Lefkada - Grecia

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA
Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Mie Aug 15, 2012 7:05 pm

Dar e si scumpa locatia unde am stat eu. Eu nu o sa imi permit.

Sent from my LG-P690 using Tapatalk 2
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de Mr_kokaa » Sâm Aug 18, 2012 3:32 pm

io stiu doar pana la Atena. Da` va urmaresc cu interes.
multumim Vlade ptr pozeeeee ....
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Sâm Aug 18, 2012 5:21 pm

Daca ne mai puteti spune pareri, impresii si sfaturi.
Ce sa vizitam?
Plaje descoperite, in afara de cele cunoscute.
Taverne bune.
Pe unde se poate face snorkel si apa sa fie nu foarte adanca?
etc.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de exdani » Sâm Aug 18, 2012 7:21 pm

commandorsteel scrie:cat te-a costat camera si ce a inclus?
nici locatia unde a parcat vlad nu e de lepadat :hi
Noi am avut o negociere destul de fructuoasa cu proprietarii, in sensul ca am luat un apartament de 2 adulti + 2 copii , fiecare cu camera lui:) . Ideea este ca am fost 2 cupluri si am platit pentru 7 nopti cate 350 Euro/cuplu cazare. Aveai acces la piscina oricand, bucataria era dotata cu absolut tot ce vroiai daca erai dispus sa gatesti sau sa iti pregatesti macar micul dejun: printre altele aveai aragaz, frigider , cuptor microunde , toaster, etc. Full acces la biciclete pentru a putea sa te duci cu ele la plaja, supermarket, etc...sau pur si simplu sa te plimbi.
Ai supermarket Lidl si Carrefour pentru cumparaturi...
Practic am platit 4 persoane 700 Euro. Altfel un apartament pentru 2 persoane era 120 Euro/noapte * 7 nopti = 840 Euro.
Nu recomand sa iti rezervi de pe bookind deoarece acolo au niste scoruri de mori....ne-au explicat proprietarii si pentru ca platesc pe zi destul de mult si cei care vin prin booking sunt in general nemti, danezi care isi permit sa plateasca sume mari.

@horas - plaje noi nu am descoperit si nici snorkeling nu am facut. Referitor la taverne, e pur si simplu de noroc si moment, nu am nici ceva ce sa iti recomand insa nici ceva de care am fost nemultumit.
In schimb pe plaja din nordul capitalei Lefkas(Milos Beatch) se face foarte mult Kitesurfing(mi se pare un sport foarte foarte tare) si Windsurfing.
Si 2 poze de kitesurfing insa se vad destul de urat si una din zona tavernelor:

ImagineImagineImagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de vlad » Sâm Aug 18, 2012 10:46 pm

Ca si taverna recomand cu caldura Greco Levante. Mincarea e deosebita, privelistea de vis iar personalul ... cum altfel decit foarte serviabil. Recomand ca mincare din specificul grecesc.
Imagine
E in drum spre Egremni Beach sau Porto Katsiki daca vii dinspre Lefkada.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Dum Aug 19, 2012 7:34 am

Am bagat la cap.
E bine ca au si Lidl si Carrefour(Marianoupulis parca), pentru ca anul trecut a trebuit sa caut ceva cand am plecat din Thassos ca sa il gasesc.

Cand ma intorc revin cu impresii si poze.
Multumesc.

LE: A plecat cineva din Bucuresti catre Lefkada, daca da prin Bulgaria pe ce drum a luat-o si cat de bun era drumul.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de exdani » Lun Aug 20, 2012 8:16 pm

Traseul e lung si obositor, cel putin asa mi s-a parut. Am plecat pe la 19:30 din Bucuresti si am ajuns in Lefkas a 2-a zi la 12:00, adica vreo 16 ore jumate am facut.
Am mers pe ruta urmatoare: Bucuresti-Ruse-Byala-Pleven-Sofia(traversare pe centura prin inelul estic)-Sandanski-Kulata(granita cu Grecia)-Serres-Strimoniko(dupa care se intra pe autostrada cam cu aproximativ 60 km inainte de Thessalonikis. Mare atentie cand ajugeti la Thessalonikis deoarece apar dintr-o data vreo 4 autostrazi cu bifurcatii - noi ne-am incurcat aici chiar si cu GPS.
De aici tineti autostrada spre Kozani pana la Ioannina(platiti vreo 4 taxe de autostrada) si sunt de mers cca 260km de autostrada cu multe limitari la 80km/h si nu exagerez insa cred ca am trecut prin 30-40 de tuneluri unele foarte scurte iar altele destul de lungi. De aici parasiti autostrada si va indreptati catre Fillipiada-Louros-Preveza-Lefkas(Lefkada).
Mare atentie si pe la indicatoare, e bine sa aveti si o harta la voi, deoarece puteti gresi drumul destul de usor daca nu sunteti cat de cat atenti.

