zgomot la cutia de viteze

Totul despre C4 Picasso
Scrie răspuns
adrianlyn84
Mesaje:3
Membru din:Mar Oct 25, 2022 9:03 am
Marca si model masina:Citroen C4 picasso 1.6 HDi
zgomot la cutia de viteze

Mesaj de adrianlyn84 » Mar Oct 25, 2022 9:21 am

Va salut cu respect și bine v am găsit!! în calitate de proaspăt proprietar de c4 picasso 1.6 hdi/ cutie robotizata, întâmpin deja o mare neplăcere. De la achiziția acestei masini am putut constata un zgomot ft ciudat la transmisie, zgomot care l am pus pe baza rulmentului de presiune, deoarece la o ușoare accelerare dispărea. După schimbarea rulmentului de presiune(nou,chiar de 2 ori, primul venind cu defect) a plăcii, discului, ambelor uleiuri(hidraulic și cel din cutie)+ calibrare sau cum s o numii,constat cu neplăcere ca situația nu s a îmbunătățit cu nimic. zgomotul se păstrează și se acutizează în treptele 2,3,4 și mai ales la decelerare se aude ca și cum ar agăța ceva, un vâjâit( cu excepția acestui zgomot, chiar ma pot declara incantat la cum schimba și cum trage). Îmi este tare dragă mașina, am luat o pt familie, și n as vrea sa începem relația cu stângul. Dacă ma poate ajuta cineva, v as fi profund recunoscător. Multumesc frumos tuturor!!!

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de Norishor » Mar Oct 25, 2022 9:28 am

Salutare si bine ai venit!
Mecanicul la care ai apelat, a verificat cumva si jocul in planetare? Eventual rulmentii din fuzete? In treptele 5/6 se simte asa ceva?
Ai comparat zgomotul pe care il auzi cu cel al altei masini?
Cand e vorba de zgomote, lucrurile devin un pic subiective (nu zic ca nu exista), dar poate totusi e un zgomot in limite normale.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

adrianlyn84
Mesaje:3
Membru din:Mar Oct 25, 2022 9:03 am
Marca si model masina:Citroen C4 picasso 1.6 HDi

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de adrianlyn84 » Mar Oct 25, 2022 10:00 am

Te salut cu respect, cu siguranță exista zgomot și chiar unul deranjant, care pur și simplu te scoate din mașină la decelerare și sunt absolut convins ca nu e de rulment, ca și asemănare...ceva gen cum se auzeau cutiile vechilor autobuze...Mai adaug ca am găsit ceva urme de șpan în ulei, însă nu ceva exagerat,iar ca și rezonanță se reduce semnificativ dacă ții pur și simplu piciorul pe accelerație, fără a fi necesară și marirerea vitezei

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de Norishor » Mar Oct 25, 2022 11:47 am

Atunci ar trebui desfacuta cutia, si vazuta starea rulmentilor si a capacului de la treapta 6. 99% ceva pe acolo este.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

adrianlyn84
Mesaje:3
Membru din:Mar Oct 25, 2022 9:03 am
Marca si model masina:Citroen C4 picasso 1.6 HDi

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de adrianlyn84 » Joi Oct 27, 2022 7:59 pm

seara buna! dacă te rog sa mi recomanzi un service ceva în regiunea Olteniei, sau în apropiere ?! mulțumesc !!!

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de Norishor » Vin Oct 28, 2022 5:06 pm

Promotor Ramnicu Valcea - Mugurel Pirscoveanu :hi
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

IulianDulan
Mesaje:1
Membru din:Mie Dec 28, 2022 8:32 am
Marca si model masina:Audi a8

Re: zgomot la cutia de viteze

Mesaj de IulianDulan » Mie Dec 28, 2022 8:50 am

Și dacă nu vă supărați, vă rog să-mi recomandați un service auto în Iași!

Scrie răspuns

Înapoi la “Citroen C4 Picasso”