Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de ECO » Mar Iun 02, 2009 3:36 pm

tot aud aici multe pareri cu privire la stabilitate... pe care nimeni nu o contesta.... si nici eu nu o sa o fac :)

Si pe mine m-a impresionat stabilitatea... cu tot cu "amaraciunea aferenta" troncanelilor de pe spate... si a zgomotului pe care o facea ... lucru la care nu ma asteptam la o masina noua.

Cauciucurile stock sunt intradevar proaste pe umed...si DEZASTRU in conditii de iarna.
Dupa ce am vazut ca la o viteza de 20 km/h daca franezi cu tot cu abs masina inca mai merge 5-10 m ... m-am dus sa imi iau cauciucuri de iarna, mi-am luat niste Goodyear Ultragrip Performance 205/55 si s-a schimbat complet situatia... parca ceilalti pe langa mine mergeau cu incetinitorul... nu exista comparatie intre ele si cele stock.


Am C4 de 2 ani si peste 40 mii si pot sa spun ca masina e foarte ok din punct de vedere al stabilitatii, cauciucurile stok o dau in jos un pic... dar oricum nu am inconstienta sa o duc pana la/peste limita.

Cu privire la ce spunea Mugurel si eu sunt de acord cu faptul ca pneurile stok se schimba mult in timp acum vad ca pierd aderenta mult mai repede atat pe umed cat si pe uscat fata de "la inceput"
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de vlad » Mar Iun 02, 2009 3:43 pm

ECO scrie:Cauciucurile stock sunt intradevar proaste pe umed...si DEZASTRU in conditii de iarna.
Dupa ce am vazut ca la o viteza de 20 km/h daca franezi cu tot cu abs masina inca mai merge 5-10 m ... m-am dus sa imi iau cauciucuri de iarna, mi-am luat niste Goodyear Ultragrip Performance 205/55 si s-a schimbat complet situatia... parca ceilalti pe langa mine mergeau cu incetinitorul... nu exista comparatie intre ele si cele stock.
Inteleg bine ca ce relatezi mai sus s-a intimplat pe zapada, nu ? Sa nu imi zici ca pe uscat mergi 5-10 metri la 20 km/h, indifertent de cauciucuri.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
ECO
Mesaje:167
Membru din:Lun Ian 07, 2008 2:09 pm
Numar Inmatriculare:DB - 26 - ECO
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de ECO » Mar Iun 02, 2009 4:07 pm

vlad scrie:
ECO scrie:Cauciucurile stock sunt intradevar proaste pe umed...si DEZASTRU in conditii de iarna.
Dupa ce am vazut ca la o viteza de 20 km/h daca franezi cu tot cu abs masina inca mai merge 5-10 m ... m-am dus sa imi iau cauciucuri de iarna, mi-am luat niste Goodyear Ultragrip Performance 205/55 si s-a schimbat complet situatia... parca ceilalti pe langa mine mergeau cu incetinitorul... nu exista comparatie intre ele si cele stock.
Inteleg bine ca ce relatezi mai sus s-a intimplat pe zapada, nu ? Sa nu imi zici ca pe uscat mergi 5-10 metri la 20 km/h, indifertent de cauciucuri.
pe ninsoare... da... d'aia m-am dus sa imi iau cauciucuri de iarna :P
Citroen C4 Coupe Black 1.6i 16V - ICE Pack + Optiuni :P - DB-26-ECO
n'are greieri...doar un tzäcänit la volan :D

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de bytzak » Mie Iun 17, 2009 4:04 pm

si eu am avut "ocazia" sa testez stabilitetea mashinii in situatii extreme. mergeam pe bulevard si ma trezesc ca-mi iese in cale,din dreapta cu cedeaza trecerea, un tzaran cu un megane. cand l-am vazut am zis ca am 2 optiuni: ori il lovesc pe ala, ori lovesc stalpul de tramvai. Pot sa zic ca mashinutza asta m-a scos din belea, ca altfel aveam pasagerul din dreapta sigur decedat si cu mine in stare grava. Am trecut prin fatza lui, tragand de volan tare in stanga, apoi trebuind sa trag dreapta ca intram in cei de pe contrasens. Am trecut la cativa centimetrii de mashina si stalpi.
Asta inseamna ca e o mashina excelenta. Si nici n-am ESP.
Imagine
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de vlad » Mie Iun 17, 2009 4:20 pm

Si eu am fost nevoit odata sa fac manevra asta si m-a ajutat atunci. Viteaza era de aproximativ 55 km/h.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Ediz
Mesaje:759
Membru din:Lun Dec 01, 2008 10:59 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i
Mercedes C200 Kompressor
Numar Inmatriculare:Ct 07 WOA / CT 90 ESE
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Ediz » Mie Iun 17, 2009 4:42 pm

ai fost james bond :>
C4
C200K

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de bytzak » Mie Iun 17, 2009 5:58 pm

n-are nici o treaba james bond. asta e bucurestiul. Prea multi tampiti care se urca la volan si nu-i intereseaza de altii. Daca e prost, sa intre in stalpi si sa-i lase pe ceilalti sa-si vada de viatza. :evil:
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

