Citroen C4 Nou

Discutii despre orice legat de masini
Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de florinc4 » Vin Ian 29, 2010 5:07 pm

De ce e o mare prostie clima bi zone ::P ....eu o folosesc f des mai ales cand sunt prietenii in masina sa vada ca exista :ok :ok :ok ..si ma mai joc din cand in cand cu clima sa-mi aduc aminte pe ce am dat banii :ok :ok :ok
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
schummy_2007
Mesaje:158
Membru din:Sâm Oct 13, 2007 12:36 pm
Numar Inmatriculare:GL-82-BIG
Localitate:Galati

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de schummy_2007 » Vin Ian 29, 2010 5:17 pm

Eu as lua una identica cu cea pe care o am(C4 coupe), dar rosu nemetalizat. In toamna lui 2007,cand am cumparat-o eu, nu aveau in gama de culori asa ceva si am preferat gri iceland.

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Adrian » Vin Ian 29, 2010 7:02 pm

Eu iti zic o singura chesti vis-a-vis de sh... Mi-a cazut electromotorul... Ma costa 500 de euro reparatia cu tot cu manopera...
Cat ma costa daca mai aveam garantie? Concluzia o trageti singuri!

PS: Decat masina SH, mai bine merg cu metroul...
Cea mai sigura afacere este masina cu 4-5 ani garantie, leasing pe tot atat si la final o dai avans la una noua :) .. Zero probleme cu reparatii, zero probleme cu lovituri (casco face figuri la sh) si... ZERO GRIJI!

Acu, faci ce vrei cu banii tai.. Dar eu consider ca suntem prea saraci sa ne carpim!

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de vlad » Vin Ian 29, 2010 7:12 pm

Hai sa calculam si altfel. Acum un SH bine dotat e cam 6.500E. Cite electromotoare schimba de cel putin 4.000 E pina ajunge la una noua. Cite alte componente mai schimba si tot nu cred ca ajunge sa bage 4.000 E in reparatii, decit daca e ghinionistul ghinionistilor.
Casco il faci si la noua si la veche cu fonduri suplimentare si nu am auzit nici un caz in care cineva sa iti refuze sau iti faca casco la SH. Poate e un pic mai scump primul an, dar dupa aia daca nu ai evenimente nu mai ai treaba.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
adrian_grosu09
torrente
Mesaje:226
Membru din:Dum Apr 12, 2009 1:47 pm
Numar Inmatriculare:B 95 UDU
Localitate:Pitesti-Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de adrian_grosu09 » Vin Ian 29, 2010 7:15 pm

subscriu ca prefer masina noua. la cate probleme am avut cu ea nush ce ma faceam daca nu aveam garantie. sunt de parere sa iti iei masina sh doar daca e foarte ieftina de la bulgari si daca se strica ceva important la ea iti bagi picioarele in ea , ata ete, alta..
Imagine
c4 sedan exclusive gri fer 1.6HDI

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Bogdan98 » Vin Ian 29, 2010 7:16 pm

Adrian are dreptate. Stim cu totii ce inseamna piesele de schimb - bani garla. Indiferent de masina. Poti sa ai bafta sa iei un SH fara probleme majore, dar ce te faci daca dupa cateva luni incep sa pice diverse? Si nu ma refer la becuri, si altele de 2 lei... Atata timp cat ai garantie, chiar si cu niste service-uri care se codesc sa schimbe pe garantie piesele, asta insemnand scandal, nervi, etc, pana la urma vei iesi mai ieftin.
Solutia propusa de Adrian este (si din punctul meu de vedere) cea mai corecta: masina noua, zero km, leasing pe 5 ani, de preferat si garantie tot atat, si la terminarea leasingului, "maritata" si luata alta. Si tot asa.

Intre timp a scris si @vlad. Nu e vorba de cate electromotoare schimba, ci de simpul fapt ca orice schimba, schimba din banii proprii. Daca iei masina noua in leasing, CASCO nu inseamna fonduri suplimentare, pentru ca este obligatoriu, si se include de obicei in rata de leasing (chiar daca este defalcat, cat e rata propriuzisa si cat e casco)
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Adrian » Vin Ian 29, 2010 8:52 pm

ma bucur ca mai gandeste cineva ca mine...
ca idee, am alimentat odata de la Petrom... Engine failure, masina mergea in 3 pistoane.. Service.. Schimbat bobine inductie, injectoare... Cost.. 1100 euro.. :) .. Mai pune electromotoru... 500, mai pune niste bielete si un capat de bara 200, un suport motor 300 euro... Te duce la 2000? Cu 6000 un sh, 2000 reparatii... Cat mai e pana la 9800, cat e una NOUA? Hai ma sa fim seriosi...

