Timisoara - Kos (via Bodrum)

Calatorii auto si nu numai, locuri vizitate, locuri recomandate, etc...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:
Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Mar Iun 19, 2012 10:44 pm

in iulie o sa mergem in concediu in insula Kos. Sunt doua variante de ajuns cu c4: via Pireu sau via Bodrum. Via Pireu nu prea ne pica bine ca oricum o invartim tot sunt 2 nopti pierdute pe drum.

Intrebarea pentru colegi ar fi daca cineva a fost in Kos prin Bodrum?
Ma intereseaza ferry cum merge? pe goagle am gasit ca cica doar un ferry ar fi dimineta si cam atat (si ala cam mic) dar parca nu-mi vine sa cred ca sunt doar 45 minute de mers cu ferry.

LE. acum ma vazut ca ar mai fi unu si din Turgutreis. Totusi mi se pare putin doar 2 ferry pe zi.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Vin Iul 27, 2012 10:49 pm

ok, revin cu cateva detalii.
Drumul in total a fost de un pic peste 3000 km. De fapt cam 1200 km Tm-Pireu + 1200 Pireu-Tm + vreo 600 pe Kos. Transferul cu ferry Pireu-Kos cam de ~ 11 ore, 105 euro masina + 200 euro cabina (80 euro adult, 41 euro copil). Se pot lua insa si bilete mult mai ieftine, cam 20 euro de adult, pe "airseats", foarte ok si varianta asta, se poate dormii pe canapele, fotolii etc. Cum noi n-am fost niciodata cu un vapor atat de mare ne-am rasfatat un pic. am atasat poze si cu ferry, capacitate de 1900 persoane si ~ 900 masini!, pe 10 etaje! Dotat cu de toate, inclusiv piscina si preturi in restaurante la fel ca pe uscat.
Insula Kos e frumoasa dar nu are nimic deosebit, dpdv al naturii. Nici uscacioasa dar nici prea verde. Foarte multe plaje intinse de nisip, multe plaje accesibile stancoase, cee stancoase foarte faine daca ai ochelari si tub pentru ca sunt pline de pesti de toate dimensiunile si culorile.
Cel mai mult ne-a placut plaja Camel si plaja Tigaki (poze atasate) unde era si hotelul nostru. Hotelul, Tigaki beach, foarte fain pentru pretul platit, 2 piscine mari, 2 piscine mici, jacuzzi, biliard, tenis, camere imense, curatenie si schimbat asternuturi/prosoape zilnic, etc. Destul de pitoresti sunt si satele de munte, daca vreti suveniruri si chestii locale aici preturile sunt mult mai mici decat pe litoral.
Ferry pana la Bodrum si inapoi costa cam 16 euro de adult si 8 euro pentru copil, durumul dureaza cam 18 minute cu racheta si 45 minute cu vaporas normal.
Ca idee, un chebab/souvlachi/ghiros costa cam 2-3 euro impachetat sau cam 5-6 euro la farfurie (mai mare), peste cam 8 euro, salata greceasca cam 5 euro, etc. Peste tot e foarte curat, foarte amabili. Daca se merge cu avionul sunt multe firme de inchiriere masini dar "la moda" erau buggy de offroad, cam 25-30 euro/zi sau scutere intre 10 - 15 euro/zi.
Orasul Kos e foarte frumos, cosmopolit, majoritatea siturilor de vizitat sunt acolo.
Evident, ca peste tot in Grecia, nu exista inghesuiala nici pe plaje nici in mare, plajele sunt foarte curate. Costul a doua sezloance + umbrela e intre 4 si 7 euro dar evident ca se poate sta gratis, pe nisip cu rogojina/umbrela ta. Drumurile pe insula sunt foarte bune. De asemenea sunt si multe plaje de nisip salbatice, foarte pitoresti.
Exista si doua izvoare termale sulfuroase foarte fierbinti care izvorasc direct in mare, la mal, foarte faine (am atasat o poza)

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Per ansamblu, desi nu ofera nimic spectaculos (poate doar shoping in Bodrum) e o locatie pitoreasca, linistita, cu clima placuta pentru ca adie tot timpul vantul disnpre mare. Pentru mine a fost foarte relaxant. Singurul minus intalnit a fost ca nu se poate platii cu cardul mai niciunde, trebuie sa ai cash. Surprinzator a fost ca orice am platit am primit bon! de la masina volanta de inchetata la restaurant.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de Mr_kokaa » Sâm Iul 28, 2012 1:13 pm

ai facut Romania Grecia din prima ?
cum s-a comportat masinutza ?
nu a plans pe ferryboat ?

thanks for pics!
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vladut_v
Mesaje:711
Membru din:Mar Feb 27, 2007 5:33 pm
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de vladut_v » Sâm Iul 28, 2012 10:59 pm

ingfrancisc scrie:Ferry pana la Bodrum si inapoi costa cam 16 euro de adult si 8 euro pentru copil, durumul dureaza cam 18 minute cu racheta si 45 minute cu vaporas normal.
Fain cu C4-le pe insula aproape de orient :)

Apropo de Bodrum, cum se intra in oras ? Se face vamuire, pasapoarte, etc ? E deja teritoriu turcesc, in afara UE, noroc ca macar s-a scos viza de Turcia pentru romani. Exista cumva si acord de intrare pe baza buletinului ? Dar de platit, se accepta euro ?
C4 1.6i 16V Berlina

