Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova
Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de basy » Vin Ian 02, 2009 7:10 pm

Eu tot 4 sh am ales, dar nici nu iti imaginezi cata distractie este doar cu fata incaltata de iarna. Atat timp cat mergi prudent este suficienta doar fata incaltata de iarna.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Vin Ian 02, 2009 7:56 pm

cu anvelope de iarna pe fata si vara spate masina s-ar putea sa supravireze necontrolat. Si spatele odata plecat s-ar putea ca anvelopele de iarna de pe fata, fie ele si de o calitate foarte buna sa nu fie suficiente pentru a redresa. Atentie mare! Nu vreau sa fiu circotas, dar sa te arunci la rate sau leasing la o masina de 14k eur si sa nu reusesti ca timp de 6-7-8 luni sa stringi inca 1-2 rate peste pentru achizitionarea unor anvelope de iarna, sh sau noi, mi se pare cam ciudat. + ca asta faci odata in 4 ani, pneurile alea de iarna le poti purta 40-60k km (care-s cam greu de facut iarna chiar si in 4 sezoane daca nu cumva faci curierat sau transport cu masina prin tara). Dai o singura data cu spoilerele si/sau jantele de vreo bordura si s-ar putea ca fransiza de la casco sa fie cit 2 sau 3 pneuri de iarna (fiecare cum are).
Iar pe cine o sa spuna ca "e doar un fier, merge si asa, nu are sens sa bag eu acum bani in ea" il poftesc politicos prin pana mea, pentru ca e genul de idiot care va zice ca "merge si asa" si la 80Kmph pe zapada, scapa masina si intra in tine si te omoara sau te betegeste.

Practic acest topic nu trebuia sa aiba atitea pagini ci doar un reply: "da". Acum daca e sa discutam despre "de care?" e altceva.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de chainsaw » Vin Ian 02, 2009 9:22 pm

mituc scrie:Nu vreau sa fiu circotas, dar sa te arunci la rate sau leasing la o masina de 14k eur si sa nu reusesti ca timp de 6-7-8 luni sa stringi inca 1-2 rate peste pentru achizitionarea unor anvelope de iarna, sh sau noi, mi se pare cam ciudat.
masina a implinit acum cateva zile o luna de zile de cand se afla in posesia mea. si, nitel offtopic, pentru ca n-am reinoit la timp polita de casco trecand-o astfel si pe numele noului propietar, imi va veni rata de casco cu 2 luni mai devreme si cu 19 la suta mai scumpa. apoi, pana in 10 ianuarie trebuie sa-i fac ITP, tre sa mai alerg si la politie + asigurari ca sa-mi repar o idiotenie pe casco si trebuie sa-mi gasesc si sofer sa ma plimbe dupa 6 ianuarie incolo. asadar nu stau excelent cu finantele momentan, stiu ca anvelopele de iarna sunt ceva foarte important, si d-aia am ridicat aceasta problema. unii nu se obosesc deloc si se duc pe dn1 la munte asa si ajung in santuri sau pe sina de tren ...
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Dan pasare » Vin Ian 02, 2009 10:21 pm

Vad ca multi insista asupra aspectului negativ al faptului de a monta macar 2 anvelope pe fata(puntea motoare) Chestiile cu ''supravirare'', ''fuge spatele'', ''derapaje necontrolate'' etc., sunt valabile in teorie, sau in practica unor soferi total lipsiti de experienta, lipsiti de logica elementara si prosti. Nu cred ca e cazul pe forumul nostru.
In schimb suntem destui care, mai rar sau mai des, avem probleme cu ''finantele''.Asa ca daca nu aveti bani pt 4 anvelope de iarna (fie si sh), luati-va macar doua pe fata,si astfel nu mai riscati sa ramaneti intepeniti prin zapada si de 5 cm, sau sa nu puteti pleca de pe loc prin locuri cu gheata. Ideea e sa folositi aderenta anvelopelor in special pentru tractiune, si sa nu va bazati in mod deosebit de ea, pentru franare. Mergeti ca si cum n-ati avea frane, sau franati ca si cum a-ti merge doar pe gheata, si nu o sa aveti niciodata probleme.
Eu am facut asa vreo 10 ani :wink: Dupa aceea am avut bani de 4 anvelope :lol:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de basy » Vin Ian 02, 2009 10:45 pm

