tremor la viteza mica

Totul despre C4 Picasso
ccc78
Mesaje:19
Membru din:Lun Mai 02, 2011 4:30 pm
tremor la viteza mica

Mesaj de ccc78 » Lun Mai 02, 2011 7:04 pm

Buna, am un C4 Grand Picasoo, 2.0 HDI, cutie automata, 115.000 km si am o problema. De 2 zile la plecarea de pe loc, in viteza intai sau marsalier, se simte un tremor, ca si cum ar fi inecata, daca prinde viteza (de la viteza 2 in sus) nu se mai simte nimic. Daca incerc sa conduc mai sportiv, sa apas brusc acceleratia nu apare fenomenul. Ma gandeam sa nu fie volanta dar atunci ar trebui sa tremure la relanti si sa se auda un scartiit, ceea ce la mine nu apare. Ce sa fie?.Multumesc.

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de mugurel » Lun Mai 02, 2011 7:11 pm

buna,
Incearca sa ne dai mai multe date. Locatie, an, nr de la pantofi :)
Incearca la inceput o initializare a sensodrive-ului si mai vb.
DS3 1,6HDi 92CP

ccc78
Mesaje:19
Membru din:Lun Mai 02, 2011 4:30 pm

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de ccc78 » Lun Mai 02, 2011 7:30 pm

Masina este un C4 Grand Picasso, dec 2007, 2.0 HDI, 138 CP, cutie automata, 6 viteze, cumparata second hand, din Olanda, la inceputul anului, km actuali 116.000 km.
Stiam inca de cand am cumparat-o ca o mare problema este volanta care va pica odata.
Fenomenul a aparut de saptamana trecuta, doar la viteze mici, nu dispare dupa ce se incalzeste motorul, nu tremura la relanti, nu se aude niuci un zgomot ciudat. Doar tremura si da senzatia ca se ineaca la viteza 1 spre 2. Nu am ambreiaj ca sa apas ca sa vad daca este vreo diferenta sau sunet ciudat la relanti.

Avatar utilizator
mugurel
Mesaje:780
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:DS3, DS4 Crossback, DS5 160HDi BVA.

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de mugurel » Lun Mai 02, 2011 7:40 pm

am inteles.
Incearca sa ne dai si o locatie...
Nu se ineaca de fapt. Ambreiaj ai ca la o cutie manuala, doar ca este pilotata debreierea si selectarea.
Revin cu opinia mea: incearca la un service citroen sa ii faci o initializare a sistemului. Minunile pot fi mai mari decat gandurile negre aruncate asupra unei volante. E de cateva ori mai ieftin si nu se poate intampla nimic.
Daca ai peste 200000 km, e posibil sa fie ambreiajul
DS3 1,6HDi 92CP

ccc78
Mesaje:19
Membru din:Lun Mai 02, 2011 4:30 pm

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de ccc78 » Lun Mai 02, 2011 7:59 pm

Sunt din Resita, imi va fi destul de greu sa ajung la un service Citroen in cursul saptamanii, cel mai aproape este in Timisoara. Daca este de vina volanta si voi continua sa merg cu masina exista riscul sa distrug si cutia cread, desi cam sumbra situatia.

danf
Mesaje:10
Membru din:Joi Oct 09, 2008 11:26 pm
Numar Inmatriculare:B88GLZ

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de danf » Mar Mai 10, 2011 2:29 pm

Salut,
si eu am exact aceeasi problema - tremurat la jumatatea treptei 1. am fost la service ATS si deocamdata mi-au gasit rezervorul de ului de la cutie fisurat. dupa ce il schimba vad si de unde e problema cu tremuratul. revin...
eu tot 2.0Hdi 2007 cutie ESG, dar 48000 KM.

Avatar utilizator
alky
Mesaje:48
Membru din:Vin Apr 30, 2010 11:58 am
Marca si model masina:C4 B7 2.0HDI 150Bhp Exclusive
Numar Inmatriculare:AF11RFO
Localitate:timisoara
Contact:

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de alky » Mie Mai 18, 2011 2:56 pm

aceeasi problema ....2.0 hdi pilotata....doar ca face asa pana se incalzeste motorul...
mentionez ca am 215000 si al 185000 a fost schimbata volanda si ambreiajul.

ccc78
Mesaje:19
Membru din:Lun Mai 02, 2011 4:30 pm

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de ccc78 » Sâm Mai 21, 2011 1:29 pm

Am fost la un mecanic si diagnosticul ar fi rupt suport motor dreapta. Piesa se aduce numai pe produs original Citroen, pret 580 RON, se potriveste si de la Peugeot 520 RON. Am dat comanda de pieSa, trebuie sa vina saptamna viitoare, dupa ce o montez voi reveni cu impresii.

cucaaa
Mesaje:9
Membru din:Dum Noi 06, 2011 8:16 am
Localitate:Timisoara

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de cucaaa » Dum Noi 06, 2011 5:47 pm

Va salut domnilor. E primul meu post aici, ma bucur sa va gasesc.

