Citroen C4 Nou

Discutii despre orice legat de masini
Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:
Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de florinc4 » Sâm Ian 30, 2010 12:07 am

alegerea pana la urma e a ta...eu unu de cat timp conduc nu am vazut garantia un lucru extraordinar...eu unu simt ca e o loterie...ori ai noroc ori nu ai ::P ...atat la masini noi cu garantia cat si la masini sh cu probleme...sansele pana acuma sun 50-50...dar daca ai mai multi bani deoparte mai asteapta...eu personal sunt f multumit de masina....dar mai multe nu pot sa zic ::P
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Ian 30, 2010 12:53 pm

Mda. Foarte misto masinile alea Mihay, si mai ales dotate, dar cand vad 80.000 sau peste 100.000 de km nu ma mai tenteaza. Oricum parerile sunt impartite.
Masina nu o voi lua in rate, o voi lua cash, numai ca nu o sa am bani de cine stie ce motorizari si dotari... va fi cel mai probabil un 1.6 de 122cp si in cel mai fericit caz Vtr Pack. Dar.., in primul rand trebuie sa o vand pe a mea.
De asemenea, mi-ar placea mai mult, sa gasesc una foarte putin rulata, aproape noua, sa o dau la schimb pe a mea + diferenta, asa ar fi ideal.
Vom vedea ce-o fi... oricum cu ajutorul vostru, mi-am cam facut o idee ce inseamna masina noua si cam care sunt parerile celor ce si-au luat-o noua.
Ma mai gandesc... :wink:

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de catalin4u24 » Sâm Ian 30, 2010 1:48 pm

Am ajuns la concluzia ca nici o masina nu ne satisface.
Daca am luat-o noua, ma oftic ca nu fuge prea tare si ca n-am dotarile care le are vecinu, dotari care de cele mai multe ori nu le folosesc, dar ti-ar placea sa stii ca le ai.
Daca am luat-o second, smechera, dotata, fuge de rupe, consuma mult si cand mi-a picat ceva imi dau pumni in cap ca nu mi-am luat una noua cu garantie.
Orice am avea, fratilor, nici o data nu vom fi multumiti pe deplin, cu toate ca daca ne intreaba cineva, ii raspundem, ca da, suntem multumiti, e cea mai buna masina, masina noastra. Dar in adancul sufletului tot timpul este ceva care nu ne multumeste.
E bine sa ne multumim cu ce avem, pentru ca avem, daca nu aveam, atunci era intradevar o problema...
O sa-mi iau si masina noua, sa-mi iasa si asta din cap, apoi sper sa ma opresc, pentru ca oricum, banii bagati in masini, niciodata nu ii mai recuperam. Si-apoi masina pentru ce este ea, sa ne duca unde avem nevoie, sa ne facem treaba ca d-aia am dat bani pe ea.
Nu vreau sa o iau in rate, daca tot o sa am posibilitatea sa o iau cash.
Mai bine cumpar una care mi-o permit, nu asa dotata, nu asa fortoasa, dar platita.
As putea sa-mi iau una in rate, cu dotari multe si multi cai, dar nu vreau sa stau cu frica, ca daca raman fara servici, n-am cu ce plati rata la masina...
Asa vad eu lucrurile...
Sa auzim de bine

Avatar utilizator
chainsaw
Mesaje:2733
Membru din:Lun Noi 24, 2008 11:28 pm
Numar Inmatriculare:B-58-HDY
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de chainsaw » Sâm Ian 30, 2010 2:47 pm

mai bine iti iei un minicooper sh, la ala n-o sa pierzi niciun euro. din cat am studiat eu piata second, asta si cu noul (ma rog, ultimu') honda civic isi tin cel mai bine valoarea.

cat despre c4 si garantie, eu iti zic ca in ultimele 4 zile e garantie mi-a picat electromotoru' (15 mil la reprezentanta, desi probabil nu avea decat periile duse, sau carbunii) si pompa de servo (32 mil parca - asta n-a picat, da' era zgomotoasa rau) si mi le-au schimbat fara sa zica fas.