Apropo de chestia cu franatul, azi dimineata prin Bucuresti, parea uscat drumul, eu oricum franez devreme prin trafic si las mult masina in frana de motor, dadui sa accelerez ceva mai tare si incepu patinajul, scosai piciorul din acceleratie si dupa constatai ca nici pe a treia nu aveam aderenta. La 2 semafoare mai in fata eu tot franand devreme omul din fata mea se gandi ca tot e uscat pe jos de ce sa nu franeze el normal. Si... nu facu bine. :|
Ideea pe care m-am bazat cand am zis ca sunt suficiente doar 2 cauciucuri de iarna si anume pe fata, este ca atunci cand este zapada, oricum mergi incet, frana este repartizata in cea mai mare parte pe rotile din fata, tractiunea este pe fata. Am exclus din start stilul "lasa ca eu decat trebuie sa calc accleratia ca stie masina ce sa faca daca am probleme". Eu va spun foarte sincer, nu va bazati deloc pe electronica, incercati sa mergeti voi cat mai corect, sa nu patinati rotile, sa franati fara sa blocati rotile si tot ce va mai face electronica.
P.S. Electronica asta a luat mintile multora care cred ca ii va scoate din orice. Uitati asta si mergeti voi corect si in siguranta!!! FOLOSITI FRANA DE MOTOR TOT TIMPUL!!!
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Vin Ian 02, 2009 11:49 pm

Dan pasare scrie:Asa ca daca nu aveti bani pt 4 anvelope de iarna (fie si sh), luati-va macar doua pe fata,si astfel nu mai riscati sa ramaneti intepeniti prin zapada si de 5 cm, sau sa nu puteti pleca de pe loc prin locuri cu gheata. Ideea e sa folositi aderenta anvelopelor in special pentru tractiune, si sa nu va bazati in mod deosebit de ea, pentru franare.
Indiscutabil, 2 de iarna pe fata si 2 de vara sint mai bune decit toate 4 de vara. Atita timp cit volanul e drept pe frinare si frina e destul de eficienta, pentru ca o mare parte din greutate se transfera pe fata.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de florinc4 » Sâm Ian 03, 2009 10:35 pm

Tata mereu avea o vorba si inca o are, inainte de 89 nu existau pneuri de iarna de vara...de zapada samd...el niciodata nu si-a cumparat asa ceva si sincer nici eu...adevarul e ca din ce am vazut eu cu masinile cu care am mers cu pneuri de iarna se simte diferenta ai mai multa incredere, parerea mea :oops: ...dar pentru soferii care scot masina doar ocazional nu se merita...folosirea franei de motor si o atentie sporita te poate scoate dintr-o belea de 2-3 5 cm...pentru restu exista mastercard :mrgreen:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de commandorsteel » Dum Ian 04, 2009 12:08 am

ehh.. inainte de 89 oricum mergeai ca pe patinuar si oricat de mult te fereai... tot o luai la vale la cate un semafor ceva...
ehh si atunci nici nu erau masini prea puternice (dacii, lazi... etc) care aveau cai putere cam cat am eu acum pe atv.
in fine, mie de multe ori mi se intampla sa stau la semafor si masina sa o ia usurel la vale...
mde... poate mergi pe principiul ca oricum ai asigurare... asa se poate merge si cu cauziucuri de vara :mrgreen:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 04, 2009 12:49 am

tata pe vremea aia avea trabant, de fapt doua, unu break si unu in doua usi...si stiu ca am mers cu trabantu si pe iarna si pe vara si nu a schimbat cauciucurile decat de 2 ori din simplu fapt ca se uzasera...si nu a avut nici un accident... conteaza mult cum am fost obisnuiti sa mergem pe astfel de "timpuri"...acuma tehnologia conteaza enorm...atunci conta doar daca ai masina...nu ce cauciucuri ai la ea :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

candymann

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de candymann » Dum Ian 04, 2009 1:23 am

dar cate masini sareau de 100 de cai? sau cate de 100 km/h fara sa urle motorul de credeai ca ii sar pistoanele prin capota? oricum eu reafirm faptul k sunt bune gumele de iarna si pentru simplul fapt k scuteshti cateva luni de la uzura cele de vara. am fost luni pana la cj cu un c4 cu gume de vara. sincer sa fiu nu abordam curbele ca si cu a mea si pentru simplul fapt k nu avea gume de iarna. eu unul ma simt mai sigur cand masina are ce ii trebuie in sezonul rece.

