DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Reds
Mesaje:31
Membru din:Lun Feb 15, 2016 3:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso
DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de Reds » Vin Feb 26, 2016 4:18 pm

Salut,
Cum se procedeaza legal in situatia in care masina este dotata cu DRL si circulam pe drum European sau DN in timpul zilei? Se aprind luminile de intilnire - faza scurta ? Sau lasam pe automat - DRL?

Si alta intrebare a primit cineva amenda pentru DRL si fara faza scurta aprinsa?

In afara romaniei ( da e corect 'r' mic avand in vedere in ce tara de 2 lei traim ) cum procedam?
Lasam pe automat ziua sau dam drumul la faza scurta?

Ca sa fim corecti vorbim doar despre DRL din fabrica si nu chinezisme puse after-market de prin Cora.

DRL reprezinta o cerinta pentru omologare masini noi in EU avand in vedere reducerea de noxe, si vizibilitatea crescuta pe timpul zilei.

gusti52npo
Mesaje:16
Membru din:Lun Sep 01, 2014 4:37 pm
Marca si model masina:C4 by Loeb
Numar Inmatriculare:b52npo

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de gusti52npo » Vin Feb 26, 2016 4:46 pm

Conform legislatiei in vigoare, pe drumuri europene si in afara localitatilor trebuie folosite luminile de intalnire !!! daca folosesti DRL atunci o sa primesti amenda !!!

Si ca exemplu iti pot spune ca am fost oprit pe autostrada pt ca mergeam cu DRL (modul care aprinde faza lunga la intensitate 30%) iar primul lucru verificat de politist a fost daca sunt aprinse stopurile pe spate. Moment in care mi-a citat legea privind folosirea fazei de intalnire !! eu am scapat fara amenda dar stiu cazuri in care nu au fost asa norocosi.

Fiecare tara are reglemantare dedicata (majoritatea accept DRL totusi). Ca exemplu negativ iti spun ca in Grecia nu ai voie sa circuli cu lumini aprinse ziua, nici DRL :) dar nu te vor amenda niciodata pt asta.

Avatar utilizator
wonka jr.
Mesaje:1533
Membru din:Sâm Apr 11, 2009 9:55 pm
Marca si model masina:Citroen DS3 1.6 hdi 92 cp
Numar Inmatriculare:GL 88 WNK
Localitate:Galati / Bucuresti

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de wonka jr. » Dum Feb 28, 2016 6:15 pm

pai DLR tocmai de asta a si fost introdus obligatoriu ca dotare stadard, pentru ca nu toata lumea aprindea faza scurta.

problema e ca legislatia romaneasca nu s-a actualizat odata cu tehnologia. din punctul meu de vedere DLR tine loc de faza scurta pe perioada zile si atat. am vazut unii destepti care mergeau noaptea doar cu DLR.
DS3 1.6 Hdi 92cp, 30.000km Imagine
ex DS4 So Chic 1.6 VTi 120cp, 67.110 km Imagine
ex C2 VTS 1.6i 125cp, 107.344 km Imagine
ex C4 Coupe VTR 1.6 Hdi 110cp, 216.164 km Imagine

Reds
Mesaje:31
Membru din:Lun Feb 15, 2016 3:49 pm
Marca si model masina:Citroen C4 Grand Picasso

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de Reds » Dum Feb 28, 2016 6:44 pm

Se pare ca la noi lumini de zi sunt necunoscute in legislatie desi rar face omologare. O scurta lecturare pe politisti.ro si acelasi raspuns. In plus am dat si de 'magaria' unor reprezentanti ai politiei ascunsi de anonimitatea internetului. Dar nu asta conteaza, conteaza doar ca UE functioneaza doar pe hartie iar statele membre aproba sau nu recomandarile respective. Asta e ... in continuare folosim lumini de intilnire sau de drum sau faza scurta pe dn si europene desi avem drl. In plus suportam toti desteptii cu xenoane in far de halogen, drl noaptea, proiectoare aprinse aiurea, stopuri de ceata aprinse aiurea etc.