ambreiajele am inteles ca totusi se schimba (desi cred ca c4 facelift n-are aceasta problema) si eu pentru ca mi-a murit bateria cu 2 zile inainte sa-i expire garantia (sau pentru alte nimicuri de genu') nu m-as duce niciodata peste ei. sa stii ca unii oameni sunt nascuti carcotasi, nu le convine niciodata nimic, si se duc la garantii parca chititi pe scandal si cu numaru' de la opc format pe telefon si cu degetu' tremurand asupra tastei "apeleaza". MARILOR NESIMTITI de la ats eu le-am vorbit mereu frumos si respectuos (asa cum vorbesc cu oricine, BTW), le-am explicat calm care e problema, cand inevitabil voiau s-o dea mai la intors, eu ii rugam sa se uite totusi peste tot. trecut de multe ori cu vederea, si in acest domeniu', bunul simt si respectul fata de celalalt (chiar daca el "e platit sa te serveasca") pot aduce numeroase beneficii.

sincer nu cred ca la alta masina noua de 12.000 de euro esti tratat altfel. de asemenea, nu cred ca alte masini noi de 12.000 de euro au mai putine probleme. sunt niste supeoferte acum, la 12000 deja iei 1.6 hdi cu climatronic. daca vrei masina sh, trebuie sa stii c-o sa ceara bani, fie ea si volvo, si mercedes, si bmw, si renault, si opel.

eu sincer n-as da niciodata mai mult de 10000 de euro pe oricefel de masina sh, insa ma gandesc ca tu ai putea sa mai pui nu multi bani pe langa ce iei pe patratel si sa iei un 320d de prin 2003-2004. multi vor sari acuma ca's cocalar (vai numai la asta m-as gandi stand la volanul unui BMW) insa probabil stii si tu ca aia e mai masina decat orice citroen sub 30.000 de euro. si e 8500.

TOTUSI, cred ca cea mai buna si mai inteligenta optiune in momentul de fata este un 1.6 hdi facelift, nou. recomand sa incepi sa dai mailuri dealerilor si sa le ceri oferte, cu care incepi sa-i "santajezi" intre ei.
2007 Citroën C4 VTR 1.6i 110cp
1988 Citroën BX 1.9 GTi 16V, 160cp ... din pacate, vandut.
_________________
Imagine

Avatar utilizator
PsH
PasHa
Mesaje:1662
Membru din:Mar Feb 13, 2007 7:25 am
Numar Inmatriculare:B 58 HDI
Localitate:Bucuresti/Galati

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de PsH » Dum Ian 31, 2010 6:25 pm

emicald scrie:DMX, spune tu cu mina pe inima: de cite ori folosesti clima cu temperaturi diferite pe cele 2 zone? si daca o folosesti, se simte diferenta?
eu la drum setez temp pe la 16-17 grade, iar ea la 25 si iti spun ca daca nu as avea 2 zone, ar fi deranj mare
Imagine

C4 VTR 1.6 16v Bleu Oriental B 58 HDI - merg cu cioara vopsita doar numarul este de diesel, masina merge cu benzina

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Adrian » Lun Feb 01, 2010 5:30 pm

O sa te lase pe motiv ca nu va potriviti :) :glasses

Avatar utilizator
catalin4u24
StarShip Pilot
Mesaje:5749
Membru din:Dum Iul 26, 2009 10:58 pm
Marca si model masina:Lancer Sportback
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de catalin4u24 » Joi Feb 04, 2010 2:51 pm

Cea mai buna oferta cred ca e la Cluj la Europcar din ce am vazut pana acum:

Imagine

Avatar utilizator
Dan pasare
Supermoderator
Mesaje:6120
Membru din:Joi Noi 01, 2007 12:01 pm
Numar Inmatriculare:B 35 DOX
Localitate:Bucuresti/Cernica
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Dan pasare » Joi Feb 04, 2010 2:56 pm