Avatar utilizator
Ediz
Mesaje:759
Membru din:Lun Dec 01, 2008 10:59 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i
Mercedes C200 Kompressor
Numar Inmatriculare:Ct 07 WOA / CT 90 ESE
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Ediz » Mie Iun 17, 2009 9:34 pm

corect . glumeam , sper ca nu te`ai suparat .
C4
C200K

Avatar utilizator
sorigen
Mesaje:515
Membru din:Mar Iul 15, 2008 7:28 am

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de sorigen » Mie Iun 17, 2009 9:56 pm

Noroc ca nu ai ESP ca nu cred ca scapai :(
2008 Citroen C4 VTR 1.6HDi 110cp + (Folii Llumar, Faruri Dectane, Xenon GT HID) aici
http://www.info-service.ro

Avatar utilizator
bytzak
KamiKaze
Mesaje:1709
Membru din:Joi Sep 04, 2008 1:39 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6HDI
Numar Inmatriculare:B-101-DXE
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de bytzak » Joi Iun 18, 2009 6:17 am

Ediz scrie:corect . glumeam , sper ca nu te`ai suparat .
nu m-am suparat pe ce ai zis. eu m-am suparat ca sunt prea multi prosti la volan si cand pleci de acasa e ca o aventura sa ajungi la destinatie intreg.
Si sunt unii, aoleu, nu au treaba cu condusul. PERICOL PUBLIC. d-astia sunt.

Eu zic ca e un " safari " bucurestiul.
C4 Coupe 2006 Enterprise 1.6HDi-92cp; EX
C4 Coupe 2007 SX VTR 1.6HDi-90cp (+30cp + FAP anulat ); EX
Ford Mondeo MK4 2010 2.0Tdci-115cp

krichard
Mesaje:265
Membru din:Mie Mai 21, 2008 5:05 pm

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de krichard » Vin Iul 17, 2009 2:38 pm

nu am avut rabdare sa citesc toate paginile,dar imi spun parerea :
masinutzele noastre,c4 coupe,sunt foarte stabile daca asfaltul este uscat si fara denivelari prea mari ! slabiciuni : denivelari maricele,umiditate,piatra cubica,f putin nisip. asta am constatat eu la masinuta mea ! de exemplu...saptamana trecuta am facut drift la herestrau fara sa vreau la 50-60km.cand mi-au luat "tiganii" permisul,ma jucam cu masinuta pe serpentine(olt) cu 100-120 si nu schita nimic. asa ca daca nu ai parte de "slabiciunile" precizate mai sus,este o masina foarte stabila :D
Intr-o intersectie era o cruce pe care scria.."Aici odihneste cel care a avut PRIORITATE DE DREAPTA
C4 1.6 16V VTR 110 hp
Ford New Mondeo 2.5 220 hp
Mocheta,PVC etc : http://www.kledor.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de vlad » Vin Iul 17, 2009 2:47 pm

krichard crezi ca daca erai cu alta masina din clasa C4-ului cu aceleasi sisteme de siguranta si aceleasi conditii de trafic (aderenta, cauciucuri, viteza, etc) era altul rezultatul ?! Eu zic ca nu. Legile fizicii nu se schimnba. Poate la denivelari altele se comporta altfel, dar in restul situatiilor se intimpla cam la fel cu toate. Deci eu nu zic ca sint slabiciunile C4-ului ci mai degraba slabiciunile fizicii.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Deese » Vin Iul 17, 2009 2:50 pm

Cu ce cauciucuri ?
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

krichard
Mesaje:265
Membru din:Mie Mai 21, 2008 5:05 pm

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de krichard » Vin Iul 17, 2009 3:12 pm

cauciucuri : cele stock
"testul" a fost facut cu ford mondeo,nissan primera,bmw 323 ursuletz,kia c'eed,dacia logan,mercedes c200.in cazurile slabiciunii ,doar loganul a facut mai urat,in rest toate s-au comportat super ok,dar daca ar fii mers cu loganul cum am mers eu cu c4 pe serpentine,ar fii luat'o pe scurtatura..s-ar fii simtit pe autostrada,ar fii mers drept.nu am spus ca este super mega hiper nasoala,doar ca trebuie sa avem mai multa grija in acele zone.mie imi place mult masina,chiar daca fuge curul,imi place sa ma joc cu ea,doar ca o face cateodata cand nu ma astept
Intr-o intersectie era o cruce pe care scria.."Aici odihneste cel care a avut PRIORITATE DE DREAPTA
C4 1.6 16V VTR 110 hp
Ford New Mondeo 2.5 220 hp
Mocheta,PVC etc : http://www.kledor.ro" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de florinc4 » Dum Iul 19, 2009 8:53 pm

Sincer asta cu denivelarile am sesizat-o si eu...imediat cum prinde ceva ( pietricele nisip asfalt juma umed juma uscat etc) tinde sa "fuga" :ok ..cel putin asta am vazut la accelerare....am mers pe acelasi drum facand aceleasi manevre cu un megane (pachet drumuri grele adica o suspensie mai ridicata pt bordurrile noastre ::P )...si nu a avut nici o problema...ambele manevre realizandu-se in treapta a treia pe la 60....dar parca atunci cand intalnesti un drum mai "prost" nu prinde atata aderenta...personal cred ca e de la cauciucuri...cel putin mie asa mi se pare :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”