Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti
Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Mihay » Mar Noi 11, 2008 6:51 pm

am vazut ca ne tot mananca mana pe toti cu off topicul prin alte parti. deci voi ce parere aveti..este sau nu C4 o masina stabila? Dar foarte ff stabila cum zic unii? De ce vi se pare asa? In functie de raspunsuri vom face si un vot ..probabil vor vota mai multi decat vor scrie...

Avatar utilizator
liusca
Mesaje:19
Membru din:Sâm Ian 26, 2008 1:13 pm

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de liusca » Mar Noi 11, 2008 7:04 pm

raspuns.120 in curba cu c4 coupe curba zic eu destul de stransa comportament ireprosabil.specific am condus tot in afara de camioane si trolebuze si autobuze.acuma depinde si de calitatile fiecarui sofer nu putem fii toti la fel .deci fiti cuminti :mrgreen:

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Pixel » Mar Noi 11, 2008 7:18 pm

De acord. Masina mi se pare foarte stabila. Am mai condus, sau am am mai fost si cu alte masini, si mai scumpe si mai ieftine si cam nici una nu statea in curbe ca si c4 coupe. Eu sunt foarte multumit din punctul asta de vedere.
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Mihay » Mar Noi 11, 2008 7:23 pm

eu personal cred ca nu am ajuns sa cunosc limitele masinii si nici pe ale mele. deci eu apreciez aceasta stabilitate undeva la jumatate intre buna si extrordinara cu specificatia daca stii sa reactionezi in cazuri extreme

Avatar utilizator
onacus
Mesaje:660
Membru din:Mie Feb 28, 2007 3:54 pm
Localitate:Bucuresti Militauri
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de onacus » Mar Noi 11, 2008 7:57 pm

Stabila cu niste precizari: Sa nu ai denivelari pe asfalt ca-ti pleaca fundul instantaneu.
Sa nu ai apa pe jos, ca din nou iti pleaca fundul instantaneu daca pui frana in curba.
Cred ca si anvelopele stock au ceva de spus aici, pentru ca sunt foarte slabe.

Pe zapada este groaznic spatele masinii ;).
Honda Civic Sedan ES 1.8 M/T New Red Pearl
Ex C4 Coupe UJ 1.6i Gri Aluminium ...

candymann

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de candymann » Mar Noi 11, 2008 8:19 pm

onacus scrie:Sa nu ai denivelari pe asfalt ca-ti pleaca fundul instantaneu.
pe asa ceva am testat eu si am constatat k spatele coupe-ului fuge mai usor decat al berlinei.

Avatar utilizator
sebi
Mesaje:420
Membru din:Mar Feb 20, 2007 7:01 pm
Localitate:Brasov

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de sebi » Mar Noi 11, 2008 8:45 pm

onacus scrie: Pe zapada este groaznic spatele masinii ;).
as vrea sa te contrazic. cand vine iarna am obiceiul sa ma joc prin parcari mari si goale, si din ce am observat eu fara sa calci putin frana sau sa tragi putin frana de mana nu prea ai sanse "sa mergi cu usa in fata". in conlcuzie mie mi se pare ca subvireaza cand e aderenta scazuta.

daca pe un drum relativ uscat prinzi cu lateralu ceva zapada/pietris/noroi atunci iti fuge spatele, dar daca toate rotile au aderenta aproximativ egala, si nu faci greseala sa calci frana in curba masina subvireaza.

Avatar utilizator
Deese
Omul cu plasticele
Mesaje:6710
Membru din:Joi Aug 02, 2007 12:27 pm
Numar Inmatriculare:B22DSM
Localitate:Bucuresti

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Deese » Mar Noi 11, 2008 9:26 pm

Depinde si de cauciucuri.
Este o masina stabila, totusi nu cea mai stabila din clasa (lipsa suspensiei independente pe spate)
C4 Cactus 2017 Baltic Blue 1.2 puretech 110cv
C4 Hatchback 2007 Noir Obsidien 1.6i 110cv
Sandero Stepway 2017 Rouge de Feu 0,9 TCe 90cv

Avatar utilizator
pgpdesign
Mesaje:142
Membru din:Joi Aug 28, 2008 10:55 am
Numar Inmatriculare:B91XXB
Localitate:Simleu Silvaniei / Cluj Napoca
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de pgpdesign » Mar Noi 11, 2008 9:44 pm

