Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de florinc4 » Dum Ian 04, 2009 7:11 pm

Asa e greseala mea eram cu capu in nori...pentru mine break-ul era atat de mare incat as fi zis ca are 4 usi :oops:...iar sedanu mi se parea masina sport :oops: ...eu zic ca deja a trecut iarna si nu mai avem nevoie de pneuri de iarna....numai gandu ca trebuie sa le tin undeva sa le pun sa le scot...prefer sa sufar 2-3 zile cu un mijloc de transport in comun gen masina firmei :mrgreen: ...sau de ce nu cu autobuzu, parerea mea :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Dum Ian 04, 2009 8:28 pm

Nu stiu in ce masura e o solutie pentru ca e relativ costisitoare, insa uite ce fac eu: la service-ul de roti unde imi schimb/echilibrez/umflu/etc rotile exista si o hala destinata depozatarii de pneuri (cele de iarna peste vara, cele de vara peste iarna). Scap astfel de grija depozitarii lor in balcon, sa le feresc de soare sau de frig, de umezeala, sau de mirosul de cauciuc pe care mi l-au facut in baia mica (nefolosita la un moment dat). Unde le tin eu dau 15ron/luna ceea ce e cam mult (180RON/an) dar scap de o grija. Numai daca scap o roata peste o fata de portiera si mi-o varzuiesc, sau daca in timp ce le car de la masina in scara blocului sau invers se gaseste un manelist puternic care sa fuga mai tare cu o roata in brate decit pot eu fara deja costurile sint mult mai mari. +ca nu-mi ocup balconul, nu am grija modului de depozitare, hala unde stau ele e acoperita, etc.
Sint sigur ca tre' sa fie si in bucuresti asa ceva (ca moldovenii is mai prosti afaceristi decit oportunistii aia din satul capitala).
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Dan pasare » Dum Ian 04, 2009 8:35 pm

Trabant....eheeee...ce vremuri. :)
A fost prima masina pe numele meu :D
Asa zis-ul ''sedan'' se numea limuzina, iar a mea, pt ca era ''full option''( :ok ), se numea ''limuzina lux''. Si nu glumesc, exact asa scria pe acte si cartea tehnica(care era in limba romana :wink: )
Iarna,cu anvelopele Barum stock, noi,de vara, dar cu un profil foarte adanc,am zburdat inclusiv pe zapada, in timp ce ''smecherii'' cu Dacia, Lada, Skoda sau Moskvici( :lol: ) faceau balet si abia reuseau sa inainteze. :glasses
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Dum Ian 04, 2009 8:41 pm

Cumva offtopic, cauta pe youtube "trabant 1.6 drag" sa vezi ce poate face :) Face 402m in vreo 15.5-15.9s, caracteristic masinilor cam cu 100-110cp pe tona.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de basy » Dum Ian 04, 2009 10:12 pm

Este trabant care participa in CRR, deci masina poate. :glasses
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de commandorsteel » Dum Ian 04, 2009 11:21 pm

hmm.. buna ideea lui mituc in privinta depozitarii cauciucurilor =D>

bah care vreti sa va depozitati acu iarna caucioacele de iarna, am un garaj super.
eu iau numai 10ron/luna, dar cauciucurile sa fie 135/70/r15 sau 175/55/r15, sau 205/65/r15
ca de astea am nevoie.
la vara depozitati exact aceleasi dimensiuni, dar cu cauciucuri de vara :D
va astept cu drag :applause
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
alex82
Alex Ploiesteanu'
Mesaje:4529
Membru din:Sâm Mai 03, 2008 7:23 am
Marca si model masina:Peugeot 407 , 2.0 HDI
Localitate:Ploiesti

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de alex82 » Lun Ian 05, 2009 12:11 am

intre Craciun si Revelion am fost la un gratar undeva pana in Cheia... masinile "participante" au fost un focus + 3 loganuri si bineinteles robotelul... nici una nu avea cauciuce de iarna...toate aveau cele stock... in afara de al meu robotel , care nu pot spune ca are niste spume de cauciucuri ( Kleber Krisalp ) , dar nu m`au lasat pana acum la greu niciodata
panta care se vede in poze , nu pare dificila , dar din cauza denivelaturilor mari , nu puteai veni in viteza , iar in varf , unde intrai pe asfalt era o diferenta cam de dimensiunea unei borduri , deci trebuia sa te opresti

ImagineImagine
in concluzie... e bine sa ai... dar daca n uiesi din oras , cu o atentie sporita poti trece peste iarna
Imagine
Se vinde leul - 2.0 HDI 190 cp fara FAP , an 2005

