probleme suspensie pneumatica spate

Totul despre C4 Picasso
Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:
Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Mar Feb 26, 2013 10:43 pm

A trecut 1 luna si jumatate. Perna se comporta la fel de bine.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
alky
Mesaje:48
Membru din:Vin Apr 30, 2010 11:58 am
Marca si model masina:C4 B7 2.0HDI 150Bhp Exclusive
Numar Inmatriculare:AF11RFO
Localitate:timisoara
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de alky » Joi Oct 10, 2013 11:45 am

desi imi place suspensia spate mie de cand am masina imi tot umfla compresprulk apropae de fiecare data cand intru in masina , nu stiu daca este normal, suspensia nu se lasa sau doar foarte putin. Dar ca sa fiu sigur le-am schimbat pe amandoua cu piesele updatate si mai ieftine desi la reprezentanta vroiau sa imi bage pe gat pernele cu codul vechi. Codul nou este 5102GN si au costat 80 lire bucata plus 20 lire montatul la bade John in atelier ca la reprezentanta sunt cu capul taota distractia 180 lire. Cele vechi cand le-am vazut m-am mirat ca mai tineau aer in ele zici ca erau svaitzer. Toate bune si ok dar compresorul tot le regleaza in continu. e oare normal sau am o scurgere de aer. anyway chiar nu sunt curios sa schimb compresorul ca am auzit ca e "ieftin" :).
Varianta cu schimbatul pe arcuri si telescoape se poarta aici, am auzit pe multi care au facut conversia, nu e chiar asa greu, dar care e ideea? in acellasi rand de idei ii scot si doua roti sa fie doar in doua roti masina ca da de se strica . :)

Avatar utilizator
mielu'
Mesaje:210
Membru din:Sâm Feb 11, 2012 1:04 am
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
Numar Inmatriculare:AG-94-MEL
Localitate:Pitesti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de mielu' » Dum Mar 09, 2014 6:13 pm

Este perfect normal. Si a mea face la fel. Este si logic de ce face. Rolul acestei suspensii este de a compensa greutatea. In momentul cand intri in masina senzorul de nivel de pe puntea fata/spate simte greutatea ta si ridica puntea spate pana la nivelul la care trebuie. Eu si daca bag copilul simte si are decat 22 kg. Cand cobori din masina si inchizi usa ea coboara. Cu cat bagi mai multa greutate, de exemplu 3 oameni in spate plus bagaje cand veti inchide usile se va ridica la maxim de spate. Cand veti cobora din masina si inchideti usile va cobora automat.
CITROEN C4 Grand Picasso EXCLUSIVE 1.6 HDi / 2010

PEUGEOT 306 XR 1.4i / 1996

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de commandorsteel » Dum Mar 09, 2014 6:40 pm

alky scrie: Varianta cu schimbatul pe arcuri si telescoape se poarta aici, am auzit pe multi care au facut conversia, nu e chiar asa greu, dar care e ideea? in acellasi rand de idei ii scot si doua roti sa fie doar in doua roti masina ca da de se strica . :)
Ca sa treci pe arcuri, trebuie sa schimbi toata puntea spate #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

yuly4you
Mesaje:2
Membru din:Dum Mai 15, 2016 10:08 am
Marca si model masina:Citroen Grand C4 Picasso 2007 Exclusive

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de yuly4you » Dum Mai 15, 2016 10:15 am

mielu' scrie:Revin. Ieri am dat comanda de acest produs asa zis minune si astazi mi-a venit. L-am comandat la UNIX pentru ca ei sunt singuri in Pitesti care aduc asa ceva. L-am comandat in varianta de 237 ml aceasta fiind cea mai mica cantitate care poate sa vina dar pentru o perna este destul. Dupa 237 ml urmeaza de 500 ml, de 1L, de 2L, de 5L. Pe recipient scrie Made in USA. Ar trebui sa fie ok.
Am dat 50 lei pe el insa am gasit pe net si la 30 lei dar ajungeam tot acolo cu curieratul.
Maine dupaamiaza am rezervat un elevator. Voi da perna jos, o umflu la compresor, o bag intr-o galeata cu apa sa vad pe unde rasufla si apoi bag maclavaisu. Se pare ca perna din stanga e cu probleme. Masina o gasesc lasata la maxim pe stanga iar pe dreapta nu coboara la maxim ; e putin mai sus.
Imagine
Salut,

Am aceeasi problema si vreau sa incerc solutia asta. La mine masina se lasa daca o las o zi doua, dar nu de tot ... Poti sa imi spui (daca iti mai aduci aminte) ce tip de solutie era, si in ce ambalaj . Am intrat pe site-ul celor de la SLIME si am gasit 3 tipuri . Era cumva cel din link?
http://www.slime.com/us/products/auto/s ... ealant.php" onclick="window.open(this.href);return false;

Multumesc anticipat pentru raspuns!!!

yuly4you
Mesaje:2
Membru din:Dum Mai 15, 2016 10:08 am
Marca si model masina:Citroen Grand C4 Picasso 2007 Exclusive

Re: probleme suspensie pneumatica spate

Mesaj de yuly4you » Lun Mai 16, 2016 7:19 pm

Am gasit pe okazii asta:
http://www.okazii.ro/intretinere-auto/a ... a175139004" onclick="window.open(this.href);return false;
Este ceea ce trebuie?

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”