Cateva intrebari referitor la sistemul de franare punte spat

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
C4lex
Mesaje:8
Membru din:Sâm Noi 19, 2011 11:14 am
Cateva intrebari referitor la sistemul de franare punte spat

Mesaj de C4lex » Joi Mai 21, 2015 9:03 pm

Salutare,

Am cateva intrebari referitor la sistemul de franare pentru puntea din spate, mai exact discurile. Pentru acelasi tip de masina dar un alt an de fabricatie difera semnificativ?

Mai exact vorbesc de un C4 Coupe, 1.6 HDi, 2006, 66 kw fata de aceeasi masina dar an de fabricatie 2008.

Ma intereseaza deoarece doresc sa-mi achizitionez 2 discuri de frana pentru puntea spate iar preturile discurilor pentru aceeasi masina dar an de fabricatie 2006 respectiv 2008 difera considerabil. Implicit aspectul acestora difera mai exact cele pentru 2006 au si senzor de ABS,lagar(care nu stiu ce este) iar cele pentru modelul din 2008 sunt simple(disc de frana cu orificiile aferente). Mentionez ca producatorul ambelor tipuri de disc este acelasi(nu dau nume) iar cele pentru modelul din 2006 sunt de 4 ori mai scumpe decat cele din 2008.

Totodata, daca cineva a schimbat discurile de frana pentru puntea spate pentru un C4 din 2006, ma intereseaza daca se poate face operatia acasa sau doar in service.

Multumesc anticipat, Alex

silviu.david
Mesaje:159
Membru din:Mie Oct 01, 2014 5:17 pm
Marca si model masina:Citroen C4 1.6 e-HDI
Numar Inmatriculare:VN xx DAV
Localitate:Focsani

Re: Cateva intrebari referitor la sistemul de franare punte spat

Mesaj de silviu.david » Vin Mai 22, 2015 10:28 pm

Salut Alex,
vezi ca diferenta ar putea sa o faca prezenta rulmentilor pe discuri. Sunt modele de c4, respectiv de discuri de frana care vin cu rulmentii pe ele. Si nu e optional. Alea sunt si gata, vrei nu vrei schimbi si rulmentii fiind atasati de discuri. Nu stiu daca e cazul tau, dar studiaza aspectul. Producatorul considera probabil schimbarea celor doua piese la aproximativ acelasi nr de km si atunci a apelat la aceasta sokutie.

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Cateva intrebari referitor la sistemul de franare punte spat

Mesaj de Norishor » Sâm Mai 23, 2015 1:09 am

La c4 sigur vin cu rulmenti, dar poti gasi mai ieftine fara ( Total nerecomandat!) Fii atent la acest aspect.
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

mihaidanpan
Mesaje:8
Membru din:Mar Iul 12, 2011 9:55 am

Re: Cateva intrebari referitor la sistemul de franare punte spat

Mesaj de mihaidanpan » Mar Mai 26, 2015 11:23 pm

Salut!
La 1,6 hdi 109 cp an fabricatie 2007 am schimbat discurile spate in octombrie 2014 si au venit echipate cu rulmenti, saibe, senzor ABS si capacelul acela de tabla

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”