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Mihay » Lun Ian 05, 2009 9:41 am

gata eu m-am convins. Azi dimineata la ora 8 cand am plecat la munca erau - 8 grade...toti bizonii circulau cu maxim 30-40 km/h desi nu era aglomeratie sau altceva. Deci cei care va laudati ca mergeti mai prudent cu cauciucurile de vara si ca se poate trai va rog lasati-va masinile in parcare!!!!!!!!!!!!!Incurcati pe toata lumea!!!!!! Sunteti absurzi si irationali! Ati dat atatia bani pe masini,platiti ditamai ratele ( si eu la fel) dar va zgarciti(sa nu zic altfel) la 10 mil ptr 3-4 ierni!! Dpmdv faceti parte din aceasi categorie cu cei care au masini noi si nu-si fac CASCO. Inconstienta se cheama si puteti sa va suparati sau sa ziceti ce vreti ca nu ma mai intereseaza. Ma uitam ingrozit cum meltenii cu loganuri fara abs blocau rotile la oricce franare si strangeam din b... sa nu se opreasca in mine. Cum ar zice unii ...Hooo cu tata!!!!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 05, 2009 10:04 am

intr-un cuvant! exagerezi!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Lun Ian 05, 2009 11:04 am

Aiurica, nu toti sint drifteri profesionisti si stiu sa-si controleze masinile. De altfel majoritatea sint niste cretini sinistri cu creierii manelizati complet, majoritatea "stiu ei mai bine", toti sint super soferi, iar cauciucurile de vara stiu ei ca prind si iarna si poti merge fara probleme (no fuckin' shit!), ca l-au vazut ei azi pe unul cum a frinat cind a dat sa intre pe rosu in intersectie si s-a oprit foarte usor (the way to go!). De altfel singura speranta a acestor retarzi ai soselelor este ca cei de la primarie sa arunce tone de nisip pe strazi (si cind ziua e mai cald si se dezgheata putin, iar noaptea se face polei, ei ce fac cu plasticele alea pe sosea?!). Aderenta cu pneuri de vara in sezonul rece, chiar si daca nu e polei sau zapada pe jos, e o simpla impresie, acea impresie care iti da siguranta sa accelerezi ca si cum ar fi vara dar aderenta odata rupta (fie laterala fie longitudinala pe frinare) nu o mai recapeti asa usor decit in prima bordura, primul pom, primul nefericit din fata ta care sta la coada la semafor.
De altfel faptul ca spui ca cineva exagereaza cind descrie niste realitati de pe strada mi se pare o aiureala (ca sa nu spun altceva). Intr-un cuvint: aiurea!

P.S.: daca ai timp de umblat prin oras mergi la o sectie dintr-asta unde se constata accidentele usoare si vezi citi din retarzii implicati au comis-o din cauza ca au rablele incaltate cu ckt laminat. Eu zic ca peste 30%.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 05, 2009 11:17 am

:ok
MITUC STYLE :mrgreen:
of, simt nevoia sa ma repet!

eu nu contest ca nu sunt bune cauciucurile de iarna.
sunt 100 % convins ca imbunatatesc distanta de franare....etc...
eu spun doar ca in conditiile actuale , in Bucuresti, nu merita investitia!
eu doar asta spun!
Oameni buni, eu nu pot sa cred ca azi in Bucuresti s-a mers cu 30 la ora pt ca au fost -8 grade...asta nu pot sa cred!
pe aceleasi strazi am venit si eu azi...din Titan in Baneasa...distanta considerabila.....lasati-ma cu mers 30 h......
si ca sa continui, am sa spun ca pe vremea lui Ceasca, nimeni nu avea cauciucuri de iarna....iar iernile nu erau asa.....si s-a mers.
da, o sa sariti cu cvasi motive....e normal..erau alte vremuri.....
daca o sa ninga abundent , eu o sa las masina acasa....pt o zi....simplu!
daca o sa am vreodata nevoie, in sensul ca trebuie sa plec afara din Bucu cu ea....iarna...da, o sa-mi iau.
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de commandorsteel » Lun Ian 05, 2009 11:25 am

mde.... tu mereu: BATMAN....BATMAN... :ok
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de mituc » Lun Ian 05, 2009 11:28 am

Aiurica scrie:daca o sa am vreodata nevoie, in sensul ca trebuie sa plec afara din Bucu cu ea....iarna...da, o sa-mi iau.
Bine. Ai dreptate.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
basy
Praz Racing Team
Mesaje:725
Membru din:Dum Ian 20, 2008 3:37 pm
Localitate:Bucuresti <=> Craiova

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de basy » Lun Ian 05, 2009 2:05 pm

Impresia ca aveti aderenta in perioada asta este o falsa iluzie.
Citroen C4 Coupe 1.6 HDI 110 alb

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Anvelopele de iarna - trebuie nu trebuie??

Mesaj de Aiurica » Lun Ian 05, 2009 2:26 pm

tu ce cauciucuri ai pe masina?????aaa...am inteles!
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”