Benzinarul de 152 cp 13600 #-o :cry:
si eu am dat pe a mea de 110cp, 14000de euro cu tot cu reducerea ''Rabla'' :cry:
Dar asta a fost,daca venea criza putin mai repede.... :mrgreen:
Imagine viewtopic.php?f=19&t=1547" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar utilizator
emicald
Mesaje:1042
Membru din:Mie Iun 10, 2009 2:35 pm
Marca si model masina:Citroen C4 thp
Localitate:Rm. Vilcea

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de emicald » Joi Feb 04, 2010 3:13 pm

Aia de pe site sint chiar tembeli... tot 5 viteze are THP-ul la ei.
Cit despre preturi, par foarte bune, dar nu stiu ce masini au pe stoc si in ce dotari, s-ar putea sa nu aiba varianta cu pretul ala si ce au sa fie un pic mai scump.
C4

Avatar utilizator
mituc
Mesaje:9122
Membru din:Sâm Feb 10, 2007 6:18 pm
Marca si model masina:Mazda 3 MPS BK
Localitate:Iasi
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de mituc » Joi Feb 04, 2010 3:36 pm

Oricum, o reducere de 3kEUR nu e de ici-colo... in functie de model e mai mult sau mai putin de 20%. Aceeasi reducere e si la picasso-uri.
Rablamentul atomic C4 1.6i 110CP 5p (ex)

Visul meu cel mai umed sa e merg cu un kaiac cu visle de titan pe o mare de capete de prosti.
All I wanna do... is have some fucked! And I've got a feeling... that I'm not the only one!

Avatar utilizator
florinc4
Operat ESTetic
Mesaje:3251
Membru din:Dum Sep 28, 2008 4:55 pm
Numar Inmatriculare:B 94 URH
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de florinc4 » Joi Feb 04, 2010 8:39 pm

Vai deci imi vine sa mor ce preturi de criza au:shock: ...13700 am dat eu pe a mea acum un an juma si imi facusera reducere de la 15500...si am doar 2 airbag-uri :(
C4 coupe facelift: 1.6l cu 122 de ponei

Avatar utilizator
Ediz
Mesaje:759
Membru din:Lun Dec 01, 2008 10:59 am
Marca si model masina:Citroen C4 1.6i
Mercedes C200 Kompressor
Numar Inmatriculare:Ct 07 WOA / CT 90 ESE
Localitate:Constanta
Contact:

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Ediz » Joi Feb 04, 2010 9:33 pm

baga-te la 152 :ya poftim
Ultima oară modificat Joi Feb 04, 2010 9:56 pm de către Ediz, modificat 1 dată în total.
C4
C200K

Avatar utilizator
Mihay
Supermoderator
Mesaje:11065
Membru din:Lun Noi 19, 2007 10:45 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Mihay » Joi Feb 04, 2010 9:51 pm

baga - (LINIUTA) - te :wink:

Adrian
Membru 'tunat'
Mesaje:1296
Membru din:Mar Feb 13, 2007 10:23 pm
Localitate:Bucuresti

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de Adrian » Joi Feb 04, 2010 9:56 pm

bagamias un vtr diesel de 92 la 11000

andrevs
Mesaje:32
Membru din:Dum Feb 07, 2010 4:45 pm
Numar Inmatriculare:B 144 WAW

Re: Citroen C4 Nou

Mesaj de andrevs » Dum Feb 07, 2010 4:50 pm

salutare la toata lumea!

am si eu o intrebare si v/as fi foaaaaarte recunoscator daca mi-ati da un raspuns. orice raspuns e binevenit.

vreau sa imi iau o masina noua la 10000 E si m/am oprit la citroen c4 berlina 1.4 sau hyundai i30 tot 1.4.

care credeti ca ar fi o alegere mai buna? cel putin din punctul de vedere al unor utilizatori de c4 ...

va multumesc anticipat si astept parerile voastre

A.
berlina 1.4 alba, frumoasa rau de tot!

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”