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Mar Aug 21, 2012 6:38 am

Multumesc.
Deci pana la urma au bagat taxe pe autostrazi grecii :ya
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Sâm Aug 25, 2012 4:50 pm

exdani, Cum e inelul estic al Sofiei.
Pe mine GPS-ul ma duce pe celalalt din cate am vazut.
Sunt pareri si pareri pe net la centurile Sofiei, de ce ai luat-o pe acolo?
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
exdani
Mesaje:836
Membru din:Dum Mar 02, 2008 8:24 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Coupe 1.6i
Numar Inmatriculare:B 94 WRR

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de exdani » Sâm Aug 25, 2012 6:28 pm

Asa m-a indrumat GPS-ul si parca mai citisem pe unele forumuri ca e mai bun drumul pe centura de est...oricum e cam denivelat. La intoarcere am venit pe inelul vestic(dormeam). Poti sa o iei pe unde vrei parerea mea..nu cred ca nu e nici o smecherie ca o iei pe est sau vest, important e sa nu intri in Sofia.
In ce data pleci ?

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Sâm Aug 25, 2012 10:47 pm

pe 30 august.vreau sa plec pe la 3 dimineata.
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
horas
Mesaje:247
Membru din:Joi Dec 22, 2011 10:44 am

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de horas » Dum Sep 09, 2012 9:21 am

M-am intors ieri din Lefkada, o insula foarte frumoasa probabil ca toate insulele grecilor.
Am sa scriu cateva impresii pentru cei care se vor duce la anul.

Drumul:
Am plecat din Bucuresti in jur de ora 3.30 dimineata si am ajuns pe insula la 17.30.
Pauze pentru alimentari si alte nevoi.
Drumul a fost destul de ok, chiar si prin Bulgaria, dimineata nu prea este politie.
In Ruse vignieta la Shell este 7 euro la Lukoil 5.5 euro, exista un Lukoil spre iesire.
Recomand folosirea centurii de nord a Sofiei este mai libera si se trece destul de repede, ea face legatura cu autostrada spre Kulata. Autostrada are cam 38 km parca dar se lucra la ea intens.
Motorina in Bulgaria este mai ieftina deci recomand sa se faca plinul inainte de a trece granita.
In Grecia benzina este 1.89 euro iar motorina 1.6 euro.
Drumul trece pe langa Salonic si aveti autostrazi pana in Ioanina.
Drumul spre Ioanina este spectaculos treceti prin extraordinar de multe tunele.
Aveti de platit pe parcurs 4 taxe de autostrada si mai era un punct de taxare in constructie.
Primul este dupa Salonic 2,4 euro apoi prima zona de tuneluri 2 euro, a doua zona de tuneluri 2 euro si pasajul subacvatic spre insula 3 euro.

Cazarea:
Vila Ioli - http://www.villa-ioli.gr/" onclick="window.open(this.href);return false; recomand cu caldura tuturor , Kostas este o gazda excelenta.
Pe booking pretul este de 80 euro camera pe noapte l-am contactat si am obtinut 35 euro pretul.
Am luat cei drept 5 camere.

Plaje:
Va recomand sa cumparati un ghid cu harta si plajele de la orice magazin din centrul orasului Lefkas. 2.5 euro
Plajele pe partea vestica sunt cele mai cunoscute, Porto Katsiki, Kathisma, Milos, Egremni etc
Pe partea estica sunt putine si nu prea amenajate.
In Sud : Agiofili, Vasiliki, Sivota, Mikros Gialos(care o gasiti cu denumirea Poros Beach).
Plajele din vest daca ai noroc le prinzi clare dimineata, apoi incep vanturile si valurile si devin foarte tulburi.
Aici o sa descoperiti celebrul "Electric Blue" al apei specific insulelor Ionice(Zakynthos , Kefalonia etc)
Pentru cei impatimiti ca mine de snorkel recomand: Pefkoulia,Aghio Ioannis Porto Katsiki(dimineata cand este apa limpede), Aghio Nikitas, Aghiofili, Mikros Gialos.
La Aghio Nikitas va recomand sa inotati in partea stanga a plajei pana la capatul stancilor unde veti gasi o pestera prin care daca treceti ajungeti pe o plaja pustie.

Mancarea:
In Lefkada sunt portiile mici de mancare comparativ cu Thasos, exceptand giroseria DALTON din Lefkas.
Sa aveti grija cu nota de plata,nu am mai patit pana acum in Grecia, si merg de ani buni , au tendinta sa o umfle. Trec totul in greaca si daca nu va faceti calculul bine aveti surprize.
EX: Berea la halba mica acelasi pret cu berea la halba mare.
Un giros pita este cam 2-3 euro un giros la farfurie 7-9 euro, caracatita la gratar 10 euro, musaca 7 euro , berea Mythos la supermarket 0,78 euro.
Aveti un Lidl, Carrefour Marianopolis si vis-a-vis un AB City care am vazut ca vinde produse Mega Image.
La Lidl veti gasi cele mai ieftine preturi.
Coordonate Lidl N38.8158605 E20.7120744.
Coordonate Carrefour Marianopolis N38.8252752 E20.7112581.