Si mie mi se pare stabila (in comparatie cu ce am mai condus: dacia 1300, Logan 1.6, noul Opel Astra) . Pietre / gheata / altele prin curbe nu am prins si sper sa nici nu prind. Confirm chestia cu denivelarile. Cauciucurile - deocamdata stok.
Paul
C4 1.6 HDI 110 CP, negru cand e curata
My Photo Blog || My Flickr Photostream || My company website || Jucarii si Jocuri

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Bogdan98 » Mar Noi 11, 2008 10:02 pm

Eu unu, n-am calarit j'de mii de modele diferite, dar pana la C4 n-am avut curajul sa iau curbele asa cum le iau cu C4. Inclusiv cu BMW-ul din semnatura, care este extrem de stabil. In concluzie, sunt si votez pentru stabilitatea lui C4. Cu amendamentul denivelarilor, si al zapezii, pe care inca n-am apucat sa merg cu C4
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
silvius
Mesaje:2430
Membru din:Dum Feb 11, 2007 1:25 am
Numar Inmatriculare:B08BBK
Localitate:Bucuresti / Varna
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de silvius » Mar Noi 11, 2008 10:22 pm

eu unul care fac mereu Bulgaria pot spune ca intru in viteza destul de mare si la noi in serpentinele ac de par de pe dn1 si masina se comporta excelent. E adevarat am peste vara toyo proxes care se comporta excelent.Conteaza enorm insa sa si cunosti masina si sa ai idee de cat pot sa ii dai si cum sa te adaptezi la situatii, sa incerci sa casti ochii mari in curbe sa vezi cum pe jos. Evident nu exista soferul perfect sau masina perfecta, prin urmare un condus fara extreme va feste de multe probleme.
Despre michelinurile originale de pe masina: atata timp cat mergi mai mult in oras si nu ii dai in goarna, nu fortezi sunt ok. Insa iarna sau cand e umed pe jos nu am cuvinte.
Masina mi se pare extrem de manevrabila, se lipeste de asfalt mai ales la viteze superioare. E adevarat, eleron, spoiler, chestii, insa si inainte tot cam asa era :wink:
C4 by silvius , K&N, Borla, si cate si mai cate
Dodge Grand Caravan V6 3,8L !!!

Avatar utilizator
Pixel
Mesaje:258
Membru din:Mie Feb 28, 2007 7:24 pm
Numar Inmatriculare:B-60-WRU
Localitate:Cluj-Napoca

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Pixel » Mar Noi 11, 2008 11:18 pm

Eu zic ca partea cu apa pe carosabil are mai mult de a face cu gumele. Da mno, acuma ce vreti si voi? sa se comporte ca pe uscat? Ar revolutiona legile fizicii.

Eu pentru iarna am 4 jenti de tabla cu gume vredenstein snowtrack (1 sau 2); nu mai stiu exact. Is supermultumit de ele. Am fost pe gheata, pe zapada afanata, pe mazga pe orice si n-am avut probleme.

Ideea e sa fii constient ca ai sub tine zapada, nu asfalt si sa te limitezi la anumite manevre.
Imagine Citroen C4 VTR 1.6i 110 CP Rouge Lucifer

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Aiurica » Mie Noi 12, 2008 9:10 am

candymann scrie:
onacus scrie:Sa nu ai denivelari pe asfalt ca-ti pleaca fundul instantaneu.
pe asa ceva am testat eu si am constatat k spatele coupe-ului fuge mai usor decat al berlinei.
ai condus cumva in aceleasi conditii, aceeasi viteza aceeasi trasa, aceeasi curba?
eu unu nu te cred!

@onacus:
ai spus totul !
felicitari!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

candymann

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de candymann » Mie Noi 12, 2008 9:43 am

da tomo! :mrgreen:

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Mitul stabilitatii C4. Pro sau contra?

Mesaj de Dan pasare » Mie Noi 12, 2008 9:50 am

Eu nu am verificat cum se comporta berlina dar pot deduce :roll: Diferentele de mase si dimensiuni fiind f mici putem spune ca berlina si coupeul au aceeasi lungime, aceasi greutate,acelasi ampatament si, mai ales, aceeasi punte spate, asa ca o concluzie logica ar fi: se comporta la fel pe viraje. :)
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”