Trimis de pe al meu SM-A300FU folosind Tapatalk

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de commandorsteel » Lun Feb 29, 2016 8:41 am

gusti52npo scrie:...... iar primul lucru verificat de politist a fost daca sunt aprinse stopurile pe spate. ....
hmm. pai eu mi-am activat sa se aprinda doar faza scurta, fara stopuri si pozitii.
In legislatie nu se specifica nicaieri faptul ca trebuie sa ai aprinse ziua si stopurile de pe spate... #-o
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

gusti52npo
Mesaje:16
Membru din:Lun Sep 01, 2014 4:37 pm
Marca si model masina:C4 by Loeb
Numar Inmatriculare:b52npo

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de gusti52npo » Lun Feb 29, 2016 11:29 am

commandorsteel scrie:
gusti52npo scrie:...... iar primul lucru verificat de politist a fost daca sunt aprinse stopurile pe spate. ....
hmm. pai eu mi-am activat sa se aprinda doar faza scurta, fara stopuri si pozitii.
In legislatie nu se specifica nicaieri faptul ca trebuie sa ai aprinse ziua si stopurile de pe spate... #-o
In cazul asta esti pasibil de amenda, crede-ma ca am avut o discutie interesanta cu cei de la rutiera pe tema asta si legal este faza de intalnire. Daca observa ca nu iti merg stopurile, esti pasibil de amenda considerand ca ai folosit DRL in loc de faza de intalnire.

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de commandorsteel » Mar Mar 01, 2016 9:46 am

gusti52npo scrie:
commandorsteel scrie:
gusti52npo scrie:...... iar primul lucru verificat de politist a fost daca sunt aprinse stopurile pe spate. ....
hmm. pai eu mi-am activat sa se aprinda doar faza scurta, fara stopuri si pozitii.
In legislatie nu se specifica nicaieri faptul ca trebuie sa ai aprinse ziua si stopurile de pe spate... #-o
In cazul asta esti pasibil de amenda, crede-ma ca am avut o discutie interesanta cu cei de la rutiera pe tema asta si legal este faza de intalnire. Daca observa ca nu iti merg stopurile, esti pasibil de amenda considerand ca ai folosit DRL in loc de faza de intalnire.
Pai.. faza de intalnire este aprinsa
ce treaba au stopurile de pe spate?
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

Avatar utilizator
mootoo
Mesaje:187
Membru din:Lun Aug 25, 2008 7:37 pm
Marca si model masina:şe şinşi
Numar Inmatriculare:numar di numar
Localitate:galati

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de mootoo » Mar Mar 01, 2016 1:13 pm

Pai cand aprinzi faza de intalnire se aprind si stopurile. ca asa e ele din constructie. faptul ca ai facut modificari la instalatia de iluminat iti poate atrage suspendarea certificatului de inmatriculare. zic si eu...

Avatar utilizator
commandorsteel
PowerSteel
Mesaje:6538
Membru din:Lun Mai 28, 2007 2:59 pm
Numar Inmatriculare:B-88-
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de commandorsteel » Mar Mar 01, 2016 1:29 pm

nu am facut nici o modificare la instalatia electrica a masinii
cand se intra in calculatorul masinii, ai optiuni care se pot bifa, in momentul in care se pune contactul: doar pozitii (fata-spate), doar faza scurta, faza scurta si pozitii...etc

OUG nr. 195/2002 actualizata:
"Articolul 44
(1) In circulatia pe drumurile publice conducatorii de vehicule pot folosi, in conditiile prevazute de regulament, mijloacele de avertizare sonora si luminoasa aflate in dotare si omologate.
(2) In circulatia pe autostrazi, pe drumurile expres si pe cele nationale europene (E) conducatorii de autovehicule si tractoare agricole sau forestiere sunt obligati sa foloseasca si in timpul zilei luminile de intalnire."


Deci... NU SUNT OBLIGAT sa am pozitiile aprinse :wink:
Citroen C4 Grand Picasso 1,6 HDI ... aproape full (adica are aproape toate rotile)
ImagineImagine
Imagine

DragosD
Mesaje:59
Membru din:Joi Ian 28, 2016 12:02 am
Marca si model masina:Citroen C4 Cactus 1.6 HDI
Numar Inmatriculare:B440CCC

Re: DRL - lumini de zi vs lumini de intilnire in timpul zilei

Mesaj de DragosD » Mar Mar 01, 2016 2:29 pm

Da, dar ar trebui sa se reimpospateze legislatia si sa se permita si folosirea DRL daca masina e echipata cu asa ceva. Oricum, pe timp de zi mi se par mai vizibile luminile de la DRL decat faza scurta.
Ex:
- Skoda Fabia Combi 1.9 TDI 2003 (condusa din 2011 pana in 2015)
- Dacia Logan Prestige 1.6 16V 2007 (condusa din 2007 pana in 2011)
- Dacia Solenza Scala 1.4 MPI 2004 (condusa din 2004 pana in 2007)

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”