Lefkada - Grecia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 04, 2012 9:22 pm

wolf scrie:In Serbia NU AI NEVOIE DE PASAPORT,doar C.I.
Anul trecut am fost in Italia si m-am intors prin Serbia,drumuri groaznice,fara indicatoare,GPS-ul nu prea are srmnal(e cunoscut acest fapt).am avut noroc cu GPS-ul de pe tel.Samsung Galaxy S I cu Igo 10.
Bafta! :drive
poate ai venit prin Bosnia ... tot anul trecut am fost si eu in Croatia si autostrada Belgrad - Zagreb (si mai departe) era brici. Oricum, pentru italia in serbia ai o bugata foate mica, ~100 km, dar e foarte ok. Satelitii nu emit selectiv :hi , pe tari, serbia fiind destul de centrala e chiar bine acoperita. Oricum, nu cred ca existra vreun loc in europa in care sa n-ai de la 5 sateliti in sus.

Vlad, tu cum pleci din Timisoara pana in smederevo e drum normal, dar foarte bun si cu putin trafic, doar o bucata de vreo 2 km e mai stricata. Apoi pana in Larisa drumul e chiar foarte bun (sr+ mk + gr), cel mai probababil si mai departe e la fel, eu in grecia n-am gasit drumuri stricate
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de wolf » Lun Iun 04, 2012 9:48 pm

vino de la Belgrad spre Severin fara indicatoare,fara semnal GPS si drumuri proaste cum nici in tara nu gasesti si ai sa te convingi de Serbia.(repet: spre Severin-Romania NU EXISTA indicator)
fara chef de polemica pe acest subiect,imi sustin afirmatiile facute mai devreme
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de ingfrancisc » Lun Iun 04, 2012 10:38 pm

stai putin ca nu eram malitios (cu Bosnia) ... am crezut ca de partea aia vorbesti. Am facut anul trecut vreo 10k km prin serbia, inclusiv Bor/Zajecar/Negotin si daca-mi ies socotelile la anu o sa fie si mai multi :D Chestia e ca drumuri rele eu n-am gasit dar de la Maidanpek in sus n-am fost si tu probabil pe acolo ai venit. Daca tu zici ca e rau e rau, partea de pe clisura (pe langa romania) insa mie mi s-a parut ok, mai ales ca e foarte frumos.
Ca recomandare, data viitoare mergi severin-orsova-moldova/noua-naidas-Pancevo. cred ca e si mai scurt dar drumul este impecabil (exceptie cativa km unde inca se lucreaza), asfalt perfect + peisaje magifice iar dupa Orsova traficul devine inexistent. nici aici nu vei gasi indicatoare ... asta e, drum secundar, dar merita.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de wolf » Lun Iun 04, 2012 10:44 pm

k,colegu',np!
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de atenzaC4 » Mar Iun 05, 2012 8:26 pm

wolf scrie:In Serbia NU AI NEVOIE DE PASAPORT,doar C.I.
Anul trecut am fost in Italia si m-am intors prin Serbia,drumuri groaznice,fara indicatoare,GPS-ul nu prea are srmnal(e cunoscut acest fapt).am avut noroc cu GPS-ul de pe tel.Samsung Galaxy S I cu Igo 10.
Bafta! :drive
Nu e adevarat ce vorbesti despre Serbia! Nici pe departe!
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
atenzaC4
Mesaje:569
Membru din:Mie Mar 30, 2011 9:13 pm
Numar Inmatriculare:CT
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de atenzaC4 » Mar Iun 05, 2012 8:26 pm

wolf scrie:In Serbia NU AI NEVOIE DE PASAPORT,doar C.I.
Anul trecut am fost in Italia si m-am intors prin Serbia,drumuri groaznice,fara indicatoare,GPS-ul nu prea are srmnal(e cunoscut acest fapt).am avut noroc cu GPS-ul de pe tel.Samsung Galaxy S I cu Igo 10.
Bafta! :drive
Nu e adevarat ce vorbesti despre Serbia! Nici pe departe!
De ce Facebook nu are si optiunea de DISLIKE?

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de commandorsteel » Mar Iun 05, 2012 8:47 pm

vlade, sa nu uiti pelerina de plaoie si umbrela... sa fie la tine.:mrgreen:
am inteles ca o sa cam ploua in perioada cand stai tu :^o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Mar Iun 05, 2012 9:24 pm

Daca ploua iti setez masina cu Lexia de pomul de craciun o sa paleasca pe linga autobuzul tau. ::P
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
wolf
Mesaje:956
Membru din:Dum Iul 31, 2011 4:05 pm
Numar Inmatriculare:DJ 10 WLF
Localitate:Craiova
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de wolf » Mar Iun 05, 2012 9:56 pm

atenzaC4 scrie:
wolf scrie:In Serbia NU AI NEVOIE DE PASAPORT,doar C.I.
Anul trecut am fost in Italia si m-am intors prin Serbia,drumuri groaznice,fara indicatoare,GPS-ul nu prea are srmnal(e cunoscut acest fapt).am avut noroc cu GPS-ul de pe tel.Samsung Galaxy S I cu Igo 10.
Bafta! :drive
Nu e adevarat ce vorbesti despre Serbia! Nici pe departe!
bine,cum zici tu...eu stiu ce am vazut pe acolo si nu ma obosesc sa te conving :driveboom
WOLF
viewtopic.php?f=19&t=7704&st=0&sk=t&sd=a&hilit=wolf" onclick="window.open(this.href);return false;

OPUSworkshop
viewtopic.php?f=95&t=6022&start=45" onclick="window.open(this.href);return false;
https://m.facebook.com/OPUSWorkshop" onclick="window.open(this.href);return false;


ImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Mar Iun 26, 2012 1:36 pm

M-am intors din una dintre cele mai frumoase vacante ale mele.

