Sigurante lumini de drum

Totul despre C4 Picasso
Scrie răspuns
titisor
Mesaje:2
Membru din:Lun Sep 03, 2018 4:28 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Picasso 1.6 e HDI
Sigurante lumini de drum

Mesaj de titisor » Lun Sep 03, 2018 4:34 pm

Salut,
Am un C4 Picasso 2014 si nu-mi mai merge farul stanga. Am inversat becurile intre ele, l-am luat pe cel din stanga si l-am pus in dreapta si invers si am vazut ca becul este bun, problema ramane siguranta, siguranta pe care n-am reusit sa o gasesc.
In cartea tehnica am gasit sigurantele F18 si F19 ca fiind cele ale luminilor de drum, dar nu am reusit sa le identific in panoul masinii.
Daca imi poate explica cineva unde gasesc sigurantele mi-ar fi de mare ajutor.
Multumesc.

Avatar utilizator
stevey
Mesaje:781
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 9:44 pm
Marca si model masina:C4 1.6i BLACK
Localitate:Iasi/Bucuresti
Contact:

Re: Sigurante lumini de drum

Mesaj de stevey » Mie Sep 05, 2018 9:25 am

Pai, becurile se mai ard... :) dar uneori daca ii aplici un soc mai merg un pic, asta probabil ai patit schimbandu-le pozitia. Schimba-le. Daca ar fi fost de la siguranta nu ar mai fi mers pe nici un far, nu ai siguranta pt fiecare far. Daca tot vrei sa te joci la sigurante F1, F2, F3 etc e numarul slotului in care intra siguranta. Pe siguranta este trecut amperajul. In manual vezi exact nr slotului si amperajul.

titisor
Mesaje:2
Membru din:Lun Sep 03, 2018 4:28 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Picasso 1.6 e HDI

Re: Sigurante lumini de drum

Mesaj de titisor » Joi Sep 06, 2018 1:37 am

In cartea masinii scrie clar ca sunt sigurante diferite pentru fiecare far (F18 dreapta, F19 stanga), dar nu am reusit sa le identific in panoul de sigurante pentru ca nu e foarte explicit in carte (nu arata in nicio poza unde sunt sigurantele pe care le caut eu).

jonaradu
Mesaje:34
Membru din:Joi Sep 22, 2016 1:59 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso, 1.6 HDI 2007

Re: Sigurante lumini de drum

Mesaj de jonaradu » Mie Noi 28, 2018 12:12 am

Aceeasi problema am si eu pe un C4 Grand Picasso. Nu imi merge faza scurta pe stanga si becurile si bune/cumparate de noi. Am incercat sa verific sigurantele pentru ca la fel am vazut si eu in carte ca exista sigurante pentru fiecare far dar nu gasesc sigurantele alea absolut deloc...

Ai rezolvat ceva?
Citroen C4 Grand Picasso Exclusive, 1.6 HDI, 2007.
“I am the way and the truth and the life. No one comes to the Father except through me." John 14:6

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”