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 04, 2009 1:43 am

E si de mentalitate...si eu am fost pe traseu bucuresti pitesti campulung si ningea bine...afara arata masina -6 grade....gume de vara cu fabia...neschimbate de 2 ani de zile uzate aproape la maxim...si pot sa zic ca imi era frica ca pe jos...numai asfalt nu era...dar am strans din dinti am pastras dinstanta si asta a fost...e mare diferenta...dar daca mergi atent si abordezi altfel virajele...altfel e...parerea mea...conteaza fiecare cum e obisnuit :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
DMX
Fan C4
Mesaje:1900
Membru din:Vin Feb 09, 2007 8:18 pm
Marca si model masina:Saab
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de DMX » Dum Ian 04, 2009 2:42 am

Am fost de revelion la Avrigului , zapada la greu +gheata , cu C4 incaltat de iarna ,nu am avut nici o problema , mai era un citroen pe acolo coupe , incaltat cu anvelopele stock , isi pusese lanturi sa urce pana sus :(

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Dum Ian 04, 2009 5:20 pm

florinc4, inainte de '89 toate masinile aveau cam aceleasi pneuri, aceeasi putere, aceeasi abilitate de frinare. Viteza maxima constructiva 144Kmph, iar la 120 deja urla ca un avion cu elice. Masinile de azi ajung la 100Kmph imediat, sint capabile de aproximativ dublu, si in ciuda normelor de siguranta mult evoluate (airbag-uri, centuri, family cage, abs/ebd/tc/esp, suspensii and shit, etc) mor mult mai multi oameni si crede-ma ca nu e doar proportional cu numarul de masini, ci mai multi (idem numarul accidentelor usoare).
Sa discuti situatia de atunci relativ la cea actuala e total deplasat si nerealist (asta ca sa nu zic ca e o timpenie, a, am zis?? :roll:). Taica'miu a mers pe vremea aia de nenumarate ori de la tg. neamt la bacau si retur fara sa calce frina intre borna de iesire din tg neamt si cea de intrare in bacau (si cistiga astfel tot felul de pariuri pe lazi de bere, sticle de vin si mese in oras, ceea ce era kinky la vremea aia :) ). Acum nu poti, pentru ca se baga unul, iese altul, se trezesc vreo 2, etc. Si-s si mai multe masini care merg si mai repede, situatiile "neprevazute" respectiv spiritul manelistic e mult mai des intilnit, samd.

Cu alte cuvinte, orice comparatie intre cum se merge acum si trick-uri de pe vremea lui pazvanti cel prea-impuscat, cum se desumflau pneurile pentru ca acel caus din interior sa exercite o presiune mai mica asupra ghetii si astfel sa nu creeze acea pelicula de apa pe care se fapt se produce alunecarea, etc, sint precum comparatiile dintre penisul de balena si monitoarele LCD (aaa... nu ati gasit vreo asemanare? :shock: Nasol, nici eu.).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
baty_san
Mesaje:846
Membru din:Mie Sep 03, 2008 9:26 am
Localitate:Cluj Napoca

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de baty_san » Dum Ian 04, 2009 5:33 pm

oare pana la primavara se ajunge la o concluzie?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Don't steal...goverment hates competition!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Aiurica » Dum Ian 04, 2009 6:15 pm

florinc4 scrie:tata pe vremea aia avea trabant, de fapt doua, unu break si unu in doua usi...:
dar avea vreuna 4 usi ???

ps. pe trabant am invatat meserie...super masina!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”