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de vlad » Vin Ian 29, 2010 8:55 pm

Eu ma retrag din discutie pt parerea mea v-a ramine aceeasi despre achizitionarea masinilor: always second hand.
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Adrian » Vin Ian 29, 2010 8:58 pm

nu a zis nimeni ca tre sa te retragi... te retragi la pensie :D

Avatar utilizator
Bogdan98
Citroen Fan
Mesaje:2812
Membru din:Vin Mar 21, 2008 11:47 am
Marca si model masina:C4 1.6 e-HDI (nebotezat inca)
Localitate:Bucuresti / Militari
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Bogdan98 » Vin Ian 29, 2010 9:05 pm

Vlade, e cumva vorba aia: dai un ban dar stai in fata.... ia gandeste-te numai ce inseamna la un diesel (ca ai diesel) un simplu injector, sau sa nu vorbesc de o pompa de injectie. Nu trebuie sa iti spun eu cat te costa, ca stii. Daca masina e ZERO km, si ai garantie, scapi ieftin. Dar daca e SH si fara garantie (mai ales ca stim cu totii ca la Citroen garantia este de numai 2 ani, cu eventualele prelungiri ajungand la 4 ani - dar sa presupunem ca nu s-a facut prelungirea de garantie)... eu numai si numai din cauza asta nu as opta pentru un SH. Sa fie cu garantie macar 2-3 ani si isi merita banii. Mai mult, stim cu totii ca nu se mai fac masinile ca pe vremuri, cand dupa 7-8 ani nu "cadea" nimic important de pe ele, acum ne confruntam cu "piata de consum" si banuiesc ca stim cu totii ce inseamna asta: calitate mai scazuta (nu zic proasta), piesele nu mai rezista tz ani, ca doar trebuie sa traiasca si producatorii de piese de schimb. O spun si prin prisma job-ului, vad zilnic masini abia iesite din garantie, la care le "pica" tot felul de componente esentiale, si care costa zeci de milioane.
C4 1.6 e-HDI 110CP 5P Gris Fer = B 16 VBF

Avatar utilizator
vlad
CREATIVE TECHNOLOGIE
Mesaje:7482
Membru din:Vin Dec 21, 2007 12:10 pm
Marca si model masina:Citroen C4, 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:BH 57 ELA

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de vlad » Vin Ian 29, 2010 9:28 pm

Merg pe ideea ca tot timpul imi voi cumpara sh, pt ca mi s-a confirmat cu masina ce am luat-o ca poti gasi si ceva bun desi e folosit. Am dat 8.000 E pe ea in conditiile in care atunci piata auto nu era cazuta si una noua ca a mea costa vreo 15.000 E minim. O am de 1 si 4 luni si nu am bagat bani in piese scumpe. Nu mi-a cazut nimic grav de pe ea. La diferenta de pret eu ramin mereu la SH, cu mare bagare de seama la achizitie si cu speranta de a da peste ceva la fel de bun.
Un alt avantaj al meu ar fi ca pt chichite mici eu nu merg in service, ci mi le rezolv eu si poate nu am stres deloc ca altul care e in garantie si cei din service nu il rezolva (din pacate ceva specific la garantii Citroen).
Black pearl, 1,6 HDI, 90 caluti.

ImagineImagineImagineImagine

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de florinc4 » Vin Ian 29, 2010 9:43 pm

Daca o masina are o garantie extinsa de 4-5 ani si care sa acopere mai multe piese atunci da...varianta cu o masina noua e de luat in calcul, dar asa sa vezi ca ti se strica una alta si nu esti acoperit de garantie si ai garantie ca la frigider de 2 ani ::P ...2 ani in care sa zicem ca parcurgi 20.000 de km hai 30.000 de km...nu mi se pare mare beneficiu....a daaaa....ai platforma gratis daca se intampla ceva in astia 2 ani :hi ...

ps: si ca o mica opinie: stopul spate are un joc puternic in fata si in spate si nu sta deloc locului, la care tata mi-a zis sa ma duc la citroen sa mi-l rezolve pe garantie, ok il facem pe garantie, dar eu masina nu am luat-o de noua ca sa pierd vremea in service stiind ca e in garantie...asta nu imi place... :oops:
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Aiurica
Supermoderator
Mesaje:11244
Membru din:Joi Aug 30, 2007 10:54 am
Marca si model masina:C4 2.0 VTS by Loeb
Numar Inmatriculare:B 32 WRC
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Aiurica » Vin Ian 29, 2010 11:20 pm

da, neaparat trebuie sa te duci.....
e un fluture pe care tre sa-l strangi....... :evil:
By Loeb no.1882 2.0 16 VVT-VTS 180 hp
By Aiurica 1.6 16v 110 hp -Sold

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de commandorsteel » Vin Ian 29, 2010 11:40 pm

se mai poate lua si o masina sh ...cu garantie valabila :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Mihay » Vin Ian 29, 2010 11:59 pm

http://www.leboncoin.fr/vi/83867613.htm?ca=7_s" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.leboncoin.fr/vi/91520304.htm?ca=7_s" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.leboncoin.fr/vi/91030819.htm?ca=7_s" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.leboncoin.fr/vi/91811219.htm?ca=7_s" onclick="window.open(this.href);return false; Cutie automata :mrgreen:

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”