Daca nu aveti rau de mare sa luati croaziera cu vaporasul. Costa cam 20 euro dar puteti sa obtineti intre 15-18 euro.
Sunt trei vapoare Nidri Star 1 , Makedonia Palace si inca unul rosu).
Nidri Star 1 face turul complet restul mai sar peste intinerar.
Va plimba la plajele Egremni si Porto Katshiki. In Egremni vaporul va lasa pe plaja si el se inteparteaza in larg timp de o ora.
Eu am preferat sa raman pe vapor si sa sar de pe puntea 3 a vasului.
Apoi urmeaza Kefalonia cu portul Fiscardo. Aici sa nu va repeziti la prima taverna deoarce sunt destul de scumpe, cautati ca gasiti o giroserie.
Apoi va duce in Ithaca unde faceti o baie pe o plaja mica(acolo am vazut steaua de mare).
Urmeaza vizitarea unei pesteri de unde se ascundeau grecii si ii atacau pe nemti in cel de-al doilea razboi mondial.
La sfarsit turul insulei lui Aristotel Onasis si o baie pe una din plajele insulei.
Sa va luati la voi apa, bere si ceva mancare. Apa la 0,5 litri pe vas costa 0,5 euro.

Drumul de intoarcere:
Am plecat pe la ora 8.30 de pe insula, in Salonic am oprit in Carrefour-ul de langa centura pentru ulei si Mythos si am ajuns la 00.30 in Bucuresti
Acesta se gaseste in Cartierul Efkarpia. Cand drumul va spune sa va duceti spre Kulata continuati inainte si la prima Iesire aveti in dreapta Carrefour-ul.

Poze:

Porto Katsiki
Imagine

Aghio Nikitas(in partea stanga cum v-am zis sunt stancile cu pestera din apa catre plaja)
Imagine

Giroseria Dalton din Lefkas
Imagine Imagine


Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine
CITROEN C4 1.6 16V SX VTR

Avatar utilizator
danmanea
Mesaje:191
Membru din:Vin Mar 18, 2011 10:21 am
Numar Inmatriculare:B-37-JXR
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de danmanea » Joi Feb 21, 2013 12:26 pm

Salut,
In vara merg in Halkidiki.
Si bineinteles caut un drum OK, in special prin Bulgaria.
L-am intrebat pe colegul horas care m-a ajutat si ii multumesc, dar as mai dori niste sfaturi/pareri de la colegi care au mai fost, poate chiar de crind.

Google imi da mai multe variante dintre care una mi s-a parut OK:

http://goo.gl/maps/eX0WS - de 706Km, cu vama la Zlatograd. Pe acest drum, dupa Haskovo, ies de pe E85. E bun drumul ala? Presupun ca e un fel de DN sau DJ.

Exista insa si varianta cu vama la Svilengrad, http://goo.gl/maps/FmEFc - dar de 835Km. Desi este cu 130 Km mai lung ca celalalt, Google zice ca se fac cu 15min mai mult. Merg insa pe el numai pe E85 la Bulgari si la Greci intru pe Autostrada A2

Si acum urmeaza intrebarile

1. Care dintre cele 2 ar fi cel mai OK, in special dpdv stare drum, limitari etc?. Daca aveti o alta propunere testata.. e binevenita.
2. Cel mai rapid ca timp e un traseu prin Sofia: http://goo.gl/maps/k8WhC. Merita?
3. Exista taxe, vigneta etc la greci?
4. Eu plec pe 1 Iulie pe la 3-3:30 ca sa prind cit de cit ceva noapte la bulgari. Daca mai este cineva care merge in aceeasi directie, cred ca e binvenita o companie.

Mersi mult tuturor
C4 2011 Albastru Bourrasque (cind e curat), 1.6i 120cp

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de commandorsteel » Joi Feb 21, 2013 10:42 pm

eu zic sa alegi traseul asta: https://maps.google.ro/maps?saddr=Bucur ... ls&t=m&z=7, adica sa o iei prin sofia si sa iesi din bulgaria pe la kulata-promachonas.
este cel mai ok drum si rapid, tinand cont ca ai autostradazi prin munti cu tunele...
traseele date de tine sunt cam ocolite si mergi mult prin munti pe serpentine. e drept ca drumul este mai frumos, mai ales vara prin stara zagora, dar o sa te saturi de serpentine...
si... nu-ti trebuie sa pleci la ora 3,30 dimineata din bucuresti, decat daca vrei sa ajungi devreme la destinatie.
bulgaria o faci cam in 7h, cu opriri si alte cele, iar in grecia mergi ca uns, ca nu stau militienii la panda dupa spaga :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Lefkada - Grecia

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Feb 24, 2013 6:46 pm

recomand si eu acelasi traseu ca la Commandoru
am mers de trei ori pe el
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”