De aproape un an de zile sunt mandrul posesor al unui C4 Picasso, 7 locuri, 1.6 HDI, cutie pilotata. Masina a fost adusa din Franta, fabricatie 2007, 133000 km, cu full istoric service si fara probleme in garantie din cate am vazut in acte si verificat la reprezentanta.

Dar sa trecem si on topic.. Din pacate, de aproximativ o luna, am sesizat si eu acelasi tremor la viteza mica, undeva la 1000rpm, in treapta I. Ciudat e ca se manifesta relativ aleator, cateodata doar cand e motorul rece, cateodata si/si, cateodata deloc.

Tot din pacate, baietii de la Eveman din TM nu m-au convins ca ar fi mari profesionisti, ci ca mai mult ar bajbai. Vad ca problema ar fi relativ comuna, insa nu m-am convins care de fapt e remediul, vad aici cel putin 2 rezolvari: supot dreapta motor si fisura baie ulei la cutie. Mai aveti ceva vesti, avand in vedere ca a trecut ceva vreme de la ultimul post?

Stima!
Citroen C4 Grand Picasso, 1.6HDI, 110CP, cutie pilotata
Imagine

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de commandorsteel » Dum Noi 06, 2011 9:15 pm

ai incercat si o initializare? asa cum a sugerat mai sus mugurel?
de pe unde esti?
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

cucaaa
Mesaje:9
Membru din:Dum Noi 06, 2011 8:16 am
Localitate:Timisoara

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de cucaaa » Lun Noi 07, 2011 9:21 am

Sunt din Timisoara.

Dar asa cum spuneam, amicii de la Eveman (singura reprezentanta Citroen in Timisoara) nu mi-au facut pana acum o impresie prea buna. Fiecare vizita la ei in service era urmata de o inca o vizita de corectare a problemei.

O sa merg in decembrie sa fac revizia si tot atunci o sa le zic si de problema si de initializare.
Sau pot sa fac singur acea initializare (scos borna de la baterie?!) ?
Citroen C4 Grand Picasso, 1.6HDI, 110CP, cutie pilotata
Imagine

joeadrianblack
Mesaje:912
Membru din:Vin Mai 22, 2009 5:58 pm
Localitate:Bucuresti

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de joeadrianblack » Lun Noi 07, 2011 9:43 am

Eu n-as face revizia in Decembrie... nu este tocmai luna recomandata pt asa ceva... Pe de alta parte este un coleg de forum care umbla in Ungaria la revizii si alte chestii... tocmai din cauza reprezentantului Citroen de care vb.

cucaaa
Mesaje:9
Membru din:Dum Noi 06, 2011 8:16 am
Localitate:Timisoara

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de cucaaa » Lun Noi 07, 2011 10:33 am

In decembrie fac 12 luni de cand am facut ultima revizie. Iar ultima revizie am facut-o in decembrie pentru ca tocmai ce cumparasem masina si era cu revizia depasita binisor.

Asa ca nu cred ca am de ales cu revizia pentru decembrie. Cel mult sa o prelungesc pana in ianuarie.

Daca are cineva experienta cu service-ul Citroen din Szeged, il rog sa-mi comunice si mie.

Pana una alta, revenind on-topic, sper sa nu se agraveze problema cu tremorul intr-o luna/doua.
Citroen C4 Grand Picasso, 1.6HDI, 110CP, cutie pilotata
Imagine

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de vlad » Lun Noi 07, 2011 4:03 pm

Era un coleg de pe forum tot din Timisoara si tot cu Picasso cu cutie ca a ta si el parca a mers prin Szeget, dar din pacate el s-a mutat in Anglia. Incearca sa il contactezi pe mesaj privat (PM). Userul lui e Dieto.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

ccc78
Mesaje:19
Membru din:Lun Mai 02, 2011 4:30 pm

Re: tremor la viteza mica

Mesaj de ccc78 » Dum Dec 04, 2011 8:44 pm

Am schimbat suportul de motor la vremea respectiva si totul a fost ok. Intre timp am mai făcut aproximativ 5000 km si problema a reaparut, nu asa de puternic dar se simte. Am fost la același mecanic care mi-a spus ca suportul a cedat(piesa originala Citroen). Nu știu ce sa fac, sa-l cred pe mecanic sau sa mă gândesc ca ar putea fi si altceva si sa mă duc la alta parte.

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”