Schimbare radio cd Citroen c4

Discutii despre orice legat de masini
Scrie răspuns
Ivascu1978
Mesaje:21
Membru din:Lun Iun 06, 2011 4:57 pm
Numar Inmatriculare:DB 07 CDS
Schimbare radio cd Citroen c4

Mesaj de Ivascu1978 » Joi Mar 09, 2017 10:17 pm

Salut

De curand am schimbat toate instalatia audio pe masina... un citroen C4 din 2008. Am dat jos difuzoarele stock si radio cd-ul si am pus 4 dif hertz uno K , amplificator Hertz HCP4 + subwoofer Focal si Radio Cd Kenwood model KDC-BT53U.

Totul este super ok doar ca am o mica problemuta care ma deranjeaza intr-un fel.

Nu mai functioneaza senzorii de parcare ca si semnal sonor. Totul este ok doar ca o data cu schimbare cd player-ului original nu mai am si avertizarea sonora ( acel beeep ). Am achizitionat si mufa adaptoare cu tot cu cablaj de la be loud fara sa mai fiu nevoit sa modific ceva in cablajul masinii.. deci totul este ca de la mama ei.

astept un sfat ceva sau vreo ideee legata de aceasta problema....


va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Norishor
Mesaje:2240
Membru din:Dum Mar 01, 2009 9:10 pm
Marca si model masina:Citroen C2 VTS - 1.6 16V (Track and Hillclimb car)
Numar Inmatriculare:NOR
Localitate:Bucuresti / Campina

Re: Schimbare radio cd Citroen c4

Mesaj de Norishor » Vin Mar 10, 2017 3:25 pm

Nu e chiar ca la "mama ei" , pt. ca sunt mai multe calculatoare care trimit informatii catre HU (Head Unit - CD Player). Daca unul din calculatoare (in speta cel de senzori) nu recunoaste HU si nu vorbesc aceeasi limba, atunci... ai efectul pe care l-ai sesizat si tu.
In cel mai fericit caz, se poate comuta acel bip, in consola centrala (in functie de versiunea soft BSI si capacitatea consolei).
:idea: Diagnoza computerziata - Lexia/DiagBox: Activari/dezactivari optiuni (centuri, DRL, AUX, etc..) /Update soft ECU /Resetare auto-adaptivi /Programare cheie noua /Programare RD/RT CD/Mp3 /Diagnoza pre-achizitie auto
:idea: Reparatii diverse cheie telecomanda
:arrow: http://www.facebook.com/ClubCitroenC4

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii diverse”