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iul 29, 2012 12:24 pm

da, TM - Atena (direct in portul Pireu) din prima. Am plecat din Timisoara pe la 8, 8 si un pic dimineata si inainte de 10 seara eram la hotel, cazati, spalati si cu salata greceasca in fata. ::P
Drumul prin Serbia/Macedonia/Grecia e farte confortabil, un pic peste 1200 km, cam 800 pe autostrada dar si restul pe sosele impecabile si fara trafic serios.
Noi am stat o noapte in Pireu ca nu stiam cum e pe un ferry asa mare, daca se poate dormi, manca etc. ... insa a fost o greseala. Daca plecam din tm pe la 5 dimineata la 7.30 seara urcam direct pe ferry si a doua zi dimineata eram pe Kos, fresh.
@ Mr_kokaa, nu stiu daca a plans pe ferry :D ca dupa ce o parchezi usile de acces se blocheaza si nu se mai deschid pana la destinatie.
@vladut_v, noi nu am fost in Bodrum. Pe mine ma atragea cetatea dar nu am insistat sa mergem ca sigur ma tragea nevastamea prin piete (si urasc shopingu', dupa 15 minute in mall ma apuca toti dracii, d'apai la 40+ grade :evil: ) iar ea nu a insistat sa mergem ca la meteo pe BBC arata ca sunt ~40 grade ! in Bodrum. Am vorbit cu fetele din hotel si cica asa e, diferenta de temperatura dintre insula Kos si Bodrum e de vreo 5 - 7 grade vara!! desi sunt doar 4 km pe mare intre ele. Tot fetele de la hotel ne-au spus ca daca vrem sa mergem am iesii mai bine in Bodrum daca schimbam la banca euro in dolari si sa platim acolo cu dolari.

Ce am uitat sa spun e ca pe Kos masinile politiei sun C4 coupe (am vazut 3) toate albe cu o dunga albastra laterala si girofaruri slim tot albastre. Aratau foarte foarte bine. Si in Pireu am vazut una la fel.

Si inca ceva, as ruga un administrator sa stearga "(via Bodrum)" din titlu, initial topicul a fost pentru o intrebare dar aum nu mai e corect reenirea fiind tot prin Pireu.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Iul 29, 2012 1:39 pm

sa inteleg ca ati trecut prin defileul Caransebes , vama la Calafat, apoi spre Belgrad, Skopje si de aici cca 800km spre Atena prin Larissa , Lamia pe coasta?
oricum ai scos 14 ore, condus bine.
Eu am traseu obligatoriu prin Bulgaria la plecarea din Bucuresti spre Atena. Scot redus la consum dar nu ies la media orara : fac cca 14 ore juma pina in Atena.
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iul 29, 2012 3:46 pm

pai e cam aceeasi distanta TM - Atena sau Bucuresti - Atena, un pic peste 1200 km.
Prin Caransebes/Calafat nu au ce cauta cei din vest ... iesirea din tara e pe la Moravita. Drumul tipic e Timisoara - Moravita - Smederevo cam 150 km dupa care se intra pe autostrada. De pe autostrada e direct Salonic apoi cum ai spus tu Larisa/Lamia pe costa. Foarte lejer drumul, media cu tot cu pauze de masa/cafea/relaxare cred ca trece de 100, dar din pacate m-am uitat pe consum doar cand m-am intors si erau vreo 600 km de insula cu viteze reduse.
Am mai fost in Atena, vreo doua revelioane la rand si cam tot in 12 - 14 ore de mers lejer am iesit. O data am facut ~ 16 ore dar am avut ghinion cu caru' ca am prins schimb de ture in 2 vame, RO-SR si MK-GR si am stat ca prostii in vame.
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
Mr_kokaa
Maniac
Mesaje:3491
Membru din:Lun Ian 14, 2008 9:45 am
Numar Inmatriculare:TSE
Localitate:Bucuresti - Ctza
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de Mr_kokaa » Dum Iul 29, 2012 4:20 pm

by the way : trecerile la granitele enumerate de voi se face cu pasaport sau CI ?
am avut si noi variante sa trecem din BG spre Skopje dar am inteles ca la FYR Macedonia nu se poate trece fara pasapoarte. Asa-i ?
viewtopic.php?f=80&t=2102&start=0&st=0& ... foto+video" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iul 29, 2012 5:13 pm

da, in Serbia se trece cu CI dar in Macedonia nu, e obligatoriu pasaport, Pentru noi nu e o problema pentru ca fetita are 8 ani si oricum doar cu pasaport poate iesi din Romania, mie oricum imi trebuie si atunci are si nevastamea :)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de vlad » Dum Iul 29, 2012 8:21 pm

Va contrazic. De citiva ani Macedonia accepta tranzitul romanilor pe teritoriul ei doar cu CI. Nu vb din auzite pt ca doar ce am tranzitat acea tara pe traseul zis de Francisc si nu am pasaport deloc.
Si in Lefkada am vazut C4 de politie. Frumoase rau dar erau berline.

Sent from my LG-P690 using Tapatalk
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ingfrancisc
Mesaje:917
Membru din:Sâm Mar 28, 2009 11:37 am
Marca si model masina:C4 Picasso, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:TM04DVF
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Timisoara - Kos (via Bodrum)

Mesaj de ingfrancisc » Dum Iul 29, 2012 8:48 pm

ok :)
prima oara cand am trecut prin Macedonia (sunt ceva ani) trebuia ... mi-a ramas in cap ca trebuie :)
C4 Picasso, 1.6 HDI 109 CP
C3 Picasso, 1.6 HDI 92 CP

Scrie răspuns

Înapoi la “Calatorii (Auto), vacante, etc”