Insula e de vis pt mine. Apa de o culoare foarte frumoasa, cu plaje lungi si neaglomerate (chiar pustii pe linga ce e la noi) si munte si mare intr-o combinatie extraordinar de reusita. Pe mine m-a cucerit de cum am ajuns acolo. Poze nu mai pun aici ca le puteti vedea pe cele mai reprezentative pe profilul meu de Facebook (http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 431&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;). Acolo aveti si denumirea plajelor sau locatiilor unde au fost facute pozele.

Drumul pina acolo a fost destul de obositor dar as mai merge si a 2-a oara fara nici o retinere. Din Timisoara din fata blocului pina la pensiune pe insula aveam 1.111 km.
Imagine
Autostrada la sirbi mi-a placut mult ca e si lunga si buna si nu are fluctuatii de limita de viteza. Am selectat 125 km/h pe pilot si asa am terminat-o. La macedoni autostrada e mai proasta pe unele portiuni; desi are limita de 130 km/h nu mergeam cu mai mult de 110 pt ca era prea denivelata; dar in schimb are peisajele mai faine ca in Serbia, mai ales la dus. Autostrazile in Grecia sint foarte bune, cu citeva zone in lucru pt intretinere, multe tuneluri dar si fluctuatii de limita de viteza, deci trebuia sa fii mai atent si cum au si camere nu prea m-am riscat. Tot la iesire din Serbia sprea Macedonia autostrada e in lucru si se circula pe un sens cu limita de 60 km/h. A fost cea mai groaznica portiune ca imi era frica sa merg prea tare de amenzile mari. Cu toate astea am observat ca in nici o tara din cele 3 localnici nu respecta limitele de viteza, dar au respect in trafic, nu e jungla de la noi.
Un drum mi-a luat 14-15 ore efective, cu timpul de pauza, vama, alimentat, etc. Costul taxelor de autostrada a fost de putin sub 20 E pt un dus. In toate tarile am platit taxa in Euro cash (cu cardul nu se poate), cea mai scumpa fiind in Serbia 5E.

Daca vreti careva sa mergeti pe insula va recomand neaparat sa aveti incaltaminte pt baie pt ca plajele sint cu pietris mic si sigur iti face vreo rana in talpa in atitea zile. La fel recoamnd cazare pe partea vestica a insulei unde sint cele mai frumoase plaje. Daca vreti sa nu platiti sezlongurile si umbrela (6E) mai bine va cumparati voi o umbrela si pe prosoape se poate sta linistit. Vedeti ca daca mergeti 50 metri mai in lateral de sezlongurile puse spre inchiriere aveti toate sansele sa se puna pe linga voi niste nudisti, deci aviz pudicilor. :D
La fel parcarea la plajele mai inaccesibile costa 3E; parcati si voi inainte pe margina si e moca. Nu o sa fiti singuri. ::P
Imagine
Daca mergeti mai multe masini recomand walkie-talkie. Serbia e in zona 4 de tarifare pt apelurile internationale iar Macedonia in zona 2, deci in caz de ceva va va incarca factura simtitor plus ca nu puteti conversa dupa bunul plac si cit vreti pe perioada deplasarii.

In total in aceasta vacanta am facut 3.252 km, dar inca nu stiu cit m-a costat combustibilul ca nu s-au actualizat toate platile in lei facute cu cardul. La fel nu mi-am calculat nici consumul real. Azi miine sper sa reusesc.
Imagine
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
buzuramd
Mesaje:226
Membru din:Vin Dec 09, 2011 9:12 am
Marca si model masina:1.6i
Numar Inmatriculare:CJ 14 AEC
Localitate:Cluj - Napoca

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de buzuramd » Mar Iun 26, 2012 2:07 pm

bine ai revenit. :hi asteptam la intalnire sa ne spui cum a fost.
Ascut ovaz. Numai in timpul liber.

1.6 16v 80 kW

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Mar Iun 26, 2012 2:12 pm

Mersi de urare. Inca citeva zile si ne vedem.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
fanut
Mesaje:1812
Membru din:Sâm Iul 31, 2010 5:14 pm
Numar Inmatriculare:LGR
Localitate:IASI
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de fanut » Mar Iun 26, 2012 2:33 pm

sa iti fie de bine vacanta :hi

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de exdani » Mar Iun 26, 2012 4:12 pm

vlad scrie:M-am intors din una dintre cele mai frumoase vacante ale mele.

Insula e de vis pt mine. Apa de o culoare foarte frumoasa, cu plaje lungi si neaglomerate (chiar pustii pe linga ce e la noi) si munte si mare intr-o combinatie extraordinar de reusita. Pe mine m-a cucerit de cum am ajuns acolo. Poze nu mai pun aici ca le puteti vedea pe cele mai reprezentative pe profilul meu de Facebook (http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 431&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;). Acolo aveti si denumirea plajelor sau locatiilor unde au fost facute pozele.
Continutul de pe facebook este indisponibil imi spune. Chiar as vrea sa vad pozele pentru ca si eu plec in Lefkada in perioada 16.07-22.07 pe traseul ( Bucuresti-Ruse-Sofia-Thessaloniki-Lefkada).

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Mar Iun 26, 2012 4:16 pm

Da o cerere de prietenie sau cum drac s-o numi aia. ::P
Unde te cazezi ? Doar de la Thessaloniki avem traseul comun sa zic asa si e frumos, bun si ai de plata in vreo 4-5 locuri.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”