucelor de iarna, soseaua inghetata + vant de abia puteam sa tin volanul drept si n-a alunecat deloc ... oricum, pentru mine traversarea asta a fost cea mai intensa senzatie traita la volan

Nu mai stiu cum se cheama podul, e in Danemarca, aici:
Imagine

La intoarcere am prins vreme frumoasa si traversarea a fost magnifica
Urat ce ai patit tu! O experienta cu un pod am avut si eu in Portugalia pe celebrul pod lung de 17km din Lisabona, insa nu se poate compara cu ce ai patit tu!
Este infricosator sa mergi cu 100km/h si la un moment dat din cauza unei rafale sa te trezesti pur si simplu de pe banda II pe banda I, asta daca tii bine de volan, ca altfel direct parapet :D
Octavia 3, Elegance, 2.0 TDI,DSG + Black Pack, 2013
C4 Coupe X 1.4, '05 ...a different one ...... ..
KartingClub | DS Spirit | MotorSportNews
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de vlad » Vin Sep 23, 2011 5:55 pm

Nici eu nu ezit cind vine vorba de offroad. Am ramas de 2 ori blocat pe munte, in ambele cazuri din cauza lipsei ASR-ului. Prindea o roata pe stinca plata si pierdea aderenta si acolo ramineam. Ma mai miscam daca ocoleam piatra sau impingeam masina.
Poze nu prea am cine stie ce spectaculoase.
Imagine
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Dan_bv
Mesaje:166
Membru din:Vin Aug 07, 2009 11:21 am
Numar Inmatriculare:BV-09-NCN
Localitate:Brasov
Contact:

Re: Cum facem sa ajungem pe "coclauri" cu c4?

Mesaj de Dan_bv » Vin Sep 23, 2011 6:12 pm

Podul danez este fantastic , pana in 2005 a fost cel mai lung pod suspendat din lume aproximativ 18 km!

Mie-mi place din cand in cad s-o mai murdaresc cu noroi ca sa am ce spala ulterior.
Un episod de genu a fost la Şona, langa Făgăraş. Acolo exista un mit cum ca niste giganti si-au facut niste piramide din pamant, 8 la numar. Sunt 2 varinate ca sa ajungi acolo, prin Fagaras sau prin Mandra(si mers pe jos peste OLT).
Drumul prin Fagaras este un drum pentru tractoare, insa si un C4 poate intra pe acolo cu putina atentie.

Imagine
Imagine
Imagine

Mai multe detalii puteit gasi aici: http://www.youtube.com/watch?v=JQdMIaH64p8" onclick="window.open(this.href);return false;

La intoarcere mi-am fortat norocul si am mers catre Hălmeag, proasta alegere deoarece a trebuit sa merg printr-o livada si sa trec un parau, care spre norocul meu nu era prea adanc.
Am ajuns intr-un sat in care bornele km erau "blank" (puteai scrie orice pe ele ::P )

Imagine

Imagine

Imagine
C4 coupe - A.D.2006 - 1.4 16v X - "X" and proud
________________________________________

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”